Gönderen Konu: 16 günde ana arı çıkar diye biliyoruz ama bizim analar 21 günde çıktı!!!!  (Okunma sayısı 12364 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı said_24

• Larva
  • **
  • Yer: Erzincan
  • Arıcılık Şekli: Amatör
  • Arıcılık Tecrübesi: 10-15 yıl
  • Kovan Sayısı: 60
  • Rakım: 1200
Nisan 13 te iki adet bölme yaptım.(Bölmeler 2 adet arılı çıta 1 çıtada arı silkeledim toplam 3 çıta arı)
1 hafta sonra kontrol ettiğim bölmelerde memeler daha açık olduğundan memelere müdahale etmedim.
Nisan 30 da ana kontrolleri için kovanlara baktığımda kovanın birinde ana memeleri halen kapalı olup, diğerinde ise memeler boştu.
Mayıs 1 de tekrar konrol ettim memeler boş olan kovanda anayı göremedim ve bu kovana kontrol çıtası verdim.Diğerinde memeler halen kapalı.
Mayıs 3 te Kontrol çıtası verdiğim kovanda ana memesi falan dikmemişler ama anası halen yok.
Mayıs 4 te kapalı memesi olan kovanın ise halen ana memesi açılmamış ana içerde
Yani 20 gün oldu ama halen ortalarda analar yok dediğim gibi kovanın birininde anası halen çıkmamış.Meme bozulmadan duruyo.
Nasıl iş anlayamadım.
Ustalar bir açıklama getirebilirse sevinirim.
Merak İlmin Hocasidir

Çevrimdışı Göksel PEKYUREK

• Ana Arı
  • Yer: Ankara
  • .
  • Arıcılık Tecrübesi: 5-10 yıl
  • Rakım: 1000
Çok basit 13 nisandan itibaren havalar çok soğık gitti sıkıntı oldu sanırım.
İşin garibi içi boş memeleri kapatıyorlar hemde çok gösterişli ve iri.
Meme sayısının ikiye veya teke indirirken bu memeleri seçiyoruz. onlarında içi boş.
Memelerin içinin neden boş olduğunu kesin bilmiyorum ama soğuklara bağlıyorum.
beş bölme yapmıştım iki adedine hazır ana verdim iki tanesi kendi anasını çıkarttı.
bir adedi ise bu gün bozdum parkak gibi memelerin içleri boştu.
Önce bozduğum memeler doluydu.
Kısacası ana ne 21 günde neden başka bir tarihte değil 16 günde çıkıyor

Çevrimdışı M. Cahit SÜMER

• mcsumer
  • Genel Moderator
  • Ana Arı
  • Yer: Amasya
  • Rakım: 533
Sayın said_24,
Anamemesi sapasağlam duruyor dediğiniz kovana da hemen bugün bir adet test peteğini arısıyla birlikte veriniz.
''Bu kış arılarım soğuktan donacak, açlıktan sönecek endişesiyle arıcılık yapılmaz.'' 
''Arıcılıkta da bilimsel bilgi çoğaldıkça gizemler azalır.''
http://mcsumer.blogspot.com/

Çevrimdışı Süleyman BAĞCI

• Larva
  • **
  • Yer: sivas
  • Kovan Sayısı: 2
  • Rakım: 1400
geçen pazar kapalı ana arı memesi bu hafta 3 adet çerçeveyi full günlük yumurta yumurtlamış

Çevrimdışı said_24

• Larva
  • **

Teşekkür ederim Cahit abi
07,05 tarihi itibariyle bölme yaptığım ana yüksüğü olmayan kovanda günlük yumurta gördüm.Onda sıkıntı yok.
Cahit abi test peteği vermemi önerdiğin kovana, (ana memesi olan kovanda) iki ana memesi bitişikti ve birinin içi boştu.Diğer kapalı memeyide ben bozdum, içi boştu.Test peteğini verdim bakalım.
Durumu göre hareket edeceğiz.
Merak İlmin Hocasidir

• mcsumer
  • Genel Moderator
  • Ana Arı
Teşekkür ederim Cahit abi
07,05 tarihi itibariyle bölme yaptığım ana yüksüğü olmayan kovanda günlük yumurta gördüm.Onda sıkıntı yok.
Cahit abi test peteği vermemi önerdiğin kovana, (ana memesi olan kovanda) iki ana memesi bitişikti ve birinin içi boştu.Diğer kapalı memeyide ben bozdum, içi boştu.Test peteğini verdim bakalım.
Durumu göre hareket edeceğiz.
Böyle sorunlu anamemeleri, sorunlu kolonilerde oluyor... Koloni sağlam ve sağlıklı iken anasız kaldığında oluşturulan anamemelerinde sorun olmuyor. Çünkü, kolonideki nüfus ve nüfus dağılımı, her şeye yeniden başlamak için uygun oluyor.

Kalabalık kovanlarda doğan anaarı da bir an önce yumurtlaması için baskı altına alınabilir, sıkıştırılabilir.

O nedenle, durumu şöyle özetliyor, bir bakıma formüle ediyorum:
Anamemeleri kalabalık kolonilerde ürettirilmeli; anaların kalabalık olmayan kovanlarda çıkmaları (doğmaları) sağlanmalı.

''Bu kış arılarım soğuktan donacak, açlıktan sönecek endişesiyle arıcılık yapılmaz.'' 

Çevrimdışı Adem Koçyiğit

• İşçi Arı
  • Yer: Gebze
  • Arıcılık Tecrübesi: 1-5 yıl
  • Kovan Sayısı: 23 + 3 inci kutusu
selamlar  24 nisanda kapalı bırakdıgım memeler  15 gün geçmesine ragmen ,
ana hala çıkmadı boş olma ihtimali varmı . ananın bagırma sesi var.. 2 mayısta gözden kaçırdıgım memeyi kestim kovan yanına koydugumda ondan ana çıktı .cifleşme kutusuna saldım gayet saglıklı..

Çevrimdışı said_24

• Larva
  • **
Cahit Abi;
Önerdiğin gibi test çıtası verdiğim kovanı cumartesi kontrol ettim.Ana memesi yoktu.
Daha dikkatli bakınca test çıtasının alt tarafında günlük yumurtalar gördüm, sevindim.
Anayı göremedim ama günlük yumurtalar beni rahatlattı.
Şimdilik sıkıntı yok bakalım...

Merak İlmin Hocasidir

• mcsumer
  • Genel Moderator
  • Ana Arı
Said Bey,
Ben de sevindim...
Daha da iyi olacağını umuyor ve diliyorum.

Çevrimdışı issanesky

• Günlük Yumurta
  • *
  • Yer: Karaman
  • Arıcılık Şekli: Meraklı
12 nisan da ariyi bolduk akabinde takip edip en son kapanan iki memeyi ana için koparmadik. Diğerlerinikopardik. 26 nisan pazar ggünü 14 gün, 28 nisan Şali günü tam 16 gün oldu.  Dun gitmedim  nasil olsa cikti salinip geziyordur diye. Bu gün 29 nisan da dayanamadım bir bakayim dedim aman allahim daha meme sapasağlam duruyor.17. Günde de cikmadi. Acaba memenin içi bos mu? Kapanmadan önce tam kontrol etmedim. Veya son günlerde hava biraz soğuk gittiği için cikisi  biraz uzadi mi?  Yarin bidaha bakacagim. Dayanamayıp memeyi acsam mi?
Kalbimde hızlı bir hareket
Kulağımda meşgul sesi
Dudaklarımda adın
Düşlerimde bir çocuk

Çevrimdışı issanesky

• Günlük Yumurta
  • *
  • Yer: Karaman
  • Arıcılık Şekli: Meraklı
Bir de bu ananin ötme olayi nedir? O kadar viziltinin arasında nazil duyabilir miyiz? Yoksa bu ötme tabiri mecazi bir anlatim mmi? Cahilligime verin... :) :) :)
Kalbimde hızlı bir hareket
Kulağımda meşgul sesi
Dudaklarımda adın
Düşlerimde bir çocuk

Çevrimdışı Mehmet NEVŞEHİR

• Ana Arı
  • Yer: Edirne / Merkez
    • Yeni Arıcı
  • Kovan Sayısı: 30
  • Rakım: 50
Bir de bu ananin ötme olayi nedir? O kadar viziltinin arasında nazil duyabilir miyiz? Yoksa bu ötme tabiri mecazi bir anlatim mmi? Cahilligime verin... :) :) :)

https://www.youtube.com/watch?v=-ugTGMga2wM

Çevrimdışı IbrhmAkgl

• Ana Arı
  • Yer: Çarşamba / Samsun
  • Arıcılık Tecrübesi: 1-5 yıl
  • Kovan Sayısı: 17
  • Rakım: 30 Metre
Bazen ana içeride ölebiliyor ve doğal olarak doğum gerçekleşmiyor, işçiler de bozmuyor, bekle ki ana çıksın.

Benzer bir durumu ben de yaşadım memeyi bozup içeride ölüp kararmış anayı görünce canım sıkıldı tam çerçeveyi geri bırakacakken önce çıkan başka bir anayı gördüm.

Çevrimdışı ramazan kibar

• Pupa
  • Yer: giresun
  • ramazan kibar
  • Kovan Sayısı: 23
  • Rakım: 300
Kıymetli dostlar 13 Mayıs'ta anayı imha ettim bugün 1 haziran yaptığım kontrolde ana arı görmedim gördüğüm şey ise henüz kapanmamış içinde sütü ve kurtçuğu duran ana memeleri bunu açıklayacak olan varmı üstadlar. Arı beş çerçeve havalar sert gidiyorsada arı uçuşu polen gelişi var ne olmuş olabilir
Rabbin bal arısına vahyetti: Dağlarda, ağaçlarda ve onların kurdukları çardaklarda kendine evler edin. nahl 68/69

Çevrimiçi Murat AKIN

• Genel Moderator
  • Ana Arı
  • Yer: Tekirdağ
  • Arıcılık Tecrübesi: 20 yıl üstü
  • Kovan Sayısı: --- adet kayıtlı
  • Rakım: 74 metre
Kıymetli dostlar 13 Mayıs'ta anayı imha ettim bugün 1 haziran yaptığım kontrolde ana arı görmedim gördüğüm şey ise henüz kapanmamış içinde sütü ve kurtçuğu duran ana memeleri bunu açıklayacak olan varmı üstadlar. Arı beş çerçeve havalar sert gidiyorsada arı uçuşu polen gelişi var ne olmuş olabilir

Anası olmayan yumurta olmayan kovanda hangi kurtçuklara süt koyup ana yetiştirecekler?

Ancak:

Bu kovan anası supersedurmuş  siz asıl anayı bulup öldürmüşsünüz.
Kalan genç ana arı soğuklardan dolayı yeteri kadar döllenemiş onu da arılar öldürmüş.
Onun yumurtasından  yeni ana arı yapıyorlar.