Gönderen Konu: oğul engelleme yöntemleri...  (Okunma sayısı 76742 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı kiwici

• Boş Petek
  • Yer: bulancak..giresun
  • 507 707 76 51
  • Arıcılık Şekli: Meraklı
  • Arıcılık Tecrübesi: 1-5 yıl
  • Kovan Sayısı: 5
  • Rakım: 100
Ynt: oğul engelleme yöntemleri...
« Yanıtla #270 : Haziran 07, 2016, 12:48:52 »
Sayın abiler.Kafamda netleştirmek için soruyorum.Yer sıkışıklığı,nektar azlığı gibi şartlar anlaşılmadan çok meme diken kovanların bal istenmiyorsa bölünüp çoğaltılması öneriliyor.Belkide oğul eğilimli olan bir koloniyi çoğaltıp başımıza tekrar edecek bi sorun açmıyormuyuz?

Çevrimdışı Yusuf Güloğlu

• İşçi Arı
  • Yer: adana - ceyhan
  • Arıcılık Şekli: Amatör
  • Arıcılık Tecrübesi: 5-10 yıl
  • Kovan Sayısı: 22
  • Rakım: 25
« Yanıtla #271 : Haziran 07, 2016, 13:14:27 »
Sayın abiler.Kafamda netleştirmek için soruyorum.Yer sıkışıklığı,nektar azlığı gibi şartlar anlaşılmadan çok meme diken kovanların bal istenmiyorsa bölünüp çoğaltılması öneriliyor.Belkide oğul eğilimli olan bir koloniyi çoğaltıp başımıza tekrar edecek bi sorun açmıyormuyuz?
Oğula niyetlenen koloniyi bölüp kovan sayısını çoğaltmak mümkün ama yeni koloniler de büyük ihtimal oğula meyilli koloniler olacaktır.
Bal hedeflenmiyor ve kovan sayısı çoğaltılacaksa Yapılması gereken:
Oğula niyet etmiş koloni, gücüne ve mevsime göre bölünür. Eski ana bulunarak imha edilir. Tüm memeler temizlenir.
En verimli,sakin ve hızlı gelişen kovan veya kovanlardan günlük yumurtalı  birer çerçeve bu bölme kovanlara verilerek o çerçevelerden ana üretilmesi sağlanır. Oğula meyilli koloninin memelerinden yapılacak analara göre biraz geç ana üretilir ancak daha iyi bir ananın nesli sürdürülmüş olur.
Gerçi çiftleşeceği erkekler çevredeki erkekler olacaktır ama yine de bu uygulama diğerine göre daha verimli bir uygulama olacağı kanaatindeyim.
Her düşüşte bir öğreniş; Ne düşüş biter ne öğreniş

Çevrimdışı Mümün Kula

• Ana Arı
  • Yer: kırklareli/lüleburgaz
    • teknik arıcılık bilgi paylaşım forumu
  • Kovan Sayısı: 10 kovan
« Yanıtla #272 : Haziran 07, 2016, 14:07:59 »

Güvendiğin yerden çiftleşmiş hazır ana alıp bolebilirsin.

Hem ogulcu olmaz hem koloni çabuk toparlar.

Çevrimdışı kiwici

• Boş Petek
  • Yer: bulancak..giresun
  • 507 707 76 51
  • Arıcılık Şekli: Meraklı
  • Rakım: 100
« Yanıtla #273 : Haziran 07, 2016, 17:12:38 »
Ben miller yöntemiyle (beğendiğim kovandan) ana üretiyorum.İhtimal akrabalığı önlemek içinde her sene farklı bir arkadaşımın arılığına götürüyorum.26-28 kg ortalama çiçek balı alıyorum.Az kovanla gözüm gibi bakıp günlük takiple....Aslında birlikler ana arının önemini tam kavrayıp her üreticiye kaliteli ana üretimi konusunda eğitim verse.Biz talep ediyoruz ama...

Çevrimiçi Ali55

• Günlük Yumurta
  • *
  • Yer: Amasya
  • Günlük yumurta
  • Rakım: 583 m
« Yanıtla #274 : Haziran 14, 2017, 23:33:27 »
Selamün aleyküm cümleten hayırlı ramazanlar yanlışım olursa affola kovanıma ballığı attım atar atmaz oğul teşebbüsünde bulundu arılarım yüksekleri yok ettim her hafta düzenli yüksükleri yok ettim ballık doldu arıyla bu sefer oğula yönelme daha çok oldu ben ana arıdadadır diye 20 çıtayı kontrol etmek zor oluyor diye ana arı ızgarası kullandım 10 çıtada daha kolay olsun gözden oğul memesi kaçmasın diye acaba ana arıdamıdır diye düşündüm araya bir ana arı ızgarası daha koydum 2. Ballığı koydum 2 çıtalı ana arılı arı yerleştirdim  ortaya geri kallanını ham petek yerleştirdim alltakiler hem destekte bulunsun hemde alışsınlar diye şu an itibariyle hiç bir sorun yok alıştılar o değilde katlı kovanın ana arı keçen senenin oğulu sonraki koyduğumda iki çıtadaki ana arı kardeş yani aynı genetik yapıya sahip aynı kovandan üretilen ana arı diyeceksinizki neden hep aynı kovandan çünkü başka kovanım yoktu ve olsada dışarıdan alınan f1 ana arı olan kovandan ana arı üretmek istemedim hatta o arıların kapanan erkek arıları yok ediyorum daha gereksiz ne olduğu belli olmayan ırklar oluşmasın diye her neyse abilerim ustamlarım bu oğula meyil etmiş kovanıma ne yapmalıyım önerebileceğiniz bir şeyiniz var mı? Bölmek çoğaltmak değilde bal almak istiyorum lütfen yardım ederseniz sevinirim Allah'a emanet olun hayırlı bereketli yıllar dilerim