Gönderen Konu: Bodur meyve ağaçları hakkında bilinenler  (Okunma sayısı 10241 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimiçi Göksel PEKYUREK

• Ana Arı
  • Yer: Ankara
  • .
  • Arıcılık Şekli: Amatör
  • Arıcılık Tecrübesi: 1-5 yıl
  • Kovan Sayısı: 25
  • Rakım: 1000
Bodur meyve ağaçları hakkında bilinenler
« : Aralık 25, 2012, 00:02:24 »
      Ülkemizde uzun zamandır bodur meyve ağaçları mevcut bodur ve yarı bodur anaçlar kullanılıyor ancak bodur meyve ağaçlarının neden kullanılmasıyla ilgili yeterli bilgilendirme çalışmaları yeterli değil.
      Ekonomik yönden zaman yönünden iş yükü kolaylık her yönüyle burada bilgilendirme yapılsın istiyorum bu işlerden anlayan arkadaşlar olduğunu biliyorum.
"Dünyada mümkün olan herşey benim içinde mümkündür"

Çevrimdışı Adem ALTINOK

• Moderator
  • Ana Arı
  • Yer: Ankara Kızılcahamam ve Ayaş Ziraat Y.Mühendisi Tarım Makinaları
  • Kan Grubu BRh+
  • Arıcılık Tecrübesi: 5-10 yıl
  • Kovan Sayısı: 30
  • Rakım: Kızılcahamam-Sazak 1220 m;Ayaş- 1000 m
Ynt: Bodur meyve ağaçları hakkında bilinenler
« Yanıtla #1 : Aralık 25, 2012, 10:18:51 »
Aslında yeterince bilgilendirme var, benimseme işi uzun süreç istiyor ama köylü maliyetten dolayı hayatta benimsemez. Bodur meyveyi duymayan köylü kalmadı.

Dekara yapılan iş yükü ilk senelerde şekil verme budamaları (Kesme, eğme, bükme) klasik ağaca göre fazla.Fazla olmasının sebebi de dekar alanda fazla ağaç olması.

İlk yatırım masraflarının yüksek olması da dahil dezavantajları bunlar ama erken meyveye yatma, hasat, ilaçlama ve sulama işlerinin kolay olması en önemli avantajı.

Örneğin (sadece fidan için) yarı bodur kirazda ilk yatırım masrafı dekar alanda 3,5x5 dikim normunda 1.000-1.200 TL olurken, klasik anaçlı kiraz yerel üreticiden alınıp dekar masrafı 8x8 dikim normunda 150-160 TL oluyor. 5 dekar kiraz dikecek bir köylü 5.000-6000 TL masrafı yaptığı gibi damla sulama içinde masraf yapsa iyi olur.

Burada örnek gördüğüm kişiler, doktor, avukat, sanayici, ağalar veya kısaca zengin kişiler.
aa
Problemi anlamak çözümün yarısıdır.

Çevrimdışı Gürsel Ceylan

• Çerkezköy / Tekirdağ
  • İşçi Arı
  • Yer: Tekirdağ
  • Arıcılık Tecrübesi: 20 yıl üstü
  • Kovan Sayısı: 60
  • Rakım: 150
« Yanıtla #2 : Aralık 25, 2012, 13:28:43 »

Adem bey'e katılıyorum. Bodur yada yarıbodur meyve ağaçları hakkında nette çok fazla bilgi var.
 Bu yatırımı yapacak olan kişi konuyu emine boyuna araştırmalı. Bodur ve yarıbodur fidanların
 ilk kurulum maliyeti yüksek. Fakat klasik fidanlara göre daha çabuk meyve alabiliyorsun. Yani her
 ikisininde avantajları ve dezavantajları var.
 Ben şahsen kendi arığımın bulunduğu 5 dönümlük bahçeme yarıbodur çeşitleri dikmeye gayret
 gösteriyorum. Bahçemdeki işleri kendi başıma yaptığım için ( budama, ilaçlama, toplama vs) bana
 yarıbodur çeşitler daha kolay geliyor.
 Bu arada hem bodur ve yarıbodur, hemde klasik fidan üreticileri toplamda bizim fidanlarımızla daha
 fazla meyva alırsın iddiasındalar. Bence bir fidanlık kurmaya karar vermeden önce bütün şartlar
 dikkate alınmalı.( arazi yapısı, toprak analizi, sulama, meyve çeşidi,pazarlama, nakliye,depolama vs.)
 En doğrusu bulunduğunuz il ve ilçe tarım müdürlüklerinden yardım almak.

Çevrimiçi Göksel PEKYUREK

• Ana Arı
  • .
  • Kovan Sayısı: 25
  • Rakım: 1000
« Yanıtla #3 : Aralık 25, 2012, 21:17:52 »
     Değerli dostlar

İnternette tabiki çok bilgi mevcut ama bir bilginin olması onun kullanıldığı veya gerektiği kadar kullanıldığı anlamına gelmiyor.Vaya şöyle diyelim bodur meyve fidanı yarı bodur ve klasik ağaçları olanlar gördüklerini yaşadıklarını paylaşmalılar.
       Ticari anlamda düşününler belki daha doğru karar vermiş olabilirler ancak amatör olarak bu işlerle uğraşanlarda az değildir.Ülkenimizin ağaç sayısına amatörlerin önemli katkı yapacağını düşünüyorum.Özellikle az sayıda kendisine eşe dosta yeterli meyvecilik yapanlar bodur ağacı fazla tanımıyor.Geçen ilkbaharda bir kaç arkadaş ısrarla bodur ve yarı bodur meyve fidanı aldırdım bu nedenle bana kızdılar meyvelerin fidanların çok küçük olduklarını ne zaman yetişipte mevve vereceğini söyleyip durdular. Yakınımızdaki köyliülere sordum onlarda bodur ağaçlarla ilgili sıcak bilgiler verdiler.Benim ise bodur yarı bodur ve klasik fidanlarım var. Hepsindende meyve aldım verimlerini üç aşağı beş yukarı biliyorum bu anlamda tartışılsın demiştim.
"Dünyada mümkün olan herşey benim içinde mümkündür"

Çevrimdışı Adem ALTINOK

• Moderator
  • Ana Arı
  • Kan Grubu BRh+
« Yanıtla #4 : Aralık 26, 2012, 00:19:17 »
Bu konuda yeterince medyayı takip etmedim.

Tanıtım konusunda en iyi TV yayınları.

Bir yayında akülü pompa tanıtıyorlar hemen insanlar satın alıyor.

Bitki besleme ürünü tanıtıyorlar verim ve kalite için hemen satın alıyorlar.

Bordo bulamacını tanıtıyorlar, herkes kullanmaya başlıyor.

Ama dikkat ettiyseniz bu saydıklarımı kullanmasını biliyorlar. Bilmek sayesinde uygulama başarılı oluyor.

Modern meyvecilik yapmak için uygulama bilmedikten sonra başarı olmuyor.

Bodur ağaç sebze gibi 7 günde bir sulanırsa verim olur. Sulama da gün aralığı tarla kapasitesi ve sıcaklık (diğer iklim faktörleri de dahil) faktörlerine bağlı olarak 5 günde bir de olabilir. Sulama hataları var. Ya kıt veriyorlar ya da israflı veriyorlar.

Budama bilinmiyor. Şekil budaması (budama=kesme, eğme, bükme vs.), yaz budaması, tepe kesimi, uç alma nedir bilinmiyor. Uc alma hep ters yapılıyor. Sürgünler 10-15 cm iken açılmıyor. Lider dal budaması çeşitleri insanlara ters geliyor.  Bu şekil budadığın zaman beğenilmiyor.

Böyle kişilerle amatör bile olmuyor. Tam ve yarı bodur ağacı bir kaç adet bahçesine diken çok kişi gördüm. Tam bodur elmaya kendi yöntemim destekleri tarif ettim, asmalara yüksek telli sistem için kaç kişiye proje çizdim, kaç kişinin kirazını budadım ama uğraşlar tutmuyor. Bedava galvanizli tel dağıttım.  Arkanı dönünce adam unutuyor. Seneye uğra dediklerin yapılmamış. Elimde 40 örnek vardır.

Artık zamanla idealistlik kalmıyor. Adam seni kahvede görünce iş aklına geliyor.

İnsanlar aynen birbirinin kopyası gibi davranıyor. Psikolog olsam "yenilikler ve eskileri takip edenlerin davranışları" diye belki tez yazardım.

Bu işleri düzgün yapmak için paralı ve hiçbir şey bilmeyen insanlar lazım. Bilen insanla çalışılmıyor.
aa

Çevrimdışı istemi pektaş

• Ana Arı
  • Ankara - Ayaş - Başayaş Köyü 01.01.1965
  • Kovan Sayısı: 100 + ( 1 Ortak )
  • Rakım: 1200
« Yanıtla #5 : Aralık 26, 2012, 06:29:09 »
"Bu konuda yeterince medyayı takip etmedim.
.........
.........
Bu işleri düzgün yapmak için paralı ve hiçbir şey bilmeyen insanlar lazım. Bilen insanla çalışılmıyor ."

Adem bey değerli hemşehrim.

Konu ile ilgili değerlendirmenizi ve tespitlerinizi keyifle okudum.
Sadece yukarıda kırmızı ile işaretlemiş olduğum "... Bilen insanla çalışılmıyor" kısmını  Bildiğini sanan insanla çalışılmıyor olarak değiştirilmesinin daha doğru olacağını düşünüyorum.

Lütfen küçücük şeylere takılıyor diye düşünme :)
Anlam kargaşasına sebeb olduğu için dikkat çekmek istedim. :)
Dünyayı sarmalayan hastalığın ilacı sevgidir. Bu reçete oldukça sık verilir ama, çok ender kullanılır.

Çevrimdışı M. Cahit SÜMER

• mcsumer
  • Genel Moderator
  • Ana Arı
  • Yer: Amasya
  • Rakım: 533
« Yanıtla #6 : Aralık 26, 2012, 07:37:59 »
İstemi Bey,
Siz de benim küçücük şeylere takıldığımı düşünmeyin.  :)

Alıntıladığınız metindeki o cümle renkli yazılmamış; siz alıntılarken renklendirmişsiniz.
İki ileti peşpeşe olduğu için pek sorun olmaz ama doğru da değil.

İlgili cümlenin ilk sözcüğü tırnak işaretleri arasına alınabilirmiş. :)

Gününüz aydınlık olsun ve hayırlı günler dilerim.
''Bu kış arılarım soğuktan donacak, açlıktan sönecek endişesiyle arıcılık yapılmaz.'' 
''Arıcılıkta da bilimsel bilgi çoğaldıkça gizemler azalır.''
http://mcsumer.blogspot.com/

Çevrimdışı istemi pektaş

• Ana Arı
  • Ankara - Ayaş - Başayaş Köyü 01.01.1965
  • Kovan Sayısı: 100 + ( 1 Ortak )
  • Rakım: 1200
« Yanıtla #7 : Aralık 26, 2012, 07:47:00 »
Cahit abi günaydın.
Haklısınız.
İnşallah bundan sonra daha dikkatli olmaya çalışırım. :)
Dünyayı sarmalayan hastalığın ilacı sevgidir. Bu reçete oldukça sık verilir ama, çok ender kullanılır.

Çevrimdışı mustafa kemal alkoç

• Ana Arı
  • Yer: istanbul
  • Kovan Sayısı: 50+9 ruşet+5 ana kutusu
  • Rakım: 61
« Yanıtla #8 : Aralık 26, 2012, 09:54:21 »

Büyük ağaçlarınızın aşşağıya bakan dallarını bırakıp dikine yukarı giden dallarını budayarak yarı bodur hale getirebilirsiniz.
SADECE VAZGEÇENLER KAYBEDER.

İNSAN ÖZLEMEMELİ.

İÇİNİZİ TEMİZ TUTUN İÇİNİZİ SICAK TUTUN Kİ

DIŞINIZ TEMİZ VE SICAK OLSUN.

Çevrimdışı Adem ALTINOK

• Moderator
  • Ana Arı
  • Kan Grubu BRh+
« Yanıtla #9 : Aralık 26, 2012, 10:04:44 »
Günaydın.

Bazen uzun yazdığım yazılarda bir kaç defa düzeltme yapıyorum.

Doğru söz yazmak o kadar zor iş ki. Bazen deyimleri bile yanlış hatırlıyorum. O yüzden deyimlerden uzak duruyorum.

Bilen insanlar biliyor ama bildiği doğruların dışına çıkmıyor. Çok bilen veya bildiğini zanneden demedim çünkü hatalı bir konuşma karşımızdaki insanları kırıyor.

Budamada goble'ye aşinalar, dikimde aşı noktasını gömmeye aşinalar. Birincisi doğru ama dikimler yanlış oluyor.

2010'da 8 dekar yarı bodur meyve bahçesi kurdum, sulama projesini yaptım. Yer işaretlerken, dikerken çalışan işçiler, gelen giden köylüler o kadar müdahale ettiler ki beynim iflas etti. Kafam çok yoruldu ve cevap veremez hale geldim, bahçe sahibini de kızdırdık. 2012'de aynı kişiye 5 dekar daha bahçe yaptım, işçi olarak çocuk çağırdık, çok rahat çalıştık.

Kepçeciye drenaj için kisli yerleri kanal şeklinde kaz dedik, gittik ama kepçeci bizi dinlemedi, kafasına göre çukur kazdı. Tarla sahibi ağaçlar taban suyundan kurur mu diye halen soruyor.

Ağaçları dikerken elektrikçi geldi tarla sahibine akıl verdi. Yer altı borusu için çukur tarif etti, ben bozmadım adamı. Ertesi günü çukuru ne çabuk ta açtırmış tarla sahibi, dur demeye fırsat kalmadı. Proje hazırladım çukur yeri tutmuyor. İdeal de 50 mm PE100 yerine 75 mm PE100 seçtik, 16 mm 4 litre 33 cm damlatıcı aralıklı damla borusu yerine 20 mm 4 litre PC damla borusu aradık katalogda var ama hiçbir firma üretmiyor. Kepçe kiralatıp yeniden çukur kazdırdım.

Başka bir bahçede listemde filitre ebatları belli olmasına rağmen uygulamacı 2,5 litre pet şişenin yarısı kadar filtre takmış. Filtre her işletmenin sulamasında tıkanıyor. Otomasyonda işe yaramıyor.

Bir köyde 40 dekar kiraz bahçesi satıldı. Arkadaşlar budamasını o kadar güzel yapıyordu ki yeni sahibine kadar. Yeni sahibi yeni budamacılara budama yaptırmış. Bütün ağaçların liderlerini vurup gobleye çevirmişler. Yarım doktor candan eder misali. Sanki benim ağaçlarım gitmiş gibi üzüldüm.

Yani yanında çalışan insanın hiç tecrübesi, kendisine ait bilgisi olmayacak. Bu yüzden bana hiç bilmeyen adam bulun diyoruz.
aa

Çevrimdışı Adem ALTINOK

• Moderator
  • Ana Arı
  • Kan Grubu BRh+
« Yanıtla #10 : Aralık 26, 2012, 10:18:20 »
Büyük ağaçlarınızın aşşağıya bakan dallarını bırakıp dikine yukarı giden dallarını budayarak yarı bodur hale getirebilirsiniz.

Mustafa bey,

Günaydın.

Ağaçlara bodurluk özelliğini veren anaçlardır. Budama da kesim yapılacak dallar arasına sizin dediğniz dallar da giriyor.

Klasik ağaçlar budamayla bodurlaştırılamaz.

Her ağacın budama şekli farklıdır.

Mesela Elmayı bodurlaştırmak için çok sert budarsınız ya gençlik kısırlığı uzar ya da meyve veren ağacın dal gelişimini teşvik ettiğiniz için meyve gözü teşekkülünü engellersiniz.

Aşırı budamayla ağaçlarda verimi düşürürsünüz. Verim ve kalite arasında da her iki yönde dengeyi kurmak gerekiyor.
aa

• Ana Arı
« Yanıtla #11 : Aralık 26, 2012, 10:21:02 »
 Adem sen işe giderken beyzbol sopası getir,sakalların kısa faullerin cok uzun olsun  :)

Dolmabahce sarayının budamacısı hata bir millet vekilinin budamacısını getirdim Allah ondan razı olsun sanatkar resmen makasını bana hediye bıraktı ödemem iyi olunca  :) banada bulaşmışmıdır acaba.
 Daha sonraları bir tanıdık bende budayayım diye ağaçlara saldırdı,kör kütük kalın dal vs ben ağlıyorum tabi.

Kendim öğrendim bu ızdıraptan kurtuldum.

İNSAN ÖZLEMEMELİ.

Çevrimdışı Adem ALTINOK

• Moderator
  • Ana Arı
  • Kan Grubu BRh+
« Yanıtla #12 : Aralık 26, 2012, 10:26:02 »
Tatlı dil yılanı deliğinden çıkarır.

Beyzbolcu gibi gidersem adamlar kalabalık onlarda da kazma kürek var :)

Top tüfek lazım :)
aa

• Ana Arı
« Yanıtla #13 : Aralık 26, 2012, 10:44:51 »
Tatlı dil yılanı deliğinden çıkarır.

Beyzbolcu gibi gidersem adamlar kalabalık onlarda da kazma kürek var :)

Top tüfek lazım :)

Adem kaşınıyorsun  :) yılanı deliğinden çıkarıp ne yapaçaksın beton dök  kurtul.

İNSAN ÖZLEMEMELİ.

Çevrimdışı Halil BİLEN

• Administrator
  • Ana Arı
  • Yer: Mustafakemalpaşa
    • http://www.halilbilen.com/
  • Arıcılık Şekli: Profesyonel
  • Arıcılık Tecrübesi: 20 yıl üstü
  • Kovan Sayısı: 236 / 2014 Destekleme
  • Rakım: Rakım Kirmasti Çayı ile bir.
« Yanıtla #14 : Aralık 26, 2012, 10:52:28 »
Hımmmmmm...

Bu işlerde çiftçilerin ya da tarımın herhangi bir dalında sizi dinlemelerinin yolu çok net...

Kendinize örnek meyvelik - bahçe - arılık vb. kuracaksınız ki insanlar size güven duysun...

Yoksa başkasının büyük paralar yatırdığı işlerde müdahil olunduğunda eğitiminiz - kariyeriniz ve tecrübeleriniz ne olursa olsun pek değer bulmuyor.

Kiraz işine mi danışmanlık yapılacak, ekersiniz çeşit çeşit kirazları ve doğru bildiğiniz uygulamaları yapıp dallar kirazdan yerde ve kalitede ise en üstün olur, o zaman sizi almaya özel araç gönderirler.

Arıcılıkta da bu böyle...
http://www.halilbilen.com/

http://halilbilen.blogspot.com/

http://www.facebook.com/halilbilen

halilbilen2@hotmail.com

Yola Çıktıklarını, Yolda Bulduklarına Değişirsen; Yolunu Kaybedersin.

Yanlış trene bindiysen, koridorda ters yöne koşmanın bir faydası yoktur.