Gönderen Konu: Hasat sonu kabarmış petekleri saklama  (Okunma sayısı 9307 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı Yusuf Güloğlu

• İşçi Arı
  • Yer: adana - ceyhan
  • Arıcılık Şekli: Amatör
  • Arıcılık Tecrübesi: 5-10 yıl
  • Kovan Sayısı: 22
  • Rakım: 25
Hasat sonu kabarmış petekleri saklama
« : Ağustos 17, 2009, 00:57:29 »
AMATÖR ARICILAR İÇİN ( 5-10 KOVAN ARISI OLANLAR ) HASAT SONU KABARMIŞ PETEKLERİ ERTESİ SEZONA KADAR SAKLAMAK İÇİN YÖNTEMLER ARAŞTIRIYORUM. PRATİK BİR YÖNTEM ÖNERECEK ARKADAŞLAR YARDIM EDERSENİZ SEVİNİRİM. BE ŞÖYLE YAPMAYI PLANLIYORUM : AKDENİZ SAHİLİNDE YAŞADIĞIM İÇİN HAVA SICAK VE NEMLİ. BİR ESKİ KOVANI BU İŞ İÇİN AYIRIP ÜSTÜNE İLAVELERİ KOYACAĞIM VE İLAVELERE KABARMIŞ PETEKLERİ KOYACAĞIM. ALTTA BİR MADENİ KAPTA MANGAL KÖMÜRÜ YAKIP ÜZERİNE KÜKÜRT ATIP YAKACAĞIM VE İKİ VEYA ÜÇ ADET OLAN İLAVELERİ ÜSTÜNE KOYUP EN ÜST KAPAĞI KAPATACAĞIM. İLAVELERİN BİRLEŞİM YERLERİNİ KOLİ BANTI İLE BANTLAYACAĞIM. BUNU İKİ HAFTA SONRA TEKRARLAYIP ERTESİ SEZONA KADAR BEKLEYECEĞİM. BU DOĞRU BİR UYGULAMA OLURMU BU KONUDA YANIT VERECEK BİLGİSİ OLAN ARKADAŞLAR VARSA VE YARDIMCI OLURSA SEVİNİRİM. HERKESE HAYIRLI GÜNLER BEREKETLİ HASATLAR DİLERİM
Her düşüşte bir öğreniş; Ne düşüş biter ne öğreniş

Çevrimdışı Orhan ÖNDER

• Larva
  • **
  • Yer: Havza
  • Kovan Sayısı: 40
  • Rakım: 700
Ynt: Hasat sonu kabarmış petekleri saklama
« Yanıtla #1 : Ağustos 18, 2009, 10:21:09 »
   Yusuf Bey arıcılıkta bende yeniyim,ikinci senem.Geçen yıl tavsiye üzerine kabarmış petekleri arasına ceviz yaprakları koyduğum ilavelerde yani katlarda sakladım.Hiç bir  sorun olmadı.

Çevrimdışı kepsutlu1

• Pupa
  • Yer: Kepsut/BALIKESİR
  • Arıcılık Tecrübesi: 10-15 yıl
  • Kovan Sayısı: 42
  • Rakım: 135
« Yanıtla #2 : Ağustos 18, 2009, 18:05:49 »
selamlar yusuf bey nacizane benimde bir fikrim var birincisi senin dediğin gibi kürt yakmak ikincisi ise eski bir buzdolabı temin edip petekleri sogutmak 2,3 gün sonra diğer kalanları bu şekilde dondurup kuru ortamda muafaza etmek istiyorum saygılar

Çevrimdışı Yusuf Güloğlu

• İşçi Arı
  • Yer: adana - ceyhan
  • Kovan Sayısı: 22
  • Rakım: 25
« Yanıtla #3 : Ağustos 21, 2009, 09:45:22 »
Alpsukan bey:
ceviz yaprağını ben de okudum işe yaradığını duymak güzel çünkü hem kolay hem pratik.
nasıl yaptığınızı biraz daha açarsanız sevinirim.
hayırlı günler
Her düşüşte bir öğreniş; Ne düşüş biter ne öğreniş

Çevrimdışı Orhan ÖNDER

• Larva
  • **
  • Yer: Havza
  • Rakım: 700
« Yanıtla #4 : Ağustos 21, 2009, 15:57:53 »
   Boş kovan (arının çalıştığı  yeri kapatıp) ya da  altını kontaplak ile  kapattığım ballığın tabanına  birkaç ceviz yaprağı çıtaları yerleştirip üzerine yine ne ceviz yaprağı koyuyorum üzerine gene kat içine gene çıtalar üstüne  yine ceviz yaprağı üst üste katları yerleştiriyorum.

Çevrimdışı kağan

• İşçi Arı
  • Yer: kıbrıs
  • Arıcılık Tecrübesi: 1-5 yıl
  • Kovan Sayısı: 15
« Yanıtla #5 : Ekim 20, 2011, 22:21:17 »
varao mücadelesini önce dumanla yaptım daha sonra varoa için şerit alıp peteklerin arasına astım şunu öğrenmek istiyorum bugün kovanlardan birini kontrol ettiğimde bir çerçeve full ballı ama sırlanmamış fazla olduğunu arıyı tam sıkıştıramadığımı fark ettim o çerçeveyi aldım arının yeteri kadar bal stoğu vardı o çerçeveyi derin dondurucuya aldım çünkü varoa ilacı vermiştim bala geçmiştir diye o çerçeveyi ilk baharda arıya verirsem o çerçevedeki balların içinde varoa ilacı kalıntısı var arı sırlarsa yada yemeden üzerine nektar eklerse diye tedirginim önerilerinizi bekliyorum

Çevrimdışı Mehmet Gençünal

• Ana Arı
  • Yer: Orhangazi / Bursa
    • Oksalik Asit Buharlaştırma Aparatı
  • Arıcılık Şekli: Profesyonel
  • Arıcılık Tecrübesi: 10-15 yıl
  • Rakım: 290
« Yanıtla #6 : Ekim 20, 2011, 22:26:18 »
varao mücadelesini önce dumanla yaptım daha sonra varoa için şerit alıp peteklerin arasına astım şunu öğrenmek istiyorum bugün kovanlardan birini kontrol ettiğimde bir çerçeve full ballı ama sırlanmamış fazla olduğunu arıyı tam sıkıştıramadığımı fark ettim o çerçeveyi aldım arının yeteri kadar bal stoğu vardı o çerçeveyi derin dondurucuya aldım çünkü varoa ilacı vermiştim bala geçmiştir diye o çerçeveyi ilk baharda arıya verirsem o çerçevedeki balların içinde varoa ilacı kalıntısı var arı sırlarsa yada yemeden üzerine nektar eklerse diye tedirginim önerilerinizi bekliyorum
O çerçeveyi baharda da verebilirsiniz, şimdi de, bölme tahtasının dışına da koyabilirsiniz.

Bölme tahtasının dışına verecekseniz altından arı geçecek kadar boşluk bırakmanız lazım.

Arı ihtiyaç duyarsa iyi havalarda o balı çeker.

Endişe edecek bir durum söz konusu değil.
http://www.oxalicacidvaporizer.com
http://mgencunal-mgencunal.blogspot.com/
http://www.gurlearicilik.com
Olgun bir adamı dost edinmek isterseniz, eleştirin; basit bir adamı dost edinmek isterseniz methedin.

Çevrimdışı Neco

• Günlük Yumurta
  • *
  • Yer: Rize
  • Arıcılık Şekli: Meraklı
  • Kovan Sayısı: 1 Buçuk
« Yanıtla #7 : Ekim 24, 2015, 19:24:45 »
Yaşadığım bir tecrübeyi aktarayım.

Bir ay kadar önce indirdiğim ballıktaki çerçevelerin;

-4 tanesini buzdolabının buzluk kısmında 3 gün beklettikten sonra ince nylon "streç" film ile sardım ve açıkta beklettim.

-6 tanesini buzluğa koymadan doğrudan plastik bal kasasına koyup, içine de ceviz yaprakları ekledim ve kapağını kapatarak beklettim.

SONUÇ: Açıkta bekleyen ince nylon ile sarılmış peteklerde hiç bir bozulma yok iken, plastik kasada bekleyen petek ve çerçevelerde hafif küflenme olduğunu gördüm.

Buna göre peteklerin naylona sarılıp havadar bir yerde beklemesi gerekiyor.