Gönderen Konu: Kovan Isıtıcısı  (Okunma sayısı 1540 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı Polenika

• Günlük Yumurta
  • *
  • Yer: Amasya
Kovan Isıtıcısı
« : Mart 16, 2012, 16:57:11 »
İnternette gezerken aşağıda linkini verdiğim kovan ısıtıcılarını gördüm.Hem teknolojiyi takiğ etmek hemde faydasının zararının tartılması iöin sizinle paylaşmak istedim.

http://www.ebay.com/itm/Electric-heater-for-hives-12W-Beekeeping-Equipment-to-15-kg-of-honey-season-/320863938476?pt=LH_DefaultDomain_0&hash=item4ab4fb27ac

Burada arıların 3.5 kat daha hızlı geliştikleri ve 2.5 kat az bal tükettikleri belirtiliyor.12 volt ile çalışıyormuş ve 14 tanesi birlikte satılıyor.Sezonda 5-15 kg bal tasarrufu sağladığı yazılıyor.
Ölçüleri 120mm x 90mm x 6 mm.
Aşırı kuruluk yaratmaması için  şubat ortasında kovandaki suyu şurupla yada sulukla takviye edin diyor.Demekki nemin alınmasına da yardımcı oluyor.
Bunlar sadece tercüme benim fikrim falan değil yanlış anlaşılma olmasın.
Örnegin aklıma ısınan kovanda arıların küme oluşturamayıp yaşlanmaya devam etmesi ve kovanda hızlı nüfus kaybına yol açması gibi bir sorun yaratırmı diye de düşünüyorum.

Çevrimdışı KadirUstun

• Ana Arı
  • Yer: Kütahya
  • Arıcılık Şekli: Amatör
  • Arıcılık Tecrübesi: 5-10 yıl
  • Kovan Sayısı: 150 (+ - %10)
  • Rakım: 340
Ynt: Kovan Isıtıcısı
« Yanıtla #1 : Mart 17, 2012, 10:41:53 »
İşe yaradığı kanıtlanmamış düşünce hırsızları bunlar.

Çevrimdışı istemi pektaş

• Ana Arı
  • Yer: Ankara
  • Ankara - Ayaş - Başayaş Köyü 01.01.1965
  • Arıcılık Tecrübesi: 1-5 yıl
  • Kovan Sayısı: 100 + ( 1 Ortak )
  • Rakım: 1200
« Yanıtla #2 : Mart 17, 2012, 11:30:50 »

"...Örnegin aklıma ısınan kovanda arıların küme oluşturamayıp yaşlanmaya devam etmesi ve kovanda hızlı nüfus kaybına yol açması gibi bir sorun yaratırmı diye de düşünüyorum."

Kışlatma konusunda size katılıyorum.

Fakat hiç işe yaramaz diyemeyeceğim. En azından erken ilkbaharda bizim bölgemizde gece ve gündüz arasında ısı farkı çok fazla olabiliyor.
Gündüz sıcaklık 17-18 C olduğu halde gece 2-3 C olabiliyor. Koloninin hızlı gelişimini sağlamak amacı ile bir nebzede olsun kovan iç ısısını artırmak anlamında düşünülebilir.
Ne kazandırır ?
Bilemiyorum.
Bir iş yapacağımız zaman + ve - 'ler toplanıp çıkartılmalı diye düşünüyorum.
Forumda Murat bey söylemişti yanlışım varsa düzeltiniz lütfen ".... yeni arıcılar ilk iki yılında icat peşinde koşarlar"  :) Biz daha işin başındayız
Dünyayı sarmalayan hastalığın ilacı sevgidir. Bu reçete oldukça sık verilir ama, çok ender kullanılır.

Çevrimdışı BAYRAM ALİ AŞKIN

• İşçi Arı
  • Yer: BERGAMA
  • Arıcılık Tecrübesi: 1-5 yıl
  • Kovan Sayısı: 7 kovan
  • Rakım: rakım 68
« Yanıtla #3 : Mart 18, 2012, 14:41:48 »
bence tüketimi arttırır gibi geliyor.çünkü benim arılar kışın bile çalışıyordu ocak ve şubat aylarında.bu sebeble hareket başladığı için tüketim artıyor.kemerlerin yarısı bitikti şubatta.koyu sıvı besleme yapmak zorunda kalmıştım ordan biliyorum.

Çevrimdışı Polenika

• Günlük Yumurta
  • *
  • Yer: Amasya
« Yanıtla #4 : Mart 20, 2012, 10:29:33 »
Forumda Murat bey söylemişti yanlışım varsa düzeltiniz lütfen ".... yeni arıcılar ilk iki yılında icat peşinde koşarlar"   Biz daha işin başındayız

Değil mi? Bendeki durum bu galiba   ;D    Sadece rastladığım birşeyden haberdar etmekti benimki.