Gönderen Konu: Başayaş Gıda Tarım Hayvancılık A.Ş. İstemi PEKTAŞ Sedat CEYLAN  (Okunma sayısı 21362 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı Mehmet Gençünal

• Ana Arı
  • Yer: Orhangazi / Bursa
    • Oksalik Asit Buharlaştırma Aparatı
  • Arıcılık Şekli: Profesyonel
  • Arıcılık Tecrübesi: 10-15 yıl
  • Kovan Sayısı: 40
  • Rakım: 290
İstemi bey Maaşallah bunlar kuzucukluktan çıkmış, toklu olmuşlar.:D
http://www.oxalicacidvaporizer.com
http://mgencunal-mgencunal.blogspot.com/
http://www.gurlearicilik.com
Olgun bir adamı dost edinmek isterseniz, eleştirin; basit bir adamı dost edinmek isterseniz methedin.

Çevrimdışı msceylan

• M.Sedat Ceylan
  • Ana Arı
  • Yer: Ankara- Ayaş-Başayaş Köyü
  • Ziraat Y.Müh.
  • Arıcılık Şekli: Amatör
  • Arıcılık Tecrübesi: 1-5 yıl
  • Kovan Sayısı: 100+ 2 ortak
  • Rakım: 1200m.
Hayvancılık yatırımı yapmak için sürekli birileri gelir danışmak için, cümleye eğer "devletin hayvacılığa çok desteği var " deyip başlıyorsa, ilk birkaç dakikada "hibe" kelimesi birden fazla geçiyorsa, arkadaşla konuşmamız on dakika içinde biter genelde, ama "ben şöyle şöyle yapmayı düşünüyorum, elimdeki imkanlar bu, şurada sıkıştım" diyorsa artık çenemiz bir düşüyor sormayın gitsin :D :D :D

Ben de, bazılarıyla 10 dk muhabbet edemiyoruz, bazılarıyla muhabbetler alıp başını gidiyor, niye böyle oluyor diye düşünüyordum :) Demek hep aynıymış nedenler.

Aynen Hocam :)
Adamların gözleri fıldır fıldır dönüyor yuvalarında :D

Çevrimdışı Murat Çakır

• Murat Çakır
  • Administrator
  • Ana Arı
  • Yer: İstanbul
    • www.beyazkovan.com
  • Kovan Sayısı: 20
  • Rakım: 63
Bizim köyde 3-4 aile küçük baş hayvan işiyle uğraşıyor. Onlarda da en fazla 30 küsur kadar var.

Koyunculuk yapan ve bu işten en iyi parayı kazanan da, maliyede memurluk yapan bir abimiz.

Köy kasabaya 7 km uzaklıkta. Abimiz araç bulamazsa bu yolu yürüyerek gidip gelmekten hiç çekinmez.

Köyde bir çok genç insan elleri cepte boş boş gezerken, 50 küsur yaşındaki bu insanın çalışkanlığına hayran oluyorum.

Maaşı kadar parayı da koyunlardan kazandığını söylüyor.

Bizim oralarda niyeyse bu işler birlikte yapılamıyor.

Çocukluğumda büyükbaş ve küçükbaş hayvanlar için iki ayrı ortak sürü vardı. Köylüler sırayla hayvan sayısına göre çobanlık yapıyordu.

Her sabah bütün köylü hayvanını köy meydanına getirir ve sığıra katardı.

İsmini hatırlayamadığım bir rahmetlinin tok sesiyle bütün köyü inletişi hala bir melodi gibi kulaklarımda.

SIIIIĞIIIIIIIRRRRRRRRRRRR ÇIIIKKKKKTIIIIIIIIIIIIII...... GİİİİİİDEEEEEEEEYOOOOOOOO.... GİİİİİDEEEEYOOOOOOO.

Şimdilerde hapörlörsüz olarak köyü inletebilen öyle babayiğitler çıkmaz.

Çevrimdışı msceylan

• M.Sedat Ceylan
  • Ana Arı
  • Ziraat Y.Müh.
Ortaklık kültürümüz biraz zayıf millet olarak, elbette geçerli sebepleri vardır ama az olsun benim olsun mantığı zamanımızın verimlilik kriterlerine uymuyor.

En önemlisi köydeki insanlar bu işleri"bayağı"işlerden görüyor. Onun derdi şehre gitmek...
Şehirdeki biliyor oranın şartlarını...

Bizim insanımız"gözünden akıllıdır" görecek, inanacak...

Çevrimdışı FaikATA

• Larva
  • **
  • Yer: Tekirdağ
  • Arıcılık Şekli: Meraklı
Murat hocam size katılıörum ,yaşım ufak taolsa ben de yaşadım (gördum )o günleri .Hata bir sene babam işçten çıkmıştı köyön sıgırını aldı ,beni gönderdi karşıki mahaleye bagırmama söiledi ,ama yaşım 10 civarı sesim pek çımaz,bagırdım ama mahale çogu dumamış ,sonuçu siz tahmin edin.......

Çevrimdışı istemi pektaş

• Ana Arı
  • Yer: Ankara
  • Ankara - Ayaş - Başayaş Köyü 01.01.1965
  • Arıcılık Tecrübesi: 5-10 yıl
  • Kovan Sayısı: 100 + ( 1 Ortak )
  • Rakım: 1200
İstemi bey Maaşallah bunlar kuzucukluktan çıkmış, toklu olmuşlar.:D

Mehmet abi merhaba.
Geçen yıl Aralık ayında koçu sürüden ayırmış ve Temmuz ayının ortalarında sürüye tekrar katmıştık. Dolayısı ile Aralık ayında başlayan kuzu olma dönemi azalmış olmasına rağmen hala devam ediyor.
Kuzuluk bölümünde de otomatik yemlik kullandığımız için kuzularda yem yiyebilecek nitelikte olanların hepsi bir arada durabiliyorlar.
Bir süre sonra ideal kiloya ulaşan erkek kuzular bedelini, hayatları ile ödeyecekler.  :)
Dünyayı sarmalayan hastalığın ilacı sevgidir. Bu reçete oldukça sık verilir ama, çok ender kullanılır.

Çevrimdışı Murat Çakır

• Murat Çakır
  • Administrator
  • Ana Arı
    • www.beyazkovan.com
Amatör olarak küçük baş hayvan yetiştirirken, otomatik yemleme sistemleri var mı?

Mesela diyelim ki, bahçede 2 koyun besliyoruz. Bunları 3-5 günlüğüne ahıra kapatıp gezmeye gidilebiliyor mu :)

Çevrimdışı istemi pektaş

• Ana Arı
Amatör olarak küçük baş hayvan yetiştirirken, otomatik yemleme sistemleri var mı?

Mesela diyelim ki, bahçede 2 koyun besliyoruz. Bunları 3-5 günlüğüne ahıra kapatıp gezmeye gidilebiliyor mu :)

Murat bey Merhaba
Bizim kullandığımız otomatik yemlikler kuzular için belli bir dönemde Kuzuların ot türü ( saman yonca vb. ) yemlere başlamadan sanayi yemi yediği dönemde kuzular alıştırılarak kullanılıyor.
O dönem içerisinde günlük yem tüketimleri hayvan sayısına göre hesaplanarak haznesine doldurulur. Yaklaşık 100 kğ yem kapasitesi var. Bir kuzunun günlük ortalama yem tüketimi 0,75 kğ üzerinden hesaplanıp kullanılabilir.
Burada en önemli durum kuzuların kesinlikle açık yemliğe alıştırılmış olması gerekiyor. Yoksa tohmalama dediğimiz hayvanın telef durumu ile karşılaşabiliriz.

Dünyayı sarmalayan hastalığın ilacı sevgidir. Bu reçete oldukça sık verilir ama, çok ender kullanılır.

Çevrimdışı Murat Çakır

• Murat Çakır
  • Administrator
  • Ana Arı
    • www.beyazkovan.com
Yani koyunları bırakıp 3-5 günlüğüne gezmeye gidilebilecek yöntem yok diyorsunuz :)

Bunu şundan sordum, bir çok emekli arkadaşın hayali köydeki bahçeye bir kaç koyun salmak.

Fakat bunun önündeki en büyük engel, evde hayvan olduğunda 365 gün bağlı kalmak zorundasın psikolojisi.

Çevrimdışı istemi pektaş

• Ana Arı
Hazırda satılan böyle bir sistem varmı tam olarak bilmiyorum.

Yalnız mekanizasyonun çok zor olmadığını yapılabileceğini biliyorum.
Yapılacak yatırım ile kazanç muhasebesinin iyi değerlendirilmesi gerekir diye düşünüyorum.

Benim ortağım Sedat CEYLAN'ın " BBS Tarımsal Mekanizasyon " adı altında üretim yapan atölyesi var olduğu yerde kaç aydır yatıyor.  :) Piyasanın böyle bir eksiği varsaki var gözüküyor çalışıp değerlendirmesi gerekir :D

Çevrimdışı msceylan

• M.Sedat Ceylan
  • Ana Arı
  • Ziraat Y.Müh.
Murat bey, İstemiAbi'in bahsettiği sıkıntıya neden olmamak için hayvanın yiyeceği kaba yemle (saman, ot, yonca vs ne veriliyorsa) kesif yemi(arpa, buğday, fabrika yemi vs. ) karıştırıp ( toplam rasyon) yaparak bunu da uygun yemliklerle ( kombine yemlik otomatik yemlik vs) vererek 3-5 gün bırakmak elbette mümkün. Suluklar şamandralı vs olacak elbette.

Eğer sadece saman, kuru ot ve fabrika yemi kullanılıyorsa yem hemen bozulmayacağı için bu karışım uzunca süre dayanır.

Özetle serbest yemleme yapılacaksa önceden hayvanlar serbest yemlemeye alıştırılacak. Hayvanlar yemliğe her gittiklerinde yem bulabilecekleri psikolojisiyle, normal bir yemleme rutinine gireceklerdir.

Düzenler tahta kontraplak veya osb ile rahatlıkla yapılabilir.

Mantığı (kesif yem için) üstten koyup alttan yedikçe aşağıya inen, tavuk/civciv yemlikleri gibidir.

Kombine yemliklerdede aralıklı çıtalarla oluşturulmuş "v" şeklinde bir haznenin altına dökülen yemlerin tutulabileceği bir bölüm yapılıp üstten karışım yemini koyduğunuzda bitene kadar yerler.

Kaba yem (saman kuru ot vs) işkembede doygunluk yaratacağından, doyduktan sonra yemezler. İçine karıştırdığımız kesif yemlede doyana kadar yiyecekleri kaba  yemle beraber gerekli besin maddelerini alırlar

Linke bir göz atın 2. sayfada bahsettiğim kombine yemlikten var.
http://www.premier1supplies.com/img/instruction/30.pdf
Aradaki kısmı telden değilde 5-7cm aralıklı 3-5 cm genişliğinde çıtalarla (kiremit çıtası olabilir) yapabilirsiniz.

Bu linktede bizim kullandığımız metal otamatik kesif yemliğinin tahtadan yapılabileni var

http://www.lsuagcenter.com/NR/rdonlyres/50BE8609-CDC3-4286-A6DA-FA0FB064E3EC/16492/5808SelfFeederForSheep.pdf

Sadece saman kuru ot vermek için şöyle basit birşey de yapılabilir
http://www.ag.ndsu.edu/aben-plans/5910.pdf

Kolay gelsin.

Çevrimdışı HÜSEYİN AVNİ ÖZCAN

• Ana Arı
  • Yer: ZONGULDAK
  • 2014 Benim arılık
    • HÜSEYİN AVNİ ÖZCAN
  • Arıcılık Şekli: Meraklı
  • Kovan Sayısı: 40
  • Rakım: 0-........ arası değişiyor.
Sedat bey ve istemi abi sizleri gönülden tebrik ediyorum,benimde hayalimde 2 aile saanen keçisi beslemek var ama arıcılık daha ön planda eğer Antalya civarına yerleşirsek kesin kes yaparım tabi ki ALLAH  c.c.nasip ederse.
ARICILIK BİR HASTALIKTIR BİZDE BU HASTALIĞA YAKALANDIK ALLAH BİZE ŞİFA VERMESİN

ANTALYA LI  0 532 6886576
http://huseyinavniozcan.blogspot.com/

Çevrimdışı Murat Çakır

• Murat Çakır
  • Administrator
  • Ana Arı
    • www.beyazkovan.com
Amirim, benim hayalim de çocukluğumuzda beslediğimiz Maltız keçilerinden beslemek :)

Ne mübarek hayvanlardı onlar.

Çevrimdışı msceylan

• M.Sedat Ceylan
  • Ana Arı
  • Ziraat Y.Müh.
Emeklilikte yerleşik çiftlik hayatına geçildiğinde arıların yanında tavuk,hindi  birkaç koyun keçi bakmak  çok rahatlıkla yapılabilecek birşey. Keçi peyniri de süper olur yani? ( değil mi Gürkan Bey ;)

Maltızı Saanen'e tercih ederim. Kalender hayvan :D

Çevrimdışı Murat Çakır

• Murat Çakır
  • Administrator
  • Ana Arı
    • www.beyazkovan.com
Saanen işini ben biraz bizdeki karniyol reklamlarına benzetiyorum.

Yakından görmüşlüğüm ya da beslemişliğim yok.

Fakat çocukluğumuzda Maltız besledik.

Hatırladıklarım:

1) İnsanı çok sever ve sahibine çok bağlıdır. Elden beslenmeye bayılır.

2) Ev artıklarını çok sever.  Kavun karpuz, meyve, sebze artıkları hiç ziyan olmaz.

3) Etrafı çevrilmiş dar bir bahçede akşama kadar gezer. Dışarı çıkma atlama zıplama eğilimine girmez. Hatta uzun bir iple bağlarsanız, orda otlar durur.

4) İyi bakıldığında keçi başına günlük 2.5-3 kg süt sağabiliyorduk. Sağımda çok sakindir, tek kişi rahatlıkla sağar.

5) Genellikle ikiz, iyi bakıldığında üçüz doğuruyordu. Babam 2 tane almıştı, 3 yıl içinde kocaman sürü olmuşlardı.

Bakamayınca köydeki hayvan sahibi akrabalarımıza gönderdik, 1 yıl içinde nesillerini kuruttular.

Sadece ihtiyar bir kadın özenip 1 tane almıştı, rahmetli oluncaya kadar 4-5 yıl baktı. Kadıncağız nere giderse keçi de peşinden gidiyor birbirlerine yarenlik yapıyorlardı :)

Çok evcimen ve insana düşkün bir hayvandı. Hepsi öyle midir bilmiyorum.