Gönderen Konu: Amatörce Ana Arı Üretimi (Kurtçuk Aktarımıyla) ilgili sorular, cevaplar  (Okunma sayısı 49296 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı hamravat

• Ana Arı
  • Yer: Yapraklı--Ergani
  • Arıcılık Şekli: Amatör
  • Arıcılık Tecrübesi: 1-5 yıl
  • Kovan Sayısı: 9
  • Rakım: 950
               Hakan bey hayırlısı olsun. Geçen yıl benimde temizlemeden koyduğum çanaklara süt koyup ta kurtçuk aktarma yapınca kabul edildi. Zaten 1. gün kontrol ettiğinde tutan memeler belli oluyor tutmayanları tekrar temizleyip kurtçuk aktarabilirsin. Mühim olan kurtçuğun en küçük c olması.  Kurtçuk aktaracağın çanaklara arı sütü koyunca ana arılar daha güçlü oluyor. Analar çıktıktan sonra diplerinde arı sütü kalmış oluyor.
          Hocalarımızın sayesinde çok şey öğrendik. Uygulamaya devam öğrenmeye de devam. Bereketli sezonlar diliyorum.

Kaliteli ana için çok arı sütünden ziyade besin değeri yüksek arı sütü gerek.

şuana kadar ana üretimimde yüksükte sıfır süt tüken ana görmedim.

bir ana arının tüketeceğinden fazla arı sütü alamaz zaten.
bir ana arı ort. 0,25 gr dan fazla arı sütü alamayacağına göre

Sütün niceliği değil niteliği daha önemli .

Çevrimdışı Hakan TURNA

• Ana Arı
  • Yer: Arılık>>BURSA-Nilüfer-Tahtalı Köyü(mahallesi)
  • Öğretmen
  • Arıcılık Şekli: Profesyonel
  • Arıcılık Tecrübesi: 5-10 yıl
  • Kovan Sayısı: 35
               Hakan bey hayırlısı olsun. Geçen yıl benimde temizlemeden koyduğum çanaklara süt koyup ta kurtçuk aktarma yapınca kabul edildi. Zaten 1. gün kontrol ettiğinde tutan memeler belli oluyor tutmayanları tekrar temizleyip kurtçuk aktarabilirsin. Mühim olan kurtçuğun en küçük c olması.  Kurtçuk aktaracağın çanaklara arı sütü koyunca ana arılar daha güçlü oluyor. Analar çıktıktan sonra diplerinde arı sütü kalmış oluyor.
          Hocalarımızın sayesinde çok şey öğrendik. Uygulamaya devam öğrenmeye de devam. Bereketli sezonlar diliyorum.
Çok teşekkür ederim.

Çevrimdışı Hakan TURNA

• Ana Arı
  • Yer: Arılık>>BURSA-Nilüfer-Tahtalı Köyü(mahallesi)
  • Öğretmen
  • Arıcılık Tecrübesi: 5-10 yıl
  • Kovan Sayısı: 35

Kaliteli ana için çok arı sütünden ziyade besin değeri yüksek arı sütü gerek.

şuana kadar ana üretimimde yüksükte sıfır süt tüken ana görmedim.

bir ana arının tüketeceğinden fazla arı sütü alamaz zaten.
bir ana arı ort. 0,25 gr dan fazla arı sütü alamayacağına göre

Sütün niceliği değil niteliği daha önemli .
Şansıma kapanmamis memeler vardi. Onların sutlerinden alıp koydum.

Çevrimdışı aydin_etci

• İşçi Arı
  • Yer: ZONGULDAK-ÇAYCUMA
  • Kovan Sayısı: 64
  • Rakım: 300-650
Bu gün başlatıcı koloniye 48 adet transfer yaptım. Başlatıcı kovanda sadece ballı çerçeveleri bıraktım. YAvrulu çerçeveleri diğer kovanlara dağıttım. Başlatıcı kolonimde polenli çerçeve azdı. Bu yüzden diğer kovanlardan aldığım full polenli çerçeveleri başlatıcı kovana verdim. Fakat bu polenli çerçevelerin üst taraflarında çok azda olsa (20 kadar kapalı) yumurta vardı.
Kapalı yavru bulunmasında ana arı üretimi için bir sakınca olur mu?

Çevrimdışı hamravat

• Ana Arı
  • Yer: Yapraklı--Ergani
  • Kovan Sayısı: 9
  • Rakım: 950
Kapalı yavru olması daha iyi.

Çevrimdışı qasim

• Boş Petek
  • Yer: Azerbaycan
  • Kovan Sayısı: 14
  • Rakım: 929
Herkese merhabalar.
Kenan GİŞAN hocanın 2011 yılında "AMATÖRCE ANA ARI ÜRETİMİ  (Kurtçuk Aktarımıyla)" yayınladığı konunu okudum resimler açılmıyor, bu yıl inşeAllah kendi arılığım için amatörce ana arı üretmek istiyorum, ana arı çiftleştirme kutularını yaptım, konunu daha iyi anlaya bilmek için resimler olsaydı iyi olurdu.
Resimleri bulmaya yardım edersiniz çok sevinirim.
Önceden teşekkürler.

Çevrimdışı bkb1988

• Pupa
  • Yer: Bursa - Umurbey
  • Kovan Sayısı: 10
Selamlar Üstatlar,
Prof. Dr Muhsin Doğaroğlu hoca akrabalı yetiştirme konusunda uyarıları mevcut.
Bir videosunda tek bir koloniden yapacağınız larva transferinin akrabalı yetiştirmeye sebep olacağını bildirmiş.
Peki 2 adet koloniden transfer edeceğim larvaları, çıkmalarına 2 gün kala tamamen aynı cins arının olduğu 10 km uzaktaki farklı bir bölgeye taşıyıp burada çiftleştirsem, akrabalı yetiştirmeyi önlemiş olur muyum ?
Bir de az ana yapacağımdan 15-20 adet max. tamamen başlatıcı koloni içerisinde bırakamaz mıyım ? İlla bitirici kolonilere vermem mi gerekiyor.

Çevrimdışı Adem ALTINOK

• Ana Arı
  • Yer: Ankara Ayaş
  • Kan Grubu BRh+
  • Arıcılık Tecrübesi: 10-15 yıl
  • Kovan Sayısı: 70
  • Rakım: Kızılcahamam-Sazak 1220 m;Ayaş- 1000 m
Selamlar Üstatlar,
Prof. Dr Muhsin Doğaroğlu hoca akrabalı yetiştirme konusunda uyarıları mevcut.
Bir videosunda tek bir koloniden yapacağınız larva transferinin akrabalı yetiştirmeye sebep olacağını bildirmiş.
Peki 2 adet koloniden transfer edeceğim larvaları, çıkmalarına 2 gün kala tamamen aynı cins arının olduğu 10 km uzaktaki farklı bir bölgeye taşıyıp burada çiftleştirsem, akrabalı yetiştirmeyi önlemiş olur muyum ?
Bir de az ana yapacağımdan 15-20 adet max. tamamen başlatıcı koloni içerisinde bırakamaz mıyım ? İlla bitirici kolonilere vermem mi gerekiyor.

Ana arılar aynı kovanda serbest doğunca oğul verir, bir birlerini öldürürler. Bu yüzden ana arı memelerini çiftleştirme kutusu veya anasız kolonilere vermeniz gerekir.

Veya ana arıların bir birini öldürmesini ve oğul vermesini engellemek istiyorsanız ana arı memelerini tüp içine alınız. Tek sefer ana arı yetiştiriciliği için farklı bir bitirici koloni gerekmez.

Akrabalığı önlemek için yakınlarınızda çok arılık ve koloni varsa (sayısını hatırlamıyorum, galiba olasılık hesabıyla 300-500 koloni gibi) sorun değil. Uzakta çiftleştirmek de sorunu çözer.
aa
Problemi anlamak çözümün yarısıdır.

Çevrimdışı bkb1988

• Pupa
  • Yer: Bursa - Umurbey
  • Kovan Sayısı: 10
Ana arılar aynı kovanda serbest doğunca oğul verir, bir birlerini öldürürler. Bu yüzden ana arı memelerini çiftleştirme kutusu veya anasız kolonilere vermeniz gerekir.

Veya ana arıların bir birini öldürmesini ve oğul vermesini engellemek istiyorsanız ana arı memelerini tüp içine alınız. Tek sefer ana arı yetiştiriciliği için farklı bir bitirici koloni gerekmez.

Akrabalığı önlemek için yakınlarınızda çok arılık ve koloni varsa (sayısını hatırlamıyorum, galiba olasılık hesabıyla 300-500 koloni gibi) sorun değil. Uzakta çiftleştirmek de sorunu çözer.
Sagolun hocam;
Tabii uzunca 4 adet koloni yapiyoruz; her bir kovanda 4 giriş deliği olacak. Girişleri farklı renklerde olacak ve bölme tahtasiyla 4'e bolebilecegim.
Böylece 16 ana yetiştirme sansim ayni anda.
Şuan 8 benim+3 ağabeyimin kovani dolu.
2 kovanim hem bal verimi hem az ogulcu oluslari sebebiyle hem de farklı cins oluslari sebebiyle kullanacagim.
Saf olsun ogulcu anadan olan erkeklerle ciftlesmesin istiyorum.
Aldigim yere goturecegim bu 16 anayi cikmalarina bir kaç gün kala. Şayet bu yolla akrabaligida engelliyorsam yol haritam doğru demektir :)

VIA_V8C cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi