Gönderen Konu: Saf Arısakızı (Propolis)  (Okunma sayısı 21861 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı Ferit DAL

• dağlıoğlu
  • İşçi Arı
  • Yer: AYDIN
  • Tozlaşmada, bal arılarının değerini bir bilsen...
  • Arıcılık Şekli: Amatör
  • Arıcılık Tecrübesi: 1-5 yıl
  • Kovan Sayısı: Değişmezse inşallah 39
  • Rakım: Yanlış bilmiyorsam 100 m
Saf Arısakızı (Propolis)
« : Aralık 29, 2011, 23:44:47 »
Saf Propolis nasıl elde edilir.
selam ve dua ile...

Çevrimdışı Metin BABA

• Larva
  • **
  • Yer: izmir
  • Kovan Sayısı: 25
Ynt: Saf Arısakızı (Propolis)
« Yanıtla #1 : Aralık 29, 2011, 23:52:57 »
Saf Propolis nasıl elde edilir.

Bu konu öyle iki kelime ile kolayca izah edilebilecek bir durum değil.Bunu en iyi Ballıbaba nın bloguna girerek öğrenebilirsin.

Linki aşağıda veriyorum.

http://selahattinguney.blogspot.com/2009/09/propolis.html

Çevrimdışı Halil BİLEN

• Administrator
  • Ana Arı
  • Yer: Mustafakemalpaşa
    • http://www.halilbilen.com/
  • Arıcılık Şekli: Profesyonel
  • Arıcılık Tecrübesi: 20 yıl üstü
  • Kovan Sayısı: 250 / 2016 Destekleme
  • Rakım: Rakım Kirmasti Çayı ile bir.
« Yanıtla #2 : Aralık 30, 2011, 00:21:34 »
Ballıbaba'nın kendisine ulaşmak isterseniz Mustafakemalpaşa'dan 1 saat önce ayrıldı, Bursa'ya girmek üzere... :D
http://www.halilbilen.com/

http://halilbilen.blogspot.com/

http://www.facebook.com/halilbilen

halilbilen2@hotmail.com

Yola Çıktıklarını, Yolda Bulduklarına Değişirsen; Yolunu Kaybedersin.

Yanlış trene bindiysen, koridorda ters yöne koşmanın bir faydası yoktur.

Çevrimdışı Ferit DAL

• dağlıoğlu
  • İşçi Arı
« Yanıtla #3 : Ocak 06, 2012, 21:21:45 »
Tamam anladım ki bunun Saf halini biz kısıtlı imkanlarla elde edemiyoruz.Biryerden duymuştum Propolisin içindeki reçine böbreklere çok zararı varmış, doğru mu?Traplardan aldığımız ham Propolisi en doğru evde nasıl kullanabiliriz?
selam ve dua ile...

Çevrimdışı arıcıserkan67

• Pupa
  • Yer: ereğli
  • Kdz Ereğli- rakım:40 iş mak. operatörü
  • Kovan Sayısı: 40
  • Rakım: 40
« Yanıtla #4 : Ocak 06, 2012, 21:41:11 »
Tamam anladım ki bunun Saf halini biz kısıtlı imkanlarla elde edemiyoruz.Biryerden duymuştum Propolisin içindeki reçine böbreklere çok zararı varmış, doğru mu?Traplardan aldığımız ham Propolisi en doğru evde nasıl kullanabiliriz?

Merhabalar ferit bey

Arkadaşların dediği gibi propolis ile ilgili tüm bilgileri Selahattin hocamdan alabilirsiniz size merak ettiğiniz tüm cevapları verecektir.
Uçurtmayı uçuran rüzgar değil,uçurtmanın rüzgara karşı durmasıdır...

Çevrimdışı MESUT ÖZÇELİK

• Pupa
  • Yer: ESKİŞEHİR
    • ARICI MESUT
  • Kovan Sayısı: 30
« Yanıtla #5 : Ocak 07, 2012, 01:43:42 »
Bu konu hakkın da biraz araştırma yaptım.

Nasipse bu sezon kendi arılarımdan ve çevremdeki arıcı arkadaşlardan toplayabildiklerimi kışın saf propolis olarak değerlendirmek istiyorum.

Ama ballı babanın da fikirlerini mutlaka almak lazım.

Ballı baba %96 lık alkolle extrat hazırladıktan sonra evaparatörden geçiriyor.Kullandığı evaparatör sanayi tipi değil ama bizler için en idealide bu zaten diye düşünüyorum.Bu arada evaparatörün fiatı 3000$

Çok merak ediyorum. 10 kg propolisten kaç gr saf propolis çıkıyor?

Extratın birçok hazırlama yöntemi var, saf propolisi hazırlamak için sadece iki yöntem duydum.

Evaparatörü kullanmadan evapore etmeye kalksak kaç gün de saf propolis elde edebiliriz bunu bilmiyorum.Ballı Baba kesin biliyordur. :)

Çok kolay ama çok da çetrefelli bi iş gibi geliyor. Azim edilirse olabilir ama dereyi görmeden de 3000$ sadece evaparatör almak da işime gelmiyor. :D

Önce 3000$ lık arı malzeme vs. lerine yatırım yapsam da işletme doygunluğuna ulaştıktan sonra saf propolis işi zaten arkasından gelir. :D

Çevrimdışı Hüseyin Basri ÇALIŞKAN

• Hüseyin Basri ÇALIŞKAN
  • Ana Arı
  • Yer: AYDIN ÇİNE
    • Arıcılık bilgi paylaşımı bloğum
  • Arıcılık Tecrübesi: 10-15 yıl
  • Kovan Sayısı: 90
  • Rakım: 90
« Yanıtla #6 : Ocak 07, 2012, 05:28:19 »
Moral bozmak istemem ama propolisi hangi halde olursa olsun çok dikkatli ve mümkün olan en düşük dozda, mümkünse doktor gözetiminde ayrıca belirli aralıklar ile kullanılması konusunda uyarayım bir daha. Ayrıca bu ürün kesinlikle insan sağlığında kesinlikle koruyucu olarak değil, bir hastalık durumunda hekim tavsiyesi ile ve onun gözetiminde kullanılmalı. Apiterapi semineri esnasında Sayın Dr. Cristina Mateescu'nun anlattığı ve Sayın Prof. Dr. Muhsin DOĞAROĞLU'nun çevrisinden dinlediğim kadarı ile propolisin gereksiz yere, bilinçsiz bir şekilde, yüksek dozda kullanımı bağırsak florasını kötü etkiliyor. Bunun sonucu çok ağır olabilir. Lütfen dikkat edelim.
Adnan Menderes Üniversitesi Çine Meslek Yüksek Okulu Arıcılık Proğramı 2010 mezunu .. Arıcılık Teknikeri.

Çevrimdışı Halil BİLEN

• Administrator
  • Ana Arı
  • Yer: Mustafakemalpaşa
    • http://www.halilbilen.com/
  • Kovan Sayısı: 250 / 2016 Destekleme
  • Rakım: Rakım Kirmasti Çayı ile bir.
« Yanıtla #7 : Ocak 07, 2012, 10:17:59 »
Basri, uyarılar önemli ama bu uyarılar boşverin üretimi algısına yol açmasın...

Olması gerekenleri anlatmak üzere çok iyi bilgilenmemiz lazım...

Bilgi kapasitemiz arttıkça ya da uygulamalarımız çoğaldıkça neleri bilmediğimizi öğreniyoruz.

İlk başlarda hatta son zamanlara kadar ham arısakızının ya da toz haline getirilmiş ham arısakızının da fayda-zarar konusunu gözardı edip kullanılabileceği yönünde görüşlerim vardı...

Ta ki , ekstrakt konusunda eğitim ve bilgilendirme alıp yaptıktan sonra kalan posayı ve ekstrakt içerisindeki eriyik haldeki arısakızını görene kadar...

http://www.halilbilen.com/

http://halilbilen.blogspot.com/

http://www.facebook.com/halilbilen

halilbilen2@hotmail.com

Yola Çıktıklarını, Yolda Bulduklarına Değişirsen; Yolunu Kaybedersin.

Yanlış trene bindiysen, koridorda ters yöne koşmanın bir faydası yoktur.

Çevrimdışı Hüseyin Basri ÇALIŞKAN

• Hüseyin Basri ÇALIŞKAN
  • Ana Arı
  • Yer: AYDIN ÇİNE
    • Arıcılık bilgi paylaşımı bloğum
  • Arıcılık Tecrübesi: 10-15 yıl
  • Kovan Sayısı: 90
  • Rakım: 90
« Yanıtla #8 : Ocak 07, 2012, 14:03:44 »
Üretimi boş verin algısı oluşmasın asla.

Bunu en başta ben istemem.

Ancak ürettiğimizi bilinçli kullanma konusundan da taviz vermeyelim.

Bir örnek vermek gerekirse varroanın ülkemize ilk girdiği yıllarda, ne bulursak kullandık bu canlıya karşı.

Sonrasında gördük ki yaptığımız yanlışlar oldukça fazla. Hala kalıntı problemleri ile uğraşıyoruz.

Yani kalıntılı, insan sağlığı için riskler içeren balları yedik yedirdik risklerini bilmeden.

Üretilen ürün ile üretilen ürünü bilinçli kullanmak arasındaki makas ağzı açılmadan, üretim ve tüketim bilinçlerinin her ikisinide devreye sokarak

Üretimi arttıralım.
Adnan Menderes Üniversitesi Çine Meslek Yüksek Okulu Arıcılık Proğramı 2010 mezunu .. Arıcılık Teknikeri.

Çevrimdışı ballı baba

• Ana Arı
  • Yer: Kdz - EREĞLİ
  • Bilgi paylaşıldıkca çoğalır...
    • http://selahattinguney.blogspot.com/
  • Kovan Sayısı: 95 şimdilik :) 1980 başlama yılı
  • Rakım: Sahilde...
« Yanıtla #9 : Ocak 07, 2012, 17:04:40 »
Arı sakızı (propolis) yunanca bir kelime=korunan şehir;
Değerli arıcı dostlarım, arıcılar olarak ilk işimiz tüm arı ürünlerini üretiyor olmamızdır. Ürettiğimiz ürünlerin işlenmesi ve kullanıma sunulması elbette apayrı bir konudur, arıcı olarak arı sakızını ürettik diye illaki işlememiz gerekmiyor veya tüketime sunmamız gerekmiyor. İllada bende ürettiğimi işleyeyim demek çok pahalı bir yatırımdır ve bir arıcı için değmez. Ürettiğiniz ürünü değerlendirecek piyasanız oluştuğu zaman elbette yatırım yapmaya değer. Şimdilik benim tavsiyem arılarınızdan üretebildiğiniz kadar ürün üretmenin yollarını öğrenmektir, bir gün mutlaka piyasası oluşacak.  Uzun yıllardır yaptığım çalışmalarda epeyce ilerlediğimi düşünüyorum, şimdilik Krem ve ballı propolisli sakız (Dünyada eşi yok) olarak piyasaya çıkmış durumda. Yıllardır topladığım arı sakızlarının çok az kısmını işleyerek paraya çevirebildim, şu an elimde en az 200 kg ham arı sakızı stok olarak duruyor...
Asil azmaz BAL kokmaz, kokarsa yağ kokar aslı ayrandan gelir

Çevrimdışı Ferit DAL

• dağlıoğlu
  • İşçi Arı
« Yanıtla #10 : Ocak 13, 2012, 22:32:05 »
Sayın arı dostları affınıza sığınarak tekrar sormak istedim, acaba traplardan topladığımız propolisin içindeki reçinenin insan sağlığına zararı doğru mu?Doğru ise reçineden nasıl ayırarabiliriz?
selam ve dua ile...

Çevrimdışı INGILIZ TEYFIK

• İşçi Arı
  • Arıcılık Şekli: Meraklı
  • Kovan Sayısı: 5 yakaladim 4 tuzak kovanla yeni tavsiye ve yardımlar için açıkım
« Yanıtla #11 : Ocak 14, 2012, 22:14:57 »
Soru. propolisi nereye satabiliriz
ALLAH HERKESIN KALBINE GORE VERSIN...! tuzak kovanlar da oluyormuş

Çevrimdışı Şefik BAL

• Ana Arı
  • Yer: Tokat-Reşadiye
  • Rakım:1250 Yaş:54
  • Kovan Sayısı: 14
  • Rakım: 1250
« Yanıtla #12 : Ocak 14, 2012, 22:28:38 »
Sayın arı dostları affınıza sığınarak tekrar sormak istedim, acaba traplardan topladığımız propolisin içindeki reçinenin insan sağlığına zararı doğru mu?Doğru ise reçineden nasıl ayırarabiliriz?

Sevgili arıcı dostlar konu başlığımız ''Arısakızı (propolis)'' olduğuna göre,
Geliniz Türkçe kelimemiz Arısakızı'nı kullanmaya özen gösterelim...
Arıcı Sözlüğüne emek veren Kenan Bey'in, Cahit beyin emeklerine yazık olacak..
Kızmadınız inşallah...(İngiliz Teyfik, İngilizlikten dolayı yırtabilir diyelim... ;) )
sevgilerimle...
Allahım, gönlümde olanı, hakkımda hayırlı eyle,
Hakkımda hayırlı olanı da, gönlüme razı eyle...

Çevrimdışı INGILIZ TEYFIK

• İşçi Arı
  • Arıcılık Şekli: Meraklı
  • Kovan Sayısı: 5 yakaladim 4 tuzak kovanla yeni tavsiye ve yardımlar için açıkım
« Yanıtla #13 : Ocak 14, 2012, 22:32:17 »

Sevgili arıcı dostlar konu başlığımız ''Arısakızı (propolis)'' olduğuna göre,
Geliniz Türkçe kelimemiz Arısakızı'nı kullanmaya özen gösterelim...
Arıcı Sözlüğüne emek veren Kenan Bey'in, Cahit beyin emeklerine yazık olacak..
Kızmadınız inşallah...(İngiliz Teyfik, İngilizlikten dolayı yırtabilir diyelim... ;) )
sevgilerimle...

guzel cevap saygilar Arisakiz diyorum bundan sonra insAllah ;D
ALLAH HERKESIN KALBINE GORE VERSIN...! tuzak kovanlar da oluyormuş

Çevrimdışı afraki

• Oğul uçurmak...
  • Günlük Yumurta
  • *
  • Yer: Yalova İstanbul
  • Kovan Sayısı: 27
  • Rakım: 1,5m
« Yanıtla #14 : Nisan 27, 2012, 18:15:58 »
    1-) Eski forumda çok güzel bir mesaj vardı saflaştırmayla ilgili, 3-4 merhalede saflaştırılıyordu arı sakızını, çok ayrıntılı ve güzel bir anlatımdı. Kaydetmiştim ama formattan kurtaramadım, internette de bulamadım o şekilde izah edilen bir yeri. O mesajı saklayan biri varsa mail adresime rica ediyorum.

2-) İlk başta burdan aldığım ipucu sebebiyle %70 lik alkolle denedim. Yani 500 cc lik bir kavanoza, 100 ml (%70) etil alkol koydum, 10 gr. ham propolis ekledim, alkol kapaktan sızıp buharlaşmasın diye kapak kısmından güzelce bantladım, koyar koymaz çok güzel bir şekilde çözüldü propolis, ama açmadım, 3 gün boyunca günde 10-15 defa çalkalayarak bekledim. 4. gün hiç çalkalamadım ve çökmesini bekledim, ve akşamında şırıngayla dikkatlice çektim üstte kalan koyu kahverengi saydam tabakayı, başka temiz bir kavanoza aktardım, alkolün buharlaşması için kapağı açık bıraktım, ama tahmin ettiğim gibi bir buharlaşma olmadı, 12 saat sonra dayanamadım ve elektronikçilerin lehim sökmek için kullandığı sıcak hava üfleyicisini kullanarak alkolü uçurmaya çalıştım. Zannederim bir nebze olsun sonuç aldım.
ikinci denememi saf alkolle denemeye karar verdim, sonuçta buharlaşmama sebebinin %30 luk kısım olduğunu düşündüm, aynı şekilde buharlaştırma kısmına kadar geldim, ama bu sefer şırıngayla çektiğim alkollü saf propolisi kavanoza değil, genişçe porselen bir servis tabağına aldım ertesi gün geldiğimde alkol tamamen uçmuştu, tabakta sadece propolis kaldığını tahmin ediyorum, ama kullanılabilecek bir kıvamda değildi. Yani öyleki damla desen damlamaz, ez desen ezilmez, yer yer iyice kurumuş yer yer cılk kalmış yani nerdeyse diş macunu kıvamında. aldım bi çubuğun ucuyla tadına baktım, iki saattir ağzımın tadı yerine gelmedi. dişlerimi sıvadı çıkmadı hala. neyse kıvamını arttırmak için yine alkol koydum, yeni aldığım laboratuar tüplerine aktardım.
alkolü uzaklaştırma işini alttan ispirto ocağı yakarak yapmayı düşünüyorum, alkolün 78 derecede buharlaştığını biliyorum, sizce bu ispirto ocağıyla sağlayacağım yüksek sıcaklık propolisin muhteviyatına ve barındırdığı faydalı enzimlere zarar verirmi?
Alkolü uzaklaştırma noktasında nasıl bir yol izlememi tavsiye edersiniz ?

3-) İçinde zerre kadar alkol olmamasını istiyoruz diyelim, ve bu elde ettiğimiz propolisi damlalıkla kullanmak istiyoruz diyelim. Neyle karıştırabilirim ? Çünkü sıcak yada soğuk suda kesinlikle çözülmüyor, alkolde çok güzel çözülüyor ama kullandığım alkole güvenmiyorum, eczacı  gitti arkadan bi yerden bir cam şişeye koydu verdi, üzerinde ne etiketi var ne bişeyi. %70 alkol kutulu etiketli bi üründü ama onda da dahilen kullanmayın, ağzınızı çalkalamayın, içmeyin falan filan bir sürü uyarı var.  Bunun içilebileni satılmıyor, en azından eczanede. Tekel e gitmeyide henüz gerekli görmedim.
Siz ne şekilde saflaştırıyorsunuz ?
Alkol olarak markalı, izinli bir ürün kullanabiliyomusunuz ?
Alkolü tamamen uzaklaştırıyormusunuz, yoksa son noktada hafif alkollümü muhafaza ediyorsunuz ?

yardım ve alaka duyanlar için msn adresim ebubekirk@hotmail.com
"Kınamayınız, kınadığınız şey başınıza gelmedikçe ölmezsiniz" (Tirmizi)