Gönderen Konu: Arıların Nakillerde Yanması veya Çatlamasına Karşı Tedbirler  (Okunma sayısı 4109 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı yavuz.01

• Pupa
  • Yer: GAZİANTEP
  • Arıcılık Şekli: Profesyonel
  • Arıcılık Tecrübesi: 20 yıl üstü
  • Kovan Sayısı: 80+23= 103 oldu
  • Rakım: 840
Konu Forumda işlenmişmi araştırdım ama bulamadım.

Arıların Çatlaması; yolculuk esnasında veya sonrasında (konaklanan yerde 3-5 gün içerisinde) koloninin tamamının  ölmesi

Arıların Yanması; yolculuk esnasında veya sonrasında kolonin ölmemesi fakat arıların ölüm ile kalım arasındaki ince çizgiye gelmesi(sonuçta komşunun arıları çalışırken sizinkilerin yatması, arıların gözlerinin kör olduğuna dair bilimsel olmayan söylemler var.) 
 Tanım tam uymadı ama anlatmak istediğim anlaşılıyor gibi

Arıların çatlaması konusu başıma geldi hem yolculuk esnasında hemde konaklama esnasında aslında konu çok basit gibi görünüyor ama bildiklerimiz dışında ne gibi tedbirler alabiliriz.

1. Kovanlarımız polen tuzaklı olaçak (Havalandırma)

2.Arı sakızı kapanı kullanılaçak (Havalandırma)

3.Sertme bal dediğimiz sırlanmamış bal yoğunsa yoculuk edilmeyecek gerekli tedbirler alınacak ::)

4.Sağım Derecesinde bal varsa sağım yapmadan yolculuk edilmeyecek

5.Uzun yolçuluklarda duraklanılan yerlerde kovanların üzerine su sıkılmayaçak.(dıştaki harareti  içeri verir.)

6.Konaklanılacak yere varıldığında arılığın etrafına 3-5 yere temiz su konulaçak(su 100 m. yakında dahi olsa suyu bulamıyor çatlıyor. başıma geldi)

7.özellikle güçlü kovanlar çatlıyor zayıflara ölçülü bir şekilde takfiye yapılarak bu kovanlar rahatlatıla bilir.

8.Arıların yüklenmesi ve indirilmesi hızlı ve nazik olacak

9.Yollarda çay, kahve ve yemek molası verilmeyecek (ihtiyaçlar araçda görülecek.Tuvalet ihtiyaçı hariç ;D)
............

şimdilik aklıma gelen bunlar bilmediğim çok şeyde vardır bilen arkadaşlar devamını getirirse öğreniriz.

Bu dünyanın tadı tadımlık tatdır.
 Ezası(acısı) daha cok tadı azdır.
 Bal nerede ise arısıda oradadır.
 Baldan önce arı zehri tadılır.

Çevrimdışı yalçın meriç

• Ana Arı
  • Yer: kdz.ereğli
  • Arıcılık Şekli: Amatör
  • Kovan Sayısı: 15+3 kutu
  • Rakım: 100m.
   Bu konu galiba gezgin arıcılık yapan arkadaşların bilgilerine dayanıyor,onlar cevaplarsa iyi olur diyorum.
Eğer bir güzelliğin yoksa,ben sana nasıl derim çok güzelsin diye.!

Çevrimdışı Murat AKIN

• Genel Moderator
  • Ana Arı
  • Yer: Tekirdağ
  • Kovan Sayısı: --- adet kayıtlı
  • Rakım: 74 metre
Taşıma yapılacak kovanlar da yapılacak çok işlem varda uzun uzun yazmak gerekir.

Taşıma hazırlığı bir kaç gün önceden başlar ve devam eder.....

Öncelik havalandırma olmalı.

Çevrimdışı yalçın meriç

• Ana Arı
  • Yer: kdz.ereğli
  • Kovan Sayısı: 15+3 kutu
  • Rakım: 100m.
   En güzel havalandırma kovanların üstüne elek teli takmaktır galiba tabii bu arada kapakları ayrı  taşıma olayı çıkıyor ortaya.
Eğer bir güzelliğin yoksa,ben sana nasıl derim çok güzelsin diye.!

Çevrimdışı Onur Baş

• Pupa
  • Yer: samsun
  • Arıcılık Tecrübesi: 1-5 yıl
  • Kovan Sayısı: 40
  • Rakım: 752
Öncelikli hedefim gezginci arıcılık yapacak seviyeye gelmek sonra bende bu konuda deneyimlerimi aktarırım inşallah :)
Başlamak için mükemmel olmak zorunda değilsin; fakat mükemmel olmak için başlamak zorundasın.

Çevrimdışı KadirUstun

• Ana Arı
  • Yer: Kütahya
  • Arıcılık Tecrübesi: 5-10 yıl
  • Kovan Sayısı: 150 (+ - %10)
  • Rakım: 340
Kovanlar akmasın arı kaçíşı olmasın diye üzeri çadır vb malzemelerle kapatılmayacak.
Kesinlikle gündüz taşıma yapılmayacak.

Çevrimdışı Hakan TURNA

• Ana Arı
  • Yer: Arılık>>BURSA-Nilüfer-Tahtalı Köyü(mahallesi)
  • Öğretmen
  • Kovan Sayısı: 35
**Bu yaz nasip olursa, arılarımı kestaneye götürmeye niyetim var, tabi taşıyacağım mesafe yarım saatlik bile yoktur.Ama yinede buradaki tavsiyeler benim için çok önemli.Bilgi veren arkadaşlara teşekürlerimi sunarım.

Çevrimdışı yavuz.01

• Pupa
Kovanlar akmasın arı kaçíşı olmasın diye üzeri çadır vb malzemelerle kapatılmayacak.
Kesinlikle gündüz taşıma yapılmayacak.

ayne öyle abii katılıyorum fakat kışın arı taşınmaz ama mecbur kalınırsa gündüz taşınabilir.

Kışın arı taşımak yürek ister ben taşımam.Tavsiyede etmem.

Çevrimdışı yavuz.01

• Pupa
Yalçın Abi elek teli güzel olurda yüklerken kovan ayağına filan takılır yırtılırsa ???

arı nakil işinde herkesin başına gelebilir mesafe çok önemli değil yolculuk 2 saat sürse bile genelde ilk baharda yavrunun çok olduğu zaman araçın çamura batması veya arıza yapması durumunda arının yanması (çatlaması)cok hızlı oluyor.Bu durumda cok hızlı karar verip uygulamak gerekiyor ya araç battığı yerden çıkarılaçak veya tamir edileçek yada yük uygun bir yerse indirilecek veya yeni bir araça nakil yapılaçak

Hele yüklediğiniz yerde battıysa traktör bulayım getireyim bide cıkmassa yandınız.

bilmediğiniz ilçe veya il merkezinde kaza yapsa, arıza yapsa sıçaklık 35'-40 derece yeni bir araç bulayım aktarayım bu arıçılık kolay iş değil >:( ama hastalıkta bir bulaşmaya görsün.tabii ekmek kavgasıda var

Not:2008 yılında tanıdığım bir arkadaşın arıları yüklendiği yerde çamura saplanır 45 dakika içinde traktörle çekilir.sıçaklık 25-30 derece varış yeri ortalama 2:30 saat gidiş yönü sıcaktan soğuğa arı sayısı 240 kovan 80 kovan en canlı seçme arılar tamamen telef olur.
bu şartlarda bu kadar kısa sürede nasıl olur ???

Çevrimdışı balaban

• Larva
  • **
  • Yer: ESKİŞEHİR
  • Metin Ordu
  • Kovan Sayısı: 42 arılı 100 yeni yapım boş kovan
kovan içinde boşluk bırakılmayacak.boşta olsa 10 çerçeve ye tamamlanacak,kovanlar elden gecirilip
arının dışarı çıkiş yapacağı çatlak ve delikler tıkanacak.üst kapak  havalandırması iyi olacak.

Çevrimdışı Şevket Topal

• Ana Arı
  • Yer: Bursa Mustafakemalpaşa
  • Kovan Sayısı: 100 ama arı bu ölürde çoğalırda
Kovanlar hazılanırken havalandırma sağlanacak mesela üst çuğallar soğan çoğalı gibi değiştir. polen tuzakları çekmeceler alınır çıkış delikleri ıslak süngerle kapatılabilir .üstkapak havalandırmaları açık olacak işi bilenlerden yararlanılır mesela arıcılar yardımlaşır
Cefa çekmeden sabır etmeden sahip olduğumuz hiçbirşeyin kıymeti olmaz unutma kolay sahip olunan çabuk kaybedilir.

Çevrimdışı yavuz.01

• Pupa
polen tuzakları çekmeceler alınır çıkış delikleri ıslak süngerle kapatılabilir .üstkapak havalandırmaları açık olacak işi bilenlerden yararlanılır mesela arıcılar yardımlaşır

Abi zaten ustalar polen tuzaklı kovan diye boşuna demiyor polen alınmasa bile polen tuzaklı kovan şart! bu saatten sonra polen tuzaksız kovan yaptıran arıçının aklına şaşarım

Yolculuk bitip de indirme yerine varıldığında, aracın üzerinden indiren kişi daha çabuk farkına varır kovanlardan açı bir koku(normal olmayan rahatsızlık veren yanık kokusu derler) geliyorsa eğer
hızlı bir şekilde kovanlar indirilir.ilk yere inen kovandan başlanılarak kovanın girişi açılıp girişe temiz su serpilir.arılığın çevresine leğenle arıların rahat alabileceği şekilde mutlaka temiz su konulur

körükle girişe sakinleştirme amaçlı duman verme işi tartışılır bence uygun değil ustalar neder bilmiyorum ::)

Çevrimdışı mustafa kemal alkoç

• Ana Arı
  • Yer: istanbul
  • Kovan Sayısı: Bir adet teknik kütük kovan, 82 adet dolu 50 adet boş
  • Rakım: 61
Taşıma yapılacak kovanlar da yapılacak çok işlem varda uzun uzun yazmak gerekir.

Taşıma hazırlığı bir kaç gün önceden başlar ve devam eder.....

Öncelik havalandırma olmalı.
  Yaz hocam yaz okutmam gerekenler var,kangonun içerisinde kıvrananları çok gördüm  :)

Ben maskeli bile araba sürerken bana gülüyorlardı.
SADECE VAZGEÇENLER KAYBEDER.

İNSAN ÖZLEMEMELİ.

HAYAT BANA ARICILIK, ARICILIK BANA HAYAT VERDİ.

Arı diye bir derdim var bin dermana değişmem

Çevrimdışı Ahmet DİKMETAŞ

• Ana Arı
  • Yer: ERDEMLİ / MERSİN
  • EMEKLİ
  • Arıcılık Şekli: Meraklı
  • Kovan Sayısı: 200
  • Rakım: 50
iki yıl önce 5 kovan arıyı otomobilin içinde akşam 8 den ertesi gün 11 e kadar 15 sat taşıdım en düşük sıcıklık 32 derece idi ve hatta kovanların örtü bezleride üzerindeydi hiç te sıkıntı olmadı sanırım sıkıntı kamyonla uzuk yol taşıyanların ortada kalan kovanlarında oluyor ya havasızlıktan ya aşırı ısınmadan.
kovanlar kamyonda birbirine yapıştırılmamalı diye düşünüyorum ben..havasızlıktan ziyade aşırı ısınma oluyor diye düşünüyorum açıkcası..
kanatlı hayvan beslemeye önce tavuktan mı başlasaydım acaba:))

Çevrimdışı yavuz.01

• Pupa
kovanlar kamyonda birbirine yapıştırılmamalı diye düşünüyorum ben..havasızlıktan ziyade aşırı ısınma oluyor diye düşünüyorum açıkcası..

İçeri hava girmesi iyi olur ama

Ahmet Abi kovanlar bibirine yapışmassa hareket halindeyken birbirine çarpar içerdeki arılar çorba olur.Taze yavrulu petekler kırılır dökülür.  :(