Gönderen Konu: Arılar niye hırçınlaştı?  (Okunma sayısı 14784 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı FERHAT TEKİN

• Pupa
  • Yer: NEVŞEHİR
  • Arıcılık Şekli: Amatör
  • Arıcılık Tecrübesi: 1-5 yıl
  • Kovan Sayısı: 5
  • Rakım: 1100
Ynt: Arılar niye hırçınlaştı?
« Yanıtla #45 : Haziran 02, 2015, 20:45:49 »
Mustan35 Bey,
Enterasan sizinki de arı ırkı sanırım, bana larva gönderebiir misin? İşin şakası. Afrikada kayalık, ağaçtan bal alan ilkel insanlar bile körük yerine kocaman kocaman tütün balyaları hazırlıyorlar kullanıyor. Baktığımız sakin arı videoları nasıl çekiliyor, karnım daralıyor, Bizim kudurmuş arıları görünce meslekten soğuyasım geliyor.
  Sorularımdan diğeri ise kovan kontrolünde  kuluçkalığa da bakıyor musunuz, meme kontrolü için yoksa sadece ballıktan mı bakıyorsunuz?
İnsan kaybederken de kazanıyor bazen. Önemli olan elindekilerinin değerini bilmek.

mustan35

• Ziyaretçi
« Yanıtla #46 : Haziran 02, 2015, 21:05:31 »
Sayın FERHAT TEKİN bey benim arılarım da saldırgan ama duman verince bu saldırı 2 kat daha fazla oluyor geçenlerde benim arıların 8 kovanı bahçedeidi eşim ne zaman bahçede ettiklerini sulamak için gitse arılar tarafından aşılandı sonunda bahçeden kaldırdım benide aşılıyorlar ama eskisi gibi şişlik olmuyor vede çabuk iniyor size tavsiyem arılarınızın saldırması yüzünden arılardan soğumayın lütfen arılar saldırmazsa aracılığın tadı kalmaz arılar saldırıyı bırakırsa bende aracılığı bırakırım ahanda yazdım forma

Çevrimdışı Önder BOSTANCI

• Genel Moderator
  • Ana Arı
  • Yer: Ankara - Ortabereket
  • Arıcılık Şekli: Meraklı
  • Kovan Sayısı: 16
  • Rakım: 1105
« Yanıtla #47 : Haziran 03, 2015, 00:15:10 »
  Sorularımdan diğeri ise kovan kontrolünde  kuluçkalığa da bakıyor musunuz, meme kontrolü için yoksa sadece ballıktan mı bakıyorsunuz?

Kuluçkalık dâhil bakmak gerekiyor.
Hayvan yularından, adam sözünden tutulur.

Çevrimdışı FERHAT TEKİN

• Pupa
« Yanıtla #48 : Haziran 03, 2015, 00:47:49 »
Tamam Ö nader abi.  Teşekkür ederim.
İnsan kaybederken de kazanıyor bazen. Önemli olan elindekilerinin değerini bilmek.

Çevrimdışı Muzaffer Tasdemir

• Ana Arı
  • Yer: Besigheim-Almanya
  • Arıcılık Tecrübesi: 5-10 yıl
  • Kovan Sayısı: 20 Anakoloni(Wirtschaftsvölker)
  • Rakım: D 350
« Yanıtla #49 : Haziran 03, 2015, 00:55:34 »
Ferhat Bey, Sakin Ari istiyorsaniz,sakin bir Cinsle (tek irk) calisacaksiniz.Üc ayri Cinsi ayni yerde tutarsaniz,ilk kusakta hepsi birbirinden etkilenir,neticeyi tahmin edemezsiniz,
Korunmak icin karanfil yagi (Nelken oel) deneyebilirsiniz.
bir parca bezi islatip iki-üc damla yag damlatip ogusturun,ellerinizi yüzünüzü silerek korunabilirsiniz.
Körükte yaktiginiz malzemeyi degistirin,dumani sadece kendimizi korumak icin kullanmiyoruz,asil Arilarimizi korumak icin kullaniyoruz.
Mustan bey,Sizde Zehirman olmayami basladiniz ne?
Vücut zamanla ari zehirine bagisiklik sagliyor galiba,bende de ilk zamanlardaki sismeler olmuyor.
Ha bahcedeki Sarmisaklarida unutmamak lazim,bir yapragini ezip iynenin ciktigi yere sürdünmü cok az sisiyor.
Selamlar.
Aricilik bal icin yapilirsa kar kazanir, Ari icin yapilirsa Diyar kazanir.

Çevrimdışı Hüseyin Basri ÇALIŞKAN

• Hüseyin Basri ÇALIŞKAN
  • Ana Arı
  • Yer: AYDIN ÇİNE
    • Arıcılık bilgi paylaşımı bloğum
  • Arıcılık Tecrübesi: 10-15 yıl
  • Kovan Sayısı: 90
  • Rakım: 90
« Yanıtla #50 : Haziran 03, 2015, 01:12:34 »
Arıların sertliğini sürekli ırkları üzerinden konuşuyorsunuz.

1 Sert arı her zaman serttir.

Evet sert melezler var ama arı bakılamayacak kadar sert sadece 4 kovan gördüm bu güne kadar.

Bir tanesi şuan elimde.

Grup olarak saldırıyor. Öyle ki 8 çerçeveli arı kalktığında yani siz arıyı açtığınızda, petekler üzerinde sadece birkaç arı ve ana arı kalıyor.

Karşıdan görebiliyorsunuz. Ana arıyı.

2. Arılarınız belli dönemlerde saldırganlaşıyor ise, mutlaka bir eksiklik yada hata vardır. Doğada nektar olmaz, açlık vardır.

Bakım hataları olur. Körük kullanımına dikkat etmiyorsunuzdur....... Vesaire....

Arılarımızın sokması genelde kendi hatalarımızdan kaynaklanıyor.

Dönemsel etkiler de mevcut elbette.

Ama öncelikli olarak hatayı biz yapıyoruz bir yerde.

En büyük sebebi açlık. Nektar akımına kadar arınızı zorluyor yavru atması için yapmadığınızı bırakmıyorsunuz.

Sonrasında o yavru seviyesinde arıyı açlıkla baş başa bırakıp nektarı bekliyorsunuz. Neden sert olmasın ki?

Paylaşım sitesinde fotoğraf paylaşanlar yavru alanının ölçülerini yarıştırıyor. İlk soğukta yavru hastalığı oluyor arıları.

Soruyorum sonra akıbetini.

Özel sohbetlerimizde, o arı işe yaramadı, ilerlemedi diyorlar. O kadar yavruya yetecek besini yok ki arının, o arı sokar da hastada olur.

Dikkatsiz ve özensiz çalışma. Aynı arıya ben bakıyorum sokmuyor. Arkadaşım bakıyor bakımı yarım bırakmak her kolonide mola vermek zorunda kalıyor. Yine aynı yerde aynı arıda, arı bizi yerken yaşlı bir arıcımız kısa kol kelle maske ile arı bakıyor.

Arıların sürekli rahatsız edilecekleri bir yerde bulundurulması.

Temizlik, maske ve eldivenlerin havası yerlerde saklanması, daha önceden arı zehiri kokusu taşıyor olması gibi sebepler sayabilirim size.

Tüm bunlara rağmen sert arılarda mevcut elbet. Daha arılığa girdiğiniz an sizi karşılayan ve başınızdan hiç ayrılmayan arılar..

Bununda çözümü sakin arılarınızın üremesini sağlamak.

Bunu yaparken de damızlık arı belirleyip ondan üretmek gerek. Damızlığın kızından ana arı üretmek çoğu kez olumlu sonuç vermiyor.

Ege de sert arılar genelde İtalyan arısı kanı taşıyanlar. İtalyan melezleri diyebilirim.

İtalyan melezleri üretilip satıldı bir süre buralarda.

Bu melezlerin üretimi esnasında belki damızlık saf İtalyan arısıydı, ancak işin erkek arı yönünü sorgulayan olmadı hiç.

Damızlığın erkekleri belki bir nebze ama melezlerin erkekleri, döllerini aktarmaya başladığında iş karıştı buralarda.

Şimdi yerli arı arıyoruz. Muğla arısı diye satılan arılarda hep İtalyan arısı kanı var.

En belirgin özellikleri sabah ilk kalktıklarında diğer kovanları yoklamaları.

Dikkat edin arılıklarınıza. Sert kovanlar aynı zamanda en çok yağmacılık eğilimi olanlardır.

Adnan Menderes Üniversitesi Çine Meslek Yüksek Okulu Arıcılık Proğramı 2010 mezunu .. Arıcılık Teknikeri.

Çevrimdışı FERHAT TEKİN

• Pupa
« Yanıtla #51 : Haziran 03, 2015, 01:30:33 »
Vermiş olduğunuz bilgilerden ö türü  teşekkür  ederim.  Bu arada körük için karton., çam kozalagi, ağaç kabuğu kullanıyorum.

Çevrimdışı mustafa kemal alkoç

• Ana Arı
  • Yer: istanbul
  • Kovan Sayısı: Bir adet teknik kütük kovan, 82 adet dolu 50 adet boş
  • Rakım: 61
« Yanıtla #52 : Haziran 03, 2015, 09:30:55 »
Arıların sertliğini sürekli ırkları üzerinden konuşuyorsunuz.

1 Sert arı her zaman serttir.

Evet sert melezler var ama arı bakılamayacak kadar sert sadece 4 kovan gördüm bu güne kadar.

Bir tanesi şuan elimde.

Grup olarak saldırıyor. Öyle ki 8 çerçeveli arı kalktığında yani siz arıyı açtığınızda, petekler üzerinde sadece birkaç arı ve ana arı kalıyor.

Karşıdan görebiliyorsunuz. Ana arıyı.

2. Arılarınız belli dönemlerde saldırganlaşıyor ise, mutlaka bir eksiklik yada hata vardır. Doğada nektar olmaz, açlık vardır.

Bakım hataları olur. Körük kullanımına dikkat etmiyorsunuzdur....... Vesaire....

Arılarımızın sokması genelde kendi hatalarımızdan kaynaklanıyor.

Dönemsel etkiler de mevcut elbette.

Ama öncelikli olarak hatayı biz yapıyoruz bir yerde.

En büyük sebebi açlık. Nektar akımına kadar arınızı zorluyor yavru atması için yapmadığınızı bırakmıyorsunuz.

Sonrasında o yavru seviyesinde arıyı açlıkla baş başa bırakıp nektarı bekliyorsunuz. Neden sert olmasın ki?

Paylaşım sitesinde fotoğraf paylaşanlar yavru alanının ölçülerini yarıştırıyor. İlk soğukta yavru hastalığı oluyor arıları.

Soruyorum sonra akıbetini.

Özel sohbetlerimizde, o arı işe yaramadı, ilerlemedi diyorlar. O kadar yavruya yetecek besini yok ki arının, o arı sokar da hastada olur.

Dikkatsiz ve özensiz çalışma. Aynı arıya ben bakıyorum sokmuyor. Arkadaşım bakıyor bakımı yarım bırakmak her kolonide mola vermek zorunda kalıyor. Yine aynı yerde aynı arıda, arı bizi yerken yaşlı bir arıcımız kısa kol kelle maske ile arı bakıyor.

Arıların sürekli rahatsız edilecekleri bir yerde bulundurulması.

Temizlik, maske ve eldivenlerin havası yerlerde saklanması, daha önceden arı zehiri kokusu taşıyor olması gibi sebepler sayabilirim size.

Tüm bunlara rağmen sert arılarda mevcut elbet. Daha arılığa girdiğiniz an sizi karşılayan ve başınızdan hiç ayrılmayan arılar..

Bununda çözümü sakin arılarınızın üremesini sağlamak.

Bunu yaparken de damızlık arı belirleyip ondan üretmek gerek. Damızlığın kızından ana arı üretmek çoğu kez olumlu sonuç vermiyor.

Ege de sert arılar genelde İtalyan arısı kanı taşıyanlar. İtalyan melezleri diyebilirim.

İtalyan melezleri üretilip satıldı bir süre buralarda.

Bu melezlerin üretimi esnasında belki damızlık saf İtalyan arısıydı, ancak işin erkek arı yönünü sorgulayan olmadı hiç.

Damızlığın erkekleri belki bir nebze ama melezlerin erkekleri, döllerini aktarmaya başladığında iş karıştı buralarda.

Şimdi yerli arı arıyoruz. Muğla arısı diye satılan arılarda hep İtalyan arısı kanı var.

En belirgin özellikleri sabah ilk kalktıklarında diğer kovanları yoklamaları.

Dikkat edin arılıklarınıza. Sert kovanlar aynı zamanda en çok yağmacılık eğilimi olanlardır.
Nede güzel izah ettin Hüseyin kardeşim.sendeki o saıdırgan arıdan bir arkadaşımda da var .
SADECE VAZGEÇENLER KAYBEDER.

İNSAN ÖZLEMEMELİ.

HAYAT BANA ARICILIK, ARICILIK BANA HAYAT VERDİ.

Arı diye bir derdim var bin dermana değişmem

Çevrimdışı Murat AKIN

• Genel Moderator
  • Ana Arı
  • Yer: Tekirdağ
  • Arıcılık Tecrübesi: 20 yıl üstü
  • Kovan Sayısı: --- adet kayıtlı
  • Rakım: 74 metre
« Yanıtla #53 : Haziran 03, 2015, 10:25:29 »

Eşkiya arı, haydut arı, soyguncu arı, Yahutta bizim deyimimizle yağmacı arı.

Neymiş sert iyi bal yapar.

Yapması doğal çünkü çalıyor, hazıra konuyor.

Ben başka bir şeye dikkat çekeceğim.

Güçlü olduğundan, yağmacı eğiliminden dolayı; çevrenizde veya arılığınızda varsa  yavru çürüklüğü hastalığı olan kovanları da talan ederken hastalığı taşır.

Sonuçta kendi de söner.
Sönmesinde sakınca yokta, hastalığı arılığa yayar.

Yabancı ırk takıntısı olanların bu yorumları iyi özümlemesi gerekir.

Çevrimdışı babaefeoran

• Larva
  • **
« Yanıtla #54 : Haziran 03, 2015, 14:31:24 »
Sabah 07:30 da kovanlara 10 metre mesafede arı soktu. Maske yi 50metre kala takarım bundan sonra.

Çevrimdışı salimaktas

• Larva
  • **
  • Yer: Ankara
  • Kovan Sayısı: 7
  • Rakım: 900
« Yanıtla #55 : Haziran 03, 2015, 16:08:23 »
Gerçekten bu yıl aşırı bir hırçınlık var arılarda bir türlü çözemedim nedenini. Arılığın biraz yukarısında sebze bahçem ve bağ evimiz var son bir aydır buraya geleni şişliyor. Normalde ben arılara bakım yaparken zaman zaman saldırmalar oluyordu bunu normal karşılıyorum ama arılığa kovanlara dokunan olmazken 20-30 m mesafedeki insandan ne ister. Bir iki tane anasız bölme var acaba bunlar mı saldırıyor diye düşünüyorum ama onlarında hem mevcudu çok düşük hemde çok az faaliyet halindeler. mevsim yada sıcaklık ile ilgili olabilr mi acaba?

Çevrimdışı Arı seven

• Pupa
  • Yer: Amasya-Suluova
  • Kovan Sayısı: 15
  • Rakım: 560
« Yanıtla #56 : Haziran 03, 2015, 16:48:21 »
salimaktaş kardeşim;
Aksine bu yıl arılar sakin mevsim çok güzel son iki yıla göre,polen ve bal gelişi iyi,ben arılarımın ırkını bilmiyorum,körüksüz,kovan kontrolümü yapıyorum,belki maske giymeye de gerek yok ama ne olur ne olmaz arı sonuçta.

Çevrimdışı ahmetşeherli

• Larva
  • **
  • Yer: kayseri
« Yanıtla #57 : Haziran 03, 2015, 20:15:26 »
Maskeyi bilmem ama arada eldivensiz çalışım diyom arılığa gidince tırsıyom :)