Gönderen Konu: nakliyede yanan 3 kovan  (Okunma sayısı 3247 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı ankaralı_06

• Günlük Yumurta
  • *
  • Yer: başakşehir
  • Arıcılık Şekli: Amatör
  • Arıcılık Tecrübesi: 1-5 yıl
  • Kovan Sayısı: 9
nakliyede yanan 3 kovan
« : Haziran 05, 2013, 21:26:53 »
gecen cuma günü geceden yükleyip sabah 4 te yola çıkıp. arılarımı Zekeriya köye nakletmiştim .kovanlarımın bazıların dan bal sızdığını gördüm. 6,30 gibi taşıma bitti ve yolda giderken araç içersin de acı bir koku vardı .6 gün aradan sonra tekrar kontrole gittim . oda ne3 tane kovanın önünde arı ölüleri  vardı hemen açtım batım mumlar kırılmış cok bal olmamasına rağmen arıların hepsi cıta aralarında ve kovanın altında 4 parmak kalınlığında arı ölüsüyle karşılaştım allah kimseye böyle bir şey vermesin

Çevrimdışı hamravat

• Ana Arı
  • Yer: Yapraklı--Ergani
  • Kovan Sayısı: 9
  • Rakım: 950
Ynt: nakliyede yanan 3 kovan
« Yanıtla #1 : Haziran 05, 2013, 21:45:39 »
Geçmiş olsun .
Ama birşey anlamadım.

Sanki yağma olmuş gibi.

Çevrimdışı Murat AKIN

• Genel Moderator
  • Ana Arı
  • Yer: Tekirdağ
  • Arıcılık Tecrübesi: 20 yıl üstü
  • Kovan Sayısı: 100 adet kayıtlı
  • Rakım: 74 metre
« Yanıtla #2 : Haziran 05, 2013, 21:55:09 »
Sayın ankaralı_06:

Kovan üst havanlandırması yeterli değilmiş.

Bazı önlemler alınmazsa arılı kovan taşımak bıcak sırtında gibi olur.

Ne kadar geç uçma deliği kapatılırsa, yükleme seri olarak yapılırsa, ulaşım çabuk olursa yanma daha az olur.

Arılar uçma delikleri hava alacak şekilde kapatılınca alışık olduklarından aynı yere yığılır kovanın hava almasını iyice önlerler yanma olur.

İşin kötü tarafı temiz düzgün kovanlarda havalandırma iyi yapılmazsa yanma daha çok olur,
Bozuk, atık kovanlarda az da olsa bu hatalı yerlerden hava girer kendini kurtarır.

Taşıma da kovanların havalandırma için yapılan yerlerinin ne kadar önemli olduğu görülüyor.

Çevrimdışı istemi pektaş

• Ana Arı
  • Yer: Ankara
  • Ankara - Ayaş - Başayaş Köyü 01.01.1965
  • Kovan Sayısı: 100 + ( 1 Ortak )
  • Rakım: 1200
« Yanıtla #3 : Haziran 07, 2013, 01:16:13 »
Sayın Ankaralı 06

Geçmiş olsun.
Dünyayı sarmalayan hastalığın ilacı sevgidir. Bu reçete oldukça sık verilir ama, çok ender kullanılır.

Çevrimdışı Harun BACAK

• Pupa
  • Yer: Balıkesir
  • Kovan Sayısı: 50
« Yanıtla #4 : Haziran 13, 2013, 16:45:02 »
Geçmiş olsun,

Çevrimdışı Numan Yıldıran

• Ana Arı
  • Yer: BİGA
  • Kovan Sayısı: 48
« Yanıtla #5 : Haziran 13, 2013, 16:54:27 »
Geçmiş olsun.
http://numanyildiran.blogspot.com/

Arı kahrını çekmeyen balın kadrini ne bilir.

Çevrimdışı yüksel gülen

• Pupa
  • Yer: ankara/ümitköy
  • Kovan Sayısı: 8
  • Rakım: 850
« Yanıtla #6 : Nisan 29, 2015, 23:41:55 »
2014 bal akımının başladığı günlerde ramazan bayramı arefesinde toplamda 6 kovan arım 1.2. ballıklarını attığım vardı 13.17.17 23. 27.29 çeçevede idiler.yeni arılığa taşıma mecburiyetim acil tarafından hasıl olmuştu.akşam hava kararmasına yakın arkadaşımla giriş deliklerini kapattık alttan polen çekmecesini zaten o mevsim şartlarında arının yoğunluğunda çoktan almıştım  havasız kalmazlar umuduyla dikkatli bir uğraşla 2 km uzağa katlı haliyle şekliyle yeni arılığa sorun yaşamadan nakil ettim.ama öyle bir hata yaptımki sormayın kızmayında kovanlarımı macburi nakletmemin nedeni çok hırçın olmalarıydı hepside etrafına nal söktürmüştü ya alacaktım ya yok edeceklerdi gelelim hata kısmına.yeni arılığım arının eski yerini kolaylıkla bula bileceği teoriye göre yakın nokta kovan arı giriş deliklerini açarsam bunlar gider eski yerine terör estirir düşüncesiyle nasıl olsa polen çekmecesi açık havasız kalmazlar açta kalmazlar bal zaten üstü beyazlamaya başlamış sırlanma yarıya yakındı bu iş tamam dedim öylece arılıkta bırakıp gittim ertesi gün hava sıcaklık 35 içime bir kurt düştü gidiyim bakıyım arılığa en son kovana aldığım 13 çerçeve oğul diğerlerine nazaran sakindi katta çerçeve boşluğu vardı açtım ne göreyim birtek kalmamış pişmiş diğeri.diğeri işin özü kapağı kaldırdığımdan malesef geriden baktığımda buhar çıkıyordu evet aptalca bir acemiliğin daniskasını yapmış arılarımı telef etmiştim.peki bu yanılgıya nasıl düşmüştüm 3 gün kapalı kaldığı zaman eski yerini unutur.kimden duydum kim söyledi bana bunu suçluda aramıyorum ama hiç aklıma gelmedi arının giriş deliği kapanınca polen ızgaraya izdiham ederek tıkayacağı ve hava geçişini tamamen istemeyerek tıkayacağı ve paniğin verdiği kapalı kovan ortamının sıcaklıkla balın eriyerek bal bataklığında hazin son allah affetsin hayatımın 25 yılını avcılıkla tutkuyla standartlarıyla av yaptım ama hiç bir zaman tutkumun sonu av avlarım bu hatayı  aklımdan silemez geride kalan sağkanlar benimdir diyerek yaklaşık her kovandan 1.2 çerçeve sağ kalanları özenle bakım özenle  avuç avuç birleştirdim tek sağ kalan ananın saflarına kattım kışlattım şimdi bu koloniyi bölerek çoğaltıyorum başardımda yine deyiştirdim arılığımı yine yakına 3 km akşam aldım yerine bırakıp giriş deliğini açtım geri gider terör estirir umrumda deyil artık.... hiçte bir şey olmadı sorun yok

Çevrimdışı yalçın meriç

• Ana Arı
  • Yer: kdz.ereğli
  • Arıcılık Tecrübesi: 20 yıl üstü
  • Kovan Sayısı: 15+3 kutu
  • Rakım: 100m.
« Yanıtla #7 : Nisan 29, 2015, 23:50:52 »
   Sayın Ankaralı-06, neden sabaha karşı 04 te yola çıktınız daha önce yola çıkma imkanı yokmuydu.?Arı taşımaclığında kural arıları kapattıktan sonra hemen kamyona yükleyip hemen yola çıkmak ve varılan yerde hemen boşaltıp kovanların ağızları açılmasıdır. Sizin arıları yüklemeniz sabah 04 e kadar mı sürmüştü acaba.??
Eğer bir güzelliğin yoksa,ben sana nasıl derim çok güzelsin diye.!

Çevrimdışı özkan yazıcı

• özkan yazıcı
  • Pupa
  • Yer: Atatürk Havalimanı - İSTANBUL
  • Kovan Sayısı: 28 +1/2
« Yanıtla #8 : Mayıs 25, 2015, 09:56:02 »
Maalesef bende akşamdan kapatıp sabah Beykoz'a getirdim.3 katlı bir kovanda ciddi arı kaybı oldu. İşin kötü tarafı çarşamba gününe kadarda kovanı düzenleyemeyecek oluşum.Uçuş deliği kapanırsa bahtıma

Çevrimdışı mustafa kemal alkoç

• Ana Arı
  • Yer: istanbul
  • Arıcılık Tecrübesi: 5-10 yıl
  • Kovan Sayısı: Bir adet teknik kütük kovan, 82 adet dolu 50 adet boş
  • Rakım: 61
« Yanıtla #9 : Mayıs 25, 2015, 10:01:52 »
Maalesef bende akşamdan kapatıp sabah Beykoz'a getirdim.3 katlı bir kovanda ciddi arı kaybı oldu. İşin kötü tarafı çarşamba gününe kadarda kovanı düzenleyemeyecek oluşum.Uçuş deliği kapanırsa bahtıma
Duyuyorum bizim ekipden akşamdan da kapatanlar var anlamıyorum bu işi her hazırlığınızı yapın ya akşamdan taşıyın yada sabah karanlığında kapatın taşıyın.
SADECE VAZGEÇENLER KAYBEDER.

İNSAN ÖZLEMEMELİ.

HAYAT BANA ARICILIK, ARICILIK BANA HAYAT VERDİ.

Arı diye bir derdim var bin dermana değişmem

Çevrimdışı ugursana

• İşçi Arı
  • Yer: Ordu/Kumru
  • Arıcılık Tecrübesi: 5-10 yıl
  • Kovan Sayısı: 30+
  • Rakım: 465-1475
« Yanıtla #10 : Mayıs 25, 2015, 15:17:54 »
Malesef aynı tecrübeyi yaşayan biri olarak geçmiş olsun demekten başka çare yok. Ama iyi bir tecrübe. Akşam kapanan kovanların nufusu iyi ise sabahı bekleme tahammülü yok. Bu hataya sizler de düşmeyin arkadaşlar.

Kovan ağzı kapandığında yolculuk en kısa zamanda başlasınç.

İyi çalışmalar.