Gönderen Konu: Arı Korkusu  (Okunma sayısı 8352 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı Göksel PEKYUREK

• Ana Arı
  • Yer: Ankara
  • .
  • Arıcılık Şekli: Amatör
  • Arıcılık Tecrübesi: 5-10 yıl
  • Kovan Sayısı: 60
  • Rakım: 1000
Ynt: Arı Korkusu
« Yanıtla #30 : Ekim 17, 2013, 00:05:48 »
Alerji ilacı bulundurmak şart
başkaları için özellikle
bizler alıştık veya bünye artık etkilenmiyor acısıda olmasa.
kuvvetli kovanlara mazskesiz bakmıyorum beş altı çıta olanlara pek maske takmıyorum
bazen sayısını bile hatırlayamıyorum kaç adet arının soktuğunu önce sıkı bir acı biraz sonra tatlı tatlı kaşıntı
özellikle cildin zayıf bölümlerini çok iyi biliyorlar damarların olmadığı sert ve kaba kasları pek ellemiyorlar
göz ve çevresine bayılıyorlar.

Çevrimdışı Hakan TURNA

• Ana Arı
  • Yer: Arılık>>BURSA-Nilüfer-Tahtalı Köyü(mahallesi)
  • Öğretmen
  • Arıcılık Şekli: Profesyonel
  • Arıcılık Tecrübesi: 5-10 yıl
  • Kovan Sayısı: 35
« Yanıtla #31 : Ekim 17, 2013, 00:12:05 »
**Ben de tam astranot modunda arılara bakım yapıyorum.yüzümden ve kafa bölgemden en az 10 tane iğne yemiştim geçen sene.Acile zor yetiştim.Yanımda alerji ilacı da yoktu.Yüzüm şişmişti, kollarımın yarısı bolon bolon, yarısı benek benek olmuştu.Bu işin şakası gerçekten yok.

**Şimdi Özel çizme bile aldım.Paçalarımı lastik bantla sıkıştırıyorum  :D Altıma giydiğim pantalon kalın, kolay iğne işlemiyor.Bu sayede korkmadan arılara bakıyorum.Zaten belli bir süreden sonra korku yerini sevgiye bırakıyor.

Çevrimdışı M. Cahit SÜMER

• mcsumer
  • Genel Moderator
  • Ana Arı
  • Yer: Amasya
  • Rakım: 533
« Yanıtla #32 : Ekim 17, 2013, 00:57:44 »
İlaç kutularının üzerinde üretim ve son kullanılma tarihleri yazılıdır... Son kullanım tarihi gelince aniden tüm etkilerini yitirip kullanılamaz duruma düşmezler, ama bu tarih belirlenirken ve belirtilirken üretildiği andan başlayarak hep uygun koşullar altında saklanmış olduğu varsayılır.

Bilindiği gibi ısı, ışık ve nem balın bozulmasını kolaylaştırdığı gibi ilaçların bozulmasını da kolaylaştırır.

Çizme giymek büyük konfor sağlıyor…

Çamura mı bastım, suya mı battım düşüncesi kalmıyor;
arıların ayaklardan sokma ihtimali ortadan kalkıyor;
ayaklara, çoraplara çerçöp batmıyor…

Bu ve benzeri önlemleri alan arıcının kendine güven duyması yaptığı iş ve işlemlerin kalitesini de yükseltir yükseltebilir.
''Bu kış arılarım soğuktan donacak, açlıktan sönecek endişesiyle arıcılık yapılmaz.'' 
''Arıcılıkta da bilimsel bilgi çoğaldıkça gizemler azalır.''
http://mcsumer.blogspot.com/

zulfu tnk

• Ziyaretçi
« Yanıtla #33 : Ekim 17, 2013, 12:21:25 »
Bu yazilanlardan su sonucu cikariyoruz..
Eger elinden kazara bir cita dusurursen.. Kac.. Maskeli maskesiz.. hemen uzaklas ariliktan :))

Çevrimdışı Nebi

• Ana Arı
  • Yer: Azerbaycan.Xızı
  • Mesleyim-Baş Mühasebe
  • Arıcılık Tecrübesi: 10-15 yıl
  • Kovan Sayısı: 25 kovan arı +10 ana arı kutusu(arılı)
  • Rakım: 900
« Yanıtla #34 : Ekim 17, 2013, 13:09:06 »

Böyle çıplak gidilirse evet kaçmakta fayda var. :D :D :D :D :D :D
Ne güzelmiş arıcılık.

Çevrimdışı Hüseyin DUMRU

• Larva
  • **
  • Yer: KONYA/BOZKIR
  • Arıcılık Şekli: Meraklı
  • Arıcılık Tecrübesi: 1-5 yıl
  • Kovan Sayısı: 20
  • Rakım: 1100-2100
« Yanıtla #35 : Ekim 18, 2013, 08:31:05 »
Değerli ustalarım. İlaç konusunda sizlerde "ilacım var bir sorun olmaz" yanılgısını görüyorum. Tüm insanlık arı sokmasına karşı alerji olabilir. Bu gün olmazsın, yarın da olmazsın ama eğer olduğun zaman alerjinin düzeyi yüksek olursa haplar sizi kurtarmakta yetersiz kalabilir. Özellikle tespit edilmiş alerjisi olanlar kesinlikle gecikmeksizin en yakın sağlık kuruluşuna başvurmalıdırlar.

Tablet formunda ki ilaçların midemizde çözünüp barsak yoluyla emilmek sureti ile tesir ettiğini ve bu sürenin de minumum 5 dakika olduğunu unutmayalım.

İlaçlar içerisinde bulundukları kutulardan ayrı muhafaza edilmemeli. Boş kovanlar ışık ve ısı yalıtımı yönünden bulunmaz bir ecza dolabıdır. Isı ve ışıktan izole edilmiş bir ortamda kalan ilaçlar son kullanma tarihi geçse dahi kullanılabilir.

Namert sofrasına bağdaş kurup oturmam.

Çevrimdışı Erol Kızılaslan

• İşçi Arı
  • Yer: Balıkesir-Sındırgı
  • Arıcılık Şekli: Meraklı
  • Arıcılık Tecrübesi: 1-5 yıl
  • Kovan Sayısı: 2
  • Rakım: 216
« Yanıtla #36 : Mayıs 23, 2014, 10:51:54 »
Güzel bir başlıktı  faydalandım
Olmuyorsa zorlama, Ya hayallerin kırılır ya kalbin.. Unutmuş gibi yap.. Çünkü güzel şeyler, hiç beklemediğinde gerçekleşir.. // Mevlana"