Gönderen Konu: Arıyı, ister 3cm, ister 3m götür  (Okunma sayısı 5629 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı INGILIZ TEYFIK

• İşçi Arı
  • Arıcılık Şekli: Meraklı
  • Arıcılık Tecrübesi: 1-5 yıl
  • Kovan Sayısı: 5 yakaladim 4 tuzak kovanla yeni tavsiye ve yardımlar için açıkım
Arıyı, ister 3cm, ister 3m götür
« : Ağustos 12, 2012, 19:25:47 »
Bunu her zaman duyar: saha gücü kovanı orijinal konumuna geri dönmek ve kayıp olacak çünkü bir kovan kısa bir mesafe hareket edemez. Her zamanki tavsiyem, en az iki kilometre uzakta kovanı hareket arıların kendilerine yeniden yönlendirmek için birkaç gün verin ve sonra istediğiniz yere geri kovanı taşımak zorunda olmasıdır.

Ancak, bundan çok daha kolaydır. Bir kovan yerde-bir kaç santim, bir kaç metre, ya da sadece arıların kendilerine reorient zorlayarak metre-birçok taşıyabilirsiniz.

Şu adımları izleyin:

Akşam ya da sabah erken saatlerde neredeyse tüm arılar kovanda olduğunda, giriş engellemek ve yeni konumuna kovanı taşıyın. (Nasıl aslında kovanı ayrı bir konudur hareket, ama askısı hepsini istiyorum birlikte ve bir mobilya dolly ile taşıyın.)
Mümkünse arılar, ilk 24 saat saklamış tutun. Arılar kilitli tutulması bazıları kendilerini dışarı sonraki reorient neden olur.
Bu arada, bir yapraklı dal, bir boncuk perde, bir ipe bez ya da kovan girişinin önünde benzer bir şey yerleştirin. Nesne arılar kovanı terk olarak gezinmek zorunda olduğunu yeterince yakın kovan girişinde olmalıdır.
İkinci gün, kovan girişinde açın. Arılar bir an için kendi kovanı, duraklama önünde nesne ve haykıracak karıştı olacak, "Sanırım artık Kansas'ta değilsin bir duygu ettik!" Onlar her kısa bir uçuş almak ve kendilerini yeniden yönlendirmek olacaktır yeni koşullar ve yeni bir alan.
Iki gün kadar yerinde distraksiyon bırakın ve ardından kaldırır.
Sizin arılar yeni evlerine kendilerini Nokia'nın olacaktır.
Bu gerçekten çalışır. Bunu taşımadan herhangi bir kovanın önünde oyalayarak malzemeleri koyarak kendiniz test edebilirsiniz. Malzemeleri yerdesiniz önce arıların düz uçarlar ve düz. Birkaç dakika içinde yerde bir oyalama koyarak sonra, arılar yeniden yön süreci geçiyor göreceksiniz kendileri-çevreleme kovan önünde asılı ve araştırma alanını genişleterek, girişinde.

Aynı zamanda malzeme rahatsız etti sürece ikinci bir giriş yok emin olun. Ben bunu yaparken sadece bir giriş için iyi olduğunu düşünüyorum. Ayrıca, yeterince büyük ve arıların gerçekten fark yeterince rahatsız edici bir oyalama sahip olmak ister. Diğer bir deyişle, dal sıska kullanmayın. Ben girişin bir inç içinde yaprakları çok olan bir büyük yapraklı dal kullanmak ister.

http://youtu.be/bxZ4uEgRRZg
ALLAH HERKESIN KALBINE GORE VERSIN...! tuzak kovanlar da oluyormuş

Çevrimdışı Kenan GİŞAN

• Ana Arı
  • Yer: Bursa - Yalova
    • http://kenangisan.blogspot.com/
  • Arıcılık Şekli: Amatör
  • Arıcılık Tecrübesi: 5-10 yıl
  • Kovan Sayısı: 40
  • Rakım: 400
Ynt: Arıyı ister 3cm ister 3m gotur
« Yanıtla #1 : Ağustos 12, 2012, 19:44:09 »
Sn. Teyfik,

Bu yazıyı bir yerden alıntı mı yaptınız kendiniz mi yazdınız?

• İşçi Arı
  • Kovan Sayısı: 5 yakaladim 4 tuzak kovanla yeni tavsiye ve yardımlar için açıkım
Ynt: Arıyı ister 3cm ister 3m gotur
« Yanıtla #2 : Ağustos 12, 2012, 20:03:51 »
Sn. Teyfik,

Bu yazıyı bir yerden alıntı mı yaptınız kendiniz mi yazdınız?
hocam google tercuman cevir niye hocam american bir site link altda

http://www.honeybeesuite.com/how-to-move-a-hive/

Çevrimdışı Ali Doğaner

• Ana Arı
  • Yer: Kıbrıs
Ynt: Arıyı, ister 3cm, ister 3m götür
« Yanıtla #3 : Ağustos 12, 2012, 20:06:04 »
İngilizce olan videoyu türkçeye çevirerek anlatmaya çalışmış Teyfik...
Sanırım hayal kurarken malzemeden çalıyoruz,
Çünkü sürekli yıkılıyor...

Çevrimdışı Kenan GİŞAN

• Ana Arı
  • Yer: Bursa - Yalova
    • http://kenangisan.blogspot.com/
  • Kovan Sayısı: 40
  • Rakım: 400
« Yanıtla #4 : Ağustos 12, 2012, 20:12:26 »
Niye Google'a tercüme ettiriyorsunuz, siz İngilizce bilmiyor musunuz?

Bir de yazılarınızı başka yerden alıntı yaptığınızda kaynak belirtirseniz daha iyi olur.

• İşçi Arı
« Yanıtla #5 : Ağustos 12, 2012, 20:20:03 »
hocam benim icin sorun degil lakin iftar actik 7.30 da vakit yoktu ve belki birdaha ne zaman yaparim

bilmem diye hemen google tras. yapdim -fena yapmadi bir kac satir okudum bas orta ve son iyidi video da koydum. 

linki bir baska yerde bulursam korum bundan sonra insAllah  :)

Çevrimdışı Murat AKIN

• Genel Moderator
  • Ana Arı
  • Yer: Tekirdağ
  • Arıcılık Tecrübesi: 20 yıl üstü
  • Kovan Sayısı: --- adet kayıtlı
  • Rakım: 74 metre
« Yanıtla #6 : Ağustos 12, 2012, 21:41:35 »
Google Amca "Tarzanca" bilir.

Çevrimdışı Muharrem KAPLAN

• MUHARREM KAPLAN
  • Larva
  • **
  • Yer: KASTAMONU-CİDE
  • Hayvancılık sultanlıksa, arıcılık imparatorluktur.
  • Kovan Sayısı: 1
  • Rakım: ~1000 Metre
« Yanıtla #7 : Ağustos 12, 2012, 21:49:41 »
Kovandaki tarlacılar uçuşa çıkarken direk çıkıyorlar, bu teknikle, arı bulunduğu kovanın aynen ağaç gibi yıkıldığını zannediyor ve durum değerlendirmesi için kovana yüzü dönük uçuyor ve kovanın son halini hafızaya alıyor. Bu tekniği ben denemiştim ve tarlacılar eski yerine gitmemişti. Sadece kovan uçuşunu engelleyecek şekilde dal ve yaprak koymak yetmiyor, güneşi de bir süre engellemeniz gerek..  Saygılarımla...

Kadir Eroğlu

• Ziyaretçi
« Yanıtla #8 : Ağustos 12, 2012, 22:57:52 »
Burada tam olarak ne anlatılmak isteniyor? Google Translate tam olarak çevirmiyor. Çevirdikleride anlaşılmıyor.

Çevrimdışı Kadir ÇAKIR

• Çile çekilmeden rahatlığa kavuşulamaz...
  • Ana Arı
  • Yer: Kayseri
  • Arının evini yıkan, balın tatlılığıdır.
  • Kovan Sayısı: 10 Kovan, 3 Çiftleştirme Kutusu
  • Rakım: 1071
« Yanıtla #9 : Ağustos 13, 2012, 00:17:42 »
Kovandaki tarlacılar uçuşa çıkarken direk çıkıyorlar, bu teknikle, arı bulunduğu kovanın aynen ağaç gibi yıkıldığını zannediyor ve durum değerlendirmesi için kovana yüzü dönük uçuyor ve kovanın son halini hafızaya alıyor. Bu tekniği ben denemiştim ve tarlacılar eski yerine gitmemişti. Sadece kovan uçuşunu engelleyecek şekilde dal ve yaprak koymak yetmiyor, güneşi de bir süre engellemeniz gerek..  Saygılarımla...
Muharrem abi güneşi neden engellemek gerekli anlayamadım?

ve siz nasıl engellediniz...

Çevrimdışı Ahmet Arslan

• Mustafakemalpaşa/Bursa
  • Ana Arı
  • Yer: Biga
  • Kovan Sayısı: 20
  • Rakım: 72
« Yanıtla #10 : Ağustos 13, 2012, 00:46:29 »
Ben bir şey anlamadım :) anlamadım ya...
“Halimizi hal eyledik
Yolumuzu yol eyledik
Her çiçekten bal eyledik
Arıya saydılar bizi" Pir Sultan Abdal

• MUHARREM KAPLAN
  • Larva
  • **
« Yanıtla #11 : Ağustos 13, 2012, 01:14:13 »

En baştan Özet geçeyim o zaman. İngiliz tevfik arkadaşım biraz uzun yoldan anlatmış :-)

Arılar milyonlarca yıldır doğada yaşlı ağaçların kovuklarında yaşadıklarından dolayı belli bir zaman sonra bu ağaç haliyle yıkılır. Bulundukları ağacın yıkılma durumuyla da milyonlarca yıldır arılar karşılaşmaktadır. Bu durum karşısında ne yaptılarsa yine aynısını yapıyorlar.

Normal şartlarda herşey yolunda iken tarlacı arılar arkalarına bakmadan kovandan çıkarlar. Arı bulunduğu kovanı da bir nevi ağaç kovuğu olarak görüyor olabilir. Kovanın yerini bir ağaç boyu mesafe kadar değiştirmek istendiğinde, yıkılmış ağaç senaryosu işe yaramaktadır.

Arıların bulunduğu ağaç yıkılınca ne olur? uçuş deliği ağaçın dallarıyla veya kuru yapraklarla kapanır. Hatta direk yere kapaklanan uçuş deliği arı uçuşuna izin bile vermeyebilir. Bu yapılan iş doğadaki ağaç yıkılmasını taklit etmektir.

Kovanın yerini  geceden tüm arılar içinde iken değiştiriyoruz, uçuş deliğini de 1 arı geçebilecek kadar yapraklı dal parçalarıyla kapatıp hatta önüne büyük bir tahta koyarak güneşi de engellediğinizde, arı bu kadar karmaşıklığı keşif için yüzü kovana doğru dönük uçup son durumu hafızasına alıp öyle uzaklaşacaktır. Bunları yapmadığınızda en başta belirttiğim gibi, kovanı aynen yerinde zannedip arı direk kovana arkası dönük olarak çıkıp uzaklaşacaktır. Sonuç itibariyle de kovanına döndüğünde yerinde olmadığını görecek ve yakınlarındaki kovanlara akın edecektir.

Saygılarımla...

Çevrimdışı Kadir ÇAKIR

• Çile çekilmeden rahatlığa kavuşulamaz...
  • Ana Arı
  • Yer: Kayseri
  • Arının evini yıkan, balın tatlılığıdır.
  • Kovan Sayısı: 10 Kovan, 3 Çiftleştirme Kutusu
  • Rakım: 1071
« Yanıtla #12 : Ağustos 13, 2012, 01:18:49 »
Yazın için eline sağlık Muharrem abi
şimdi daha iyi anladım teşekkürler.

Çevrimdışı Ahmet Arslan

• Mustafakemalpaşa/Bursa
  • Ana Arı
  • Yer: Biga
  • Kovan Sayısı: 20
  • Rakım: 72
« Yanıtla #13 : Ağustos 13, 2012, 01:22:44 »

En baştan Özet geçeyim o zaman. İngiliz tevfik arkadaşım biraz uzun yoldan anlatmış :-)

Arılar milyonlarca yıldır doğada yaşlı ağaçların kovuklarında yaşadıklarından dolayı belli bir zaman sonra bu ağaç haliyle yıkılır. Bulundukları ağacın yıkılma durumuyla da milyonlarca yıldır arılar karşılaşmaktadır. Bu durum karşısında ne yaptılarsa yine aynısını yapıyorlar.

Normal şartlarda herşey yolunda iken tarlacı arılar arkalarına bakmadan kovandan çıkarlar. Arı bulunduğu kovanı da bir nevi ağaç kovuğu olarak görüyor olabilir. Kovanın yerini bir ağaç boyu mesafe kadar değiştirmek istendiğinde, yıkılmış ağaç senaryosu işe yaramaktadır.

Arıların bulunduğu ağaç yıkılınca ne olur? uçuş deliği ağaçın dallarıyla veya kuru yapraklarla kapanır. Hatta direk yere kapaklanan uçuş deliği arı uçuşuna izin bile vermeyebilir. Bu yapılan iş doğadaki ağaç yıkılmasını taklit etmektir.

Kovanın yerini  geceden tüm arılar içinde iken değiştiriyoruz, uçuş deliğini de 1 arı geçebilecek kadar yapraklı dal parçalarıyla kapatıp hatta önüne büyük bir tahta koyarak güneşi de engellediğinizde, arı bu kadar karmaşıklığı keşif için yüzü kovana doğru dönük uçup son durumu hafızasına alıp öyle uzaklaşacaktır. Bunları yapmadığınızda en başta belirttiğim gibi, kovanı aynen yerinde zannedip arı direk kovana arkası dönük olarak çıkıp uzaklaşacaktır. Sonuç itibariyle de kovanına döndüğünde yerinde olmadığını görecek ve yakınlarındaki kovanlara akın edecektir.

Saygılarımla...
Bak bunu anladım. ;)
“Halimizi hal eyledik
Yolumuzu yol eyledik
Her çiçekten bal eyledik
Arıya saydılar bizi" Pir Sultan Abdal

• MUHARREM KAPLAN
  • Larva
  • **
« Yanıtla #14 : Ağustos 13, 2012, 01:26:10 »
Acemi bir arıcı olarak ne anlatabildiysek artık  :(

Saygılarımla...