Gönderen Konu: Mustafakemalpaşa İlçesinde Bilgilendirme Toplantısı  (Okunma sayısı 36221 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı Ahmet Arslan

• Mustafakemalpaşa/Bursa
  • Ana Arı
  • Yer: Biga
  • Arıcılık Şekli: Amatör
  • Arıcılık Tecrübesi: 5-10 yıl
  • Kovan Sayısı: 20
  • Rakım: 72
Ynt: Mustafakemalpaşa İlçesinde Bilgilendirme Toplantısı
« Yanıtla #15 : Aralık 26, 2011, 11:34:18 »
merak ettim sormadan olmaz bu bina toplantı icinmi süslendi
belediye başkanına saygılarımızı sunar teşekkürlerimizi borc biliriz
Binanın yapılış tarihi 2011 gözüküyor.

Yeni bina olduğundan süslenmiş.

Belki de ilk toplantılardan birini arıcıların eğitimi açması çok iyi bir şey.

Ne de olsa Belediye Başkanı eski öğretmenmiş.

Eğitime önem veren bir Başkan'a, arıcılar adına ona çok teşekkür etmeliyiz.
.....................................
Belediye Başkanımız eski İlçe Milli Eğitim Müdürü...
Konu eğitim olunca yardımcı olur.
Bekir arkadaşım bina yeni yapıldı ve hemen seçim öncesi açılışı yapıldı.Resim o günlerden kalma,selamlar.(Gazi arkadaş mesajlar üst üste gelmiş)
“Halimizi hal eyledik
Yolumuzu yol eyledik
Her çiçekten bal eyledik
Arıya saydılar bizi" Pir Sultan Abdal

Çevrimdışı Halil BİLEN

• Administrator
  • Ana Arı
  • Yer: Mustafakemalpaşa
    • http://www.halilbilen.com/
  • Arıcılık Şekli: Profesyonel
  • Arıcılık Tecrübesi: 20 yıl üstü
  • Kovan Sayısı: 250 / 2016 Destekleme
  • Rakım: Rakım Kirmasti Çayı ile bir.
« Yanıtla #16 : Aralık 26, 2011, 14:41:22 »
"Sizleri usta eğitici olarak görmekten gurur duyarız...Acizane, bu sunum işlerini profesyonele döndermeyi düşünün derim...Çok daha detaylı sunumlar yaparak. Bölge bölge tertipleme yapılabilir diye düşündüm.

Daha önceki bir yazımda belirtmiştim, Kurslarda görsellik, yansıma sunumu ile desteklenmedikçe bizim kafamıza pek girmez... Bizim aklımız gözümüzde...görürsek daha çabuk kavrayabiliyoruz."

Usta eğitici olma şansımız yok. Bizim bilgiye ulaşabilme kapasitesimizin yüksek olduğunu kabul etmek durumundayız.

Şu anda hazırlanan sunumun bir benzerinin olduğunu düşünmüyorum ki işin içine mücadele kapsamında ilaçlar girdiğinde tüm kurumlar - firmalar ya çekimser olmuşlar ya da kendi ürünlerini öne çıkarmışlar... Ama biz ise tüm ruhsatlı ilaçları anlatmaktan imtina etmeyeceğiz. Sunum konusunda destek aldığımız ya da görüş aldığımız tüm birimler daha ilk ilacın ayrıntıları başladığında aaaa reklam olur bu diye tepki verildi. Tümü var denildiğinde ise biraz köpük söndü ama hep tedirgin bir durum...

Arıcılara da hiçbir şeyden anlamaz insan topluluğu şeklinde bakılmasını hiç doğru bulmuyor ve buna her zeminde karşı çıkmaya çalışıyoruz.

İlaçlar anlatılırsa / anlatılacaksa mutlaka veteriner gerekliliği gündeme getiriliyor. Bu konuda uzman veteriner yetersizliğini sanırım konuşmaya gerek yok. Belirli bir düzeye gelmiş bir arıcının ilgisiz bir veterinerden daha uygun arıcılık mücadele ilaçları bilgisi olduğunu gözlemleyebiliyoruz.

Olayı profesyonelleştirmek...

Bizler öyle bir yolda yürüyoruz ki belki de belirli sabit bir gelirimizin de olmasının etkisiyle hiç bu tür girişimler bize sıcak gelmiyor. Eğer olayı profesyonelleştirmekten kasıt maddi yönden getirisi de olsun anlamında ise. O anlamda ise kendi adıma ben yokum...

Sunum hazırlama teknikleri konusunda mesleğimizden gelen tecrübelerde var. Arıcıların ne istediğini iyi analiz etmiş durumdayız artık. Daha ilk yıllarda bunu keşfetmiştik zaten. Sunumun detayına gelince, bundan detaylısı şu anda sanırım olmaz.

Görsellik...

Bu konuda yeterli arşivimiz mevcut Allaha Şükür. :)

Bölgesel tertiplemeler konusu bizi aşar.

Biz yakın ilçeler ve Bursa İl Merkezinde bir sinerji yaratalım da öncelikle...

Bilecik zaten kardeş bölge... :D

Diğer bölgeler için ise söyleyeceğim, herkes kendi bölgesinde kamikazeler çıkarsın...
http://www.halilbilen.com/

http://halilbilen.blogspot.com/

http://www.facebook.com/halilbilen

halilbilen2@hotmail.com

Yola Çıktıklarını, Yolda Bulduklarına Değişirsen; Yolunu Kaybedersin.

Yanlış trene bindiysen, koridorda ters yöne koşmanın bir faydası yoktur.

Çevrimdışı hasan44

• Larva
  • **
  • Yer: Malatya
« Yanıtla #17 : Aralık 26, 2011, 16:21:06 »
Arkadaşlar bilgimizin kaynağı ne olursa olsun,bilgi düzeyimizde ne olursa olsun ama 5 yıl Tıp bilimi gören bir veteriner hekimin Anatomi, Fizyoloji,

Metabolizme, Mikrobiyoloji ,farmakoloji gibi  bir çok konuda uzun uzun eğitim almış olduğunu yok sayamayız...

Ticari kurumlara gelince bu bir pazar yarışı , hukuksal boyutunun göz ardı edilmemesi gerektiği kanaatindeyim.

Bazı Veteriner fakültelerinde Arıcılar için derslerde   "itibarlı ve saygın hayvancılar" diye bahs edilir.

Bütün arıcılarımıza bol kazançlar dilerim.
Arı bir kovan dolu sırdır.
İçinde düzen birdir.

Çevrimdışı Şefik BAL

• Ana Arı
  • Yer: Tokat-Reşadiye
  • Rakım:1250 Yaş:54
  • Arıcılık Tecrübesi: 1-5 yıl
  • Kovan Sayısı: 14
  • Rakım: 1250
« Yanıtla #18 : Aralık 26, 2011, 16:34:34 »

Halil bey,
Allah emeklerinizi boşa çıkarmasın, yazdıklarımda samimiyim inanın...
Arıcılar yavaş yavaş çağ atlıyor, Cahil cühela değil, 5 bin küsur üye, bilgisayarı var ve kurcalıyor...güzel gelişmeler...
Profesyönellikte, yapan kişinin emeği karşılığı olması gerekir, ama,  ''Adam (üye) kendiyle ilgili profil bilgisi vermiyor ki para versin'' dediğinizi duyar gibi oluyorum...  :D

Bölge kamikazeleri konusu, marmara bölgesinin dışında yatar gibi görünüyor.  en çok faaliyet ve katılım bu bölgeden...  ;)

Diğer bölgelerde kamikaze yetiştirebilmek adına, sizlerin mutlaka, şu vatandaş yapar, diyeceğiniz üyeler vardır,
siz seminerleri takip etmesi için çağrı göndeririseniz gelmiyorum diyemezler herhalde.. :D

Allah, arıcılık adına emeği geçen katkıda bulunan herkesin yar ve yardımcısı olsun...

saygı ve sevgilerimle...
Allahım, gönlümde olanı, hakkımda hayırlı eyle,
Hakkımda hayırlı olanı da, gönlüme razı eyle...

Çevrimdışı Mehmet Gençünal

• Ana Arı
  • Yer: Orhangazi / Bursa
    • Oksalik Asit Buharlaştırma Aparatı
  • Arıcılık Tecrübesi: 10-15 yıl
  • Kovan Sayısı: 40
  • Rakım: 290
« Yanıtla #19 : Aralık 26, 2011, 16:50:00 »

Halil bey,
Allah emeklerinizi boşa çıkarmasın, yazdıklarımda samimiyim inanın...
Arıcılar yavaş yavaş çağ atlıyor, Cahil cühela değil, 5 bin küsur üye, bilgisayarı var ve kurcalıyor...güzel gelişmeler...
Profesyönellikte, yapan kişinin emeği karşılığı olması gerekir, ama,  ''Adam (üye) kendiyle ilgili profil bilgisi vermiyor ki para versin'' dediğinizi duyar gibi oluyorum...  :D

Bölge kamikazeleri konusu, marmara bölgesinin dışında yatar gibi görünüyor.  en çok faaliyet ve katılım bu bölgeden...  ;)

Diğer bölgelerde kamikaze yetiştirebilmek adına, sizlerin mutlaka, şu vatandaş yapar, diyeceğiniz üyeler vardır,
siz seminerleri takip etmesi için çağrı göndeririseniz gelmiyorum diyemezler herhalde.. :D

Allah, arıcılık adına emeği geçen katkıda bulunan herkesin yar ve yardımcısı olsun...

saygı ve sevgilerimle...
Şefik bey ülkemin her bölgesi ayrı güzel fakat katılım konusunda tesbitinize katılıyorum, Marmara özellikle Bursa bölgesinde bu aktivite daha fazla.

Ben avcılıkla ilgili bir örnek vereyim, yasal zorunluluk olan avlanma belgesi alanların, nüfus oranına göre en yüksek olduğu il Bursa.

Gurur duyarak fakat acı bir örnek olarak şunu da söylemeden geçemiyeceğim.

Çanakkale savaşında en fazla şehit vermiş il yine Bursa.

Bunları yazarken kesinlikle ayrımcılık yaptığımı düşünmeyin, bir anda aklıma geliverdi.
http://www.oxalicacidvaporizer.com
http://mgencunal-mgencunal.blogspot.com/
http://www.gurlearicilik.com
Olgun bir adamı dost edinmek isterseniz, eleştirin; basit bir adamı dost edinmek isterseniz methedin.

Çevrimdışı Şefik BAL

• Ana Arı
  • Yer: Tokat-Reşadiye
  • Rakım:1250 Yaş:54
  • Arıcılık Tecrübesi: 1-5 yıl
  • Kovan Sayısı: 14
  • Rakım: 1250
« Yanıtla #20 : Aralık 26, 2011, 16:54:57 »
Samimi duygulardan zarar gelmeyeceğine inanıyorum Mehmet bey,
Bu memleket için şehit olanlara, cenab-ı hak rahmet ve mağfiret eylesin.
Amin.

Sevgi ve saygılarımla
Allahım, gönlümde olanı, hakkımda hayırlı eyle,
Hakkımda hayırlı olanı da, gönlüme razı eyle...

Çevrimdışı Murat Çakır

• Murat Çakır
  • Administrator
  • Ana Arı
  • Yer: İstanbul
    • www.beyazkovan.com
  • Kovan Sayısı: 20
  • Rakım: 63
« Yanıtla #21 : Aralık 26, 2011, 17:41:16 »
Arkadaşlar bilgimizin kaynağı ne olursa olsun,bilgi düzeyimizde ne olursa olsun ama 5 yıl Tıp bilimi gören bir veteriner hekimin Anatomi, Fizyoloji,

Metabolizme, Mikrobiyoloji ,farmakoloji gibi  bir çok konuda uzun uzun eğitim almış olduğunu yok sayamayız...

Ticari kurumlara gelince bu bir pazar yarışı , hukuksal boyutunun göz ardı edilmemesi gerektiği kanaatindeyim.

Bazı Veteriner fakültelerinde Arıcılar için derslerde   "itibarlı ve saygın hayvancılar" diye bahs edilir.

Hasan Bey,

Tesbitinize sonuna kadar katılıyorum.

Belirtmiş olduğunuz konularda 5 yıl eğitim almış veterinerlerimizin bilgisine saygımız sonsuz.

Keşke bütün veterinerlerimiz arıcılığa önem verse ve bu bilgi birikimlerinden sektör olarak yararlansak.

Fakat arı hastalıkları konusunda, eğer arıcılığa meraklı bir veterinere denk gelmemişsek, bu bilgi birikiminden yararlanamıyoruz.

Örneğin geçen sene, komşu arılıkta amerikan yavru çürüklüğü tahlili pozitif çıktı.

Görevli arkadaşlar bölgeyi karantinaya aldı ve bize KKGM'nün Amerikan Yavru Çürüklüğü ile Mücadele talimatının fotokopilerini verdiler.

Pratikte ne yapacağımızı, bu hastalıkla nasıl mücadele edeceğimizi sorduğumuzda yine ilgili talimatnamenin maddelerini okudular.

Sonuç itibariyle kendi başımızın çaresine bakmak durumunda kaldık.

Böyle fiili bir durum var.

Örneğin büyükbaş hayvanlarda şap hastalığı görüldüğü zaman, veteriner arkadaşlar pratik müdahaleyi nasıl yapacaklarını, hastalıkla nasıl mücadele edeceklerini biliyorlar.

Fakat arıcılıkla ilgili bulaşıcı bir hastalık durumunda, aynı pratik bilgiye sahip olmadıkları için, arıcı başınının çaresine bakmayı tercih ediyor.

Eleştirebileceğimiz noktalar buralar.

Çevrimdışı Murat AKIN

• Genel Moderator
  • Ana Arı
  • Yer: Tekirdağ
  • Kovan Sayısı: 100 adet kayıtlı
  • Rakım: 74 metre
« Yanıtla #22 : Aralık 26, 2011, 18:30:17 »
Arı hastalıkları konusunda veteriner ilgileniyor desek mi acaba

Bitki tozlanmalarından dolayı ziraat mühendislerinin de ilgi alanında bulunuyor.

Aslında arıcılık iki başlılıktan kurtulamıyor, her iki grup işi birbirine atıyorlar.

Bir çok il ve ilçe tarım müdürlüklerinde ziraat mühendisleri bu işe daha yatkın.

Çevrimdışı Halil BİLEN

• Administrator
  • Ana Arı
  • Yer: Mustafakemalpaşa
    • http://www.halilbilen.com/
  • Kovan Sayısı: 250 / 2016 Destekleme
  • Rakım: Rakım Kirmasti Çayı ile bir.
« Yanıtla #23 : Aralık 27, 2011, 00:29:56 »

Sayın Başkan Yardımcımız, sanırım anlatamadık söylemek istediklerimizi kelimelerle...

Bizi yakından tanıyanlar bilir ki insanların aldıkları eğitime, liyakata ve akademik kariyerlere gösterilmesi gerekenden daha üst düzeyde hürmet gösteririz.

Bir dış parazit ilacının önerilmesinden ziyade, tüm ruhsatlı ilaçların tanıtılması ve bilgilendirilmesinin yapılması hem ticari bir nezaketsizlik olmaz hem de hukuksal bir durum oluşturmaz düşüncesindeyiz.

Sadece 1 ürünü önerme davranışına verilecek cevaptan çok daha kolaydır tüm ürünler hakkında bilgi vermek.

Veteriner Hekimler hakkında yazdıklarım konusunda yanlış anlaşılmakta çok üzücü olur kendi adımıza ki böyle bir algıları olduysa özür dilemek konusunda imtina etmeyiz hiçbir zaman...

"İtibarlı ve saygın hayvancılar"... Güzel bir tanımlama imiş ama keşke her veteriner fakültesinde dile getirilse.
http://www.halilbilen.com/

http://halilbilen.blogspot.com/

http://www.facebook.com/halilbilen

halilbilen2@hotmail.com

Yola Çıktıklarını, Yolda Bulduklarına Değişirsen; Yolunu Kaybedersin.

Yanlış trene bindiysen, koridorda ters yöne koşmanın bir faydası yoktur.

Çevrimdışı hasan44

• Larva
  • **
  • Yer: Malatya
« Yanıtla #24 : Aralık 27, 2011, 11:28:22 »
Türkiye ve Dünya arıcılığında bu günkü teknik ve teknolojinin varmış olduğu noktada hastalık ve zararlılarla mücadeledenin yöntemi hedef kitle

olan İnsanın sağlığı ve mataryal olan arının sağlığı dikkate alınarak belirlenmiştir.Gelişen teknik ve teknoloji bilim ışığında günden güne de yeni bir

şeyler üretecektir.Türkiye arıcılığı atıl , sahipsiz ve kapalı bir dünya haline getirilmiş değil.Türkiye arıcılığı üzerinde mükemmel bilim adamlarımız

çalışıyorlar.Nitekim Uludağ Üniversitesi bu alanda (Özellikle Varrova konusunda) Levent beyin başkanlığında güzel çalışmalar yapıyor.

Hastalıklarla mücadele de yasanın belirlediği esasları uygulamak zor değil.

Her veteriner hekim bunun nasıl yapılacağını bilir.

Ama biliyoruz ki karşılıksız yok etme konusu arıcılarımıza maddi külfetler getirmekte.

Bütün bu alanla ilgili insanlarımızda biliyorlar AYÇ'ler dünyanın her yerinde yaygın.

Yasanın amir hükmünü uygulamaya koyan her memur(Veteriner) işi yasal boyutta sonuçlandırır.

Bir veteriner hekim almış olduğu fizyoloji ve Farmakoloji bilgisi ile bir ilacın vücuda alınışından kana veya dokular arası sıvıya nasıl geçtiğini,hedef

organa nasıl ulaştığını,hücre içi faaliyetlerini ,diğer sistemlerin çalışma mekanizmasını, etki mekanizmasını ,hangi organda yıkıma uğradığını, hangi

organ tarafından atıldığını veya depo edildiğini bilir.

Aynı şekilde bir hukuk eğitimi almış insanda meselelerin hukuksal boyutunu daha derinlemesine bilir.

Talepler hukuksal zemindeki arzla karşılanmalı.(Eşyanın tabiatına,insanlığın fıtratına ugun olanı bu olduğunu düşünüyorum)

Ben aczane fikirlerimi beyan ettim.

Yararlı olur olmaz.

Kimsenin düşüncesine veya görüşüne karşı bir tavrım yok.

Ben 1994 ten beri arıcı,1982 yılından beri Kamuda Ziraatcı,1993 den beri eğitimci,2005 yılından beri de Arı Yetiştiricileri Birliği içinde arıcılıkla
iştigal ediyorum.

Arı bir kovan dolu sırdır.
İçinde düzen birdir.

Çevrimdışı Murat AKIN

• Genel Moderator
  • Ana Arı
  • Kovan Sayısı: 100 adet kayıtlı
  • Rakım: 74 metre
« Yanıtla #25 : Aralık 27, 2011, 14:32:38 »
İş yapana yardımcı olmak ne güzel...

Karşındakine iyi gözle bakmak ne güzel, ne güzel...

Çevrimdışı Salim Esen

• Ana Arı
  • Arı - bitki dostluğuna insan da katılsa.
  • Kovan Sayısı: 120 gibi
  • Rakım: 200
« Yanıtla #26 : Aralık 27, 2011, 15:09:55 »
"itibarlı ve saygın hayvancılar"  dan olabilmek için çaba sarfetmeliyiz.
Kalbi kırılanlardan özür dilemek, herşeyi çözer.

Bir çuval inciri de berbat etmemek için;
Bazı uyarıları da dikkate almalı.

Yangına körükle gitmemeli.
 İncir yemek istiyoruz. Herkesin amacı o.
Doğru her zaman doğrudur.

Çevrimdışı Arıcı_Kral

• Arıcı_Kral
  • Ana Arı
  • Yer: Karacabey - Bursa
  • http://aricikral.blogspot.com
    • Takıldık bir avuç böceğin peşine,çıktık bir maceraya...
  • Arıcılık Şekli: Meraklı
  • Kovan Sayısı: 10
  • Rakım: 80
« Yanıtla #27 : Aralık 27, 2011, 15:39:37 »
"Sizleri usta eğitici olarak görmekten gurur duyarız...Acizane, bu sunum işlerini profesyonele döndermeyi düşünün derim...Çok daha detaylı sunumlar yaparak. Bölge bölge tertipleme yapılabilir diye düşündüm.

Daha önceki bir yazımda belirtmiştim, Kurslarda görsellik, yansıma sunumu ile desteklenmedikçe bizim kafamıza pek girmez... Bizim aklımız gözümüzde...görürsek daha çabuk kavrayabiliyoruz."

Usta eğitici olma şansımız yok. Bizim bilgiye ulaşabilme kapasitesimizin yüksek olduğunu kabul etmek durumundayız.

Şu anda hazırlanan sunumun bir benzerinin olduğunu düşünmüyorum ki işin içine mücadele kapsamında ilaçlar girdiğinde tüm kurumlar - firmalar ya çekimser olmuşlar ya da kendi ürünlerini öne çıkarmışlar... Ama biz ise tüm ruhsatlı ilaçları anlatmaktan imtina etmeyeceğiz. Sunum konusunda destek aldığımız ya da görüş aldığımız tüm birimler daha ilk ilacın ayrıntıları başladığında aaaa reklam olur bu diye tepki verildi. Tümü var denildiğinde ise biraz köpük söndü ama hep tedirgin bir durum...

Arıcılara da hiçbir şeyden anlamaz insan topluluğu şeklinde bakılmasını hiç doğru bulmuyor ve buna her zeminde karşı çıkmaya çalışıyoruz.

İlaçlar anlatılırsa / anlatılacaksa mutlaka veteriner gerekliliği gündeme getiriliyor. Bu konuda uzman veteriner yetersizliğini sanırım konuşmaya gerek yok. Belirli bir düzeye gelmiş bir arıcının ilgisiz bir veterinerden daha uygun arıcılık mücadele ilaçları bilgisi olduğunu gözlemleyebiliyoruz.

Olayı profesyonelleştirmek...

Bizler öyle bir yolda yürüyoruz ki belki de belirli sabit bir gelirimizin de olmasının etkisiyle hiç bu tür girişimler bize sıcak gelmiyor. Eğer olayı profesyonelleştirmekten kasıt maddi yönden getirisi de olsun anlamında ise. O anlamda ise kendi adıma ben yokum...

Sunum hazırlama teknikleri konusunda mesleğimizden gelen tecrübelerde var. Arıcıların ne istediğini iyi analiz etmiş durumdayız artık. Daha ilk yıllarda bunu keşfetmiştik zaten. Sunumun detayına gelince, bundan detaylısı şu anda sanırım olmaz.

Görsellik...

Bu konuda yeterli arşivimiz mevcut Allaha Şükür. :)

Bölgesel tertiplemeler konusu bizi aşar.

Biz yakın ilçeler ve Bursa İl Merkezinde bir sinerji yaratalım da öncelikle...

Bilecik zaten kardeş bölge... :D

Diğer bölgeler için ise söyleyeceğim, herkes kendi bölgesinde kamikazeler çıkarsın...

Sayın Hocam,
yanımızda flaş bellek getirelim de toplantı bitiminde sunumu sen bizim belleğpe bir kopyasını atuverirsin olmaz mı? :D :D :P :P

(sululuk yapmak istedim de.... :D :D )
Sıradan amatör bir arıcıyım işte...
Birdeeee....
Birde Çarşı'lıyım... herşeye karşıyım...

http://aricikral.blogspot.com

Çevrimdışı Kenan GİŞAN

• Ana Arı
  • Yer: Bursa - Yalova
    • http://kenangisan.blogspot.com/
  • Arıcılık Tecrübesi: 5-10 yıl
  • Kovan Sayısı: 40
  • Rakım: 400
« Yanıtla #28 : Aralık 27, 2011, 17:09:21 »
Yazılanlarda veteriner hekimlerimize eleştiri yapılıyor gibi anlaşılabilecek bir yazı yok ama konu veterinerlerimizin eğitim süresiyle başlayıp, yasalara uyarak hastalıklarla mücadelede edebildiğiyle devam etmekte.

Anlaşılan o ki, sunumun hukukçulara onaylatılmaması ve bir veteriner hekim tarafından verilmemesi rahatsızlık yaratmış.

Lafı uzatmak yerine şu sorulara cevap verilmeli.

Veteriner hekim gözüyle bakıldığında, sunumda yanlış yazılan bir şeyler mi var veya ilaç kullanımlarında mı hata yapıldı?

Arıcılarımıza, Türkiye'de varroa için ruhsat almış bütün ilaçların kullanılmasını anlatmak nasıl bir hukuksuzluk yaratır? 

Çevrimdışı M. Cahit SÜMER

• mcsumer
  • Genel Moderator
  • Ana Arı
  • Yer: Amasya
  • Rakım: 533
« Yanıtla #29 : Aralık 27, 2011, 18:21:55 »
Ben, ''itibarlı ve saygın hayvancılar'' sözüne takıldım.

İtibarlı nitelemesi yetmemiş, bir de saygın denmiş.
Saygın olmayan hayvancılar kimlermiş? Sığır yetiştiricileri mi, yarış atı yetiştiricileri mi, yoksa kanarya besleyenler mi?

Sanki gizliden gizliye alay var gibi.
İltifat için, yüceltmek için söylenmişse de yanlış söylenmiş:

''Babıali kapısından mürur edip geçer iken yek bir atlı süvariye tesadüfen rastladım'' diye başlayan, tekerleme gibi bir söz vardı. Bir reklamda da ilgili ürünün, o müthiş ürünün hem rutubeti hem de nemi önlediği belirtiliyor...  :)

''Bu kış arılarım soğuktan donacak, açlıktan sönecek endişesiyle arıcılık yapılmaz.'' 
''Arıcılıkta da bilimsel bilgi çoğaldıkça gizemler azalır.''
http://mcsumer.blogspot.com/