Gönderen Konu: BAL MUMU VE İSRAF  (Okunma sayısı 38809 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

keramettin

• Ziyaretçi
BAL MUMU VE İSRAF
« : Ocak 05, 2008, 20:55:18 »
  Sayğı deger arıcı kardeşlerim,biz arıcılar bal mumlarını çok israf ediyoruz.Her arılıkta mutlaka bal mumlarını eritmek için basit ekipmanlar olmalı diye düşünüyorum.Bal mumunun bizlere ne kadar pahalıya mal olduğunu biliyorsunuzdur.Bir kilo bal mumu yaklaşık 10-15 kilo arası baldan oluştuğunu okuyoruz.Birde biz bu bal mumlarını dışardan ital ediyoruz,paralarımız dışarı gidiyor.Her arılıkta küçük günes ısısıyla çalışan pimapen camlardan yaptırmak gerekmekte.Göreceksiniz daha ilk yıl harcadıgınız parayı geri alacaksınız.Her kovan açılışında bir sürü mum temizlenip zayi olmakta bunları lütfen biriktirelim.

butquci

• Ziyaretçi
Ynt: BAL MUMU VE İSRAF
« Yanıtla #1 : Ocak 17, 2008, 01:23:04 »
ÇOK GÜZEL DEMİŞSİN ARKADAŞTA BİR ÖRNEK MUM ERİTME TEZGAHI RESMİ EKLESENDE GÖRSEK MUM ERİTME TEZGAHINI KİM NEREDE KAÇ PARAYA YAPAR DAHA ÇOK BİLGİ YAZSAN DAHA İYİ OLURDU ..TEŞEKKÜRLER YALOVADAN SAYGILAR

Çevrimdışı ulker

• Boş Petek
« Yanıtla #2 : Ocak 20, 2008, 11:53:32 »
merhaba arkadaslar,
ben almanyada ve türkiyede ayni araliklarla yasiyorum. Almanyada yerim müsait olmadigi icin türkiyede Antalyada SIDEde ariciliga basladim su anda 6 kovanim var. Manavgat ilcesinde gördügüm aricilarin calismasi beni tam tatmin etmedi türkiyenin diger yerlerini tanimiyorum. Bu ay Münihde bir dernege ve acemiler kursuna kayit oldum. Dün 19.01.2008 tarihinde ilk kursa katildim.Gördüklerimi ve ögrendiklerimi
Türkiyedeki aricilarla da paylasmak istiyorum. Beni ilk etkiliyen arici malzemelerinin ve cevrenin temiz ve
toplu olmasiydi.

Ay sonunda Türkiyeye arilarimin yanina gelince ilk ögrendigim seyi yapacagim. Kovanin kapaginin altina bez veya gazete konuluyor onlari atip orta kalinlikda folie kesip yerlestirecegim. ben bilmiyordum, bileniniz varmiydi?

Çevrimdışı apismellifera

• Larva
  • **
  • Yer: burdur
  • ASİL AZMAZ BAL BOZULMAZ
« Yanıtla #3 : Şubat 04, 2008, 23:06:43 »
ben size basit bir düzenek tarif edeyim.bildiğimiz bal tenekesinin bir kenarını dikey olarak kıyısını kesiniz.yani kulp tarafından aşağı doğru.bu tenekeyi açık tarafı güneşe gelecek şekilde meğillendirin açık olan tarafada can koyduğunuz zaman size basit bir mum eritme düzeneği.tabi bu küçük arı işletmeleri için bunun büyüğünüde bu sistemde yapabilirsiniz.

Çevrimdışı reis45

• Larva
  • **
« Yanıtla #4 : Şubat 06, 2008, 15:31:54 »
arkadaşım  verdiğiniz  örnekteki,sistemi  siz  denedinizmi.iyi  sonuç  verdimi.birde  eriyen  mum  nereden  nasıl,ayrışacak...geniş  bir  şekilde  açıklarsanız  daha  iyi  anlaşılacak..herkese  saygı  ve  sevgiler... 

abadile

• Ziyaretçi
« Yanıtla #5 : Şubat 12, 2008, 15:13:46 »
Sayın ülker Aşağıdaki ifadeler sizze ait.Orada folie diye bir şeyden bahsediyorsunuz. Folie dediğiniz aliminyum folyo mu yoksa başka bir şey mi? Başka bir şey ise nereden bulunur? Lütfen açıklar mısınız?Kovanin kapaginin altina bez veya gazete konuluyor onlari atip orta kalinlikda folie  kesip yerlestirecegim. ben bilmiyordum, bileniniz varmiydi?

Çevrimdışı reis45

• Larva
  • **
« Yanıtla #6 : Şubat 13, 2008, 15:06:06 »
konu  dışına  çıkılıyor.özür  dileyerek  cevap  vermek  isterim.kovanın  üzerine  konulan  örtü  kesinlikle  nem  emici  özelliği  olacak. yoksa  nemin  yol  açtığı  problemlerle  uğraşmak  zorunda  kalırız...ben  4mm  kalınlıkta  kontraplak  kullanıyorum. herkese  saygı  ve  sevgiler...

Çevrimdışı ekrem63

• Larva
  • **
« Yanıtla #7 : Mart 24, 2008, 02:13:26 »
BAL peteğini elbetde saklayıp,biriktirip kaynatarak onu mum haline getirmek daha doğru diye düşünüyorum.kaynama esnasında en azından bazı bakteriler ölmüş olur.Gerçi bunu esas bize petek imal edenlerin yapması gerekir. biz yinede tedbiri elden bırakmıyalım kendimiz kaynatalım.ve sağlıklı petekler olsun.ALMANYA'DA KURSA GİDEN ARKADAŞIMIZ.bizimlede bilgilerini paylaşırsa seviniriz.örtü tahtasına konan kağıtmıdır nedir açıklarsan sevinirim.

Çevrimdışı ümmetkapucu

• Günlük Yumurta
  • *
« Yanıtla #8 : Nisan 04, 2008, 00:18:21 »
Sayın arkadaşlar ben gecen dönem elimde kalan 10-15 petek için hadi bunlar israf olmasın diye, kaynatma işini yaptım. Aman Allanım oda ne, ne üst baş kaldı, malzemeler, ne tüp yetti,  sonuç o kadar zahmete ragmen, aynı zaman da karıştırması da zor, 1 kg kadar petek,

yani kısacası en iyisi bu işi doğal yoldan, tecrübeli arkadaşların dediği gibi güneşten yararlanarak, halletmek.

Bence en iyisi bu.

saygılar..

Çevrimdışı putucitorpi

• Pupa
  • Yer: RİZE
« Yanıtla #9 : Nisan 10, 2009, 11:13:42 »
bence sayın abılerım sız daha tecrubelısınız bende ama benım denedıgım ve guzel bır sekılde de yanıt aldıgım uygulama  eskı cıtanız guvelı ısee cıtayı gunesın alacagı bır yerde asın dırek olarak gunez alıyorsa 2 saat ıcındee en yenısenden daha yenı bır gorunume ve guvellerın kaybolmasını gordum bızzat kendım yaptım denedım.... saygılarımla
putucitorpi

Çevrimdışı zeusfaber

• ÇOK İŞ VAR ÇOOOKKK...
  • Ana Arı
  • Yer: İstanbul-Silivri
  • Hakan TURAN - Ziraat Yüksek Mühendisi
    • Kolay Arıcılık
  • Arıcılık Şekli: Meraklı
  • Arıcılık Tecrübesi: 15-20 yıl
  • Kovan Sayısı: 225
  • Rakım: 102
« Yanıtla #10 : Nisan 10, 2009, 19:43:10 »
Hızlı bir şekilde baktım ama belki de yazılmıştır. Yazacağım özellikle sabit arılıklar için.

Derince bir çukur açınız. İçini merdiven şekline getiriniz. Kıştan kovalarınızı örttüğünüz (varsa) çatı mebranı ile çukurun içini döşeyiniz. Döşerken üst basamağın meyilini otaya doğru getirmeye çalışınız. Sonra çukurun üztünü cam veya şeffaf plastik ile kapatınız. Naylon da olabilirama yırtılma riski vardır. Çurkurun derin yerine bir kova veya bal tenekesi koyunuz. Tenekenin ağzını meyilli yere dayayınız. Üst kısma da bakarken sıyırdığınız veya elinize geçen her türlü mumu atarsanız güneş ışığı ile eriyerek tenekeye dolacaktır. Ben bunun ahşam skeletlisini yaparım derseniz daha iyi olur. Bu tezgahın yanında eşek arıları ile mücadele edbirlerini butlaka alınız.

NOT: Ballı olup da imha etmek istediğiniz çerçeveleri bu çukurda eritmeyiniz.
Kişisel Arıcılık Bloğum
http://kolayaricilik.blogspot.com/

butquci

• Ziyaretçi
« Yanıtla #11 : Şubat 28, 2010, 02:30:52 »
konu hakkında resimli anlatım ihtiyacı olduğu kanısına varıp bu konu hakkında çalışma yapan bir arkadaşımızın yapmış olduğu tezgahı resimledim
bu sistemle eski petekleri eritmek çok kolay bir hatası var zaten kendiside bloğunda anlatıyor eriyen mumların aktığı kısım dışarda olduğundan mum dışarı çıkana kadar tekrar donduğundan akmıyor
siz eriyen mumun akacağı kabıda içeriye konacak şekilde yapın yada yaptırın

resimlerin alıntı yeri

http://kenangisan.blogspot.com/2008/06/balmumu-eritme-aparati.html

Çevrimdışı Ertuğrul Kotuk

• Larva
  • **
  • Yer: AKSARAY
« Yanıtla #12 : Kasım 28, 2010, 19:30:06 »
konu hakkında resimli anlatım ihtiyacı olduğu kanısına varıp bu konu hakkında çalışma yapan bir arkadaşımızın yapmış olduğu tezgahı resimledim
bu sistemle eski petekleri eritmek çok kolay bir hatası var zaten kendiside bloğunda anlatıyor eriyen mumların aktığı kısım dışarda olduğundan mum dışarı çıkana kadar tekrar donduğundan akmıyor
siz eriyen mumun akacağı kabıda içeriye konacak şekilde yapın yada yaptırın

resimlerin alıntı yeri

http://kenangisan.blogspot.com/2008/06/balmumu-eritme-aparati.html

güzel b,r çalışma olmuş fakat bu dahada geliştirilebilir, mesela bu galvanizli sac ışığı ve ısıyı yansıtır bunun yerine ısıyı absorbe etmek için güneş enerjisi kollektöründen faydalanılabilir üstelik içerisini antifiriz konularak ıısının kaybı önlenir ve hatta gece bile soğumadan daha sağlıklı sonuçlar alınabilir kanaatindeyim
Her zaman doğruyu söylersen, ne dediğini hatırlamak zorunda kalmazsın.

Çevrimdışı Kenan GİŞAN

• Ana Arı
  • Yer: Bursa - Yalova
    • http://kenangisan.blogspot.com/
  • Arıcılık Şekli: Amatör
  • Arıcılık Tecrübesi: 5-10 yıl
  • Kovan Sayısı: 40
  • Rakım: 400
« Yanıtla #13 : Kasım 28, 2010, 19:54:52 »
Sn.ercemfu

Isıyı absorbe etmek için siyah zemin kullansak yetmez mi?

Güneş enerjisi kollektörüne ve antifirize gerek var mı?

Akşam suğusa ne olur ki?

Mum zaten çabuk eriyor.

Çevrimdışı Ertuğrul Kotuk

• Larva
  • **
  • Yer: AKSARAY
« Yanıtla #14 : Kasım 29, 2010, 09:50:09 »
   Sn GİŞAN,
 ben sadece fikrimi söyledim zaten böyle bir aparat yapmak için bana çok erken ben yeni başladım arıcılığa, ama eğer yapacak olsam ben kollektörlü bir şey yapmayı düşünürdüm daha seri olması bakımından
  ısıyı absorbe etmek için dediğiniz gibi siyah bir zeminde olur ama mat siyah olması gerekir ve boyanın ısıya dayanıklı olması gerekir hatta beyaz cam yerine siyah camda kullanıllırsa daha iyi olur kanaatindeyim. Saygılar...
Her zaman doğruyu söylersen, ne dediğini hatırlamak zorunda kalmazsın.