Gönderen Konu: kooperatif calışma  (Okunma sayısı 3181 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı isoger1

• Boş Petek
kooperatif calışma
« : Mart 24, 2009, 16:22:52 »
Ben ariciliğa yeni başlamak durumundayım.
Lamerim kod adlı üyemizin actığı bir konuya bir ileti göndererek fikir ve yadımlarınızı istedim.
Ancak şu ana kadar forumda gördüğüm yazılardan 50 kovan altında arıya sahip olanların birliklere katılma olasılığının sıfır olduğu bilgisini edindim.
Bilgi edinme , planlama, yer hazırlama, arı edinme, arı bakımı, koloni artırma ve pazarlama bu konuda ana baslıklar gibi gorulüyor ve yeni başlayanlar da bu konulrda bir şekilde ortak oyun arkadaşları bulabilmeliler diye düşünüyorum.

Yeni başlayanlar için kooperatif çalişma olanağı nasıl sunulabilir ve
Deneyimlilerin birlikleri ile el sıkışma nasıl sağlanabilir konularında görüşlerinizi bekliyorum.

sevgi ve saygıyla,
ismail

Çevrimdışı isoger1

• Boş Petek
Ynt: kooperatif calışma
« Yanıtla #1 : Mart 24, 2009, 16:39:38 »
Özellikle Trakya-Marmara Bölgesinde aktif olan, olmak isteyen üyelerin
bu konudaki görüşleri olumlu olanların
istem bildirerek bir kooperatif çalışma platformu kurmaları bence doğru olur
ve beni çok sevindirir.
Örneğin benim diğer işlerim nedeniyle bir hafta sonu arılığa erişememem veya
arılarımın ölmesi nedeniyle arı arenasının sahipsiz (arısız) kalması ve belki bir dizi başka konu
birliktelikle daha ekonomik işlenebilir.
Forum burada mutlka yardımcı ancak legal altyapısı da olan bir birliktelik düşünmek yararlı olabilir.

yenilenen sevgi ve saygıyla,
ismail

Çevrimdışı Halil BİLEN

• Administrator
  • Ana Arı
  • Yer: Mustafakemalpaşa
    • http://www.halilbilen.com/
  • Arıcılık Şekli: Profesyonel
  • Arıcılık Tecrübesi: 20 yıl üstü
  • Kovan Sayısı: 350
  • Rakım: Rakım Kirmasti Çayı ile bir.
Kooperatif çalışma
« Yanıtla #2 : Mart 24, 2009, 17:15:46 »
Öncelikle yeni başlayanların briliklerden beklentilerinin ne olduğu ile birlikler tarafından ne yapıldığı birbiri ile örtüşmüyor.

Birliklere asil üye olmak için 50 koloni şartı aranıyor ama asil üye olmasanızda aday üye olmanız için koloni sayısı şartı yok.

Arıcılıkta çalışma platformu kurmak çok zor.

Bu dediğiniz olayı başarabilen bir ekipte olan birisi olarak, siz öncelikle arıcılığa başlayın, gerisi yavaş yavaş olgunlaşır diyorum.

Ancak yeni başlayacak olanların en büyük dertlerinin öncelikle arılarını koyabilecek ve diğer yeni başlayanlarla bir arada bulunabilecekleri uygulama arılıkları kurulması gerektiğini bir çok ortamda belirttim ve bulunduğumuz yerde bunun çalışmalarını yapıyoruz. Ancak çok ama çok zor iş...
http://www.halilbilen.com/

http://halilbilen.blogspot.com/

http://www.facebook.com/halilbilen

halilbilen2@hotmail.com

Yola Çıktıklarını, Yolda Bulduklarına Değişirsen; Yolunu Kaybedersin.

Yanlış trene bindiysen, koridorda ters yöne koşmanın bir faydası yoktur.

Çevrimdışı isoger1

• Boş Petek
« Yanıtla #3 : Mart 24, 2009, 17:34:29 »
Önce yanıtınız için teşekkür ederim.
Birlikte çalışmak her zaman zordur, insan küçük bir çocuk iken bile kendi yoluna gitme sevdalısıdır; bunu biliyorum.  Kendi çocuklarıma ateşle oynama dediğim halde, tutuşturup attıkları bir kibrit az daha evi yakıyordu, bizzat yaşadım ve Allah'a şükür tam zamanında eve gelmiştim.
Bu mentalitenin insanı eriştirdiği noktayı da görebiliyorum.

Arı petekleri altıgen kurar, bunun bir mantığı olduğu aşikar. Onlardan örnek alıp peteklerimizi hangi unsurlardan oluşturmalıyız ve hangi şekille kurmalıyız sorularını yanıtlayabilirsek ...

Tabi deneyimli bir üyenin deneyimsiz bir üyeye aktardığı çok özel bir bilginin küçük de olsa bir karşılığının olmasında da yarar görüyorum.
Bu nedenle forum ötesi legal altyapısı olan bir birliktelikten söz ettim.
Haklara riayet etmenin başarıyı artıran bir yönü olduğunu düşünüyorum.

Foruma henüz bugün katıldım.
Ancak kooperatif çalışma için gerekli olan
* bir konuya sevgi ile yaklaşarak çalışma ve
* kooperasyonun gerektirdiği karşılıklı sevgi+saygıyı
forum üyeleri arasında görüyor, bu nedenle umutlanıyorum.

beklenti ile,
ismail

Not: Arıcılığa başlamadan bile, örneğin arazime kovan konulmasını sağlayarak, çorbada tuzum olabileceğini düşünüyorum.

Çevrimdışı isoger1

• Boş Petek
« Yanıtla #4 : Mart 28, 2009, 15:32:26 »
Yeniden Merhaba,

Bu konunun pek de revacta olmadığı görülüyor. Nedenlerini anlamak kolay.

Bu konu başlığı ile surdürmemin nedeni de basit: "Teknik Arıcılık" vb. bir ustbaşlık aradım ve bulamadım. Gerçekte şu an işlemeye aşladığım  konu için en uygun başlık bu: Teknik Arıcılık*.

Perşembe günü forum üyelerinden sn. Yalçın Sezer beyefendi ile görüştüm ve ülkemize bal ithal edildiğini öğrendim. Benim beklentim ihraç iken ithal öğrendim. Nedenlerini sorduğumda ise "fiyat ve teknik arıcılık kaynaklı ucuzluk" yanıtı aldım.

1. Teknik arıcılık özellikle rekabet gücü sağlayan teknik arıcılık nedir bilmek isterim. Bilen üyelerin bizleri aydınlatmaları ...
Özellikle biz nasıl teknik arıcılığa katkıda bulunabiliriz sorusuna bir yanıtı olan üyemiz var mı?

2. Ben artık emekli oldum ancak eski çalışma arkadaşlarımdan 3-4 tanesi görüntü işleme teknikleri ile uğraşmayı sürdürüyorlar. Oldukça önemli pozisyonlarda bunu sürdürüyorlar. Yalçın beye söz verdim ve onlara yazacağım ancak yazmadan önce de bu forumdaki arıcıların görüşlerini almakta yarar var.

2a. Kovan girişine konulan bir kamera ve arkasına bağlı bir bilgisyar ile sortilerin takip edilmeleri, ayırdedilebilen özel arılara ilişkin sortilerin takip edilmeleri bir yarar sağlar mı?

2b. Kovan içerisine konulan bir basit mikrofon ile kovan içi seslerin kaydedilmeleri, spektrum analizine tabii tutularak kovan içi oğul verme, huzur vb. özelliklerin izlenmeleri bir yarar sağlar mı?

saygı ve sevgiyle,
ismail

*Forum yöneticileri benzer bir üstbaşlık olanağı açabilirler mi diye sormak isterim.

Çevrimdışı Murat Çakır

• Murat Çakır
  • Administrator
  • Ana Arı
  • Yer: İstanbul
    • www.beyazkovan.com
  • Arıcılık Şekli: Amatör
  • Arıcılık Tecrübesi: 10-15 yıl
  • Kovan Sayısı: 20
  • Rakım: 63
« Yanıtla #5 : Mart 28, 2009, 21:39:44 »
İsmail bey, sanırım Teknik Arıcılık terimini, teknolojik imkanlardan yararlanarak arıcılık yapmak olarak değerlendiriyorsunuz.

Teknik arıcılık, yüzyıllardan beri yapılan klasik arıcılık biçiminden farklı olarak, çeşitli bilim dallarının verilerini kullanarak arıcılık yapma anlamına geliyor.

Örneğin biyoloji, zooloji vs.

Biyoloji biliminin gelişmesiyle birlikte, arının yaşam döngüsü iyice anlaşıldı ve buna göre arı kolonisi yönetim modelleri geliştirildi. Teknik arıcılık bir bütün olarak bunları ifade eden bir kavram.

Yurtdışında genelde arıcılık büyük işletmeler şeklinde yapılıyor. Teknolojik imkanlar ise kovan içi uygulamalarda değil, arının yüklenmesi, taşınması, balın alınması süzülmesi vb gibi konularda kullanılıyor. Bizde genelde bu işler hala kol kuvvetiyle yapılıyor.

Yani kovan içine koyacağımız teknolojik cihazlarla bir takım izlemelerde bulunarak ticari arıcılık yapma uygulaması dünyada kullanılan bir yöntem değil.

Zaten arı biyolojisi, arı kolonisi yönetimi bilgi ve becerisine sahip olduğumuzda olayın kontrolünü elimize alabiliyoruz.

Örneğin Teknik Arıcılık modeli diyor ki, bir ana arı ile iki kışa girmeyin, yaşlı ana ile çalışmayın, bu verimliliği düşüren bir etkendir. Ama ülkemizdeki genel uygulama, ana arı kendi ölünceye ya da kovan kendi değiştirinceye kadar onu muhafaza etmek.

Bu durum şöyle bir sonuca neden oluyor. Diyelim 100 kovanınız varsa, anası genç olan 40 tanesinden mükemmel verim alıyorsunuz, anası nitelikli olmayan 60 tanesinden ise yüksek verim alamıyorsunuz. 40 kovan ortalaması yüksek oluyor, ama 100 kovan ortalaması düşük oluyor.

abadile

• Ziyaretçi
« Yanıtla #6 : Mart 30, 2009, 21:39:37 »
İsmail Bey, Biz teknolijik arıcılığa henüz geçemedik ama teknik arıcılıkla ilgili ne sorarsanız sorun.

Çevrimdışı isoger1

• Boş Petek
« Yanıtla #7 : Nisan 03, 2009, 11:47:43 »
Değerli Murat Bey ve Abadile,

Her ikinize de yanıtlarınız için teşekkür ederim.
Murat Bey son derece doğru algılamış ve değerlendirerek yanıtlamışsınız, ayrıca teşekkür ederim.
Ölçek sorunu her işte karşımıza geliyor, mecburen, babalarımızdan kalanın yetersizliği nedeni ile, köçek usulü yanıt veriyoruz. Yine de bu bizi yenilikler aramaktan vazgeçirmemeli.
Ancak yenilik ararken keyfe men yeşa gitmek de olası değil. Bilenlerin fikirlerini almaya çalışmak gerekli. Bu bağlamda ben iki konuya değindim:

1. Kovan İçi seslerin dinlenmesi ve çözümlenmesi.
Bir kovanın yapısı gereği içine kamera yerleştirip neler olup bittiğini gözlemek zor.
Ses ise çok kaynaklı ve özele yönelmek zor. Ancak kovan psikolojisinin bir şekilde çıkan seslere yansıyacağı kesin. Kanat çırpmalar genlik ve sıklıklar mutlaka değişecekler.
Örneğin oğul verme öncesi bir değişiklik benim gibi layman'ler tarafından bile bilinir durumda.
Böyle bir girişimin maliyeti yüksek değil. Kovan içine yerleştirilen bir mikrofon, analog seslerin sayısala dönüştürülmesi ve hemen her yerde bulunabilecek oldukça eski bir bilgisayar yeterli.
Hatta kayıt işleminin bir cep telefonu ile yapılıp. seslerin kayıt ardından değerlendirmeye alınmaları da da söz konusu.
Kovan psikolojisini algıladığımızda gerekli önlemleri de alabiliriz.

Tabii burda olay geliştikten sonra tepki vermek de ikinci seçenek. Yani sonuçları gözleyerek de tepki vermek olası.

Bütün sorun yaptığımız hayır ürküttüğümüz kurbağaya değer mi, cost/performance oranı ne olur, ne harcar ne elde ederiz?

Hatta burada bir ses değerlendirme merkezi gibi bir şey ve kaydedilen seslerin oraya gönderilmeleri de söz konusu olabilir. Buradan cıkacak sonuçlara göre aynı durumla yeniden karşılaştığımızda çok daha doğru tpkiler vermemiz söz konusu olur.

2. Kovan girişine bir kamera konulması ve sortilerin izlenmesi.

Arılar kendi iç değerlendirmelerini ve hesaplaşmalarını yapıyor gibi. Kovan verimleri arasında farklar olduğu açık. Bu farkların sorti sayıları ile ilintileri de açık.
Az da olsa etkin olabilecek bir faktör kovan içerisinde arının gucü, mutluluğu vb. nedenlerle taşımaya karar verdiği yükün artıyor olabilmesi.
Bu konuya geliş nedenimiz de zaten bu, Yalçın bey yeni bir kovan geliştirmiş ve arıları eski kovandan yeni kovana taşıdığımızda neler oluyor bunu nicemsel olarak gözlemlemek.

Değerlendirmeleriniz bu yazdıklarımı da göz önüne alarak bir kez daha yaparsanız olaki daha yararlı bir noktaya erişiriz.

sevgi ve saygılarımla,
ismail