Gönderen Konu: 3. Uluslararası Muğla Arıcılık ve Çam Balı Kongresi Sonuç Raporu  (Okunma sayısı 28931 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı Halil BİLEN

• Administrator
  • Ana Arı
  • Yer: Mustafakemalpaşa
    • http://www.halilbilen.com/
  • Arıcılık Şekli: Profesyonel
  • Arıcılık Tecrübesi: 20 yıl üstü
  • Kovan Sayısı: 250 / 2016 Destekleme
  • Rakım: Rakım Kirmasti Çayı ile bir.
Ben 31 Ekim'de oradayım kısmetse.

Sonsuz havuzlar dolu olsun da çimelim biraz. :) :) :)
http://www.halilbilen.com/

http://halilbilen.blogspot.com/

http://www.facebook.com/halilbilen

halilbilen2@hotmail.com

Yola Çıktıklarını, Yolda Bulduklarına Değişirsen; Yolunu Kaybedersin.

Yanlış trene bindiysen, koridorda ters yöne koşmanın bir faydası yoktur.

Çevrimdışı erdal yatkın

• İşçi Arı
  • Yer: İZMİR - Bornova
  • Arıcılık Şekli: Meraklı
  • Arıcılık Tecrübesi: 1-5 yıl
  • Kovan Sayısı: 15
Burak bey ''Servisler çalıştı, başında benim de bir personelim vardı. He 24 saat boyunca ya da 10 dakikada bir sefer yapacak şekilde çalışmadı tabi ama çalıştı.''  o zaman  sizin kontrolünüzdeki  personeli siz çalıştıramamışsınız,  demekki  kontrol sizde  değilmiş.  Daha önceki kongre (1) Muğla  üniversitesinde yapılmıştı  konaklanacak  yerlerin adres ve telefon  numaraları yayınlanmıştı  isteyen istediği gibi kesesine göre konaklama  yerini kendisi seçmişti (öğretmen evi, polis evi falanca otel filanca pansiyon gibi  isteyen gevrek yer, isteyen rakısını içer) fakat  bu durumda  arıcıyı  ister istemez ...... istediğiniz gibi  düşünün  yorumu  size  bırakıyorum. 
İyilik yapar gibi görünmeyin.
İyilik yapın,  görünmeyin.

Çevrimdışı Burak Kaptan

• Günlük Yumurta
  • *
  • Yer: İstanbul
  • Arıcılık Şekli: Meraklı
Burak bey ''Servisler çalıştı, başında benim de bir personelim vardı. He 24 saat boyunca ya da 10 dakikada bir sefer yapacak şekilde çalışmadı tabi ama çalıştı.''  o zaman  sizin kontrolünüzdeki  personeli siz çalıştıramamışsınız,  demekki  kontrol sizde  değilmiş.  Daha önceki kongre (1) Muğla  üniversitesinde yapılmıştı  konaklanacak  yerlerin adres ve telefon  numaraları yayınlanmıştı  isteyen istediği gibi kesesine göre konaklama  yerini kendisi seçmişti (öğretmen evi, polis evi falanca otel filanca pansiyon gibi  isteyen gevrek yer, isteyen rakısını içer) fakat  bu durumda  arıcıyı  ister istemez ...... istediğiniz gibi  düşünün  yorumu  size  bırakıyorum.

Erdal bey böyle bir aksaklık yaşandığında kongredeki görevlilerle paylaşmış olsaydınız daha sağlıklı yorum yapabilir çözüm de bulabilirdik. Misal servis saatlerinin dışında gelip de sizin gibi servislerin çalışmadığından şikayetçi olan bir misafiri taksiyle otele getirtmiştim.

Servisler çalıştı, onlarca misafir de bu servisleri kullandı. Siz nasıl kullanamadınız bilmiyorum, belli ki bir aksilik olmuş ya da servis saatlerinin dışındaymışız. 2 sene önceki aksaklığın sebebini şu an bulmam zor. Gerçi siz "aksaklık yaşandı, ben servisten faydalanamadım" demiyorsunuz. "Bahsedilen servisler çalışmadı ya da çalıştırılmadı" diye kesin bir yargıyla suçlamada bulunuyorsunuz. Taksiler 150.-TL'den aşağıya kontak açmadılar da demişsiniz, Fethiye otogardan Ölüdeniz'e taksi o ücretin yarısı tutar. Belli ki bir yerlerde bir karışıklık var.

2008 ve 2010 yıllarında kongre üniversitede yapılmıştı, doğrudur. Kongrenin 2012 itibariyle otele alınmasının sebebi de daha kalabalık katılımla bir kamp ortamı yaratmak, arıcıların 24 saat bilim insanlarıyla ya da sektörün diğer temsilcileriyle aynı yerde olmasını sağlamaktı. Bunda da başarılı olunduğu düşünüyorum, 2008'de 550, 2010'da 750 kişilik katılımla yapılan kongre 2014 senesinde 1870 kişiyle düzenlendi. Ve bu sayının da büyük bir kısmı arıcıydı.

Daha önce de bunu söyledim. Maliyetler konusunda sizi anlıyorum fakat bilgi en değerli şeylerden biri ve sadece bizim ülkemizde bilgiye ulaşmak için ödenen bedel insanı rahatsız ediyor. 32 yabancı konuşmacı getiriliyor, kitaplar basılıyor, çantalar usb'ler dağıtılıyor, otel giderleri hariç 100.000 Euro'nun üzerinde masraf yapılıyor, bu maliyetleri çıkarabilmek için ciddi riskler alınıyor, bırakın Arıcılar Birliği'ni biz sektörün dışındaki bir turizm firması olarak bile para kazanamıyoruz. Ama buna rağmen sanki arıcı sömürülüyormuş gibi bir izlenim yaratılıyor.

Sadece arıcılık sektöründe değil birçok farklı sektörde kongre organizasyonu yapmış bir kişiyim. Kongreler için kayıt ücretinin alınmadığını gördüğüm tek sektör arıcılık. Bu başlarda bana çok ters gelmişti ama konaklama, yeme+içme için ödenen ücretin ne şekilde yorumlandığını görünce artık daha iyi anlıyorum.

Neticede ister inanın ister inanmayın kimsenin arıcıyı ............ gibi bir niyeti yok, aksine amaç daha çok arıcının bu kongreden faydalanması. Siz istediğiniz gibi düşünebilirsiniz ama kongre organizasyonu tarafında amaç bu. Katılım sayılarına baktığımda da daha çok arıcının faydalanması hedefine her kongrede üzerine koyarak ulaşılıyor.