Gönderen Konu: Arılı kovan taşırken....  (Okunma sayısı 11753 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı emretysz

• Ana Arı
  • Yer: Kirklareli-pinarhisar
  • Arıcılık Şekli: Amatör
  • Arıcılık Tecrübesi: 1-5 yıl
  • Kovan Sayısı: 17
Ynt: Arılı kovan taşırken....
« Yanıtla #30 : Şubat 12, 2014, 21:08:32 »

Emre bey KANIMCA bir hafta az gelebilir, yine de geri dönen olacaktır. çünkü mekan aynı.

işçi arının dış işlerdeki çalışma ömrü 20-35 gündür. siz en iyisi başka arkadaşların yorumlarını da

bekleyin derim sizi yanıltmış olmıyayım.

Buraya kadar hersey tamam...

Yalniz kac gun kalmasi gerekir orasi muamma galiba...

Abi 25-30 gunde cok fazla degilmi?

Çevrimdışı mustafaözdemir

• Günlük Yumurta
  • *
  • Arıcılık Şekli: Meraklı
« Yanıtla #31 : Haziran 08, 2015, 13:24:58 »
Arı kovanı taşırken,adlı başlığı okudum.bunlara ilaveten bazı aklıma takılanlar var.
     2 tane katlı fuull dolu balı alınmış kolonim ve 2 tanede biri 3 diğeri 5 çerceveli kolonim var.bunları yaylaya taşıyacağım sabah 05 te baktım dışarda yoğun arı uçuyor ortam ısısı 18 dereceydi.kovan kilitleri saglam giriş delikleri kapakları gayet iyi.bu arılar nasıl kovana girer ,o haliyle kapatsam geride epey arı kalacak.kakanlar ne olur yerine boş kovan koysam gelen tarlacılar girermi  ,arıların kovana girmesini nasıl sağlarım.bir arkadaşım gece sık sık kovanlara ve giris delikleinin önüne su püskürtmemi önerdi sprey şisesiyle.hortumlada kovanın dışını soğutmam gerektiğini söyledi.bu sorularıma yardımcı olabilirmisiniz.

mustan35

• Ziyaretçi
« Yanıtla #32 : Haziran 08, 2015, 16:03:15 »
Arı kovanı taşırken,adlı başlığı okudum.bunlara ilaveten bazı aklıma takılanlar var.
     2 tane katlı fuull dolu balı alınmış kolonim ve 2 tanede biri 3 diğeri 5 çerceveli kolonim var.bunları yaylaya taşıyacağım sabah 05 te baktım dışarda yoğun arı uçuyor ortam ısısı 18 dereceydi.kovan kilitleri saglam giriş delikleri kapakları gayet iyi.bu arılar nasıl kovana girer ,o haliyle kapatsam geride epey arı kalacak.kakanlar ne olur yerine boş kovan koysam gelen tarlacılar girermi  ,arıların kovana girmesini nasıl sağlarım.bir arkadaşım gece sık sık kovanlara ve giris delikleinin önüne su püskürtmemi önerdi sprey şisesiyle.hortumlada kovanın dışını soğutmam gerektiğini söyledi.bu sorularıma yardımcı olabilirmisiniz.
Sayın mustafaÖzdemir sabah daha erken saatlerde kapatmanız gerekiyor  hava aydınlanmadan arılar uçmadan kapatın sabah erken uyanma sorununuz varsa akşam hava karardıktan kapatın sabah nakil işini yaparsınız kolay gelsin

Çevrimdışı Önder BOSTANCI

• Genel Moderator
  • Ana Arı
  • Yer: Ankara - Ortabereket
  • Kovan Sayısı: 16
  • Rakım: 1105
« Yanıtla #33 : Haziran 08, 2015, 16:13:26 »
Sayın mustan35'in dediği gibi, hava aydınlanmadan önce kapatın.
Geceden kapatırsanız ve uygun havalandırma yoksa yakabilirsiniz.

Balı hasat edilen kata çerçevelerin verilmiş, çerçevelerin sabitlenmiş olması gerekir.

Zayıf kovanlardan biri yerinde kalsın ki tarlacılardan dönmeyenler o kovana girebilsin.
Hayvan yularından, adam sözünden tutulur.

• Günlük Yumurta
  • *
« Yanıtla #34 : Haziran 08, 2015, 16:14:45 »
Sayın mustan35 ,Kalan arılar olursa ki olacaktır onlar için boş kovan bırakayımmı,ham petekli.zayıf kovan bırakamam çünki belediye hergün ilaçlama yapacakmış,iki gün müddet aldım.

mustan35

• Ziyaretçi
« Yanıtla #35 : Haziran 08, 2015, 17:05:51 »
Mustafa kardeşim arilar akşam hava kararınca kovana girerler sabah havanın aydınlanmasıyla kovandan tarlacılar dışarı çıkar toparlayalım akşam hava karardıktan sonra kapatırsanız dışarda arı kalmaz sabah erken hava aydınlanmadan kapatırsanız dışarda arı kalmaz kalmayacağı için ( yerine kovan koymanıza gerek yok )

• Günlük Yumurta
  • *
« Yanıtla #36 : Haziran 08, 2015, 20:22:45 »
Teşekkürler mustan35 kardeşim.bereketli bir yıl dileğiyle.

Çevrimdışı Emrah Kütükçü

• Ana Arı
  • Yer: bilecik
  • Kovan Sayısı: 29
  • Rakım: 900-1100
« Yanıtla #37 : Haziran 09, 2015, 12:51:57 »
Sayın mustan35'in dediği gibi, hava aydınlanmadan önce kapatın.
Geceden kapatırsanız ve uygun havalandırma yoksa yakabilirsiniz.

Balı hasat edilen kata çerçevelerin verilmiş, çerçevelerin sabitlenmiş olması gerekir.

.((Zayıf kovanlardan biri yerinde kalsın ki tarlacılardan dönmeyenler o kovana girebilsin.))

Önder abimizinde dediğine dikkat edelim aksam tüm tarlacılar dönmeyebilir sabah oldugunda dolu olarak donen tarlacılacıları orada bıraktıgınız kovan kabul edeceğinden arılıgınızda kovan bırakmanız sizin faydanıza olacaktır...

Çevrimdışı serhataguven

• Günlük Yumurta
  • *
  • Yer: sakarya
  • sağlık herşeyden önemli........
  • Arıcılık Şekli: Amatör
  • Kovan Sayısı: 7 adet
  • Rakım: 700
« Yanıtla #38 : Haziran 17, 2015, 12:02:11 »
Bu bölüme bir acı tecrübemi yazayım diğer arkadaşların yaşaması adına: Bir kaç gün önce arılarımı taşıdım, 2 saatlik bir mesafeye, çoğu şeye dikkat ettim. Ama kovanlarımdan birinde tel yerine ip çekilmiş,eski , kovan alırken bana gelen bir petek kalmış ve maalesef kırılmış...kovanı açtığımda kapaktan arı çıkışı oldu...2 saat sonra üsten hepsine bir bakayım dedim o kovana sıra geldiğinde gözlerim doldu, içi tamamen arı ölüsüydu....iki kat ölü arı, içim acıdı, siz siz olun nakillerde havalandırmaya ve sağlam petek kullanmaya çok dikkat edin....
SSG