Gönderen Konu: Hangi ilaçlar arıyı etkiler  (Okunma sayısı 23711 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı kayhanugur

• Günlük Yumurta
  • *
  • Arıcılık Şekli: Amatör
  • Arıcılık Tecrübesi: 1-5 yıl
  • Kovan Sayısı: 5
  • Rakım: 200
Hangi ilaçlar arıyı etkiler
« : Nisan 23, 2012, 15:23:32 »
Merhaba

Kiraz mevsimi geldi ve etrafımızda kiraz bahçeleri var. Kiraz leblebi kadar olinca ilaçlama yapacakmışlar, ilacın ismini unuttum ama zehir demişti ilacı atacak olan köylü.

İlaç atılacak olan bahçeye ne kadar mesafe uzak olursa etkilenmezler?

Ne tür ilaçlar arıyı etkiler?

Forumu incelemedim, belkim cevabı vardır sorumun. Bu bölümde bu konuyu açmam mantıklı olur diye düşündüm.

Çevrimdışı Hüseyin Basri ÇALIŞKAN

• Hüseyin Basri ÇALIŞKAN
  • Ana Arı
  • Yer: AYDIN ÇİNE
    • Arıcılık bilgi paylaşımı bloğum
  • Arıcılık Tecrübesi: 10-15 yıl
  • Kovan Sayısı: 90
  • Rakım: 90
Adnan Menderes Üniversitesi Çine Meslek Yüksek Okulu Arıcılık Proğramı 2010 mezunu .. Arıcılık Teknikeri.

Çevrimdışı Adem ALTINOK

• Ana Arı
  • Yer: Ankara Ayaş
  • Kan Grubu BRh+
  • Arıcılık Şekli: Profesyonel
  • Kovan Sayısı: 70
  • Rakım: Kızılcahamam-Sazak 1220 m;Ayaş- 1000 m
Ynt: Hangi ilaçlar arıyı etkiler
« Yanıtla #2 : Aralık 07, 2012, 01:41:29 »
Ürün Grubu   : Insektisitler
Etken Madde   : 240 g/l Thiacloprid
Formulasyon   : OD (Yağ Bazlı Süspansiyon Konsantre)
Ambalaj Çeşitleri   : 400 ml

Kullanıldığı bitkiler ve zarlılar Kiraz-Kiraz sineği ve Elma-Elma İç Kurdu;Elmada yeşil yaprak biti;diğerlerini yazmadım.

Bakla zınnı çiçeklerin dişicik tepesiyle de beslenerek meyve tutumunu engeller. kültürel mücadele yöntemi olarak kullanılan önemli bir yöntem: küçük (küçük benim tercihim, ekonomik, pratik) mavi leğen yarısına kadar su doldurulur, suya buharlaşmayı azaltmak ve böceği kayarak leğenden çıkmasını önlemek için birkaç damla pril damlatılır. yerden 50 cm yüksekliğe yerleştirilir. mavi giyinenlere bu böcek inanılmaz konuyor. renk tonu verimi etkiliyor, ne açık ne de koyu olmalı ne de turkuaz gibi olmalı. internette görsel örneklere bakınız. hatırladığım kadarıyla 4 ağaca 1 leğen yetiyor. kimyasal mücadele yoğunluk fazla ise kullanılıyor ve sakıncalı. ayrıca feromon tuzaklar da kullanılıyor.
aa
Problemi anlamak çözümün yarısıdır.

Çevrimdışı Adem ALTINOK

• Ana Arı
  • Kan Grubu BRh+
« Yanıtla #3 : Aralık 07, 2012, 01:52:53 »
Her arıcı bence polinasyon hakkında bilgi sahibi olmalıdır. döllenme biyolojisini bilmeli. sonra kendi yararımız için çiftçileri de bilgilendirmeliyiz. dedim ve bu konuda da başlık açalım. Başlık polinasyon veya çiçek fizyolojisi olabilir.
aa

Çevrimdışı Mehmet Gençünal

• Ana Arı
  • Yer: Orhangazi / Bursa
    • Oksalik Asit Buharlaştırma Aparatı
  • Kovan Sayısı: 40
  • Rakım: 290
« Yanıtla #4 : Aralık 07, 2012, 08:55:33 »
Adem bey gerçekten işe yarıyorsa basit bir uygulama.

Ağaçlar leğenlerle ilginç bir görünüme bürünür.

Bu yöntemi biz arıcılar kendimiz uygularız ama meyvecilik yapan birisini buna ikna etmek oldukça zor.

Yüksek rakımlı bölgelerin dışında zirai ilaçlama yapmadan bırakın ürün almayı, ağacı sağlıklı tutmak  mümkün değil.

Yine de umudumuzu yitirmeyelim, önce bizler faydalı olduğunu görörsek başkalarını ikna etmemiz kolay olur.

Bizim insanımız dibini görmediği göle batmaz.:D
http://www.oxalicacidvaporizer.com
http://mgencunal-mgencunal.blogspot.com/
http://www.gurlearicilik.com
Olgun bir adamı dost edinmek isterseniz, eleştirin; basit bir adamı dost edinmek isterseniz methedin.

Çevrimiçi Murat AKIN

• Genel Moderator
  • Ana Arı
  • Yer: Tekirdağ
  • Arıcılık Tecrübesi: 20 yıl üstü
  • Kovan Sayısı: --- adet kayıtlı
  • Rakım: 74 metre
« Yanıtla #5 : Aralık 07, 2012, 11:49:44 »

Bizim insanımız dibini görmediği göle batmaz.:D

Mehmet Bey:

Buna benzer  trafik kuralı yokmuydu?
Demek ki buradan alınmış.

Yolda giderken dibini görmediğin suya arabanın tekerini sokma derler.

Çevrimdışı Adem ALTINOK

• Ana Arı
  • Kan Grubu BRh+
« Yanıtla #6 : Aralık 07, 2012, 14:23:35 »

Kullanıldığı bitkiler ve zarlılar Kiraz-Kiraz sineği ve Elma-Elma İç Kurdu;Elmada yeşil yaprak biti;diğerlerini yazmadım.

Bakla zınnı çiçeklerin dişicik tepesiyle de beslenerek meyve tutumunu engeller. kültürel mücadele yöntemi olarak kullanılan önemli bir yöntem: küçük (küçük benim tercihim, ekonomik, pratik) mavi leğen yarısına kadar su doldurulur, suya buharlaşmayı azaltmak ve böceği kayarak leğenden çıkmasını önlemek için birkaç damla pril damlatılır. yerden 50 cm yüksekliğe yerleştirilir. mavi giyinenlere bu böcek inanılmaz konuyor. renk tonu verimi etkiliyor, ne açık ne de koyu olmalı ne de turkuaz gibi olmalı. internette görsel örneklere bakınız. hatırladığım kadarıyla 4 ağaca 1 leğen yetiyor. kimyasal mücadele yoğunluk fazla ise kullanılıyor ve sakıncalı. ayrıca feromon tuzaklar da kullanılıyor.

Ürün Grubu   : Insektisitler
Etken Madde   : 240 g/l Thiacloprid
Formulasyon   : OD (Yağ Bazlı Süspansiyon Konsantre)
Ambalaj Çeşitleri   : 400 ml

EKLEME : Bu etken madde hakkında birşey yazmayı unutmuşum.Arılara ve balıklara zararsızdır İhracat edilen ülkelerin tercih ettiği ilaçlar arasındadır.

Yukarıda bahsettiğim leğen uygulaması oldukça etkili. kirazda bildiğim 2 çeşit kendine dölenen, gerisi yabancı döllenir. yabancı döllenen çeşitler yaygın. kirazda çiçek sayısı çok fazladır. %20-40 arası döllenme başarısı gayet iyidir. bildiğimiz gibi %100 verimli mücadele mümkün değildir. örnek en bildiğimiz Varroa ve sarıca arısı zararlıları diyeyim. bakla zınnında da bu tür mücadelede %100 başarı aramamak gerekir. zaten biz çiftçiye yayım faaliyeti yapmadan önce bu böceğe dikkat etmiyordu ve de ilaç ta kullanmıyordu. benim verdiğim leğen sayısı klasik ağaç içindir. bu sayıyı dekar için hesapladığımızda sayı 5 oluyor. yarıbodur kirazda sayıyı artırmak faydalı olur. mesela 1 sıraya konulmaz, konulan sıralarda da üç ağaç atlanıp yerleştirilir. çaprazlıkta iyi olur. leğenin çapı artınca iyi olur ama 50 cm çap iyi. leğen içinde yakalanan böcek sayısı oldukça iyi. zaten literatürde geçmektedir. yerleştirme zamanıda pembe tomurcuk zamanıdır (çiçekler açmadan).
aa

Çevrimdışı Adem ALTINOK

• Ana Arı
  • Kan Grubu BRh+
« Yanıtla #7 : Aralık 07, 2012, 14:54:34 »
Dip kurtları meyvelerin fındıklamasına bile musade etmeden, meyvelerin sapları, yaprakların dala bağlantı yerleri, taze sürgünler ile beslenir. ağaç diplerine dökülen yaprak ve meyvelerin suçlusudur. ergininin şirin hareketleri de vardır. sallayınca dala kedini kelepçeler, dalın arkasına saklanır, sabah görülür, sonra uçarak kaybolur, öğleden sonra çok az veya hiç bulamazsın. bu böcekte dünyanın en dayanıklı zırhı var gibidir. basarsın toprağa gömülür, bir süre sonra çizik bile almadan toprak içinden çıkar, paytak paytak gider. yavrusunun mahereti de az değil. atasına çekmişdir. illaki zarar verecek. yumurtadan çıkan larva toprağa girer. kök içinde beslenir. kökü ister istemez talaş eder, ağaç solar, kurur. boyuda annesinin 4 katı kadar olur. düşünün ki 70-80 mm boyunda kurşun kalem. kışın toprağın 70-80 cm derinliklerine kadar iner. 1 sene larva 2 yaşında da ergin olur.  bazı yörelerde çiftçinin iflahını keser. kirazda da mevcuttur, erik ve kaysıda da.
mümkün olan yerlerde ilaçlamadan evvel kültürel ve mekanik mücadele düşünülmelidir. veya entegre mücadele. ağaçların toprağı güzün derin işlenir, sulama düzenli ve bilimsel olmalıdır. bahçeye tavuk veya hindi salınmalıdır. ergin zararı başladığı dönemde sabah erken saatlerde ağaç altına serilen örtülere dallar çırpılır, dökülenler toplanıp imha edilir. akşam üzeri gövde kök boğazına yumurta bırakanlar toplanır. gövde kireç badanası yapılarak yumurta bırakması engellenir. kireç dayanıksız olduğu için su bazlı "beyaz lateks boya" uzun ömürlüdür. ilaçsız olmuyor diyenler tabiki de ilaç kullanacak.
aa

Çevrimdışı Halil BİLEN

• Administrator
  • Ana Arı
  • Yer: Mustafakemalpaşa
    • http://www.halilbilen.com/
  • Arıcılık Tecrübesi: 20 yıl üstü
  • Kovan Sayısı: 350
  • Rakım: Rakım Kirmasti Çayı ile bir.
« Yanıtla #8 : Aralık 07, 2012, 14:57:26 »
Adem hocam, sizin yazdığınız yazıları okumakta çok zorlanıyorum.

İmla ve yazım kurallarına dikkat etmiyorsunuz.

Allah'ım paragrafa bak diyor ve gömülüp gidiyorsunuz...

Güzelim bilgiler kaynayıp gidiyor. Ben okuyamadıktan sonra okuyan az olur... :D
http://www.halilbilen.com/

http://halilbilen.blogspot.com/

http://www.facebook.com/halilbilen

halilbilen2@hotmail.com

Yola Çıktıklarını, Yolda Bulduklarına Değişirsen; Yolunu Kaybedersin.

Yanlış trene bindiysen, koridorda ters yöne koşmanın bir faydası yoktur.

Çevrimdışı Adem ALTINOK

• Ana Arı
  • Kan Grubu BRh+
« Yanıtla #9 : Aralık 07, 2012, 15:49:47 »
Hakılısınız.

Bundan sonra sizin tarzınızda yazacağım Halil bey.

İmla hatalarını da okuduktan sonra gönderip halledeceğim.
aa

Çevrimdışı Hayati Çağdaş

• Ana Arı
  • Yer: ankara - şereflikoçhisar
  • Arıcılık Tecrübesi: 5-10 yıl
  • Kovan Sayısı: 65
  • Rakım: 1007
« Yanıtla #10 : Aralık 07, 2012, 17:43:19 »

Yukarda bahsi geçen bu ilacı ben ceviz iç kurduna ve yaprak bitlerine karşı kullanıyorum. Bu ilaç bakla

zınnı  böceğine de etkili ve bitkilerin çiçeklenme döneminde de rahatca kullanılabiliyor. Ama şunu

söylemeden geçmek istemiyorum bakla zınnı böceği yararlı bir böcek diye düşünüyorum. Çünkü

ağacın üzerindeki çiçeklerin tamamı döllenipte meyveye dönüşecek olursa çok fazla meyve tutumu

gerçekleşiyor ancak bu böceğin sayesinde doğal yolla meyve seyreltmesi  gerçekleşmiş oluyor.

Böylelikle hem daha iri ve daha kaliteli meyve teşekkülü sağlanmış oluyor.
Hakkınızdan vazgeçmeyin, Zira hakkınızla beraber şerefinizi de kaybedersiniz ...! Hz. Ali

Gözleri kör olan birisine doğanın ne kadar güzel olduğunu anlatamazsınız..! Hz. Ali

Çevrimdışı Adem ALTINOK

• Ana Arı
  • Kan Grubu BRh+
« Yanıtla #11 : Aralık 07, 2012, 18:14:52 »
Yukarda bahsi geçen bu ilacı ben ceviz iç kurduna ve yaprak bitlerine karşı kullanıyorum. Bu ilaç bakla

zınnı  böceğine de etkili ve bitkilerin çiçeklenme döneminde de rahatca kullanılabiliyor. Ama şunu

söylemeden geçmek istemiyorum bakla zınnı böceği yararlı bir böcek diye düşünüyorum. Çünkü

ağacın üzerindeki çiçeklerin tamamı döllenipte meyveye dönüşecek olursa çok fazla meyve tutumu

gerçekleşiyor ancak bu böceğin sayesinde doğal yolla meyve seyreltmesi  gerçekleşmiş oluyor.

Böylelikle hem daha iri ve daha kaliteli meyve teşekkülü sağlanmış oluyor.

Ceviz İç Kurdu'nun gerçek adı Elma İç Kurdu'dur.

Aynı kurt cevize de girer.

Bazen bakla zınnı korkunç oluyor. Eşiği geçiyor.

Bizim burada ne sıkıntılar var bilseniz şaşırırsınız.  :-X

Bahçe de dölleyici yok, dölleyici olsa da o da gereğinin yarısı bile değil.  :o

Gereğinin yarısı olsa bile dölleyici çeşit ortada değil dışta. :o

Bunlar da azmış gibi arı da yok. ???

Arı için nasıl dört dörtlük mevsim olursa o zaman kiraz oluyor. :'(

aa

Çevrimdışı Kadir ÇAKIR

• Çile çekilmeden rahatlığa kavuşulamaz...
  • Ana Arı
  • Yer: Kayseri
  • Arının evini yıkan, balın tatlılığıdır.
  • Kovan Sayısı: 10 Kovan, 3 Çiftleştirme Kutusu
  • Rakım: 1071
« Yanıtla #12 : Aralık 07, 2012, 21:29:36 »
Bu sene arım var diye hersene ilaçladığım elmayı ilaçlamadım,

her sene aşağı yukarı 4-5 kasa elma çıkardı

ama bu sene hepsi elma iç kurdu yüzünden döküldüler

tabi ilaçlamayınca bu sene elde var sıfır...  :(

Çevrimdışı İdris ÖZDEMİR

• Ana Arı
  • Yer: Ayvalık - BALIKESİR (memleket Dikili-İzmir)
  • Kovan Sayısı: 4
  • Rakım: 28 m.
« Yanıtla #13 : Aralık 07, 2012, 22:07:32 »
sevgili arıcı kardeşlerim pestisit yada insektisit gibi terimler şahsen benim şu andaki arıcılık seviyemi aşan bilgiler.
ancak konu doğru olduğu için başka konu açmadım.
problemim şu : Arılarımı evime 500 metre yakın tarlaya taşıdım.
tarlada ceviz elma badem gibi çok çeşitli ağaçlar mevcut.
tarla sahibi "Hocam ağaçlara ilaç attığımız zaman arıları kaldırırsın" dedi.
Bu da beni rahatsız etti.
1- ilaçlama zamanları genelde ne zamanlardır.( ağaçların çiçek döneminde mi)
2- ilacın etki süresi kaç gündür
arılar ağaçların çiçeklenme döneminde  faydalandıkları için ; çiçeklenme dönemi haricinde  yapılan ;toprağa ya da ağaç gövdesine yapılan ilaçlamanın arıya zararı olur mu
ilaç atılacağı günün akşamı uçuş deliklerini kapatıp alt çekmeceleri açsam ve bir gün arılar kapalı kalsa mahzuru olur mu
Ayvalıktayken zeytin ağaçlarına uçakla ilaçlama yapılacağı anons edildi.arılarımız çamların dibinde ve zeytinliklere komşu idi.Ustama sorduğumda fazla bir zararı olmaz gerek yok ilaç buralara çok az düşer dedi.zaiyat olmamıştı.
ağaçlara ilaçlama yapacaklarını öğrendiğimde neyi ne zaman yapmam gerekir yardımcı olurmusunuz
"bilgi sahibi olmadan fikir sahibi olunmaz"

Çevrimdışı Mehmet Gençünal

• Ana Arı
  • Yer: Orhangazi / Bursa
    • Oksalik Asit Buharlaştırma Aparatı
  • Kovan Sayısı: 40
  • Rakım: 290
« Yanıtla #14 : Aralık 07, 2012, 22:45:51 »
Meyvelerde çiçek döneminde aılan ilaç yok.

Arı ilaçlı olan çiçeği kolay kolay ziyaret etmez.

Meyve tutumundan sonra atılan ilaçtan arı etkilenmez, yeter ki uçuş esnasında atılan ilaç bulutuna denk gelmesin.

Bizde de zeytin ilaçlaması oluyor ama arı kadrosunda belirgin bir azalma olmuyor.

Yukarda bahsettiğim gibi sadece ilaç bulutuna denk delen arılarda sıkıntı oluyor.

Almış olduğu ilaç arıyı öldürmese bile, kovan girişinde yabancı olarak algılandığı için diğer bireyler tarafından öldürülür.

http://www.oxalicacidvaporizer.com
http://mgencunal-mgencunal.blogspot.com/
http://www.gurlearicilik.com
Olgun bir adamı dost edinmek isterseniz, eleştirin; basit bir adamı dost edinmek isterseniz methedin.