Gönderen Konu: Başayaş Gıda Tarım Hayvancılık A.Ş. İstemi PEKTAŞ Sedat CEYLAN  (Okunma sayısı 21361 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı Mustafa SÜNGÜ

• Pupa
  • Yer: sivrihisar-ESKİŞEHİR
  • TSK-Emekli
  • Arıcılık Şekli: Amatör
  • Arıcılık Tecrübesi: 1-5 yıl
  • Kovan Sayısı: 12
  • Rakım: 1200
Allah kolaylık versin başarılarınızın devamını diliyorum.
Çok şeyi olan değil, çok veren zengindir.
ARI-AV-BALIK-RESİM

Çevrimdışı Murat AKIN

• Genel Moderator
  • Ana Arı
  • Yer: Tekirdağ
  • Arıcılık Tecrübesi: 20 yıl üstü
  • Kovan Sayısı: --- adet kayıtlı
  • Rakım: 74 metre
Sorun süt ise..

Arı sütü yeniyor.

Arı yenmiyor.

Çevrimdışı mustafa tayyar

• mustafa tayyar
  • İşçi Arı
  • Yer: BİLECİK
  • herkez yoğun herkez yorgun!
  • Kovan Sayısı: 70
  • Rakım: 500
çok güzel bir oluşum  çok güzel bir birliktelik.gıpta ile baktım sizlerin adına sevindim.için de art niyet olmayan azimli ve sabaatkar çalışma ile birlikten güç kuvvet doğar atasözünü düstur edinmiş bir çalışma örneği oluşturur bir model olur inşallah.
bizede yemek nasip eder inşallah :)
herkez yoğun herkez yorgun!

Çevrimdışı İbrahim ÖZTÜRK(BOLU)

• Ana Arı
  • Yer: BOLU
  • BOLU/Yeniçağa Rakım:726 Yaş:40 Öğretmen
  • Kovan Sayısı: 27+20 Ana Çiftleştirme Kutusu
  • Rakım: 726
Aslında haklısınız.Bu verilen örnekler ışığında eşek sütü neden içilmesin ki?At eti ve eşek eti sabıkalı olunca bilinç altına sanki sütü de sabıkalıymış gibi bir izlenim yerleşti sanırım. ;)

Çevrimdışı msceylan

• M.Sedat Ceylan
  • Ana Arı
  • Yer: Ankara- Ayaş-Başayaş Köyü
  • Ziraat Y.Müh.
  • Kovan Sayısı: 100+ 2 ortak
  • Rakım: 1200m.
Arkadaşlar hepinize samimi duygularınızdan dolayı teşekkür ederiz :)

Biz hemşerilerimizi bir araya getirip bir faaliyette bulunmak istediğimizde, ortak paydamız köyümüzdü ve köyümüzün sulanabilir tarım azasizi olmadığı tarlasına göre mera oranı fazla olduğu için koyunculuğu ilk yataırım faaliyeti olarak seçtik.

Yaptığımız her yatırımda en az köyümüzden 1 kişiyi istihdam etmek de temel amacımız oldu hep
Kuzucuklar gelince, onları da görelim.
kuzucuklar gelmeye başladı baharda tadı çıkar :D Bilmem anlatabildim mi? :D :D
Ekonomik faaliyetlerin azaldığı, çoğunluğun büyükşehirlere gittiği köyler için bu tür projeler verimli oluyor mu?

Diyelim ki, büyükşehirlerde yaşayan hemşerileri toplayıp, belli bir sermaye oluşturulsa ve köyde kalanları istihdam edecek böyle projeler yapılsa, verimli olma ihtimali nedir?

Genelde bu tür işlere uzaktan bakınca davulun sesi hoş geliyor.
Baştan bir sürü şeyi anlatmakta zorlanılıyor ama yaptığınız her olumlu işte inanç biraz daha yükseliyor. Birbirine yedi kat uzaktaki eller biraraya gelip iş yapabiliyor ken ortak paydası daha çok olanların iş yapabilmesi daha kolay ama iyi niyet ve samimiyet çok önemli. Bir toplumun %1 'i değiştiğinde tutumlar değişebiliyormuş :D Bizlerde onun için uğraşıyoruz.
istemi bey görüntüler çok güzel çocukluk günlerime götürdü beni dedelerimde hayvancılıkla uğraşırlardı.[ yerel deyimle davarcılık]  ülkemizde bu tür işletmelerin yaygınlaşması tarım ve hayvancılığımızım geleceği için umut vadediyor.ülkemizde özellikle iç anadoluda hayvancılığın ne halde oldugunu en iyi sizler biliyorsunuzdur.emekleriniz boşa çıkmayacaktır inşallah.bu arada bir sorum olacak bir televizyon proğramında seyretmiştim rusyadan romanov ırkı damızlıklar getirmişlerdi ankaraya verimlerini sayasaya biterememişlerdi bende biraz araştırdım ancak bu cinsle çalışan varmı gerçekten anlatıldığı gibimi,ülkemize bölgemize uyumu nasıl. sizin bu konudaki bilginizden yararlanmak isterim.

Romanov :D :D Bizdeki ithal arı ırkları gibi düşünelim.

Hayvan iyi çok yavruluyorda kuzu ergin ağırlığı tavşan kadar, meraya dayalı büyütmeniz zor entansif yapmanız lazım. Bizim şartlarımızda ekonomik değil. Melezlem çalışmalarında kullanılabilir mi?  ;)Evet. Ama Alma Etçileri, Fransız Sütçüleri varken iyi düşünmek lazım.

Aslında haklısınız.Bu verilen örnekler ışığında eşek sütü neden içilmesin ki?At eti ve eşek eti sabıkalı olunca bilinç altına sanki sütü de sabıkalıymış gibi bir izlenim yerleşti sanırım. ;)
Eşek sütü doğru kompozisyon açısından anne sütüne yakın, içilip içilememesi fıkıh ilmi sahiplerinin bilebileceği birşey, ama ekonomik olarak elde edilebilirliği nasıl, Başka Annelerden Anne sütü elde etmek sanki daha kolay :D :D :D
Biz sürüye davar eşşeğini zor bulduk :D Hem sucukçular ne güne duruyor. Eti sütünden daha çok. :D :D

Ama keçi farklı , küçük işletmelerde barındırılabilir. Süt üretimi en ekonomik hayvandır ( illede saanen olması gerekmez :D Burası önemli :D :D)

Keçi sütünün yağ asiti kompozisyonu farklıdır. Düşük zincirli yağ asitlerinini daha çok içerir. (10 karbonludan daha düşüklerini, hatta bu yağ asitlerini isminin çoğu Capri ile başlar yani keçi ile)
Süt deyince çenem biraz düşer ( Ziraat Süt bölümü mezunuyum :D :D)

İlerleyen zamanda sistemimizde keçi de olsun diye uğraşıyoruz elbette süt ve süt ürünleri de :D

Çevrimdışı Mustafa K. DEMİRCİ

• Ana Arı
  • Yer: Wetzlar/ALM.
  • Arıcılık Tecrübesi: 10-15 yıl
  • Kovan Sayısı: 50 AKS'ye kayıtlı kovan ve 10 adet ana çiftleştirme kutusu.
  • Rakım: Kdz.Ereğli/Balı Köyü
     Çok güzel. Hayalım de ki işler bunlar. Maşallah sübhanallah. Bereketli olur inşallah.
İyi olmak kolaydır. Zor olan adil olmaktır.

Çevrimdışı Şevket Topal

• Ana Arı
  • Yer: Bursa Mustafakemalpaşa
  • Kovan Sayısı: 100 ama arı bu ölürde çoğalırda
arkadaşlar bu memleket için üretmek çok önemli ondandan dolayı sizi kutlarım birde halep keçisi var o hayvanların süt verimi yüksek ve karkas olarakda et verimi zanen keisinden daha yüksek diye iliyorum.
Cefa çekmeden sabır etmeden sahip olduğumuz hiçbirşeyin kıymeti olmaz unutma kolay sahip olunan çabuk kaybedilir.

Çevrimdışı erhan40

• Pupa
  • Yer: kırşehir
  • Arıcılık Tecrübesi: 5-10 yıl
  • Kovan Sayısı: 55
  • Rakım: 975
maaşallalh gayet  yerinde bir iş yapmışsınız.Allah emeklerinizi zayi etmesin.. :)
Silginiz kaleminizden önce bitiyorsa, yanlışınız çok demektir...

Çevrimdışı istemi pektaş

• Ana Arı
  • Yer: Ankara
  • Ankara - Ayaş - Başayaş Köyü 01.01.1965
  • Kovan Sayısı: 100 + ( 1 Ortak )
Arkadaşlar hepinize çok teşekkür ederiz.

Şirketimizin Genel Müdürü Sedat Kardeşim sağolsun yerinden kıpraşıp bir çok soruya cevap vermiş  :) :)

Ben çok kısa bir kaç ilave ve açıklama yapmak istiyorum.

Murat bey; Toplumsal işlerle uğraşmak gerçekten özveri emek ve fedakarlık istiyor. ( Site yöneticilerinin tümü bence bizim durumumuzda  :) )

Şirketin kurulduğu günden bu güne baktığımızda çok büyük yol katetmenin ve bir kaç kişi dahi olsa istihdam ettiğiniz kişilerin ve o ailelerin ekonomik olarak güçlenmesi yaptığımız işin doğru olduğu ve bu inancı kaybetmemiz gerektiği kanaatini pekiştiriyor.

Üretmek; Bu sitede bilgi sahibi olmaya çalışan binlerce üyenin neredeyse ortak paydası. Bilgisini arttırarak üretimini artırmak. Köyümüz Ankara şehir merkezine 56 km mesafede olmasından dolayı göç vermiş. Yıllarca küçükbaş hayvancılık yapılmış binlerce dönüm mera boştu. Bu boşluğun bir şekilde doldurulması üretime katılması gerekiyordu.

Şükürler olsun şu anda üretiyor ve gelecek nesillere birlikte bir çok işin birlikteliklerle yapılabileceğini gösteriyor ve göstereceğiz.  

Nisan ayında bizim buralar çok güzeldir. :)

Dünyayı sarmalayan hastalığın ilacı sevgidir. Bu reçete oldukça sık verilir ama, çok ender kullanılır.

Çevrimdışı MESUT ÖZÇELİK

• Pupa
  • Yer: ESKİŞEHİR
    • ARICI MESUT
  • Kovan Sayısı: 30
Bu tür birlikteliklere bakanlığın da desteği var.

Eskişehir de bir köy bu şekide bir kooperatif kurup bakanlıktan 1 milyon tl hibe destek aldı.

Tarım bakanı Mehdi Eker bizzat açılışa geldi.

Bakan gelecek diye köyün tüm yollarıda yeniden yapılmıştı.

Çevrimdışı Murat AKIN

• Genel Moderator
  • Ana Arı
  • Yer: Tekirdağ
  • Kovan Sayısı: --- adet kayıtlı
  • Rakım: 74 metre

Eskişehir de bir köy bu şekide bir kooperatif kurup bakanlıktan 1 milyon tl hibe destek aldı.

İdrisyayla'mı?

Çevrimdışı istemi pektaş

• Ana Arı

Gerçek birlikteliklere her türlü destek ve Kredi verilmeli. Fakat maalesef bu kredilerin çok azının gerçek amaçları doğrultusunda kullanıldığına inanıyorum.
Maalesef ülkemiz kredilerin ve hibelerin iç edildiği bir ülke.

Tabii verilecek hibe ve kredilere kimse itiraz etmez :) :)
Dünyayı sarmalayan hastalığın ilacı sevgidir. Bu reçete oldukça sık verilir ama, çok ender kullanılır.

Çevrimdışı msceylan

• M.Sedat Ceylan
  • Ana Arı
  • Yer: Ankara- Ayaş-Başayaş Köyü
  • Ziraat Y.Müh.
  • Kovan Sayısı: 100+ 2 ortak
  • Rakım: 1200m.
Hayvancılık yatırımı yapmak için sürekli birileri gelir danışmak için, cümleye eğer "devletin hayvacılığa çok desteği var " deyip başlıyorsa, ilk birkaç dakikada "hibe" kelimesi birden fazla geçiyorsa, arkadaşla konuşmamız on dakika içinde biter genelde, ama "ben şöyle şöyle yapmayı düşünüyorum, elimdeki imkanlar bu, şurada sıkıştım" diyorsa artık çenemiz bir düşüyor sormayın gitsin :D :D :D

Çevrimdışı istemi pektaş

• Ana Arı
Kuzucuklar gelince, onları da görelim.

Kış çok çetin geçti ama kuzucukları az kayıpla bahara ulaştırdık. Kuzular hep kapalı alanda kaldıkları için bazılarının tırnak araları yara olmuştu. 25.03.2012 günü tedavileri yapıldı. Artık hoplaya zıplaya gezebiliyorlar.

Çevrimdışı Murat Çakır

• Murat Çakır
  • Administrator
  • Ana Arı
  • Yer: İstanbul
    • www.beyazkovan.com
  • Arıcılık Tecrübesi: 10-15 yıl
  • Kovan Sayısı: 20
  • Rakım: 63
Hayvancılık yatırımı yapmak için sürekli birileri gelir danışmak için, cümleye eğer "devletin hayvacılığa çok desteği var " deyip başlıyorsa, ilk birkaç dakikada "hibe" kelimesi birden fazla geçiyorsa, arkadaşla konuşmamız on dakika içinde biter genelde, ama "ben şöyle şöyle yapmayı düşünüyorum, elimdeki imkanlar bu, şurada sıkıştım" diyorsa artık çenemiz bir düşüyor sormayın gitsin :D :D :D

Ben de, bazılarıyla 10 dk muhabbet edemiyoruz, bazılarıyla muhabbetler alıp başını gidiyor, niye böyle oluyor diye düşünüyordum :) Demek hep aynıymış nedenler.