Gönderen Konu: Petekli bal niye kurtlandı?  (Okunma sayısı 15042 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı şeref şen

• Pupa
  • Yer: istanbul
  • Arıcılık Şekli: Amatör
  • Arıcılık Tecrübesi: 1-5 yıl
  • Kovan Sayısı: 4
  • Rakım: 33
Petekli bal niye kurtlandı?
« : Eylül 15, 2012, 23:02:17 »
Şerit uygulaması yapmadan evvel, fazladan 1 çerçeve balı ev için kovandan aldım.
"1 çerçeve balı süzmeye gerek yok, petekli olarak bereketlendiririz" dedim fakat birkaç gün sonra gördüm ki, petekte kurt var! (Allahtan evdekiler görmedi, yoksa "sen nasıl arıcısın" derlerdi)
Bunun sebebi nedir ve ne yapmam gerekir?
Saygılar...
Hıyar tohumundan elma çıkmaz, boşuna bekleme...

tural55

• Ziyaretçi
Ynt: Petekli bal niye kurtlandı?
« Yanıtla #1 : Eylül 15, 2012, 23:08:33 »
büyük ihtimal buzdolabına koymamışsın çerçeveyi.

Çevrimdışı şeref şen

• Pupa
« Yanıtla #2 : Eylül 15, 2012, 23:16:41 »
büyük ihtimal buzdolabına koymamışsın çerçeveyi.
Kovandan ev için aldığım ballı çerçeveyi'demi buzdolabına koymam gerekiyor?
Ben, kabarmış boş çerçeveleri korumak için buzdolabında birkaç gün saklanır diye biliyordum?

Çevrimdışı Hayati Çağdaş

• Ana Arı
  • Yer: ankara - şereflikoçhisar
  • Arıcılık Tecrübesi: 5-10 yıl
  • Kovan Sayısı: 65
  • Rakım: 1007
« Yanıtla #3 : Eylül 15, 2012, 23:17:14 »
Sayın " kahverengim " petekli baldaki kurtçuk mum güvesinin kurtçuğu. Siz o balı koloniden almadan evvel mum güvesi kelebeği  çerçevedeki polen stoğu yapılmış gözlerden birine yumurtasını bırakmış ve aradan geçen süre içerisinde o yumurta kuluçka süresini tamamlamış ve siz evde baktığınız sırada ise o kurtçuğu görmüşünüz. Yapmanız gereken şuan için hiç bir şey yok zaten mevcut olan mum güvesi kelebeği yumurtası kuluçka süresini tamamlamış ve kurtçuk olarak karşınıza çıkmış daha fazla olsa idi onlarda görünürdü. Eğerki o kurtçuğu gördüğünüzden dolayı yemekten çekiniyor içiniz almıyorsa o çerçeveyi süzün ve balını kek yapmakta kullanın. O bal yenmezmi yenir elbette.
Hakkınızdan vazgeçmeyin, Zira hakkınızla beraber şerefinizi de kaybedersiniz ...! Hz. Ali

Gözleri kör olan birisine doğanın ne kadar güzel olduğunu anlatamazsınız..! Hz. Ali

tural55

• Ziyaretçi
« Yanıtla #4 : Eylül 15, 2012, 23:18:18 »
sayın kahverengim,iyiki 50 çerçeve filan bal almamışsın yoksa heba olup gideceklermiş :D

Çevrimiçi Murat AKIN

• Genel Moderator
  • Ana Arı
  • Yer: Tekirdağ
  • Arıcılık Tecrübesi: 20 yıl üstü
  • Kovan Sayısı: --- adet kayıtlı
  • Rakım: 74 metre
« Yanıtla #5 : Eylül 15, 2012, 23:36:21 »
Sayın kahverengim:

Bu çerçeveyi aldığınız kovan epey zayıflamış olabilir, güçlü kovana petek güvesi kelebeği zor girer ve yumurtlar.

Bu kovanı gözden geçirip biraz daraltmanız gerekmektedir.

Çevrimdışı şeref şen

• Pupa
« Yanıtla #6 : Eylül 15, 2012, 23:55:43 »
Sayın " kahverengim " petekli baldaki kurtçuk mum güvesinin kurtçuğu. Siz o balı koloniden almadan evvel mum güvesi kelebeği  çerçevedeki polen stoğu yapılmış gözlerden birine yumurtasını bırakmış ve aradan geçen süre içerisinde o yumurta kuluçka süresini tamamlamış ve siz evde baktığınız sırada ise o kurtçuğu görmüşünüz. Yapmanız gereken şuan için hiç bir şey yok zaten mevcut olan mum güvesi kelebeği yumurtası kuluçka süresini tamamlamış ve kurtçuk olarak karşınıza çıkmış daha fazla olsa idi onlarda görünürdü. Eğerki o kurtçuğu gördüğünüzden dolayı yemekten çekiniyor içiniz almıyorsa o çerçeveyi süzün ve balını kek yapmakta kullanın. O bal yenmezmi yenir elbette.
Hayati bey durumu çok iyi anladım fakat bu bir sorum daha olacak.

Mum güvesi kelebeği  çerçevedeki polen stoğu yapılmış gözlerden birine yumurtasını bırakmış halde, ben bu çerçeveyi buzluğa koysaydım ne olacaktı?
Bu şekilde rahat rahat yenilebilirmiydi?
Hadi ben kendim neyse... Bu çerçeveyi buzluğa koyduktan sonra satsam doğru olacakmıydı? (sonuçta bu güve yumurtası yine orada...
Bunun kesin bir çözümü yokmudur???

Saygılar...

Çevrimdışı şeref şen

• Pupa
« Yanıtla #7 : Eylül 15, 2012, 23:57:53 »
Sayın kahverengim:

Bu çerçeveyi aldığınız kovan epey zayıflamış olabilir, güçlü kovana petek güvesi kelebeği zor girer ve yumurtlar.

Bu kovanı gözden geçirip biraz daraltmanız gerekmektedir.
Yarın söylediğinizi yapacağım Hocam...

Çevrimdışı Kenan GİŞAN

• Ana Arı
  • Yer: Bursa - Yalova
    • http://kenangisan.blogspot.com/
  • Kovan Sayısı: 40
  • Rakım: 400
« Yanıtla #8 : Eylül 16, 2012, 00:04:57 »

Kesin çözüm petekli bal yememek.

Çevrimdışı Hayati Çağdaş

• Ana Arı
  • Yer: ankara - şereflikoçhisar
  • Kovan Sayısı: 65
  • Rakım: 1007
« Yanıtla #9 : Eylül 16, 2012, 00:13:27 »
Hayati bey durumu çok iyi anladım fakat bu bir sorum daha olacak.

Mum güvesi kelebeği  çerçevedeki polen stoğu yapılmış gözlerden birine yumurtasını bırakmış halde, ben bu çerçeveyi buzluğa koysaydım ne olacaktı?
Bu şekilde rahat rahat yenilebilirmiydi?
Hadi ben kendim neyse... Bu çerçeveyi buzluğa koyduktan sonra satsam doğru olacakmıydı? (sonuçta bu güve yumurtası yine orada...

Saygılar...

Elbette kesin çözüm var ;
1. Çerçeveyi derin dondurucuda 6 saat civarı bekletse idiniz o yumurtalar donacak ve canlanma yeteneği kaybolacak dolayisiyle kurtçuk karşınıza çıkmayacaktı. Öyle biri sorunlada karşılaşmayacaktınız. O şekilde de rahatça yenilecekti. Yenmemesi  için hiç  bir sebep yok.
2. Orta da kurtçukla ilgili hiç bir sorun yok ise satmanız için engel teşkil eden hiç bir sebep yok.
Dondurularak öldürülmüş olan milimetreden daha küçük bir güve yumurtasının orada olması satılmasına yada yenmesine neden engel teşkil etsinki? Eğer insan sağlığı açısından düşünüyorsanız önce varoa mücadelesinde kolonilerimizde kullandığımız ilaçların balda kalıntı bırakıyormu bırakmıyormu onlara dikkat edelim,çerçevelerde kulllandığımız mumlarımızda kalıntı varmı yokmu ona bakalım, arıların kontrol ve bakımlarında hijyene dikkat edelim bal hasadında hijyen koşullar altında hasat yapıp süzme işlemini gerçekleştirelim sonra dondurularak öldürülmüş olan milimetreden küçük mum güvesini düşünelim.
3. Kesin çözümü var tek koşulu koloniler güçlü olacak. Kovanda arının basacağı kadar çerçeve bulunacak.
Hakkınızdan vazgeçmeyin, Zira hakkınızla beraber şerefinizi de kaybedersiniz ...! Hz. Ali

Gözleri kör olan birisine doğanın ne kadar güzel olduğunu anlatamazsınız..! Hz. Ali

Çevrimdışı şeref şen

• Pupa
« Yanıtla #10 : Eylül 16, 2012, 00:19:36 »
Elbette kesin çözüm var ;
1. Çerçeveyi derin dondurucuda 6 saat civarı bekletse idiniz o yumurtalar donacak ve canlanma yeteneği kaybolacak dolayisiyle kurtçuk karşınıza çıkmayacaktı. Öyle biri sorunlada karşılaşmayacaktınız. O şekilde de rahatça yenilecekti. Yenmemesi  için hiç  bir sebep yok.
2. Orta da kurtçukla ilgili hiç bir sorun yok ise satmanız için engel teşkil eden hiç bir sebep yok.
Dondurularak öldürülmüş olan milimetreden daha küçük bir güve yumurtasının orada olması satılmasına yada yenmesine neden engel teşkil etsinki? Eğer insan sağlığı açısından düşünüyorsanız önce varoa mücadelesinde kolonilerimizde kullandığımız ilaçların balda kalıntı bırakıyormu bırakmıyormu onlara dikkat edelim,çerçevelerde kulllandığımız mumlarımızda kalıntı varmı yokmu ona bakalım, arıların kontrol ve bakımlarında hijyene dikkat edelim bal hasadında hijyen koşullar altında hasat yapıp süzme işlemini gerçekleştirelim sonra dondurularak öldürülmüş olan milimetreden küçük mum güvesini düşünelim.
3. Kesin çözümü var tek koşulu koloniler güçlü olacak. Kovanda arının basacağı kadar çerçeve bulunacak.
Bilgiyle dolu cevabınız için çok teşekkür ederim.
Saygılar...

Çevrimdışı Halil BİLEN

• Administrator
  • Ana Arı
  • Yer: Mustafakemalpaşa
    • http://www.halilbilen.com/
  • Arıcılık Şekli: Profesyonel
  • Kovan Sayısı: 250 / 2016 Destekleme
  • Rakım: Rakım Kirmasti Çayı ile bir.
« Yanıtla #11 : Eylül 16, 2012, 10:36:26 »
O çerçeveyi verin güçlü olan koloniye... Duvar çerçevesinin içine...

Sizin gözünüzden kaçan bir kurtçuk varsa temizleyiversin..

Ertesi gün alırsınız...
http://www.halilbilen.com/

http://halilbilen.blogspot.com/

http://www.facebook.com/halilbilen

halilbilen2@hotmail.com

Yola Çıktıklarını, Yolda Bulduklarına Değişirsen; Yolunu Kaybedersin.

Yanlış trene bindiysen, koridorda ters yöne koşmanın bir faydası yoktur.

Çevrimdışı Murat Çakır

• Murat Çakır
  • Administrator
  • Ana Arı
  • Yer: İstanbul
    • www.beyazkovan.com
  • Arıcılık Tecrübesi: 10-15 yıl
  • Kovan Sayısı: 20
  • Rakım: 63
« Yanıtla #12 : Eylül 16, 2012, 12:19:35 »
Büyükşehir yaşantı biçimi hepimizde "hijyen takıntısı"na yol açıyor. Çoğumuz, böcek, kurtçuk vs gibi canlıları neredeyse insanlığın düşmanı olarak görüyoruz.

Halbuki,  bizim temizlik ve hijyen için kullandığımız malzemeler, bir çok böcek ve kurtçuğun gıdaya temas ettiğinde oluşturduğu riskten kat be kat daha fazla.

Gıda ile temas eden ve temizlenmeyen deterjan ve diğer mutfak kimyasallarını tüketmek, uzun vadede kanser dahil bir çok soruna neden oluyor. Çevreye yaptıklarını saymıyorum bile.

Bu açıdan, güve kelebeği tarafından yumurta atılmış ve kurtçuk aşamasına gelmiş canlının, balda oluşturacağı tek kirlilik görüntü kirliliğidir.

Fiziksel olarak uzaklaştırıp, derin dondurucuda bekleterek olası yumurtaların da canlılığını kaldırdıktan sonra gönül rahatlığıyla tüketebilirsiniz.

Kurtçuk temasıyla gıda kirliliği oluşsa arıcılık yapmamamız gerekir.

Çünkü arılar da kurtçuk aşamasından geçiyor

Çevrimdışı şeref şen

• Pupa
« Yanıtla #13 : Eylül 16, 2012, 19:54:25 »
Bilgiler için teşekkür ederim, ben aslında hijyen takıntılı biri değilimdir, kafama takılan esas şey, ben bu çerçeveyi satsaydım da, alan kişide kurtçuk çıksaydı çok kötü olurdu diye düşündüm, laf anlatamazdım, çünkü tüketicilerimizin balla alakalı çok az bilgisi var, hala kristalize olmuş balı çöpe atıyorlar...

Çevrimdışı Halil BİLEN

• Administrator
  • Ana Arı
  • Yer: Mustafakemalpaşa
    • http://www.halilbilen.com/
  • Arıcılık Şekli: Profesyonel
  • Kovan Sayısı: 250 / 2016 Destekleme
  • Rakım: Rakım Kirmasti Çayı ile bir.
« Yanıtla #14 : Eylül 16, 2012, 21:25:54 »
Petekli bal satmak...

Her petekli balın satılmayacağını öğrenmenin yoludur o peteklerin iade edilmesi...

İyi bir tecrübe olabilirdi...

Petekli satılacak ballarda kesinlikle tek bir göz bile polen stoğu olmamalı sırlı dahi olsa...

Onu anlamanın yolu ise hasatta peteği silkeleyip güneşe tutmaktır... Gözlerde polen olmadığından emin olmak gerekir...

İlgili petek kesinlikle o yıl kabartılmış olmalıdır...

İlgili petek kesinlikle tam sırlı olmalıdır...

Öyle kovandan her çıkan petekli bal satılmaz / satılamaz / satılmamalıdır.

Zaten petekli bal yiyene de ne demeli ki...
http://www.halilbilen.com/

http://halilbilen.blogspot.com/

http://www.facebook.com/halilbilen

halilbilen2@hotmail.com

Yola Çıktıklarını, Yolda Bulduklarına Değişirsen; Yolunu Kaybedersin.

Yanlış trene bindiysen, koridorda ters yöne koşmanın bir faydası yoktur.