ARI HASTALIKLARI > Hastalıklarla Mücadele

antibiyotik ilaçların isimleri

<< < (3/6) > >>

Murat YILDIRIM:
Nevşehir'de ikamet ediyorum arıcılık konusunda yeni ve acemiyim şimdilik forumda okumak dışında yapacak birşey bulamıyorum. Dün benim bu işe merak sarmama neden olan arıcı abiyle kovanlarıma bakım yaparken (arısı yürümüyor diye şikayetlendiğim) kovanda yavru çürüklüğü tespit ettik ve kendisi bana TETRA 500 isimli antibiyotiği önerdi insanlar da kullanıyor zararı olmaz dedi ve bir kapsülü bir litre şerbete uyguladım. Bugün okuduklarımdan kafam karıştı ne önerirsiniz? Birde Halil abi Bursa'ya numune göndermekten bahsetmiş, o teklif hala geçerliyse göndermek isterim. Saygılarla.

Murat Çakır:
Asıl büyük sıkıntı insanlar için kullanılan antibiyotiklerin, hayvan sağlığında da kullanılması.

Antibiyotik canlı ve insan sağlığına zararsız bir ilaç değil.

Antibiyotik kelimesinin anlamı zaten canlıya karşı demek.

Antibiyotiklerin düşük dozlarda ve gereksiz yere alınması sonucu, insan organizmasındaki mikroplar buna direnç kazanıyor.

Örneğin Tetra dediğiniz antibiyotik insanlarda hangi rahatsızlık için kullanılıyorsa, bunun çok düşük dozlarının bala karışması bunu tüketen insanlarda, o hastalığın mikrobunun direnç kazanmasına yol açıyor.

O tüketici bir gün ağır hasta olup, Tetra tedavisi gerektiğinde artık bu antibiyotikten fayda göremiyor.

Antibiyotiklerin bilinçsiz kullanımları (bu kullanımda ilaç şirketlerinin satış politikaları çok büyük etken) sonucunda, yakın gelecekte özellikle bizim gibi ülkelerde ciddi antibiyotik dirençleri oluşacağı ve bunun sonucunda kullandığımız antibiyotiklerin hiç birinin işe yaramayacağı öngörülüyor.

Antibiyotik yerine ikame edilebilecek ilaçlar ise şu anda inanılamayacak kadar pahalı ve antibiyotik direnci oluşan ülkelerde, eski zamanlardaki gibi salgın hastalıklardan toplu ölümler gerçekleşeceği öngörülüyor.

Bu kıyamet senaryosunu ciddi bir tıp dergisinden okudum.

Bu yüzden arıcı arkadaşlarımız antibiyotik denilen şeyin oluşturduğu risklerin farkına varsınlar.

Özellikle insan sağlığında kullanılıyorsa birşey olmaz mantığı tamamen cahillik sınıfına giriyor.

Ülkemizde yavru çürüklüğü gibi gözüken vakaların büyük çoğunluğu, aşırı varrovadan kaynaklanıyor.

Çevresel şartları zorlayarak hastalığa kesin teşhis koydurun.

Sonra fiziki tedbirler alarak mücadelenize başlayın. En önemli tedbir yüzde yüz hijyen.

HAKAN İNANÇ:
ruhsatlı antibiyotik var mı?
yoksa kullanımının yasak olduğunu hangi yönetmelikte bulabilirim.
saygılar.

Mehmet NEVŞEHİR:

--- Alıntı yapılan: HAKAN İNANÇ - Şubat 15, 2013, 23:17:27 ---
ruhsatlı antibiyotik var mı?
saygılar.

--- Alıntı sonu ---

Antibiyotik ile ilgili yasak.

http://www.visad.org.tr/genelgeler/ruhsatsizilac.pdf

Ruhsatlı ilaçlar listesi.

http://www.gkgm.gov.tr/vtu/RListe.aspx

M. Cahit SÜMER:

--- Alıntı yapılan: HAKAN İNANÇ - Şubat 15, 2013, 23:17:27 ---ruhsatlı antibiyotik var mı?
saygılar.

--- Alıntı sonu ---
Hakan Bey,

Bu bilgi kurs için mi gerekti?

Murat Çakır Bey'in yukarıdaki iletisi yeterli yanıt olmalı.

Navigasyon

[0] Mesajlar

[#] Sonraki Sayfa

[*] Önceki Sayfa

Tam sürüme git