Gönderen Konu: Kolonide Erkek arı üretilmesi  (Okunma sayısı 6796 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı Muzaffer Tasdemir

• Ana Arı
  • Yer: Besigheim-Almanya
  • Arıcılık Şekli: Amatör
  • Arıcılık Tecrübesi: 5-10 yıl
  • Kovan Sayısı: 20 Anakoloni(Wirtschaftsvölker)
  • Rakım: D 350
Ynt: Kolonide Erkek arı üretilmesi
« Yanıtla #30 : Aralık 06, 2015, 00:31:38 »
Mecbur kalmadikca ciftlesmez,yada fazla ragbet etmezler demek daha dogru olur.
Akraba veya Kardes ciftlesmeleri ücüncü-dördüncü kusaktan (tekrardan) sonra,problem oluyor.
Konu ilgili baska bir bölümde islenmemismiydi?
Aricilik bal icin yapilirsa kar kazanir, Ari icin yapilirsa Diyar kazanir.

Çevrimdışı uzuner

• Ana Arı
  • Yer: Massachusetts, Amerika
  • Arıcılık Tecrübesi: 20 yıl üstü
  • Kovan Sayısı: 60
  • Rakım: 8
« Yanıtla #31 : Aralık 06, 2015, 02:07:41 »
Erkek ari toplanma bolgesine giren ciftlesmemis ana ari, kardesi ile burda bulusursa, bu benim kardesim bununla ciftlesmeyeyim ya da erkek ari bu ciftlesmemis ana ari icin bu benim kiz kardesim, ciftlesmeyeyim diye vazgecmez.
Zengin bir flora hepimizi daha iyi arici yapar.
Bey yerine adimla hitap edebilirsiniz.

tural55

• Ziyaretçi
« Yanıtla #32 : Aralık 06, 2015, 02:31:25 »
Erkek ari toplanma bolgesine giren ciftlesmemis ana ari, kardesi ile burda bulusursa, bu benim kardesim bununla ciftlesmeyeyim ya da erkek ari bu ciftlesmemis ana ari icin bu benim kiz kardesim, ciftlesmeyeyim diye vazgecmez.

Ana arılar kendi kovanlarından çıkan erkeklerle çiftleştiğine dair,kesin bilgi varsa kimse buna itiraz edemez,

böyle bir bilgi yoksa konuştuklarımız varsayımdan öte geçemez.

vereceğim linkte murat çakır hocamın söylediklerini baz almak durumundayız

çünkü bizim yanlışları ve doğrularıyla bir forumumuz var.deneysel kesin bilgiyi görene kadar kaynağımız bu forumdur.

velevki çiftleşmiş olsun,sağlıklı bir nesil devam etmeyecekse bunun adı çiftleşme olamaz zaten.

http://aricilik.gen.tr/index.php?topic=2255.msg20111#msg20111

• Ana Arı
« Yanıtla #33 : Aralık 06, 2015, 02:36:56 »
Fatih kardes,Kovandaki erkeklerden söz ediliyor.Kovani terk etmis ergin erkeklerde senin söyledigin
gibidir.Kovani terk eden ari ferom. i coktan unutmustur zaten.bu durumdan (Insucht, daha önce tartismistik)
tehlikesi ortaya cikiyor,benim bildigim.

Çevrimdışı uzuner

• Ana Arı
  • Yer: Massachusetts, Amerika
  • Kovan Sayısı: 60
  • Rakım: 8
« Yanıtla #34 : Aralık 06, 2015, 10:03:09 »
Yazilarimi takip edenler nesnellikle desteklenmemis seyler yazmadigimi aslinda gorebilirler diye dusunurum. Isteyenler yazdiklarima yapilan itirazlari ve benim yazdiklarimi geri donup okuyabilirler.

Murat Cakir abinin yazdigi sey yanlis. Cumlesine "genellikle" eklerse o zaman ancak dogru olur. Benim buna yanlis diyebilecek kadar bilgi birikimim oldugu kanaatindeyim.
Ibrahim abi, referansiniz yanlis yere.
Mating biology of honey bees (apis mellifera). 150 sayfa. Gecen yil cikti. Okursaniz bal arilarinin ciftlesme ile ilgili biyolojik yonunu derinlemesine ogrenebilirsiniz.Sirf bu konu icin ise bu kaynaga dahi gerek yok, uzun suredir bilinen bir sey.
 Benim referansim hayatini arilar uzerinde arastirmalara vermis bu insanlarin yazmis oldugu en son kaynaklar, sizinki ise "sizin" forumda buna karsi yanlisi nerdeyse "mutlak" dogru kabul ettiginiz bir yanlis bilgi.

Eger kiz kardes , erkek kardes ayni kovandan, ayni erkek ari toplanma bolgesine giderse ciftlesme esnasinda bulusma ihtimalleri vardir. Bulusurlarsa ciftlesirler. Bu ciflesmeden dogan yumurtalarin yarisi yasayabilecek durumdadir. ayni ana ari baska erkelerden aldigi spermlerden dogan yumurtalarda sorun yoktur. Sadece erkek kardesinden gelen sperm ile dollenen yumurtalarin yarisi yasayabilir durumdadir.
Bunun adi da ciftlesmedir." velevki ciftlesmis olsun...." ciftlesmenin sozluk , biyolojik tanimina uymaz.
(akraba evliliginden dolayi sakat dogan cocucu olan esler simdi ciftlesemediler mi ? )

Asagidaki fotografi eger okuyabilirseniz bunun mumkun oldugunu gorursunuz.

Ana arılar kendi kovanlarından çıkan erkeklerle çiftleştiğine dair,kesin bilgi varsa kimse buna itiraz edemez,

böyle bir bilgi yoksa konuştuklarımız varsayımdan öte geçemez.

vereceğim linkte murat çakır hocamın söylediklerini baz almak durumundayız

çünkü bizim yanlışları ve doğrularıyla bir forumumuz var.deneysel kesin bilgiyi görene kadar kaynağımız bu forumdur.

velevki çiftleşmiş olsun,sağlıklı bir nesil devam etmeyecekse bunun adı çiftleşme olamaz zaten.

http://aricilik.gen.tr/index.php?topic=2255.msg20111#msg20111
Zengin bir flora hepimizi daha iyi arici yapar.
Bey yerine adimla hitap edebilirsiniz.

tural55

• Ziyaretçi
« Yanıtla #35 : Aralık 06, 2015, 13:34:18 »
Sayın uzuner

Fotoğrafı okumaya çalışsamda ne yalan söyleyim okuyamadım.

Ama paylaştığınız bilgiyi okudum ve anladım teşekkür ediyorum.

Doğru bilgi karşısında asla yanlışta ısrar edemem.

Çevrimdışı arıbeyi42

• Larva
  • **
  • Yer: polatlı
  • Arıcılık Şekli: Meraklı
  • Kovan Sayısı: 30
  • Rakım: 940
« Yanıtla #36 : Aralık 06, 2015, 15:26:37 »
      Sayın Uzuner katkınız için çok teşekkür ederim. bilimsel bilgi (Özel denemeler yapılarak elde edilen) kişisel olarak rastgeldiğimiz ve edindiğimiz tecrübelerden daha güvenilirdir.

Çevrimdışı H.Kaya

• İşçi Arı
  • Yer: BOZÜYÜK
  • Hüseyin KAYA
  • Kovan Sayısı: 73
  • Rakım: 1000 m.
« Yanıtla #37 : Aralık 06, 2015, 22:29:06 »
Ana arıdan kaynaklanan her kovanın ayrı kokusu vardır, o yüzden erkek arılar her kovana giremezler.

Ancak işçi arılar kovanları yerlerinden kaldırılınca; yüklü olunca diğer kovanlar tarafından kabul edilebilirler.

Erkek arılar, herhangi bir tepki ile karşılaşmadan istedikleri kovanlara girip çıkıyorlar. Bir zamanlar arıların arasında sadece bir koloni bariz şekilde sarı renkliydi. Özellikle erkekleri sapsarıydı. Bu erkeklerin diğer kolonilere rahatllıka girip çıktığını defalarca gördüm.

• Ana Arı
« Yanıtla #38 : Aralık 06, 2015, 22:42:15 »
Erkek arılar, herhangi bir tepki ile karşılaşmadan istedikleri kovanlara girip çıkıyorlar. Bir zamanlar arıların arasında sadece bir koloni bariz şekilde sarı renkliydi. Özellikle erkekleri sapsarıydı. Bu erkeklerin diğer kolonilere rahatllıka girip çıktığını defalarca gördüm.
Hüseyin bey,bazi yönleriyle arilar bilinenin üstünde sosyaller,bazen Analarin bile kabul gördügü
oluyor.yani Analarda gelip bazi kovanlara girebiliyor.Bilhassa üreme zamaninda,(Ogul zamani)
Basarilar.

Çevrimdışı H.Kaya

• İşçi Arı
  • Yer: BOZÜYÜK
  • Hüseyin KAYA
  • Kovan Sayısı: 73
  • Rakım: 1000 m.
« Yanıtla #39 : Aralık 06, 2015, 22:51:43 »
Hüseyin bey,bazi yönleriyle arilar bilinenin üstünde sosyaller,bazen Analarin bile kabul gördügü
oluyor.yani Analarda gelip bazi kovanlara girebiliyor.Bilhassa üreme zamaninda,(Ogul zamani)
Basarilar.

Önceki yıl ana üretim kovanında böyle bir durum yaşadık. Nerden geldiği belirsiz bir anadan dolayı aşılama çerçeveleri ihmal edilmiş ve başarısız bir transfer olmuştu.

Çevrimdışı adnantrk

• İşçi Arı
  • Yer: Manisa
  • Kovan Sayısı: 55
  • Rakım: 70 m 39.enlem
« Yanıtla #40 : Şubat 01, 2016, 01:44:03 »
Birçok faydası olduğuna inandığım “yavru alanı açma yöntemi “ erkek  üretiminde kullanılabilir.

Bu teknik ilkbaharda havalar ısındığında kovanlar kalabalıklaşınca  uygulanıyor.

Kalabalık bir kovanda  yavrulu alanının kenarına  iki  taraftan  iki boş çerçeve koyuyoruz.

Kovanı  kapatıp 1 saat sonra açtığımızda çerçevelerde  salkım  yoksa, uygulama  için erken , çıtaları  alıyoruz.

Eğer salkım yapmışsa olduğu gibi bırakıyoruz, arı kısa zamanda  petek örüyor  , ana arı da hemen erkek  arı yumurtalarını  atıyor.
Bütün petek kapalı  erkek gözüyle kaplandığı  zaman peteği  kesip tamamen alıyoruz , çıtaları geri veriyoruz.

Erkek  arı ürettirmek istediğimiz iyi cins kovanlarda ise peteği kesmiyoruz , bırakıyoruz.

Bu yöntem  genç  arılara alan açıldığı için ve  iş çıktığı için etkili bir oğul önleme yöntemi.

Erkek arı gözleri kesildiği  için etkili bir varroa  mücadele yöntemi.

İstemediğimiz kovanların  erkeklerini  elimine ediyoruz.

İstediğimiz kovanlara erkek ürettirmiş oluyoruz.

Arılara erkek üretme alanı verdiğimiz için arılar diğer peteklere ve katların aralarına fazla erkek  gözü yapmıyor.
Arı gibi eri olanın , cennet gibi yeri olur.

Arıcılık insanı haberi olmadan zengin eder.

Çevrimdışı adnantrk

• İşçi Arı
« Yanıtla #41 : Şubat 01, 2016, 03:36:45 »
Bir de erkek  ürettirdiğimiz kovanlardan kesinlikle  ana üretmek için larva almıyoruz,  akrabalı çiftleşme olmaması için.

Bir erkek arı dölleme olgunluğuna yaklaşık  36 günde (doğduktan 12 gün sonra) ulaşıyor.

Bir ana arı  larva transferinden  yaklaşık  12 gün sonra doğduğuna göre,

Erkek  arı çıtaları larva transferinden en az 24 gün önce erkek  üreteceğimiz  kovanlara verilmeli.

Her  arıcı damızlık ana veya   F1 üretemeyebilir,

Ama  her arıcı seçtiği  verimli kovanlardan ana veya  erkek arı üreterek  analarını geliştirebilir.

Çevrimdışı adnantrk

• İşçi Arı
« Yanıtla #42 : Şubat 01, 2016, 19:14:57 »

Bay Bilen, dediginiz gibi ne de yapsak kapi dışarı ediliyor erkekler. Bu durumda erkek arilar genelde duvar citalarinda yasamini surdurdukleri icin 4-5 kovanin duvar citalarini 1 kovanda toplasak(birlestirme usulü) erkek arilar tekrar eski kovanlara döner mi? Döner ise dönmemesi icin serin bir ortamda 5-6 gun kapali tutsak olur mu? Sonucta kovan anasiz oldugu icin meme yapma imkanida verecegimiz icin erkek arilarin ömrünü biraz daha uzatabilirmiyiz? Tşkler.

Kemal Bey

Bir kovan anasız kaldığında , mevsim ne kadar geç olursa olsun erkeklerine sahip çıkıyor , atmıyor.

Hatta diğer kovanlardan atılan erkekler de bu anasız kovana  sığınabiliyor.

Erkek ürettirdiğimiz kovanların anasını alarak erkeklere baktırabiliriz  ,

bunlarla mevsim geç olsa  bile ana döllendirebiliriz.

Çevrimdışı adnantrk

• İşçi Arı
« Yanıtla #43 : Şubat 12, 2016, 19:14:54 »

Bir ana arı döllenmiş yumurtadan çıktığı için iki  kromozomludur ,

Anaarı erkek yumurtası atarken iki çeşit erkek arı atar, 

Erkek arılarsa dölsüz yumurtadan çıktığı için ve tek kromozomlu olduğu için,

Bütün spermleri genetik olarak birbirinin aynısıdır.

Çevrimdışı Emre ÖZDEMİR

• Pupa
  • Yer: Antalya
  • Arıcılık Şekli: Meraklı
  • Arıcılık Tecrübesi: 1-5 yıl
  • Kovan Sayısı: 3-5
  • Rakım: 1
« Yanıtla #44 : Nisan 02, 2017, 22:39:10 »
Merhabalar, bu sene kovanlarımda neredeyse hiç erkek üretimi yok. Teşvik için boş çerçeve verdim, dalaklar hep işçi arı gözü olarak örülüp yumurtlandı. Ana üretimine başlayacağım kendim için. Sizce ne yapmalıyım? Plastik erkek arı çerçevesi alsam işe yarar mı?
05333071554