Gönderen Konu: Arıların 400 metre nakli  (Okunma sayısı 12417 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı Ahmet Arslan

• Mustafakemalpaşa/Bursa
  • Ana Arı
  • Yer: Biga
  • Arıcılık Şekli: Amatör
  • Arıcılık Tecrübesi: 5-10 yıl
  • Kovan Sayısı: 20
  • Rakım: 72
Ynt: Arıların 400 metre nakli
« Yanıtla #15 : Nisan 26, 2012, 16:41:34 »
"Taşıma işlemi yapıldıktan sonra 3 gün kovanlar açılmasa ve takiben açılarak eski yerlerine dönen arı sayısının az olması sağlansa."(Alıntı Vezirköprü'lü)
Yaşlı tarlacılar 10 gün sonra bile eski yerine geliyor,kaldı ki ben 5 km uzağa götürmüştüm 10 gün sonra eski yerinden 150 m.uzağa götürdüm.Eski yerine az sayılmayacak şekilde arı geldi.(Bu yıl)
Kısacası Orhan arkadaşım,
Arılar 400 m.uzağa taşınacaksa bu iş olmaz,denenmişi denemek aynı sonucu verir.Arılar eski yerine gelecektir ne yaparsan yap.Ve koloni gelişimi yavaşlayacaktır dediğini yaparsan.
Sakın kovanların girişini kapatıp da bekletme,içine su da şeker de koysan hava da versen sonuç değişmez,arıya yazık edersin.Nerden mi biliyorum ben de denedim yıllar önce üstelik soğuk  günlerde 5 gün açmadım,girişe yığılmışlar,gece açtım dışarı fırladılar bir sürü arı da telef oldu.Havaların açtığı ilk günde de eski yerlerine geldiler.(Arıcılığa yeni başladığım yıllarda)
“Halimizi hal eyledik
Yolumuzu yol eyledik
Her çiçekten bal eyledik
Arıya saydılar bizi" Pir Sultan Abdal

Çevrimdışı Orhan ÖNDER

• Larva
  • **
  • Yer: Havza
  • Kovan Sayısı: 40
  • Rakım: 700
« Yanıtla #16 : Nisan 26, 2012, 16:44:58 »
Orhan Bey,
Kolaylıklar dilerim.

Asıl amacınız, konukomşunun rahatsızlığını ortadan kaldırmak değil miydi?
Hangi yöntemi seçerseniz seçin ve bu yöntemi ne denli üstün bir başarıyla uygularsanız uygulayın bu amaç gözardı edilmemeli.

Selamlar...

Kesinlikle  Cahit  Bey:
 Bazı riskleri göze aldım burada artı eksileri  değişik  bakış açılarını altarnetifleri öğrendim.Hiç tecrübe  yazan olmasada.Gerçi tecrübe  olsada  bendede aynısı olacak diye de  kural yok kesinlik yok.Başta konukomşu ve aile efradının rahatsız edilmemesi.Allah muhafaza öncelikle kul hakkı almak ve de  komşumdan tepki almak istemiyorum.arının en kötü yanı sahibini tanımaması lafa gitmemesi ;D
Şaka  tabi  rabbim  mükemmel olarak yartamış.kesinlikle  saldırganlığında da  beşeri  faktörler etkili.Bunları 3  haftadır  aşamadım  bakımları  yeterince  yapamıyorum  etrafı rahatsız etmeyelim diye.
   Arım belki 5  belki 15  gün geri gidecek gelişme  açısından ama şu anki durumdan kötü bişey değil diye  düşünüyorum.

Çevrimdışı Orhan ÖNDER

• Larva
  • **
« Yanıtla #17 : Nisan 26, 2012, 16:50:42 »
"Taşıma işlemi yapıldıktan sonra 3 gün kovanlar açılmasa ve takiben açılarak eski yerlerine dönen arı sayısının az olması sağlansa."(Alıntı Vezirköprü'lü)
Yaşlı tarlacılar 10 gün sonra bile eski yerine geliyor,kaldı ki ben 5 km uzağa götürmüştüm 10 gün sonra eski yerinden 150 m.uzağa götürdüm.Eski yerine az sayılmayacak şekilde arı geldi.(Bu yıl)
Kısacası Orhan arkadaşım,
Arılar 400 m.uzağa taşınacaksa bu iş olmaz,denenmişi denemek aynı sonucu verir.Arılar eski yerine gelecektir ne yaparsan yap.Ve koloni gelişimi yavaşlayacaktır dediğini yaparsan.
Sakın kovanların girişini kapatıp da bekletme,içine su da şeker de koysan hava da versen sonuç değişmez,arıya yazık edersin.Nerden mi biliyorum ben de denedim yıllar önce üstelik soğuk  günlerde 5 gün açmadım,girişe yığılmışlar,gece açtım dışarı fırladılar bir sürü arı da telef oldu.Havaların açtığı ilk günde de eski yerlerine geldiler.(Arıcılığa yeni başladığım yıllarda)
  Teşekkürler  Ahmet  Abi tecrübeni  paylaşmışsın.Arılar  mecburan 400  metre ye  taşınacak  zaman  kalmadı  nasipse  yarın akşam .Arayışımız en az  hasarla  atlatmak.Kapalı  bekletmek faydalı oldumu   dönüşü azalttımı acaba .   

Çevrimdışı M. Cahit SÜMER

• mcsumer
  • Genel Moderator
  • Ana Arı
  • Yer: Amasya
  • Rakım: 533
« Yanıtla #18 : Nisan 26, 2012, 19:09:16 »
Orhan Bey,
''Dost acı söyler'' sözü tam da bu konuya uygun düştü... Hiç kimse olur, şöyle yapın diyemiyor.
Siz ise hiç kimsenin önermediği bir uygulamayı yapmak zorunda kalmışsınız.

Bu durumda, Kadir Bey'in (delidumrul) önerisi ve diğer arkadaşların uyarıları doğrultusunda bir uygulama yapmak zorunda kalırsanız tüm kovanlara bir gün önceden aynı kokuyu vermenizde ve bu kokunun taşıma işlemi sonuna kadar devam etmesini sağlamanızda yarar var. Geride kalan kovanların analarını kafese almak da yararlı olur.

Tüm kovanları aynı gün taşımak ise en kötü seçenek. Öyle yaparsanız ertesi gün, sabah erkenden kovanların eski yerinde, elinizde bir insektisit pompasıyla nöbet tutmanız, eski yerlerine gelen arıları öldürmeniz gerekir.

Zor bir durum. Tekraren, kolaylıklar dilerim.

En iyi yöntemi zaten biliyorsunuz, burada konuyu daha sonra okuyacaklar için, tekrar yazmış olalım: Tüm kovanlar 5km değil, 5 km'den uzağa götürülecek ve orada enaz 20 (yirmi) gün bekletilecek.
''Bu kış arılarım soğuktan donacak, açlıktan sönecek endişesiyle arıcılık yapılmaz.'' 
''Arıcılıkta da bilimsel bilgi çoğaldıkça gizemler azalır.''
http://mcsumer.blogspot.com/

Çevrimdışı Metin BABA

• Larva
  • **
  • Yer: izmir
  • Arıcılık Tecrübesi: 1-5 yıl
  • Kovan Sayısı: 25
« Yanıtla #19 : Nisan 26, 2012, 23:05:31 »
Anlaşıldı arkadaşımız taşımayı kafaya koymuş...

Benim tavsiyem 2 kovanı akşam alıp taşımayı düşündüğün yere götür ve uçuş tahtasının üzerine uçuş deliğinin önünü kapatıp rahat uçmasını engelleyecek şekilde yapraklı bir dal parçası koy...

Bu yapraklı dal parçası 10-15 cm genişliğinde ve uçuş tahtasının boyu kadar olsun...

Kovanları aldığın yere 1 çıtalı kovan koy tarlacıların dönüp dönmediğini kontrol amaçlı...

eğer 2 gün süreyle eski kovanın olduğu yere herhangibir arı dönüşü olmuyorsa bunu diğerleri içinde yapabilirsin...

Arılar genetik kodlarla hareketlerini planladığı için tıpkı duman verildiğinde arının bala yapışıp 3 günlük stoğunu alması gibi ormanda devrilen ağaçlarda yaşayan arılarında ağacın devrilmesi ve uçuş deliğinin kapanması durumunda bulunduğu konumu formatlayıp yeni konumu öğrenmeye çalışırlar...

Bu uygulamayı 1 sene önce 2 kovanımın yerini değiştirirken uyguladım ve sonuç başarılıydı...

Bence denemelisin...

Çevrimdışı yalçın meriç

• Ana Arı
  • Yer: kdz.ereğli
  • Arıcılık Tecrübesi: 20 yıl üstü
  • Kovan Sayısı: 15+3 kutu
  • Rakım: 100m.
« Yanıtla #20 : Nisan 26, 2012, 23:59:36 »
   Kovan taşımda çok geç kaldınız ve bu sistemlerle arılarınızın yerini değiştirirseniz kesin eski yerlerine döneceklerdir tarlacı arılarınız. Onun için siz en iyisi arkadaşın tavsiyesine uyunuz ve 5 km den fazla ızağa götürüp 21 gün sonra istediğiniz tere koyunuz derim. Bu zaman içinde tarlacılar eski yerlerini unutup yeni yerlerine alışmış olurlar.  Biliyorsunuz iç görevleri biten arıların çevreyi tanımak için"yavru uçuşu" dediğimiz bir olayları vardır. :(
Eğer bir güzelliğin yoksa,ben sana nasıl derim çok güzelsin diye.!

Çevrimdışı Orhan ÖNDER

• Larva
  • **
« Yanıtla #21 : Nisan 27, 2012, 11:20:31 »
Anlaşıldı arkadaşımız taşımayı kafaya koymuş...

Benim tavsiyem 2 kovanı akşam alıp taşımayı düşündüğün yere götür ve uçuş tahtasının üzerine uçuş deliğinin önünü kapatıp rahat uçmasını engelleyecek şekilde yapraklı bir dal parçası koy...

Bu yapraklı dal parçası 10-15 cm genişliğinde ve uçuş tahtasının boyu kadar olsun...

Kovanları aldığın yere 1 çıtalı kovan koy tarlacıların dönüp dönmediğini kontrol amaçlı...

eğer 2 gün süreyle eski kovanın olduğu yere herhangibir arı dönüşü olmuyorsa bunu diğerleri içinde yapabilirsin...

Arılar genetik kodlarla hareketlerini planladığı için tıpkı duman verildiğinde arının bala yapışıp 3 günlük stoğunu alması gibi ormanda devrilen ağaçlarda yaşayan arılarında ağacın devrilmesi ve uçuş deliğinin kapanması durumunda bulunduğu konumu formatlayıp yeni konumu öğrenmeye çalışırlar...

Bu uygulamayı 1 sene önce 2 kovanımın yerini değiştirirken uyguladım ve sonuç başarılıydı...

Bence denemelisin...

Teşekürler  Metin Bey 2 kovanla  deneme  fikri dönüş boyutunu ortaya  çıkaracaktır.yapraklı dal  fikride  mantıklı  .Ben zaten yüzde  yüz  başarı  beklemiyorum.Hatta  arılarımın  10 -15  gün geri gitmesini bile  göze aldım.Yeterki kovanda aşırı eksilme olup  yavru üşümesin dönenler  ilk  gün bahçede  savaş  çıkarıp etraf saldırmasın.Dönenleri 2  3  kovanda  toplayıp  5  km dışarı  gönderme  olayı olabilir  .Onlardan da ne kadsar istifade edersek edeceğim.Esas konu çevereye rahatsızlık vermekten kurtulalım istiyorum en az  kayıpla.Kayıp  mutlaka olacak.

Çevrimdışı ctct

• Larva
  • **
  • Yer: İstanbul-Şile
  • Kovan Sayısı: 30
  • Rakım: 120
« Yanıtla #22 : Nisan 27, 2012, 12:12:07 »
Orhan Bey, çalışmanızda başarılar dilerim. Benzer bir taşıma işlemiyle ilgili tecrübemi aktarmak istiyorum. Geç sonbaharda iki ayrı noktadaki kovanları gece taşıdık. Kolonilerin yeni yerlerine taşınma mesafeleri kuş uçuşu 100 m ve 700 m mesafeden yapıldı. Hava soğuk olduğundan kolonilerin ağzını kapatmadık. Ertesi gün çıkan lodosla hava aniden ısınınca yakın mesafede taşınan kovanların eski yerlerinde arı salkımı oluştu. 700 m mesafeden yapılan taşımada ise hiçbir sorun ortaya çıkmadı.
Taşıma işleminden sonra kovanların önüne büyükçe bir yapraklı çalı koymanında tarlacılarda yeni bir yer izlenimi uyandırdığını dolayısıyla tarlacı kaybını azalttığını da okumuştum. Böyle bir işlemde daha az kayıpla nakli gerçekleştirmenizde yardımcı olabilir. Başarılar...

Çevrimdışı Gultepeku

• Boş Petek
  • Yer: Bilecik
  • Arıcılık Tecrübesi: 1-5 yıl
  • Kovan Sayısı: 30
« Yanıtla #23 : Nisan 27, 2012, 19:54:14 »
Bende bu konu ile ilgili tercübemi paylaşmak isterim.
bir ay kadar önce bende 20 kolonimi 300 m ileriye taşımak istedim. kovanları 10 km ileride arkadaşımın arılığına götürdüm 5-6 gün kaldılar , yeni yerlerine getirdim, önlerine çıkışı engelleyecek dal vb. malzeme koymadım . erdesi gün eski yerinde kalan boş kovanlara 2-3 er çıta 5 kovana arı girmişti. bende bunlar bir kovanda birleştirdim.üzerlerine kek verdim , şurup verdim . manzara görülmaye değer , zannedersiniz mütiş bir çalışma var , meğer yağmalanıyormuş.
Günlük yumurtalı bir çıta verdim. 2 gün sonra baktım ana gözü yapmamışlar , hepsi koçamış karı bunlar yapmayacak deyip  bir kovanın üzerine sinek teli ile birleştirdim , 3 gün sonra aradaki sinek telini aldım. anayı kestiler >:( . Verdiğim yumurtalı çıtadan ana gözü yaptılar , ana arı 4-5 gündür yumurluyor , güzelde irileşti.
Bence yaptığım hata 1- arıları uzağa götürmek gerek yoku 2- boş kovanları ağzı açık eski yerlerinde bırakmak 3- yumurtal ıçıtayı vedikten sonra en az 3 gün beklemem gerekirdi, beklemedim huzurevindekilerde ana yapabiliyormuş ;). 4- başka kovanla birleştirmek ..
Eski bir arıcı abimize sordum ; "  öğle vakti kovanları yeni yerlerine taşıyacaksın , eski yerlerinde kovan -kat bırakmayacaksın , tekrar döne olur ortalık karışır ama kovanlarını bulur , ben defalarca bu şekilde yer değiştirdim " dedi. sanırım doğrusu bu .

Çevrimdışı ballı baba

• Ana Arı
  • Yer: Kdz - EREĞLİ
  • Bilgi paylaşıldıkca çoğalır...
    • http://selahattinguney.blogspot.com/
  • Arıcılık Şekli: Profesyonel
  • Kovan Sayısı: 95 şimdilik :) 1980 başlama yılı
  • Rakım: Sahilde...
« Yanıtla #24 : Nisan 27, 2012, 20:46:59 »
Usta arıcı, çırak arıcı, acemi arıcı diye ayırım yapmak başka bir şey tecrübeli olmak başka bir şey. Arıyı taşırken mutlaka en az 5 km mesafe diyen abilerimize teşekkür ediyorum ki bilgi dağarcığımı tazelediler. Bunca yazılandan sonra siz bilirsiniz...
Asil azmaz BAL kokmaz, kokarsa yağ kokar aslı ayrandan gelir

Çevrimdışı Abdurrahim sarik

• Ana Arı
  • Balıkesir/ Gönen
  • Arıcılık Tecrübesi: 10-15 yıl
  • Kovan Sayısı: 90
« Yanıtla #25 : Nisan 27, 2012, 21:35:32 »
başkanıma katılıyorum  bilgi yaşta değil tecrübe de dir bence .Ben ne yaşlı arıcılar gördüm tecrübeli diye geçinen  ;D ;D ;D
Beni kaybetmek isteyeni,Ben kazanmak için uğraşmam bak yoluna derim

Çevrimiçi Hasan YAVUZ

• Ana Arı
  • Yer: ISPARTA/Merkez
  • Arıcılık Tecrübesi: 10-15 yıl
  • Rakım: 1043
« Yanıtla #26 : Nisan 29, 2012, 19:47:04 »
Saygıdeğer; üstadlar ve dostlar, benimde acizane bir sorum olaçak.
Kovanlarımı yaklaşık ikibinyüzotuz metre kuş uçumu mesafeye taşımak istiyorum,
Aynı mesafeye güz döneminde, ekim gibi taşıdık hiç bir sorun olmadı.
Tabiki şimdi bahar, mevcut ekimdekinin iki katından fazla, arıların ve nektarın hızlı olduğu bir dönem.
Arıları önce güçlülerden başlayarak onar, onar ikişer gün arayla, götürsem nasıl olur?
Veya birer atlayarak, kaçar tane, kaç gün arayla, götüsem daha uygun olur?
Bukadar mesafede, bu mevsimde kayıbım çok'mu olur?
Yoksa başka bir kolaylık varmıdır, verilen tüm yanıtlara çok teşekkür ederim.
"En güzeli 5 km ileriye taşımak ama öyle bir imkanımız yok"
İnsan olarak dünya'ya gelen, bunun bilincinde olan, tüm insanlara merhaba.

Çevrimdışı Halil BİLEN

• Administrator
  • Ana Arı
  • Yer: Mustafakemalpaşa
    • http://www.halilbilen.com/
  • Arıcılık Şekli: Profesyonel
  • Kovan Sayısı: 250 / 2016 Destekleme
  • Rakım: Rakım Kirmasti Çayı ile bir.
« Yanıtla #27 : Nisan 29, 2012, 20:12:18 »
2330 metre kuş uçumu mesafeye bugünlerde gözüm kapalı hepsini götürürüm.

Neden?

Bugün hiçbir tarlacı 1.000 metreden uzağa gitmez. ;)
http://www.halilbilen.com/

http://halilbilen.blogspot.com/

http://www.facebook.com/halilbilen

halilbilen2@hotmail.com

Yola Çıktıklarını, Yolda Bulduklarına Değişirsen; Yolunu Kaybedersin.

Yanlış trene bindiysen, koridorda ters yöne koşmanın bir faydası yoktur.

Çevrimdışı seymenciftci

• Boş Petek
  • Yer: Düzce
  • Arıcılık Şekli: Meraklı
  • Kovan Sayısı: 5,5
« Yanıtla #28 : Mayıs 10, 2012, 10:51:56 »
Merhaba
Yorum yazan abilerime/arkadaşlarıma nazaran daha yeniyim.
taşıma ile ilgili sonuç ne oldu çok merak ediyorum. Aynı problem bendede var. 1 kovan varken sıkıntı yoktu ancak
kovan sayım arttıkça evimin orda sıkıntı olmaya başladı. Ne tavsiye edersiniz?

Çevrimdışı Orhan ÖNDER

• Larva
  • **
« Yanıtla #29 : Mayıs 10, 2012, 12:02:02 »
Merhaba
Yorum yazan abilerime/arkadaşlarıma nazaran daha yeniyim.
taşıma ile ilgili sonuç ne oldu çok merak ediyorum. Aynı problem bendede var. 1 kovan varken sıkıntı yoktu ancak
kovan sayım arttıkça evimin orda sıkıntı olmaya başladı. Ne tavsiye edersiniz?
   Konuyu açan bendim  nakil yapacak.Fakat nakil gerçekleşmedi.Sebep planladığım yer sahibinin karar değiştirmesi , yeni yer araştırıken taşıma gerektiren sebep yani  arılarımın hırçınlıkları oran verecek olursam % 90 azaldı ve  giderek azalıyor.Yeni aldığım arılarımı  inceleyerek -özellikle  huyunu- almıştım.Bu yüzden endişe etmeden köyün kenarında olan bahçeme getirdim.Fakat 20  gün bana  kök söktürdüler.Fakat saldırganlık sebepleri  ortadan   kalkınca  taşıma  zaruretimde yok oldu.Taşısaydım  yaşayacaklarımı  burada paylaşacaktım..
    Size tavsiyem zorunluluk varsa 5  km  kadar olmasada  Halil Beyin işaret ettiği gibi  çevrenizde  nektar  bol ise  1-1.5 km öteye  götürmek fazla  bir  sorun teşkil etmez.Taşırsınız bana  yapılan tavsiyelerin sentezini yapıp uygulayabilirsiniz.