Gönderen Konu: Arı bölme işlemi (08)  (Okunma sayısı 63322 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı Göksel PEKYUREK

• Ana Arı
  • Yer: Ankara
  • .
  • Arıcılık Şekli: Amatör
  • Arıcılık Tecrübesi: 1-5 yıl
  • Kovan Sayısı: 25
  • Rakım: 1000
Ynt: Arı bölme işlemi
« Yanıtla #105 : Şubat 16, 2013, 19:53:04 »
Geçen yıl 17 mayıs çıkışlı ana 27 mayısta yumurtlamıştı.O kovandan tahminimden fazla bal aldım ağustos ortasında  25 çıtaya ulaşmıştı üstelik takviyesiz yine aynı tarihli başka bir ana sonbahara sekiz çıtayla ancak girmişti aynı yer aynı kovanın yumurtlararıydı.
ana arının çıkış yumurtlama tarihi kadar karakteride  önemli
"Dünyada mümkün olan herşey benim içinde mümkündür"

Çevrimdışı Abdullah Bulca

• Ana Arı
  • Yer: mersin
    • Blog Sitem
  • Kovan Sayısı: 47
  • Rakım: 350--1800
« Yanıtla #106 : Şubat 16, 2013, 19:59:11 »
Ali;  bizim buradada tüm bademler hardallar açtı hatta şeftali bile açıyor ama şu bir gerçek bizim iklimle Halil abinin hemen hemen aynı :) sadece çiçek isimleri değişiyor gibi yoksa ilerleme olarak aynı gidiyoruz :)

Çevrimdışı cüneyt köse

• İşçi Arı
  • Yer: istanbul
  • Arıcılık Şekli: Meraklı
  • Kovan Sayısı: 4 boş kovan
  • Rakım: 50
« Yanıtla #107 : Şubat 21, 2013, 16:33:08 »
Devşirme usulü arı bölme işlemini anlatan bir kısa video izledim. İşlem sırasını şöyle belirlemiş:

1- iç duvar olarak ballı polenli arılı çerçeve
2- kapalı yavrulu arılı  bir çerçeve
3- kapalı yavrulu arılı bir çerçeve daha
4- günlüklü ve her yaştan- arılı çerçeve
5- ham petek (kabarmış da olabilir)

Halil Bilen Bey'in 'koloni yönetimi' mantığına göre bu düzenin/sıralamanın şöyle olması gerekmez miydi? :

1- iç duvar: ballı polenli arılı çerçeve
2- kapalı yavrulu arılı çerçeve
3- kapalı (ve çıkanlı) arılı çerçeve
4- ham ya da kabarmış çerçeve (acelesi yok)
5-dış duvar:  ballı polenli çerçeve

Halil Bey'e göre evrensel kural:  ballı polenli iç ve dış  duvar ve aralarda yavrulu çerçeveler olacak...

İlkinde dış duvar niyetine ham petek konmuş ve hemen önüne günlük yumurtalı ve larvalı çerçeve..Halil Bey mantığına göre günlük yumurtaların dış duvarın önünde olması üşümeye neden olur (?) ; üstelik duvar yerine ham petek kullanılmış  ve aylardan eylül ....İlle de günlük kullanacaksak iç duvara daha yakın bir yerde olmalı ya da dış duvar olarak ballı-polenli çerçeve kullanılması daha makul olmaz mıydı?

(Mantık yürütüyorum) : Ve neden devşirme usulü bölmede günlük yumurta kullanıyoruz.Hazır ana vereceksek meme yapma ihtimali düşük kapalı yavrulu/çıkmak üzere olan çerçeveleri tercih etmemiz gerekmez mi?  teşekkürler

Hüseyin KAYA

• Ziyaretçi
« Yanıtla #108 : Şubat 21, 2013, 17:07:10 »
Cüneyt bey, devşirme oluştururken normal, düzenli bir kolonide ne varsa ona yakın bir düzen kurulmaya çalışılıyor. Yani bir kolonide bir ana arı,  yeterli besin stoğu, her yaştan ergin arı, her çağdan kuluçka (1 birim yumurta-2 birim larva-4 birim kapalı) olması gerekiyor ya, işte buna yakın bir ortam oluşturulmaya çalışılıyor.  Fakat Eylül ayında öyle bir koloniye petek ördürmeye çalışmak ne kadar doğrudur, orası tartışılır..

Çevrimdışı cüneyt köse

• İşçi Arı
« Yanıtla #109 : Şubat 21, 2013, 17:14:09 »
Teşekkürler..peki ballı dış duvarın olmaması ve günlük yumurtaların dış duvar yerine kullanılan ham petekli çerçevenin hemen önüne alınmasına ne diyorsunuz? Eylül ayında iç duvara daha yakın bir yerde olması ya da ham petek yerine ballı bir duvar + bölme tahtası kullanmamız daha doğru bir uygulama olmaz mıydı? Ve günlük yumurta şart mı? olmasa olmaz mı? Yani meme yapma olasılığını düşürmek..meme sayısını azaltmak için ?

Çevrimdışı hayriteyin1907

• Larva
  • **
  • Yer: Osmaneli/ Bilecik
  • Hayri TEYİN
  • Arıcılık Tecrübesi: 5-10 yıl
  • Kovan Sayısı: 150 kovan
« Yanıtla #110 : Şubat 21, 2013, 17:36:44 »
Sayın Cüneyt Bey;
Halil Beyin anlattığı uygulama hazır Ana verilerek yapılan uygulama.Dikkat edersen günlük yumurta ve lavralı cıta vermiyor.
Seyretmiş olduğun  vidiyo da ise, hazır ana  yok.Devşirme kolani anasını kendisi yapacak şekilde düzenlenmiş
illa yüzde israr etme,doksanda olur.İnsanda noksan da olur.Bir ben varım deme, elde neler var,yoksan da olur.(Mevlana)

Çevrimdışı M. Cahit SÜMER

• mcsumer
  • Genel Moderator
  • Ana Arı
  • Yer: Amasya
  • Rakım: 533
« Yanıtla #111 : Şubat 21, 2013, 19:01:26 »
Arkadaşlar,

Forum üyesi olmayan kişilerin videolarını yayınlayıp da beni eleştiriye zorlamayın…
Arkalarından atmış gibi olurum ki, bunu da hiç istemem.

Sorunuzu içselleştirir de kendi sorunuz olarak kendi sözcüklerinizle sorarsanız daha uygun olur.

Bu tür videolar, siz istemeseniz de, sorunuzun kapsamı dışına çıkan sözler ve söylemler içerir.
''Bu kış arılarım soğuktan donacak, açlıktan sönecek endişesiyle arıcılık yapılmaz.'' 
''Arıcılıkta da bilimsel bilgi çoğaldıkça gizemler azalır.''
http://mcsumer.blogspot.com/

Çevrimdışı M. Cahit SÜMER

• mcsumer
  • Genel Moderator
  • Ana Arı
  • Yer: Amasya
  • Rakım: 533
« Yanıtla #112 : Şubat 21, 2013, 19:19:25 »
Cüneyt Bey,
Sorunuz yeterince açık... Videoya gerek yok.
Tereddüt ettiğiniz noktalar için, haklısınız.
''Bu kış arılarım soğuktan donacak, açlıktan sönecek endişesiyle arıcılık yapılmaz.'' 
''Arıcılıkta da bilimsel bilgi çoğaldıkça gizemler azalır.''
http://mcsumer.blogspot.com/

Çevrimdışı cüneyt köse

• İşçi Arı
« Yanıtla #113 : Şubat 21, 2013, 19:34:54 »
Teşekkürler Cahit abi..ilkin 'kısa bir video izledim' derkenki kaygım da buydu zaten ama Hayrettin Bey epey bir yanlış anlayınca boş anıma denk geldi yayımlamış bulundum.. Çok haklısınız..kusurabakmayın...

Çevrimdışı ali çandır

• Larva
  • **
  • Yer: balıkesir-ayvalık
  • Arıcılık Şekli: Profesyonel
  • Arıcılık Tecrübesi: 20 yıl üstü
  • Kovan Sayısı: 230 ama değişebiliyor
  • Rakım: ayvalık körfezi ve balıkesir
« Yanıtla #114 : Şubat 22, 2013, 01:05:07 »
önce şunu anlayalım,yeni arıcısın,ana arının kaç günde çıkacağını bilmiyorsun,ana arı üretmesinide bilmiyorsundur bu benim tahminim,elinde çiftleşmiş hazır ana yok,nasıl ve nezaman bölüneceğini bilmiyorsun, ve böyle şubat ayında arıyı böleceksin hemen arkasından kovanları bırakıp gideceksin,bence bölmezsen arılar sana dua eder,bölersen arılar arkandan çok ağlar,  :D
ali çandır

Çevrimdışı KadirUstun

• Ana Arı
  • Yer: Kütahya
  • Kovan Sayısı: 150 (+ - %10)
  • Rakım: 340
« Yanıtla #115 : Şubat 22, 2013, 06:45:51 »
Hiçbirşey bilmiyosun arı bölmeye kalkıyosun demezlermi adama.

Çevrimdışı cüneyt köse

• İşçi Arı
« Yanıtla #116 : Şubat 22, 2013, 09:34:19 »
önce şunu anlayalım,yeni arıcısın,ana arının kaç günde çıkacağını bilmiyorsun,ana arı üretmesinide bilmiyorsundur bu benim tahminim,elinde çiftleşmiş hazır ana yok,nasıl ve nezaman bölüneceğini bilmiyorsun, ve böyle şubat ayında arıyı böleceksin hemen arkasından kovanları bırakıp gideceksin,bence bölmezsen arılar sana dua eder,bölersen arılar arkandan çok ağlar,  :D

Kime diyorsun bunu

Çevrimdışı Halil BİLEN

• Administrator
  • Ana Arı
  • Yer: Mustafakemalpaşa
    • http://www.halilbilen.com/
  • Arıcılık Şekli: Profesyonel
  • Kovan Sayısı: 236 / 2014 Destekleme
  • Rakım: Rakım Kirmasti Çayı ile bir.
« Yanıtla #117 : Şubat 22, 2013, 19:52:50 »
Bana dedi.
http://www.halilbilen.com/

http://halilbilen.blogspot.com/

http://www.facebook.com/halilbilen

halilbilen2@hotmail.com

Yola Çıktıklarını, Yolda Bulduklarına Değişirsen; Yolunu Kaybedersin.

Yanlış trene bindiysen, koridorda ters yöne koşmanın bir faydası yoktur.

Çevrimdışı yalçın meriç

• Ana Arı
  • Yer: kdz.ereğli
  • Kovan Sayısı: 15+3 kutu
  • Rakım: 100m.
« Yanıtla #118 : Şubat 22, 2013, 20:21:43 »
   Eleştiriler biraz ağır olmuş gibi geldi bana. Bir arıclık prof.unu hata ile suçlamak. >:(
uzay ve ufolara ve arılara hastayım.

Çevrimdışı cüneyt köse

• İşçi Arı
« Yanıtla #119 : Şubat 22, 2013, 20:56:33 »
Haklısınız Halil Bey, 'Bana dedi'  :)

Şubat ayında arı bölmeyi düşünen kim? (havalar uygun değil diye hala sıkıştırma bile yapmış değilim)  Yeni arıcı olmak ortalıkta dolaşan her bilgiyi alıp uygulamamızı mı gerektiriyor? Ben 'koloni yönetimi'nde tutarlı bir mantık gördüm.Yeni arıcı olarak kerteriz noktam budur. Bu bilgiyi alırım ortalıkta başıboş dolaşan bilgilerin mantıksal gücünü test ederim. Bilimsellik diye kaygımız yoksa başıboş bırakalım kovanlarımızı olsun bitsin.Böyle polemik de olmaz ,işimize gücümüze bakarız.Ama madem 'doğal diye birşey yok' ve arıları insan yapımı kovana soktuk,o zaman oyunu kuralına göre oynayalım. O insan yapımı kovanlarda kafamıza göre arıcılık yapamayız artık. Elbette balmumundaki kimyasal kalıntılar hakkında araştırma yapılacak. Elbette 'arı boşluğu' hakkında sayfalarca tartışılacak ; Elbette ham petek en iyi hangi sırada daha iyi kabartılır, hangi sırada daha hızlı yumurta atılır uzun uzun tartışacağız. Ve elbette bazı uygulamalarımız imkansızlıktan bilimsel olandan sapmayı zorunlu kılabilir , ama ben işin doğrusunu bilmeliyim. Hele bunu bir video haline getirip kamusal alanda yayımlamışsam o artık kamuya mal olur ve tartışılır. Maalesef  bill gates dünyasında yaşıyoruz. Yayım yapmadan önce bu kişi onu zaten ve çoktan bilir, bilmelidir .

Son olarak: Bir konu hakkında uzman/üstad/duayen olabilirsiniz ama hiç tanımadığınız birine , sanal ortamın rahatlığıyla 'sen'le hitap edemezsiniz,karşınızdaki yeni arıcı da olsa....; hele de üst-perdeden...hiç olmaz..ayıp olur..size yakışmaz..

Amacımız egomuza yenilmeden, şov yapmadan,mütevazi bilgi paylaşımı olmalı.Üç günlük dünya yahu daha ne olsun ...Sürç-i lisan ettiysem affola..

saygılar