Gönderen Konu: GDO'lu bitkiler konusunda ilginç istatistikler  (Okunma sayısı 3100 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı Murat Çakır

• Murat Çakır
  • Administrator
  • Ana Arı
  • Yer: İstanbul
    • www.beyazkovan.com
  • Arıcılık Şekli: Amatör
  • Arıcılık Tecrübesi: 10-15 yıl
  • Kovan Sayısı: 20
  • Rakım: 63
GDO'lu bitkiler konusunda ilginç istatistikler
« : Mayıs 15, 2012, 13:39:25 »
Çevre ve doğa konularında ülkemizde son yıllarda bir bilinçlenme oluştu ve çok nitelikli yayınlar yapılıyor.

Sağlık Çevre Kültürü Dergisi'de bu yayınlardan birisi. İnternetten online olarak okunabiliyor.

http://ztbb.org/yayinlar/saglik-cevre-kulturu-dergisi/

Son sayısında GDO'lu bitkilerle ilgili bana ilginç gelen verilerin olduğu bir yazı var.

GDO'lu üretimi savunanların öne sürdükleri mazeretler istatistiki verilere dayanarak çürütülmüş.

- GDO'lu ürünlerde verimlilik daha yüksektir.

Arjantin ile ülkemizin 1995'ten bugüne kadar olan Mısır üretim verimliliği karşılaştırılmış. GDO'lu tohum kullandığı ve mısırda yüksek verim aldığı iddia edilen Arjantin'de, FAO verilerine göre yüzde 24 verim artışı olmuş. Doğal tohum kullanan Türkiye'de ise bu tarih itibariyle verim artışı yüzde 95 civarında gerçekleşmiş.

- GDO'lu üretim sayesinde açlık sorunu çözülecek.

FAO istatistiki verileri karşılaştırıldığında, dünyadaki açlık sorununun üretim azlığından değil, gıdanın adil olmayan paylaşımından kaynaklandığı görülüyor.

Şu andaki üretim miktarı ve eldeki stoklar bütün insanlığı doyurmaya fazla fazla yetiyor.

Dünyada açlık sınırının altında yaşayan insan sayısı 925 milyon kişi.

Sadece Amerika'nın elindeki gıda stokları değerlendirildiğinde ortaya çıkan rakam çok ilginç.

Sadece Amerika'da Türkiye gibi 10 ülkeyi besleyecek buğday, 165 ülkeyi besleyecek miktarda pirinç stoklu olarak duruyormuş.

-GDO'lu bitkiler sayesinde tarım ilaçlarının kullanımı azalacak.

GDO'lu bitkilere hastalıklara dayanıklı olması için çeşitli genetik ilaveler yapılıyor. Bu ilaveler sayesinde bitkiler parazitlere dayanıklı hale geliyor.

ABD'de 1996-2008 tarihleri arasında hakikaten böcek öldürücü ilaçlara harcanan para yıllık 105 milyon dolar azalmış.

Fakat, yabancı ot ilacı kullanımı 515 milyon dolar artmış. :)

Bu arada GDO'lu ürün geliştiren çok uluslu şirketler aynı zamanda tarımsal ilaç üreten firmalarmış.

Yabancı ot ilacının artıyor olmasının sebebi GEN kaçışıymış. GDO'lu bitkilere eklenen direnç artırıcı genler, yabani bitkilere de geçtiği için onların da ot ilaçlarına olan direnci artıyormuş.

Bu yüzden ot mücadelesinde daha çok ilaç kullanmak gerekiyormuş.

Meraklısı yazının tamamını dergiden okuyabilir. GDO'lu üretim konusunu çok net olarak özetleyen bilgi dolu bir makale.

Çevrimdışı mkaraahmetoğlu

• Larva
  • **
  • Yer: Yalova
  • Arıcılık Şekli: Amatör
  • Arıcılık Tecrübesi: 1-5 yıl
  • Kovan Sayısı: 3
  • Rakım: 10
Ynt: GDO'lu bitkiler konusunda ilginç istatistikler
« Yanıtla #1 : Nisan 23, 2015, 22:13:06 »
Hassasiyetiniz için teşekkürler. Bu önemli bir konu, Başlık açılalı yıllar olmuş, umarım okuyan arkadaşların sayısı da çoktur.