Gönderen Konu: İlkbaharda yabani ağaçları aşılayalım  (Okunma sayısı 13195 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı Şevket Topal

• Ana Arı
  • Yer: Bursa Mustafakemalpaşa
  • Arıcılık Şekli: Amatör
  • Arıcılık Tecrübesi: 20 yıl üstü
  • Kovan Sayısı: 50 ama arı bu ölürde çoğalırda
İlkbaharda yabani ağaçları aşılayalım
« : Mart 14, 2012, 13:49:50 »
İlkbaharın yaklaşmasıyla aşılama zamanı geldi ağaçlar yaprakaçmadan kalem alınmalı kalemler uyutulmalı veya aşılanmalı  arkadaşlarıma tavsiyem arılıklarımızdaki yabani ağaçları aşilayalım hatta meralardaki yabani ağaçlarıda aşılayalım insanlığın hizmetine sunalım aşıcıların piri veysel karanidir. Selamlar
Cefa çekmeden sabır etmeden sahip olduğumuz hiçbirşeyin kıymeti olmaz unutma kolay sahip olunan çabuk kaybedilir.

Çevrimdışı İbrahim ÖZTÜRK(BOLU)

• Ana Arı
  • Yer: BOLU
  • BOLU/Yeniçağa Rakım:726 Yaş:39 Öğretmen
  • Arıcılık Tecrübesi: 1-5 yıl
  • Kovan Sayısı: 25
  • Rakım: 726
Ynt: İlkbaharda yabani ağaçları aşılayalım
« Yanıtla #1 : Mart 14, 2012, 14:11:02 »
Şevket Bey,bu konu hakkında varsa resimli bilgi paylaşır mısınız?Neyi,nereye,nasıl aşılayacağız?

Çevrimdışı Şevket Topal

• Ana Arı
« Yanıtla #2 : Mart 14, 2012, 17:20:57 »
İbrahim bey ben fidan yetiştiriciliği kurslarına katıldım yabani ahlatlara armut yabanieriklere aşılıerik yemişgenlere muşmula gibi daha birçok yabani meyvelere aşılama yaptım ve çevremizdeki ağaçları aşılıyorum ancak bu bilgi sayara yükleme konusunda cahilim ibrahim hocam kırkından sonra iletiyi zor yazıyorum tek parmakla ama bilgiyede açız resim yüklemeyi öğrenip en kısa zamanda yapmaya çalışırım hakkını helalet selamlar
Cefa çekmeden sabır etmeden sahip olduğumuz hiçbirşeyin kıymeti olmaz unutma kolay sahip olunan çabuk kaybedilir.

Çevrimdışı diskus6

• Coşkun TÜRKSEVEN
  • Pupa
  • Yer: Turgutlu / MANİSA
  • Turgutlu/MANİSA Pratiği Olmayan Elektrik Tekniker
  • Kovan Sayısı: 3
« Yanıtla #3 : Mart 14, 2012, 21:05:05 »
İbrahim bey ben fidan yetiştiriciliği kurslarına katıldım yabani ahlatlara armut yabanieriklere aşılıerik yemişgenlere muşmula gibi daha birçok yabani meyvelere aşılama yaptım ve çevremizdeki ağaçları aşılıyorum ancak bu bilgi sayara yükleme konusunda cahilim ibrahim hocam kırkından sonra iletiyi zor yazıyorum tek parmakla ama bilgiyede açız resim yüklemeyi öğrenip en kısa zamanda yapmaya çalışırım hakkını helalet selamlar

Şevket Bey doğru söylediniz geçen yıla kadar kendi arazim içerisinde bulunan yabani ahlatları aşıcı bir arkadaşım aşıladı.
Biraz gözlem biraz cesaret bana tarif ettiği şekilde bu yıl aşı işlerini kendim yaptım, yapmaya devam ediyorum. Önümüzdeki günlerde sonucu göreceğiz umuyorum başarılı olur.
UYAN DA BAK EY GAZİ HÜNKAR;
EŞEK KATİP OLDU KATIR MÜHÜRDAR

Çevrimdışı Ahmet Arslan

• Mustafakemalpaşa/Bursa
  • Ana Arı
  • Yer: Mustafakemalpaşa
  • Kovan Sayısı: 25
  • Rakım: 72
« Yanıtla #4 : Mart 14, 2012, 22:33:55 »
Şevket Bey,bu konu hakkında varsa resimli bilgi paylaşır mısınız?Neyi,nereye,nasıl aşılayacağız?

Şevket hocam eğer yeterli bilgimiz yoksa nasıl aşı yapalım?
Yıllar önce okul bahçesinde bir dut fidanı kendiliğinden çıkmıştı.Kardeşim bu işleri bilir,tarif etti göz aşısı yaptım temmuz yada ağustos gibi.
Yaptığım ilk aşı idi tuttu ve şimdi diğer dutlardan önce dut verir.Ondan sonra yaptıklarım tutmadı.Yarma,çoban aşısı, kakma aşıları denemedim ilk fırsatta deneyeceğim.
Not:Yıllar önce koyun kuzu güttüğüm yerleri gezdim geçen yıl,bir sürü ahlat ve yerli armut ağacı vardı ve çeşit çeşit idi.
Hepsini kesip armut aşılamışlar ve armutlar tek çeşit,tadı da eski armutların tadı gibi değil.Tatsız tuzsuz yeni armutlar, eski armutları özledik.
Mustafakemalpaşa köy pazarına köylüler getiriyor yazın,Kösehoroz Köyünden gelen armutlar eski armutlar gibi.
Yani benim hocam bazı insanlar ahlat ta sever, o ahlatlar kurda kuşa da yiyecek olur tüm ahlatları armuda çevirmeyelim.
“İnsan dilinin altında gizlidir...” Hz.Ali
 "Bir düşman çok, yüz dost azdır." Kızılderili atasözü
 "Dur, dinle. Hep konuşursan hiç bir şey duyamazsın."Kızılderili atasözü

Çevrimdışı HalitYaldiz

• Ana Arı
  • Yer: Bandırma- dedeoba köyü
  • Halit yaldız. Bandırma dedeoba köyü.
  • Arıcılık Tecrübesi: 15-20 yıl
  • Kovan Sayısı: 50
  • Rakım: 200
« Yanıtla #5 : Mart 14, 2012, 23:44:25 »
Aşı yapmak haslında cok basittir aşı yapmayı bilen birinden bir defa görmek yeterlidir
Hasıl önemli olan aşıyı zamanında yapmaktır her bitkinin kendine göre ve her tür aşının kendine göre mevsimi ve zamanı vardır mesela şimdi bazı meyvalar için cubuk aşısının zamanıdır.
Bende ilk aşımı ilkokula giderken oyun olsun diye yapmıştım tutmuştu cok sevinmiştim
https://www.facebook.com/pages/Dedeoba-Aricilik-VE-Tavukculuk/544715518946864

Sahte dost sabun gibidir
Elini yüzünü temizler ayağını kaydırır..

Çevrimdışı Şefik BAL

• Ana Arı
  • Yer: Tokat-Reşadiye
  • Rakım:1250 Yaş:54
  • Kovan Sayısı: 14
  • Rakım: 1250
« Yanıtla #6 : Mart 15, 2012, 09:43:38 »
Aşı yapmak artık nerdeyse kolay oldu, aşı makasları var, aynı kalınlıkta anaç ve aşılanacak dal makasla erkekli dişili kesiliyor ( Omega,V şeklinde, göz aşısı şeklinde ) % 90 oranından daha fazla tutma oluyor
Piyasada 50 - 60 tl civarı satılıyor...
Daha sonra bunların kabukları tam olarak karşılıklı olarak çakışacak şakilde( Kabuk kabuğa tam denk gelecek şekilde) birleştirildikten sonra bantlanıp, Aşılanan kalemin en uç kısmını da SU TUT diye bir izolasyon malzemesi sürerseniz su kayıbınıda önlemiş olursunuz.

Aşılarda kabukların çakışması önemlidir...Ağaçlar biligi akışını kabuklar üzerinden sağladığını ziraat kursunda öğretmişledi..

bu bilgiler inşallah işinize yarar...

Selam ve sevgilerimle

Allahım, gönlümde olanı, hakkımda hayırlı eyle,
Hakkımda hayırlı olanı da, gönlüme razı eyle...

Çevrimdışı diskus6

• Coşkun TÜRKSEVEN
  • Pupa
  • Yer: Turgutlu / MANİSA
  • Turgutlu/MANİSA Pratiği Olmayan Elektrik Tekniker
  • Kovan Sayısı: 3
« Yanıtla #7 : Mart 15, 2012, 12:02:18 »

Not:Yıllar önce koyun kuzu güttüğüm yerleri gezdim geçen yıl,bir sürü ahlat ve yerli armut ağacı vardı ve çeşit çeşit idi.
Hepsini kesip armut aşılamışlar ve armutlar tek çeşit,tadı da eski armutların tadı gibi değil.Tatsız tuzsuz yeni armutlar, eski armutları özledik.
Mustafakemalpaşa köy pazarına köylüler getiriyor yazın,Kösehoroz Köyünden gelen armutlar eski armutlar gibi.

Ahmet Bey,
Eski armutlar artık pazar değeri kalmadığı için yeni türlere yenik düştü. Benim kendi bahçemde kaç yaşındadır bilmediğim ( Alyanak türü ) eski armutlar var, bunlara ilave olarak pazar payı olan türlerden aşılama yaptık. Ben fazla armut yemem ancak eskileri yeni türlere tercihederim, armutlar henüz çiçek açmadı zamanı gelsin adres bildirin göndereyim.
UYAN DA BAK EY GAZİ HÜNKAR;
EŞEK KATİP OLDU KATIR MÜHÜRDAR

Çevrimdışı erdal yatkın

• İşçi Arı
  • Yer: İZMİR - Bornova
  • Arıcılık Şekli: Meraklı
  • Kovan Sayısı: 15
« Yanıtla #8 : Mart 15, 2012, 15:31:26 »

Şevket bey, kara dutu aşılayabileceğimiz herhangi bir  yabani ağaç ismi biliyormusunuz, veya nelere aşılayabiliriz.?

Çevrimdışı Şevket Topal

• Ana Arı
« Yanıtla #9 : Mart 15, 2012, 19:34:34 »
Karadut herçeşit dut ağacına aşılanabilir dut kalemaşısı olduğugibi yaprakaşısı dediğimiz gözaşısıda olabilir arkadaşlar karadut çok şifalı bitkidir şurubu ağız ve dişeti yaralarını tedavi ediyor. Dut meyvesini insan yer şifa olur arı yer bal olur koyun yer süt olur et yün olur ipek böceği yer ipekolur birçeşit böcek yer mis olur velhasıl imamuazam diyorki ALLAH ın varlığına delilinnedir diyesorulsa dutağacı derim diyor.

Çevrimdışı Gürsel Ceylan

• Çerkezköy / Tekirdağ
  • İşçi Arı
  • Yer: Tekirdağ
  • Kovan Sayısı: 60
  • Rakım: 150
« Yanıtla #10 : Mart 16, 2012, 12:19:14 »

Arkadaşlar dört adet ceviz ağacım fakat ilkbahar donlarından etkilendikleri için ceviz yapmıyorlar.
 İlkbahar donlarına dayanıklı geç olan Chandler cinsi ceviz aşısı yapmak istiyorum. Bu cins ceviz aşı çubuğu
 konusunda yardımcı olabilecek arkadaşlar varmı acaba ?

Çevrimdışı Salim Esen

• Ana Arı
  • Arı - bitki dostluğuna insan da katılsa.
  • Arıcılık Tecrübesi: 10-15 yıl
  • Kovan Sayısı: 120 gibi
« Yanıtla #11 : Mart 16, 2012, 13:02:48 »
Sayın Gürsel Ceylan Bey; Cevizde aşı tutturmak çok zordur. Ama ki başarıla da bilir. Bu konu ile ilgili Ağaçlar.net/form sitesinde örnek çalışmalar bulunmaktadır.

Ben olsam; bahsettiğiniz çeşitler yerine yöreye adepte olmuş, eskiden beri var olan, verim veren bir ağaçtan aşı denerdim.

Aşı yapmayı düşündüğünüz kalemin cevizini, önce bir yiyelim ki damak zevkine de hitap ediyor mu diye?
En önemlisi de bu olsa gerek.
Doğru her zaman doğrudur.

Çevrimdışı Polenika

• Günlük Yumurta
  • *
  • Yer: Amasya
« Yanıtla #12 : Mart 16, 2012, 15:21:01 »
Eski meyvaları ve eski sebze tohumlarını korumak gerekir.Aşılanacaksa da bir dalı eski meyva olarak bırakırsak korunmuş olur.Yoksa genleri kaybolup gidecek.

Çevrimdışı Salim Esen

• Ana Arı
  • Arı - bitki dostluğuna insan da katılsa.
  • Arıcılık Tecrübesi: 10-15 yıl
  • Kovan Sayısı: 120 gibi
« Yanıtla #13 : Mart 28, 2012, 22:15:04 »
Yabani tabir ettiğimiz meyvalar damak tadımıza daha iyi hitap ediyorlar.
Sadece göze hitapları cazip değil.
Doğru her zaman doğrudur.

Çevrimdışı Şevket Topal

• Ana Arı
« Yanıtla #14 : Mart 28, 2012, 22:38:06 »
Arkadaşlar öyle meyvalar varki yabanisini kullanamazsınız mesala yabani erikler var ekşi ağzına süremezsin yabani ahlatlarvar okadar ekşi boğazından geçmez onları veya değerli fidanları aşılama değersiz fidanları değerli hale dönüştür insanlar ve mahlukat faydalansın mesala biz arıcılar ormanların içine girdiğimizde yediğimiz meyvelerin çekirdeklerini ekebiliriz yemiş vermeyen fidanları aşılaya biliriz