Gönderen Konu: hastalıklı çerçevelerdeki ballar  (Okunma sayısı 3672 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı ihvaniddin

• Günlük Yumurta
  • *
  • Yer: samsun
  • Arıcılık Şekli: Amatör
  • Arıcılık Tecrübesi: 10-15 yıl
  • Kovan Sayısı: 10
hastalıklı çerçevelerdeki ballar
« : Eylül 03, 2013, 06:41:32 »
Esselamu aleyküm

kardeşler bir sorum olacaktı

yavru çürüklüğü olan ancak yavrudan temizlenip içine bal doldurulmuş çercevelerdeki balları tüketmek insan sağlığı açısından bir mahzuru varmıdır 

Güvenle tüketebilirmiyiz malum imha etmek yazık israftır onlara arılar o kadar emek yapmışlar
Ve Rabbin bal arısına da ilham etmiştir ki, «Dağlardan ve ağaçlardan ve çardaklardan evler ittihaz edin.»
“Sonra her çeşit ürünlerden ye. Sonra da Rabbinin işlemen için gösterdiği yollardan kolaylıkla yürü!” Karınlarından insanlara şifa olan çeşitli renklerde bir şerbet

Çevrimdışı istemi pektaş

• Ana Arı
  • Yer: Ankara
  • Ankara - Ayaş - Başayaş Köyü 01.01.1965
  • Arıcılık Tecrübesi: 5-10 yıl
  • Kovan Sayısı: 100 + ( 1 Ortak )
  • Rakım: 1200
Ynt: hastalıklı çerçevelerdeki ballar
« Yanıtla #1 : Eylül 03, 2013, 08:27:57 »
Sayın İhvaniddin foruma hoş geldiniz.

Yavru çürüğü olan hiç bir peteğin geri dönüşümü olmadan imha edilmesi gerekiyor.

Bir kaç gün önce Bereket TV'de Yanlış hatırlamıyorsam Hacettepe Üniversitesinden Aslı hanım Arılar dahil imha edilmesi gerektiğini söyledi.

Sadece adi yavru çürüklüğü ile ilgili olarak belki kovanların pürmüz ile temizliği ve akabinde çamaşır sodası ile temizliğinin onay vermesede bir nebze kullanılabileceğini belirtti.

Gerekçe olarak'da Amerikan ve Avrupa yavru çürüklüğü hastalık sporlarının ( doğrumu yazdım bilmiyorum ) 128 derecede yok olduğunu başka türlü yok olmadığını adi yavru çürüklüğü sporlarınında yine kolay kolay yok olmadığını belirtti.

Dolayısı ile hastalıklı kovanlardan bal dahil kullanmamak gerektiğini söyledi.

Not: Biz bu sene kıştan çıkarken yavru çürüklüğü olmuş iki ruşetin peteklerini imha balını da sıyırıp başka kovanlara yiyecek olarak vermiştik.

Yanlış yaptığımız kanaatindeyim.
Dünyayı sarmalayan hastalığın ilacı sevgidir. Bu reçete oldukça sık verilir ama, çok ender kullanılır.

Çevrimdışı msceylan

• M.Sedat Ceylan
  • Ana Arı
  • Yer: Ankara- Ayaş-Başayaş Köyü
  • Ziraat Y.Müh.
  • Arıcılık Tecrübesi: 1-5 yıl
  • Kovan Sayısı: 100+ 2 ortak
  • Rakım: 1200m.
« Yanıtla #2 : Eylül 03, 2013, 16:59:51 »
Aslında bir biyogüvenlik protokolü oluşturmak lazım, algoritmalı felan şu olursa şu olmalı gibi

Çevrimdışı Murat AKIN

• Genel Moderator
  • Ana Arı
  • Yer: Tekirdağ
  • Arıcılık Tecrübesi: 20 yıl üstü
  • Kovan Sayısı: --- adet kayıtlı
  • Rakım: 74 metre
« Yanıtla #3 : Eylül 03, 2013, 17:46:28 »
Her petekteki hastalıklı gözlerde bulunan çürük yani ölü yavruyu hemen şu yavru çürüklüğü diye adlandırmak pek doğru olmaz.

Bu yavru çürüklüğünün ne olduğu ancak labratuvar sonuçlarıyla belli olur.

Biz arıcıların ki genelde varroa hasarından dolayı oluşan yavru çürüklüğü oluyor.

Varroa savaşı düzgün ve etkili yapılsa, çerçeveler değiştirilse,  çürüklüğünün etkisinin ortadan kalktığı görülür.

Sayın İstemi pektaş'ın yaptığı uygulamayla şu anda bütün arılarının kökünün kazınması gerekirdi.

Yavru çürüklüğü bir arı hastalığıdır insanlar etkilenmezler ancak taşıyıcı olabilirler.

Eğer kesin olarak yavru çürüklüğü olan bal varsa insanlar tarafından tüketilsebile zararı olmaz, yeterki içinde herhangi bir ilaç olmasın.

Hijyen arı nesli üreterek ve arılıkta hijyen kurallarına uyarak hastalıktan etkilenilme en aza indirilir.

Çevrimdışı msceylan

• M.Sedat Ceylan
  • Ana Arı
  • Ziraat Y.Müh.
Ynt: hastalıklı cercevelerdeki ballar
« Yanıtla #4 : Eylül 03, 2013, 17:52:27 »

............arılıkta hijyen kurallarına uyarak hastalıktan etkilenilme en aza indirilir.

Bu yüzden yakmıyor muyuz zaten?

Çevrimdışı ihvaniddin

• Günlük Yumurta
  • *
« Yanıtla #5 : Eylül 04, 2013, 06:24:47 »
öncelikle hoş bulduk

ve ayrıca cevap  yorum ve ilginize  teşekkürler

Amerikan yada avrupa çürüklüğü olduğunda kendimce şüphem yok arıcılıkta öyle çok çok deneyimli olmasam da acemi de değilim yaklaşık 10 sene memleketim Bayburt'ta yaptım bu işi yaklaşık 15 sene aradan sonra şimdi samsunda başladım.... vaktiyle böyle bir hastalıktan (ki verdiği kokudan bile anlaşılıyor) yavrulu çerçevelerin yavrulu kısmını kesip imha edip kalan bal kısmını arılara vermiştim ve ayrıca yeni petekle desteklemiştim Birde (o zamanlar serbest idi  şimdi yasaklanmış) Apimisin denilen antibiyotik ilacı vererek kovanı kurtarmıştım hiç bir bulaşmada olmamıştı söz konusu ilacın reçetesinde sporların arıların sindirim siteminde yerleştği ve bu ilaci  şurupla alıp petek gözüne koyunca hem sindirim sitemi hemde petek gözleri sindirim sitemi bu sporlardan temizlenmiş oluyor bilgisi veriliyordu bu ilacın bu konuda etkili olduğuna şahidim Ancak kovanda kalıtım yaptığından her halde insan sağlığı açısından yasaklanmış şimdilerde.... varovadan yada adi çürüklükten kaynaklanan hastalıklar bellidir onların bildiğim kadarıyla bulaşıcılığı bile yoktur adi çürüklük yetersiz ısı yada yetersiz beslenmeden kaynaklanan bir hastalıktır  belki bu hastalıklardan bile olsa bu balı tüketmek insan için zararlı olabilir tabii benim bu bildiklerim yaklaşık 15 sene önceye dayanan bilgiler yanlışta olabilir
Ve Rabbin bal arısına da ilham etmiştir ki, «Dağlardan ve ağaçlardan ve çardaklardan evler ittihaz edin.»
“Sonra her çeşit ürünlerden ye. Sonra da Rabbinin işlemen için gösterdiği yollardan kolaylıkla yürü!” Karınlarından insanlara şifa olan çeşitli renklerde bir şerbet

Çevrimdışı Murat AKIN

• Genel Moderator
  • Ana Arı
  • Yer: Tekirdağ
  • Kovan Sayısı: --- adet kayıtlı
  • Rakım: 74 metre
« Yanıtla #6 : Eylül 04, 2013, 08:49:56 »
Sayın ihvaniddin:

Sizin yorum belirtiğiniz adi yavru çürüklüğü veya varroa hasarından olan çürüklük.

Öyle kesip, atılıp,kalan çerçevede arı yeniden görevini yapsın iyileşsin, olmaz öyle şey.

Arının uçup konduğu her yere hastalık bulaşır hatta havada uçuşan zerreciklerden bile.
Siz birde açık ortamda kesmişsiniz bir yerlere bal bile bulaşmıştır, bıçaktan, eldemirinden, körükten kolayca bulaşabilirdi.
Arının kursağında çıkan salgı bulaşıktır, ana arının yumurtası bulaşıktır.
O yüzdendir ki çevreye karantina uygulanır.

Demek ki sizin ki amerikan veya avrupa yavru çürüklüğü değilmiş.

Çevrimdışı msceylan

• M.Sedat Ceylan
  • Ana Arı
  • Ziraat Y.Müh.
« Yanıtla #7 : Eylül 04, 2013, 09:55:45 »
Konuyu okurken aklıma şöyle bir şey geldi, İnsanlar meyve sebze alırken sürekli hormonlu mu bu diye soralar çarşı pazarda, olmasında elbette, ama üreticinin daha iki gün önce üzerindeki kurtu, akarı, böceği öldürmek için boca ettiği pestisit hiç meydana gelmez, onu kullanmak sanki normal de, hormon vs. tabu

Çevrimdışı Bekir ARSAN

• BEKİR ARSAN
  • Ana Arı
  • Yer: BANDIRMA
  • Arıcılık Şekli: Meraklı
« Yanıtla #8 : Eylül 04, 2013, 17:28:44 »
eee baldaki şekeri sorup ilacı atladığı gibi  sanki şekerli bal yese ölcek  :)
BEKİR ARSAN  BANDIRMA BEZİRCİ KÖYÜ
DT 03.07.1965   
0Rh +
 beklenen    gün gelicekse cekilenler kutsaldır

Çevrimdışı ihvaniddin

• Günlük Yumurta
  • *
« Yanıtla #9 : Eylül 05, 2013, 07:33:55 »
Murat abim kesinlikle kanat ediyorumki en azından avrupa yada amerikan çürüklüğü idi Hem sizin dediğiniz gibi öyle havadan bulaşacak kadar bulaşıcı olduğuna kanaat etmiyorum tamam siz bir bilgiye dayanarak söylüyorsunuz düşüncenize saygılıyım ama bende gördüğüme dayanıyorum galiba bütün mesele o yasaklanan antibiyotik ilacında galiba o konuda etkili ama insan sağlığı için zararlı olduğundan yasaklanmış

Saygılar....

Çevrimdışı Halil BİLEN

• Administrator
  • Ana Arı
  • Yer: Mustafakemalpaşa
    • http://www.halilbilen.com/
  • Arıcılık Şekli: Profesyonel
  • Kovan Sayısı: 350
  • Rakım: Rakım Kirmasti Çayı ile bir.
« Yanıtla #10 : Eylül 05, 2013, 09:41:05 »
Bu çürüklüklerde kanaat diye bir olgu yok ki.

Bakteriyi tanımlamak gerekiyor.

Bu adam kanser demek gibi bişi...

Ne kanseri kardeşim?
http://www.halilbilen.com/

http://halilbilen.blogspot.com/

http://www.facebook.com/halilbilen

halilbilen2@hotmail.com

Yola Çıktıklarını, Yolda Bulduklarına Değişirsen; Yolunu Kaybedersin.

Yanlış trene bindiysen, koridorda ters yöne koşmanın bir faydası yoktur.

Çevrimdışı ismail koca

• Ana Arı
  • Yer: Eskişehir
  • Arıcılık Şekli: Meraklı
  • Kovan Sayısı: 50+
  • Rakım: 800
« Yanıtla #11 : Aralık 21, 2013, 10:22:20 »
Murat abim kesinlikle kanat ediyorumki en azından avrupa yada amerikan çürüklüğü idi Hem sizin dediğiniz gibi öyle havadan bulaşacak kadar bulaşıcı olduğuna kanaat etmiyorum tamam siz bir bilgiye dayanarak söylüyorsunuz düşüncenize saygılıyım ama bende gördüğüme dayanıyorum galiba bütün mesele o yasaklanan antibiyotik ilacında galiba o konuda etkili ama insan sağlığı için zararlı olduğundan yasaklanmış

Saygılar....

Benim de kanaatim,Laboratuvar ortamın da tanımlanmadıkça en kötüyü düşünmek.

Koku vardı,koku yoktu.arı iyi çalışıyordu veya çalışmıyordu gibi çeşitli yorumlar la sonuca varmak yanıltıcı olabilir.
Ömür,umut dan önce bitmeli