Gönderen Konu: Poşetle Sıvı Besleme Uygulamaları  (Okunma sayısı 76854 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı Cem Şeker

• Ana Arı
  • Yer: Amasya/Gümüşhacıköy
  • Arıcılık Şekli: Amatör
  • Arıcılık Tecrübesi: 1-5 yıl
  • Kovan Sayısı: 22+3 Sepet olmuşuz.
  • Rakım: 800
Ynt: Poşetle Sıvı Besleme Uygulamaları
« Yanıtla #15 : Ekim 08, 2013, 22:50:02 »
Kısa süreli deneyimlerime dayanarak, gece soğuk havalarda kovan içinden beslemek, sıcak havalarda üst yemlikle beslemek daha doğru yöntemler olarak geldi bana.

Üst yemlik kullanım açısından en pratik ve rahat uygulama.Ancak gece sıcaklıkları düştüğünde verilen yem alınmıyor.Gündüze kaldığında da çevreye daha çok koku veriyor.

Gece sıcaklıkları düştüğünde sık kontrol imkanı olanlar için poşet besleme çok uygun, ama yemi verip uzun süre bakamayacaklar için kayık veya bölme tipi iç yemlikler daha uygun gibi.

Bilmem doğru bir analiz oldumu ???
Arılar galiba mucize canlılar...

G.Hacıköylü arılığı.

Çevrimdışı Hasan YAVUZ

• Ana Arı
  • Yer: ISPARTA/Merkez
  • Arıcılık Tecrübesi: 10-15 yıl
  • Kovan Sayısı: 40
  • Rakım: 1043
« Yanıtla #16 : Ekim 09, 2013, 10:55:14 »
Yağmalama riskini minimuma endiren en güzel yöntem, poşetle besleme.
Üst örtüsü çuval olanlar kovanın tamamını açmadanda poşetle besleme yapabilirler.
Verilen poşetin havasını iyice alıp poşetide ucundan bağlıyorum, yayvan şekilde
kovanın üzerine verirken çıtalar üzerindeki arılara dikkat edilmeli, arı ölümleri olur " oluyor ."
Örneğin: 500 cc lik sıvı için en az 1 kg lık poşetler kullanılırsa yayılma daha güzel olur.
Biraz sıcak sıvı arıların ısınmasına yardımcı olur, poşetle beslemede eşit çerçevedeki arılara 
eşit besin dağıtılmış oluyor.
Poşetin hazırlanması biraz zahmetli ve birazda eksteradan masraflı olur.
Çok soğuk havada üstten beslemenin güzel olduğu söyleniyor, güçlü kolonilerde tamam.
Ama zayıf koloni üstten verilen sıvıyı ne kadar alır, veya alabilirmi, buda tartışma konusu.
İnsan olarak dünya'ya gelen, bunun bilincinde olan, tüm insanlara merhaba.

Çevrimdışı istemi pektaş

• Ana Arı
  • Yer: Ankara
  • Ankara - Ayaş - Başayaş Köyü 01.01.1965
  • Arıcılık Tecrübesi: 5-10 yıl
  • Kovan Sayısı: 100 + ( 1 Ortak )
  • Rakım: 1200
« Yanıtla #17 : Ekim 09, 2013, 13:50:35 »
Kısa süreli deneyimlerime dayanarak, gece soğuk havalarda kovan içinden beslemek, sıcak havalarda üst yemlikle beslemek daha doğru yöntemler olarak geldi bana.

Üst yemlik kullanım açısından en pratik ve rahat uygulama.Ancak gece sıcaklıkları düştüğünde verilen yem alınmıyor.Gündüze kaldığında da çevreye daha çok koku veriyor.

Gece sıcaklıkları düştüğünde sık kontrol imkanı olanlar için poşet besleme çok uygun, ama yemi verip uzun süre bakamayacaklar için kayık veya bölme tipi iç yemlikler daha uygun gibi.

Bilmem doğru bir analiz oldumu ???

Sayın G.Hacıköylü

Sizinle aynı görüşte değilim.

Arılığa sık uğrayanların üstten veya çanta yemlikle besleme yapmaları daha uygun.

Bir sonraki kontrolü kısa süre içerisinde yapacağı için şerbeti almayanların tespiti ve  arıcının şerbeti değiştirmesi ve geri alması söz konusu olabilir.

Poşetle besleme arılığa daha az uğrayanların uygulayacağı bir yöntem olarak görüyorum.

Sizinde ifade ettiğiniz gece soğuklarından sonra açık yemlikte kalan şerbetin yağmaya davet olduğu aşikardır.

Ayrıca; Buzdolabı poşetine konulmuş olan şerbetin hava ile teması kesildiği için bozulmadığını iki hafta önce şerbet verilirken unutulmuş poşeti boşaltıp tadına baktığımızda gördük.

Aynı şekilde şerbet dağıttığımız kova, temizliği yapılmadan kapağı kapatılmış halde bırakıldığında içerisinde kalan şerbet bulaşığın dan dolayı ekşidiğini de  gördük.

Bu işin handikapı boşalmış olan poşeti arıları naylonu parçalayarak kovandan çıkartmaya çalışmaları.

Bir hafta sonra uğradığımızda naylon lime lime ediliyor.

......
Çok soğuk havada üstten beslemenin güzel olduğu söyleniyor, güçlü kolonilerde tamam.
Ama zayıf koloni üstten verilen sıvıyı ne kadar alır, veya alabilirmi, buda tartışma konusu.

Hasan bey.

Geçen yıl devrilip üzerine yağmur yağmış mevcudu yarı yarıya azalmış zayıf hatta çok zayıf 2-3 çerçevelik kovanlarda havaların çok soğuk olmasına rağmen Halil beyin tavsiyesi üzerine üstten besleme yaptık. 16 ruşetten 12 adetini bahara ulaştırdık.

Kısaca.

Hazırlaması zahmetli ama zamanında yapmadığımız   :) besleme işini telafi etmek ve çok zorda kaldığımızda sıvı besleme ihtiyacını karşılayacak  ideal bir yöntem olarak görüyorum.

Dünyayı sarmalayan hastalığın ilacı sevgidir. Bu reçete oldukça sık verilir ama, çok ender kullanılır.

Çevrimdışı Adem ALTINOK

• Ana Arı
  • Yer: Ankara Ayaş
  • Kan Grubu BRh+
  • Arıcılık Şekli: Profesyonel
  • Kovan Sayısı: 70
  • Rakım: Kızılcahamam-Sazak 1220 m;Ayaş- 1000 m
« Yanıtla #18 : Ekim 09, 2013, 15:29:09 »
POŞETLE BESLEME

Malzemeler;

1. Leğen veya kova,
2. Şerbet,
3. Buzdolabı poşeti,
4. Stoksuz arılarımız.

Resim 1. Malzemeler.

Resim 2. Stoksuz arılar.

Resim 3. Poşetler doldurulup, ağızları bağlandı. Orta boy benim için yeterli. (100 adeti 1,60-1,75 TL)

Uygulamaya geçmeden bir görüşümü yazmak istedim.

İlk poşetle besleme yaptığımda, bu besleme yönteminden iyisi olamaz demiştim.

Ama kovan sayısı arttıkça ve kullandıkça kararım değişti.

Bana göre,

Bu yöntem mecbur kalındığında uygulanabilir.

Eğer arılığımıza sık uğrayabiliyorsak, zamanında stoklarımızı halletmişsek poşet kullanmak gereksiz, hatta zahmetli.

Eğer bir defada 3-5 litre şerbet vermemiz gerekiyorsa, buna uygun şerbetliğe yatırım yapmak bana göre daha uygun.

Buzdolabı poşetinin sakıncası, balmumuna veya hafif pürüzlü bir yere sürtününce deliniyor, giriş deliğinden akıp geliyor.

Büyük hacimli şerbetlik bana daha pratik ve dışarı akmaya, taşmaya karşı güvenli geliyor.

UYGULAMA

Resim 4. Önceki beslemeden kalan poşetler. Alınıp bir kapalı kutu vb. içine atılır. Çevreye saçmamak gerekir.

Resim 5. Arıların içeriye çekmiş olduğu poşet. Tümü içerideydi, ucu görünmüyordu, çerçeve düzeltirken gördüm, el demiriyle çektim. Bütün olarak dışarıya çıkarmaya çalışmışlar.

Resim 6. Poşetler çerçeve üzerine yerleştirilir. Poşetler konulduğu zaman yayılacak şekilde doldurulur. İsteyen 1, 2, 3 veya 4 adet koyabilir.

Kovan kapağı, kapatıldığı zaman poşeti ezip patlatmayacak şekilde üretilmiş olmalıdır.

Eksiğim var ise affola.
aa
Problemi anlamak çözümün yarısıdır.

Çevrimdışı İbrahim ÖZTÜRK(BOLU)

• Ana Arı
  • Yer: BOLU
  • BOLU/Yeniçağa Rakım:726 Yaş:40 Öğretmen
  • Kovan Sayısı: 27+20 Ana Çiftleştirme Kutusu
  • Rakım: 726
« Yanıtla #19 : Ekim 09, 2013, 18:18:31 »
Adem Bey sizin kullandığınız poşetler biraz ince geliyor.
Aslında kilitli poşetler kalınlık olarak en ideali ama Halil Abi'nin de dediği gibi biraz pahalı kaçıyor.
Koloni sayısı azsa kilitli poşet uygun.
Hem yırtılma riski de az. :-\

Çevrimdışı Göksel PEKYUREK

• Ana Arı
  • Yer: Ankara
  • .
  • Kovan Sayısı: 60
  • Rakım: 1000
« Yanıtla #20 : Ekim 09, 2013, 20:37:00 »
Zayıf kovanlar kayık şerbetlikte verilen sıvıyı almakta zorlanınca veya uzun sürünce ekşime oluyor.
poşette daha az bozulma olduğunu düşünüyorum.
özellikle soğuk günlerde yan ve üst şerbetlikte arılar sıvıyı almakta zorlanıyorlar.
kayık şerbetliğe giden arılar tekrar salkıma dönemiyorlar.

Çevrimdışı eren uçar

• İşçi Arı
  • Yer: kayseri
  • Kovan Sayısı: 25
  • Rakım: 1400-2100
« Yanıtla #21 : Ekim 10, 2013, 03:09:50 »
İlk poşetle beslemeyi uyguladım. Poşetleri doldurmak biraz zahmetli. Ama havaların soğuduğu şu günlerde besleme yapacaklar için çok güzel bir uygulama.
Daha önce yağma korkusundan havanını iyice kararmasını beklerken poşetle beslemeyi dün sabah. 9 da yaptım. Yağma riski yok.
Deniz manzaralı evim olacağına arı manzaralı evim olsun.

Çevrimdışı Önder BOSTANCI

• Genel Moderator
  • Ana Arı
  • Yer: Ankara - Ortabereket
  • Arıcılık Şekli: Meraklı
  • Kovan Sayısı: 16
  • Rakım: 1105
« Yanıtla #22 : Ekim 10, 2013, 09:05:53 »
Poşet doldururken, poşetin çapından biraz küçük, kenarında çıkıntısı olmayan bir kap bulun.
Ben, ağız kısmını çekiçle ezdiğim konserve kutusu kullanıyorum.

Koyun poşeti içine, üst kısımdan poşeti dışa doğru katlayın, şerbeti koyup ağzını bağlayın...
Hayvan yularından, adam sözünden tutulur.

Çevrimdışı eren uçar

• İşçi Arı
« Yanıtla #23 : Ekim 10, 2013, 09:20:49 »
Dünkü uygulamamda poşetlerin ağzını bağlamak için ip kullanmıştım.
Adem beyin uygulaması daha pratik. Poşetin ağız kısmını bağlamak.

Çevrimdışı eren uçar

• İşçi Arı
« Yanıtla #24 : Ekim 10, 2013, 09:25:17 »
Bir gözlemimde poşeti direk çerçevelerin üzerine koyduğumuzdan arının salkım ısısı şerbetinde sıcak kalmasına ve akışkanlığını muhafaza etmesini sağlıyor. İç ve dış şerbetliklere koyduğumuz şerbetlerde donma olayı meydana geliyordu.

Çevrimdışı talan

• Pupa
  • Yer: Eskişehir
  • İsa TALAN
  • Kovan Sayısı: 32
  • Rakım: 1230
« Yanıtla #25 : Ekim 10, 2013, 14:13:49 »
Pahalı...

bim de 100 lü 1.45TL.  boyutta ideal

Çevrimdışı Adem ALTINOK

• Ana Arı
  • Kan Grubu BRh+
« Yanıtla #26 : Ekim 10, 2013, 16:45:30 »
Poşet doldururken, poşetin çapından biraz küçük, kenarında çıkıntısı olmayan bir kap bulun.
Ben, ağız kısmını çekiçle ezdiğim konserve kutusu kullanıyorum.

Koyun poşeti içine, üst kısımdan poşeti dışa doğru katlayın, şerbeti koyup ağzını bağlayın...

Önder abinin, tarifi benim kek doldurmama benziyor. Ama kenarı keskin olmayan birşey olabilir. 660-1000 cc cam kavanoz da olabilir gibi. Aşağıda.

Benim 4 Şubat 2013'te verdiğim şerbet altta resimde. Kalın poşet; bal paketlediğim poşetlerin kalınlığında.

Bu poşetin dumanını attıramadıkları için dışarıya atamamışlar. Kışın böyle parçalayamayacakları bir poşet, temizlik yapmalarını epey engellediği için salkımdan çıkma da pek olmaz gibime geliyor.

Arının delemeyeceğini düşünerek, aşağıda yaptığım aletle poşetleri çerçevenin aralarına gelen boşluklardan 4-5 kere deldim.

Yalnız poşetleri çok doldurmadım, basınç fazla olup, fışkırmasın diye.

Eldivenle tutamayacağım için topluiğneyi kalemin ucuna bantlayarak biz yaptım. Arılar şerbeti böylede güzel almışlar.

aa

Çevrimdışı Hasan YAVUZ

• Ana Arı
  • Yer: ISPARTA/Merkez
  • Kovan Sayısı: 40
  • Rakım: 1043
« Yanıtla #27 : Ekim 10, 2013, 16:54:42 »
Önder abinin, tarifi benim kek doldurmama benziyor. Ama kenarı keskin olmayan birşey olabilir. 660-1000 cc cam kavanoz da olabilir gibi. Aşağıda.

Benim 4 Şubat 2013'te verdiğim şerbet altta resimde. Kalın poşet; bal paketlediğim poşetlerin kalınlığında.

Bu poşetin dumanını attıramadıkları için dışarıya atamamışlar. Kışın böyle parçalayamayacakları bir poşet, temizlik yapmalarını epey engellediği için salkımdan çıkma da pek olmaz gibime geliyor.

Arının delemeyeceğini düşünerek, aşağıda yaptığım aletle poşetleri çerçevenin aralarına gelen boşluklardan 4-5 kere deldim.

Eldivenle tutamayacağım için topluiğneyi kalemin ucuna bantlayarak biz yaptım. Arılar şerbeti böylede güzel almışlar.

İki kg lık bal kovası kullanıyorum, poşetin bir tarafını kıvırıp bal kovasına tutturuyorom.
Diğer tarafınıda parmağımla tutup şerbeti döküyorum, hiçte zor olmuyor.
İki kiş yapınca çokta seri oluyor, arz olunur.
İnsan olarak dünya'ya gelen, bunun bilincinde olan, tüm insanlara merhaba.

Çevrimdışı Önder BOSTANCI

• Genel Moderator
  • Ana Arı
  • Yer: Ankara - Ortabereket
  • Kovan Sayısı: 16
  • Rakım: 1105
« Yanıtla #28 : Ekim 10, 2013, 16:59:45 »
Patent sende kalsın Adem.  ;)
Tezgâhta yokluğu hissedilen fincanlardan biri bende. Çuvalda kalmış, uğradığımda bırakırım.  :)
Hayvan yularından, adam sözünden tutulur.

Çevrimdışı Adem ALTINOK

• Ana Arı
  • Kan Grubu BRh+
« Yanıtla #29 : Ekim 10, 2013, 19:34:22 »
Patent sende kalsın Adem.  ;)
Tezgâhta yokluğu hissedilen fincanlardan biri bende. Çuvalda kalmış, uğradığımda bırakırım.  :)

Edison doğru akımla çalışan ampulü yapmış. Sonra Edison icatını kullandırtmamış korkulu rüyası Nicola Tesla'ya. Tesla da alternatif akımla çalışan kendi lambasını yapmış. İcatların tipleri benzesede, Tesla da patent almış.

Önder abi, sen şerbetin patentini al, ben de kekin  ;)
aa