Gönderen Konu: Propolis  (Okunma sayısı 18530 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı orhan65

• Boş Petek
  • Yer: van
Propolis
« : Nisan 08, 2009, 16:04:42 »
1. Propolisin yapısı
Propolis; arılar tarafından bitkilerden toplanan, yapışkan ve 15°C'da sert ve kırılgan, 30 °C'da yumuşak ve bükülebilir, kaynağına göre siyahtan sarıya kadar değişebilen renkte bir maddedir. Ham propolisin yapısında, kaynağına göre oldukça değişmekle birlikte; %50-55 reçine ve balsam, %20-35 bitki kaynaklı mumlar, %10-15 eterik ve esansiyel yağlar, %2-5 polen, az miktarda organik ve inorganik bileşikler bulunur. Başka bir bildirişe göre propoliste %46 balsam, %27 bitkisel kökenli mum ve %15 flavon ve flavonoidler bulunmaktadır. Flavon ve flavonoidler propolise antifungal, antiviral ve antibakteriyel özellikler kazandıran maddelerdir.

Arılar propolisi; kavak, meşe, kayın, okaliptüs, akasya ve kozalaklı ağaçlar başta olmak üzere değişik ağaç ve çalılardan toplarlar. Arının arka bacağında taşıdığı propolis kovanda ancak diğer arıların yardımıyla boşaltılıp gerekli yerlerde kullanılır.
2. Propolisin Kovandan Toplanması
Arılar propolisi kovanda dip tahtası, çerçeve kenarları ve giriş deliği arkasında biriktirirler. Buralarda biriktirilen propolis kazınarak toplanabilir. Bu şekilde elde edilen kazıma propolis temiz olmayabilir ve değişik kalıntılar içerebilir.

Bu nedenle propolisin teknik olarak toplanmasında, çerçevelerin üstüne yerleştirilen ana arı ızgarasına benzer plastik plakalar veya kovanın ön ve arka gövde tahtalarında açılacak aralıklar kullanılır. Propolisin toplama plakasında biriktirilmesinden sonra plaka bir müddet soğuk ortamda tutulduğunda propolis el yardımıyla kolaylıkla plakadan hasat edilir ve ambalajlanır. Hasat edilen ham propolisten laboratuvarda "Yumuşak Propolis Ekstraktı" üretilir.
3. Propolisin Kullanılma Alanları
Propolis kovanlarda arılar tarafından; kovandaki çatlak ve patlakların kapatılmasında, çerçevelerin gerek kovan duvarlarına gerekse birbirlerine yapıştırılmasında, koloniye giren ve koloni dışına atılamayan zararlıların mumyalanıp kokuşmasının önlenmesinde, petek hücrelerinin cilalanıp parlatılmasında ve kovanın steril hale getirilmesinde kullanılır.
Propolis tıpta da ilaç ham maddesi olarak kullanılmakta olup eski Doğu Bloğu ülkelerinde ilaç kodeksine girmiştir. Çok kuvvetli antibakteriyel, antifungal, antiviral ve anastezik etkiye sahip olduğundan Apiterapide yaygın olarak kullanılma alanı bulmuştur. Başta Japonya olmak üzere bazı ülkelerde tonlarca propolis pastil, tablet, krem,ve solüsyon gibi değişik şekillerde hastalıkların tedavisi ve genel vücut direncinin korunması ve artırılması amacıyla tüketilmektedir.
tatli bela

Çevrimdışı Halil BİLEN

• Administrator
  • Ana Arı
  • Yer: Mustafakemalpaşa
    • http://www.halilbilen.com/
  • Arıcılık Şekli: Profesyonel
  • Arıcılık Tecrübesi: 20 yıl üstü
  • Kovan Sayısı: 350
  • Rakım: Rakım Kirmasti Çayı ile bir.
Propolis
« Yanıtla #1 : Nisan 08, 2009, 21:09:48 »
Bu size son uyarı...

Bende yetkililere kopyala/yapıştır yapacağım.
http://www.halilbilen.com/

http://halilbilen.blogspot.com/

http://www.facebook.com/halilbilen

halilbilen2@hotmail.com

Yola Çıktıklarını, Yolda Bulduklarına Değişirsen; Yolunu Kaybedersin.

Yanlış trene bindiysen, koridorda ters yöne koşmanın bir faydası yoktur.

Çevrimdışı erdal yatkın

• İşçi Arı
  • Yer: İZMİR - Bornova
  • Arıcılık Şekli: Meraklı
  • Arıcılık Tecrübesi: 1-5 yıl
  • Kovan Sayısı: 15
Ynt: Propolis
« Yanıtla #2 : Eylül 06, 2010, 13:17:43 »

Mb. Bende 10 kolonime deneme amaçlı propolis kapanı  uyguladım bütün gözler propolis ile kapandı bu propolis tuzaklarını 3 gün derin dondurucuda beklettim çıkarıp büktüm fakat tam dökülmediler. Propolisleri propolis kapanından daha başka türlü nasıl alabilirm.
İyilik yapar gibi görünmeyin.
İyilik yapın,  görünmeyin.

Çevrimdışı Halil BİLEN

• Administrator
  • Ana Arı
  • Yer: Mustafakemalpaşa
    • http://www.halilbilen.com/
  • Arıcılık Şekli: Profesyonel
  • Kovan Sayısı: 350
  • Rakım: Rakım Kirmasti Çayı ile bir.
« Yanıtla #3 : Eylül 06, 2010, 14:05:58 »
Bunun en büyük sebebi bu trapların altında mum kırıntıları olması.

Özellikle bu trapların çerçevelerin üzerine basması lazım. Basmadığı zaman araya petek örüyorlar rahat geçiş için.

Bu trapların konulacağı kovanlarda çerçevelerin oturduğu yere 1 cm. lik ilave çıtalar konularak çerçeveleri kovanın üstü ile aynı seviyeye getirmek lazım.

Yani çerçeve üstlerinde 1 cm. lik boşluk olmaması gerekiyor.

Nasıl dökülecek propolisler?

Derin dondurucuda bulundurmak iyi bir metod. Ancak buraya koyarken mutlaka mumları temizlemeliyiz öncelikle..

Ve.....

Şuna benzer bir aparat yapmak gerekiyor.

Propolis trap ölçülerine uygun şekilde....

Derin dondurucudan çıkarıp katla-bük yapıp propolisleri dökmek ve dökülmeyenleri de bu aparatla yerinden kıpırdatmak gerekir.
http://www.halilbilen.com/

http://halilbilen.blogspot.com/

http://www.facebook.com/halilbilen

halilbilen2@hotmail.com

Yola Çıktıklarını, Yolda Bulduklarına Değişirsen; Yolunu Kaybedersin.

Yanlış trene bindiysen, koridorda ters yöne koşmanın bir faydası yoktur.

Çevrimdışı mehmet uslu

• Larva
  • **
  • Yer: konya
  • Arıcılık Şekli: Amatör
  • Arıcılık Tecrübesi: 5-10 yıl
  • Kovan Sayısı: 29
  • Rakım: 1107
« Yanıtla #4 : Eylül 07, 2010, 01:13:27 »
erdal bey trapları kovana yerleştirdikten sonra kaç gün içinde doldurdular merak ettim şimdi tabiki bu yer ve mekan olarak değişir üç aşağı beş yukarı.

Çevrimdışı erdal yatkın

• İşçi Arı
« Yanıtla #5 : Eylül 07, 2010, 15:06:06 »

Mrb.
     trapları mayıs 15 gibi kuluçkalığın üstündeki ballığın direk üzerine halil beyin bahsettiği gibi arada herhangi bir  çıta yok veya tek katlı kovanlarda direk kuluçkalığın üstüne kovan alt kapağı gibi  ağustos'un 25'inde çıkardım. yer izmir kemalpaşa  daha sonra menderes (cumaovası) son olarak menemen.Şunuda belirteyin derin dondurucudan çıkardığım trap 2-3 bükmeden sonra propolisler yumşamaya başlıyor haliyle traplardan propisler dökülmüyor.

Çevrimdışı mesuterbakar

• Boş Petek
  • Yer: ARDAHAN DAMAL
« Yanıtla #6 : Eylül 07, 2010, 17:38:18 »
merhaba arkadaşlar acaba bu aldığınız propolisi ne yapıyorsunuz nerelerde kullanıyorsunuz ?satıyormusunuz kime kaça ?

Çevrimdışı mehmet uslu

• Larva
  • **
  • Yer: konya
  • Kovan Sayısı: 29
  • Rakım: 1107
« Yanıtla #7 : Eylül 08, 2010, 01:02:59 »
teşekkür ederim erdal bey bayağı zaman alıyormuş poropolis toplamak

Çevrimdışı erdal yatkın

• İşçi Arı
« Yanıtla #8 : Eylül 08, 2010, 20:04:43 »
     sn. mesuterbakar
    çayı çok severim daha önceleri kovanın muhtelif yerlerinden kopardığım propolisleri  küçük parçalar halinde (nomut tanesinden  küçük) çayın içine atarak kullandım güzel hoş bir koku veriyordu, şimdi toplamamdaki gaye bende yıllardan beri SEDEF hastalığı var propolisin daha safını elde edip sedef için önce kendimde denemek istiyorum.

Çevrimdışı zeki haluk

• Günlük Yumurta
  • *
  • Yer: fransa(Bruxelle'e yakin)
  • Kovan Sayısı: 30
« Yanıtla #9 : Kasım 08, 2010, 23:40:32 »
sayin aricilar
sahsen yillardir propolis toplarim(daha ziyade cerceve , kovan kazintisi)3 senedir daha temiz olmasi icin  propolis trapi kullaniyorum.Kimse ilgilenmedigi icin onceleri vernik yaptim.Bu son derece degerli bir vernik denildigine gore Stravarius kemanlarinin  vernigi imis.Ben bahcede disarda kalan ahsap tahtalarin korunmasinda,kovanlarin disina  baharda ogul cakmek icin kullandim .Ben Fransa'da yim soylememin sebebi  burada propolis  2-3 senedir altin degerinde .Artik vernik yapmak soz konusu degil Millet burada  ekbesin olarak kullaiyor Kilosu  1000euro  civarinda(1500 'eurota gordum)Sahsen elimdeki propolisi elimi opene 40 gr./15 euro'ya satiyorum.Bu isin cazibeli yani diger taraftan toptanciya satsam bu parayi vermiyecegi kesin ama ne olursa olsun , yukarida gordum size kilosuna  30 tl teklif eden kisi sizinle resmen alay ediyor.Avrupada moda olan hersey 5-10 sene sonra Tukiye'ye gelir.Elinizdeki propolisi kapali ,kuruda , gunes isigindan uzakta  toplayin biriktirin ama bedavaya vermeyin
mail:zeki.ozaydin@wanadoo.fr

Çevrimdışı celalcay

• Günlük Yumurta
  • *
    • Organik Eğriçayır Balı
« Yanıtla #10 : Kasım 09, 2010, 08:40:19 »
Türkiye de propolis çok yeni tartışılıyor, avrupa da her arıcı bal kadar propolis satarak da gelir elde ediyor, arıcılarımızın propolisi çevresinine anlatarak hem insanların faydalanmasını sağlamaları gerekiyor hemde kendileri için pazar oluşturması. Bunu anlatmak için de çok derin bilgiye ihtiyaç yok temelini bilmemiz yeterli.

Propolis mikrop öldürücü etkisi olduğunu, özellikle ağız içerisindeki enfeksiyonlara prolis solüsyonu ile çalkalandığında iyileşyirme etkisinin olduğunu görecekler.
Ben kendim, diş etimde meydana gelen enfekyonu durdurduğunu gördüm. 
Özellikle kovanları baharda değiştirip temizlerken çıkan propolisleri atmıyoruz toparlamaya başlıyoruz.
Gemi Mühendisi & Organik Arı Yetiştiricisi (Organik Eğriçayır Arıcılık)
www.egricayir.com
http://www.facebook.com/egricayirbal
https://twitter.com/egricayirbal

Çevrimdışı A. Ziya Akacık (esem48)

• İşçi Arı
  • Yer: fethiye
  • Kovan Sayısı: 150
« Yanıtla #11 : Kasım 09, 2010, 09:57:55 »
sayin aricilar
sahsen yillardir propolis toplarim(daha ziyade cerceve , kovan kazintisi)3 senedir daha temiz olmasi icin  propolis trapi kullaniyorum.Kimse ilgilenmedigi icin onceleri vernik yaptim.Bu son derece degerli bir vernik denildigine gore Stravarius kemanlarinin  vernigi imis.Ben bahcede disarda kalan ahsap tahtalarin korunmasinda,kovanlarin disina  baharda ogul cakmek icin kullandim .Ben Fransa'da yim soylememin sebebi  burada propolis  2-3 senedir altin degerinde .Artik vernik yapmak soz konusu degil Millet burada  ekbesin olarak kullaiyor Kilosu  1000euro  civarinda(1500 'eurota gordum)Sahsen elimdeki propolisi elimi opene 40 gr./15 euro'ya satiyorum.Bu isin cazibeli yani diger taraftan toptanciya satsam bu parayi vermiyecegi kesin ama ne olursa olsun , yukarida gordum size kilosuna  30 tl teklif eden kisi sizinle resmen alay ediyor.Avrupada moda olan hersey 5-10 sene sonra Tukiye'ye gelir.Elinizdeki propolisi kapali ,kuruda , gunes isigindan uzakta  toplayin biriktirin ama bedavaya vermeyin
zeki bey teşekkür ederim kendi adıma ,kısa ve öz uyarmış ve bilgilendirmiş oldunuz sağolun
arkadaşlar bu sene propolis olayına daha fazla özen gösterelim
  son zamanlarda tv lerde yapılan bitki ve tohumlarla yapılan tedavileri anlatan proğramlar da o hafta konu olan bitki veya tohumu aynı hafta içerisinde attarlarda ve pazarlarda yok sattığına şahit oldum bizde bunu örnek alarak tvlare canlı yayınlara telle dahi olsa katılarak faydalarını anlatabiliriz ve propolise olan ilgiyi artırabilirz

Çevrimdışı Erdal ÇOKENGİN

• Larva
  • **
  • Yer: Ayvalık-BALIKESİR
    • ARICILIK TEDAVÝSÝ ÝSTENMEYEN BÝR HASTALIKTIR.
  • Arıcılık Tecrübesi: 10-15 yıl
  • Kovan Sayısı: 20
« Yanıtla #12 : Kasım 09, 2010, 10:07:56 »
Sayın Zeki Haluk bey
Sattığınız propolisi herhangi bir işleme tabi tumadan, ham(Topladığınız hali ile)olarakmı pazarlıyorsunuz?Eğer böyle ise kullanım şeklinide rica edelim.
ARICILIK TEDAVİSİ İSTENMEYEN BİR HASTALIKTIR.

Çevrimdışı maakbulut06

• İşçi Arı
  • Yer: Bağlum Ankara
    • maakbulut@mynet.com
  • Kovan Sayısı: 25
  • Rakım: 1086
« Yanıtla #13 : Kasım 09, 2010, 10:33:21 »
Alt kısımda yazan " arıcılık tedavi istemeyen bir hastalıktır" sözünü hiç sevmiyorum ve tasvip etmiyorum. Bizim ülkemizde nedense hobiler ve bu gibi faydalı ugraşlar bile hastalık olarak anılıyor.

Ençok iç anadoluna güvercin besleyenlere kuş hastalığı sende demi var diya sorulur.

belkide bir kaç koloni alıpda bakman isteyenler banada hasta derler diye yapmayabililr.

Hastalık; Çevresel negatifler veya kişisel negatiflerin ya da bunların her ikisinin birlikte toplam etkilerinin, insan vücudunda yol açtıkları sistem bozuklugudur vb çok cevap var.

Probolisi nasıl kullandığınızı anlatırsanız seviniriz.
Ankara-Keçiören-Bağlum'lu Mehmet Ali AKBULUT

Sevelim;  Yaratan'dan dolayı, yarattıklarını.

Çevrimdışı Erdal ÇOKENGİN

• Larva
  • **
  • Yer: Ayvalık-BALIKESİR
    • ARICILIK TEDAVÝSÝ ÝSTENMEYEN BÝR HASTALIKTIR.
  • Arıcılık Tecrübesi: 10-15 yıl
  • Kovan Sayısı: 20
« Yanıtla #14 : Kasım 09, 2010, 19:33:36 »
Sayın maakbulut06
Sevmiyorum dediğiniz cümlenin içinde çok derin anlamlar vardır.
O Cümleyi iyi tahlil etmenizi öneririm.
Biz burada başkalarının blog başlıklarını eleştireceğimize propolis konusuna eğilsek
 daha faydalı iş yapmış oluruz gibi geliyor."Probolis"değil propolis olacak.

ARICILIK TEDAVİSİ İSTENMEYEN BİR HASTALIKTIR.