Gönderen Konu: Makinasız bal süzme nasıl yapılır??  (Okunma sayısı 33534 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı Murat İlhan

• İşçi Arı
  • Yer: Keles, BURSA
  • Murat İLHAN
  • Arıcılık Şekli: Amatör
  • Arıcılık Tecrübesi: 1-5 yıl
  • Kovan Sayısı: 8
  • Rakım: 1000
Ynt: Makinasız bal süzme nasıl yapılır??
« Yanıtla #30 : Temmuz 05, 2015, 23:15:56 »
Tek petek olur mu?
Bir dönüşte merkezkaç kuvvetten herşey paramparça olur.

Karşılıklı 2 petek demek istediniz herhalde?
İşte onu yapmışlar var.
Butun ogrenim hayatim boyunca fizik dersinden hep kaldim. Fizik hesaplarina cok kafam ermez yani...
İki saniye sonrasına garantimiz olmayan bir hayatımız için fırıldak olmaya gerek yok!

Çevrimdışı Murat İlhan

• İşçi Arı
  • Yer: Keles, BURSA
  • Murat İLHAN
  • Kovan Sayısı: 8
  • Rakım: 1000
İki saniye sonrasına garantimiz olmayan bir hayatımız için fırıldak olmaya gerek yok!

Çevrimdışı mithat_k

• Ana Arı
  • Yer: Bursa-Karacabey
  • Arıcılık Şekli: Meraklı
  • Kovan Sayısı: 5+1 çiftleştirme kutusu
« Yanıtla #32 : Ağustos 26, 2015, 00:50:13 »
Benim 2 kovanım var ve ilk defa bu sene bal hasadı yaptım nasıl diye sorarsanız? Kollu portakal sıkacakları var kol çevirmeli, petekleri kare kare kesip yerleştirdim ve sıktım içinde bir damla bile bal kalmıyor bal sağımı çok iyi fakat çok zahmetli en güzeli 1 kere paraya kıymak ve adam akıllı bir bal süzme makinesi almak.

Çevrimdışı Emrah Altay

• Pupa
  • Yer: İzmir - Yamanlar
  • Kovan Sayısı: 30
  • Rakım: 450
« Yanıtla #33 : Ağustos 26, 2015, 10:57:31 »
mithat bey yaptığınız sağım yöntemiyle petekler çöpe gidiyor, belki balı süzebiliyorsunuz ancak diğer sezon arının tekrar petek örmesi gerekecek 1 çerçeve petek örmek için kaç kg bal tüketecek o arı
Arısı olmayan, Balın kıymetini nerden bilsin.

Çevrimdışı mithat_k

• Ana Arı
  • Yer: Bursa-Karacabey
  • Arıcılık Şekli: Meraklı
  • Kovan Sayısı: 5+1 çiftleştirme kutusu
« Yanıtla #34 : Ağustos 26, 2015, 15:11:45 »
mithat bey yaptığınız sağım yöntemiyle petekler çöpe gidiyor, belki balı süzebiliyorsunuz ancak diğer sezon arının tekrar petek örmesi gerekecek 1 çerçeve petek örmek için kaç kg bal tüketecek o arı

Emrah bey belki çok fazla bal alamayacağım ama ben her sene eski petekleri imha edip yeni petek yaptırmak istiyorum arılara varsın arı çok bal tüketsin amacım ticari değil hatta bir kovanımda ballıkta tamamen karakovan çerçevesi (kasnak) kullanarak hep arılara kendi peteğini ördürdüm bu sene.

Çevrimdışı Özcan DEĞER

• Pupa
  • Yer: Karabük
  • Kovan Sayısı: 10
  • Rakım: 1120
« Yanıtla #35 : Ağustos 27, 2015, 11:29:40 »
Emrah bey belki çok fazla bal alamayacağım ama ben her sene eski petekleri imha edip yeni petek yaptırmak istiyorum arılara varsın arı çok bal tüketsin amacım ticari değil hatta bir kovanımda ballıkta tamamen karakovan çerçevesi (kasnak) kullanarak hep arılara kendi peteğini ördürdüm bu sene.
Her ne kadar ticari olarak düşünmeseniz de kabarmış petek arıcı için çok değerlidir. Kabaca 1 kg bal mumu= 10 kg bal demektir. Bir ballıkta da yaklaşık 2 kg boş petek vardır. Eğer uygun koşullarda saklayıp tekrar kullanmanız sizin için koloni başı 20 kg bal demektir. Yoksa arı getirdiği balı mum örmeye harcayacaktır. Bu sene Karabük bölgesinde bal sezonu kötü geçti arılar getirdiği balla anca petek kabarttı, şimdi ben bu petekleri, bir yıllık emeği nasıl kıyıp imha ederim  :) Eminim ileride sizin de bu konuda ki fikriniz değişecektir.   
Önce İnsan!!!

Çevrimdışı gurhanfaikyegit

• Günlük Yumurta
  • *
  • Yer: ANTALYA MANAVGAT
  • En büyük ALLAH. Ekber ilia.
  • Kovan Sayısı: 10+15 ruşet
  • Rakım: 60-1750
« Yanıtla #36 : Eylül 04, 2015, 05:56:05 »
yeni alınmış silikon tabancası 1 gün sirkeli suda bekletilir, iyice durulanır, ucundaki eğik demir düzeltilir matkaba sokulur. İşte petek tutucu aparat. Kullanırken bir elde matkap diğer elde tabancanın sabit kabzasında tutmak gerek. Derin yeni bir kova içine eğilirken bacaklarınızı odun keser gibi açık tutmak lazım. Daha önemlisi arıcılığı büyütmek isteyip istemediğinize karar verirken arı-kovan ve değişik aparatları da 2. el toptan satan arıcılığı bırakmış elden çıkaranları sitelerden takip ederek daha uygun maliyet ve gelecek kararları alabilirsiniz. Bunlarda istediğiniz oranda malzeme-çadırına varana kadar satanlara pardon elden çıkaranlara rastlıyoruz.
1

tural55

• Ziyaretçi
« Yanıtla #37 : Eylül 04, 2015, 12:07:49 »
yeni alınmış silikon tabancası 1 gün sirkeli suda bekletilir, iyice durulanır, ucundaki eğik demir düzeltilir matkaba sokulur. İşte petek tutucu aparat. Kullanırken bir elde matkap diğer elde tabancanın sabit kabzasında tutmak gerek. Derin yeni bir kova içine eğilirken bacaklarınızı odun keser gibi açık tutmak lazım. Daha önemlisi arıcılığı büyütmek isteyip istemediğinize karar verirken arı-kovan ve değişik aparatları da 2. el toptan satan arıcılığı bırakmış elden çıkaranları sitelerden takip ederek daha uygun maliyet ve gelecek kararları alabilirsiniz. Bunlarda istediğiniz oranda malzeme-çadırına varana kadar satanlara pardon elden çıkaranlara rastlıyoruz.

Ben anlamadım,anlayan varmı?

Çevrimdışı hamravat

• Ana Arı
  • Yer: Yapraklı--Ergani
  • Kovan Sayısı: 9
  • Rakım: 950
« Yanıtla #38 : Eylül 04, 2015, 13:31:07 »
Arkadaş galiba çok zeki biri. ..
seviyeye uygun yazarsa çok memnun kalırız.

Çevrimdışı Ufuk Bahar

• Larva
  • **
  • Yer: Kastamonu/Taşköprü
  • Kovan Sayısı: 3
  • Rakım: 553 metre
« Yanıtla #39 : Eylül 04, 2015, 20:29:50 »
yeni alınmış silikon tabancası 1 gün sirkeli suda bekletilir, iyice durulanır, ucundaki eğik demir düzeltilir matkaba sokulur. İşte petek tutucu aparat.

Gürhan Bey; iyi niyetle  bir paylaşımda bulunmaya çalışmışsınız ama ben gerçekten bir şey anlamadım. Ama silikon tabancasından petek tutucu aletinin de kendisini merak ettim doğrusu. Bir fotoğraf rica etsek?
Demir tava geldi kömür bitti,
Akıl başa geldi ömür bitti...

• Günlük Yumurta
  • *
« Yanıtla #40 : Ekim 07, 2015, 06:38:51 »

Gürhan Bey; iyi niyetle  bir paylaşımda bulunmaya çalışmışsınız ama ben gerçekten bir şey anlamadım. Ama silikon tabancasından petek tutucu aletinin de kendisini merak ettim doğrusu. Bir fotoğraf rica etsek?
Şöyleki petek dik değil yatay tutulacak. Bu vaziyette çerçevenin üstteki çıtası dıştan hemde yukardan aşağı baskılama ile yatay duran bu ballı petek çerçevenin alttaki çıtası yine dıştan yani alttan yukari doğru baskılanacak. Resim yok malesef.   Başka şekilde anlatacak olursak kovanın içine yukardan sarkıttığımız süzülecek olan petek yatay tutulur ama gözleri aşağı. İşte bu ballı çerçeveyi tutacak dev gibi bir pense lazım bize. Dev gibi pense arasında çerçeve. İşte bu pense silikon tabancasinin ta kendisidir. Bu tabancanın en üstte eğik bir demir var. Bunu düzeltebilirsek matkabın ağzina sokarsak sağ elle matkabı ve sol ellede tabancanın gövdesindeki sabit demiri tutariz. Silikon tabancasının resmi google amcada vardır. İçine silikon tüpü değil petek ortalayacağız. Kocaman bir kovanın içine doğru sarkıtacağız. Matkab 2 tarafli döndürülür.     Bu zor geliyorsa başka bir yol aktarayım. Aynı şekilde petegi --sağ elinizle tutarak-- kovaya sarkitin. Sol elinizde de bir saç kurutma makinası. Ara ara çalıştırın. Amaç bir iki çerçe bal almak. Mumu eritmek değil. 30 derece sıcaklığıda geçmeyin. Kolay gelsin

LG-D855 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

1

mustan35

• Ziyaretçi
« Yanıtla #41 : Ekim 08, 2015, 00:54:41 »
Kusura bakmayın tekrar tekrar okudum anlamadım bir kaç ucuz malzemeyke çerçeve tutucu yapılabilir bunu yapabilirim matkaba taktık ama matkap ucundaki yalpalama ( balas ) matkap hıza ulaştıgında  bütün emeği heba edebilir başka benim aklıma bir fikir gelmiyor yada bir makina almak

MUSTAN

• Günlük Yumurta
  • *
« Yanıtla #42 : Ekim 08, 2015, 03:43:56 »
Yalpalama neden olsunki tek petek var onuda ortaladiniz işte. Neyse:)

1

mustan35

• Ziyaretçi
« Yanıtla #43 : Ekim 08, 2015, 06:52:36 »
Sizin şu önerinizi görmek isterim burada bir resim koymanız hani biz sein uygulamada mantık yürütemedik resimlerle bizi aydınlatsanız fena olmaz

MUSTAN

tural55

• Ziyaretçi
« Yanıtla #44 : Ekim 08, 2015, 13:59:35 »
Şöyleki petek dik değil yatay tutulacak. Bu vaziyette çerçevenin üstteki çıtası dıştan hemde yukardan aşağı baskılama ile yatay duran bu ballı petek çerçevenin alttaki çıtası yine dıştan yani alttan yukari doğru baskılanacak. Resim yok malesef.   Başka şekilde anlatacak olursak kovanın içine yukardan sarkıttığımız süzülecek olan petek yatay tutulur ama gözleri aşağı. İşte bu ballı çerçeveyi tutacak dev gibi bir pense lazım bize. Dev gibi pense arasında çerçeve. İşte bu pense silikon tabancasinin ta kendisidir. Bu tabancanın en üstte eğik bir demir var. Bunu düzeltebilirsek matkabın ağzina sokarsak sağ elle matkabı ve sol ellede tabancanın gövdesindeki sabit demiri tutariz. Silikon tabancasının resmi google amcada vardır. İçine silikon tüpü değil petek ortalayacağız. Kocaman bir kovanın içine doğru sarkıtacağız. Matkab 2 tarafli döndürülür.     Bu zor geliyorsa başka bir yol aktarayım. Aynı şekilde petegi --sağ elinizle tutarak-- kovaya sarkitin. Sol elinizde de bir saç kurutma makinası. Ara ara çalıştırın. Amaç bir iki çerçe bal almak. Mumu eritmek değil. 30 derece sıcaklığıda geçmeyin. Kolay gelsin

1-matkap

2-saç kurutma makinası

3-silikon tabancası

4-ballı petek

Hangi babayiğit bu 4 enstrümanı aynı anda kullanabilir. ;D

Gerçekten kusura bakmayın,bizde bir anormallik var galiba.

ben yine anlamadım  :)

varsa bir fotoğraf veya video,paylaşın

belkide işimizi kolaylaştıracak bir uygulama.