Gönderen Konu: Forum ve Tanıtım Reklamları  (Okunma sayısı 13986 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı Murat Çakır

• Murat Çakır
  • Administrator
  • Ana Arı
  • Yer: İstanbul
    • www.beyazkovan.com
  • Arıcılık Şekli: Amatör
  • Arıcılık Tecrübesi: 10-15 yıl
  • Kovan Sayısı: 20
  • Rakım: 63
Forum ve Tanıtım Reklamları
« : Mart 15, 2009, 22:56:38 »
Bilindiği gibi arıcılık sektörümüz, diğer sektörlerin yanında oldukça zayıf kalmış durumda.

Tanıtım, pazarlama, ürettiğini tüketiciye ulaştırabilme konusunda ciddi sıkıntıları var.

Sitemizi arıcılık bilgi paylaşımı amacıyla kurduk, aktif bilgi paylaşımı yapan arkadaşlarımızın da kendi üretimleriyle ilgili tanıtımlarda bulunmalarına da prensip olarak itirazımız yok. (Örneğin, beyazkovan forumunda bu tür paylaşımlara izin vermiyoruz.)

Fakat bazı arkadaşlarımız sürekli kendi tanıtım mesajlarını bir çok konunun altına rasgele yapıştırıyor.

Bunları farkettikçe siliyorum. Kendinizle ilgili tanıtmak istediğiniz bir üretiminiz varsa, ilgili bölüm altında 1 kere yazdığınızda, o üretime ihtiyaç duyan üyeler sizin mesajınızı okur.

Aynı mesajı defalarca yazmak ancak silinmesine yol açar, bilginize.

Bir de büyük işletmelerin forumu reklam amacıyla kullanma teşebbüsleri oluyor, onları da farkettikçe siliyorum.

Burası arıcılığa hevesli, genellikle de amatör arıcıların bilgilerini paylaşım platformu. Forumun devamını sağlayabilmesi için ciddi bir emek ve özveri harcıyoruz, her mesajının içinde bir reklam linki olan forumları hiç taklit etmeyerek kendi yağımızla kavrulma yöntemini tercih ediyoruz..

Üyelerinin ve forum yöneticilerin özverisi ile devam eden böyle bir ortamı istismar edecek yaklaşımlardan kaçınılmasını istirham ediyorum.

Çevrimdışı Ali Varol

• Ana Arı
  • Yer: Antalya- Manavgat - Ahmetler
    • Manavgatlý Arýcý
  • Arıcılık Tecrübesi: 20 yıl üstü
  • Rakım: 40 m. ile 1700 m. arası
Ynt: Forum ve Tanıtım Reklamları
« Yanıtla #1 : Ocak 17, 2010, 12:30:13 »
Bu gün sabah bu sayfalara bakınca bir duyuru gördüm, açıp okudum. "Şu kadar balım var şu fiattan satılıktır... vs..."

Güzel. İhtiyacı olanların işine yarayabilir, iyi olmuş.

Baktım, başka bir başlık altında benzer bir duyuru... Açıp baktım, aynı duyurunun kopyası. "Acaba yanlış mı açtım?" diye kontrol ettim, hayır yanlış değil. Arkadaşımız aynı duyuruyu iki tere yazmış. Besbelli işini garantiye almak istiyor. Olabilir.

Derken, benzer şekilde üçüncü bir duyuru... Başka bir başlık altında. Açtım baktım, Anah... Gene aynı duyurunun kopyası.

Başka bir bölümde, gene aynı duyuru... "Dalga mı geçiyor bu adam bizimle?" diye söylenmekten kendimi alamadım.

Kovan alım - satım duyuruları... İhtiyacı olan arkadaşlarımızın işine yarayabilir. Bal alım - satım duyuruları... İhtiyacı olan arkadaşlarımızın işine yarayabilir. Ama bunların da bir ölçüsü olmalı. Ölçüyü kaçırana karşı tepkimizi göstermeliyiz. Tepkimizi göstermezsek, forum, forum olmaktan çıkar reklam çöplüğüne döner.

Şurada ne güzel deneyimlerimizi, bilgilerimizi paylaşıyoruz. Hepimiz faydalanıyoruz. Bu güzel ortamı kasıtlı ya da kasıtsız sabote etmek isteyenlere karşı tepkimizi gösterelim. Hepinize iyi günler.

(Not: Şu anda sözünü ettiğim duyurular silinmiş.)
Arıcı arkadaşlarımıza sağlık, bol ürün ve işlerinde kolaylıklar diliyorum.
http://bombusarilari1.blogspot.com/
http://manavgatliarici.blogspot.com/

Çevrimdışı bekir albaş

• İşçi Arı
  • Yer: seferihisar -izmir
  • Arıcılık Tecrübesi: 1-5 yıl
  • Kovan Sayısı: kış sonrası 4 de düşmüştü şimdi8 oldu haziran 12 yeter
« Yanıtla #2 : Ocak 17, 2010, 17:21:13 »
evet 6 ayrı yerde yazılmıştı hepsde aynı kopyaydı silinmesi iyi olmuş

Çevrimdışı Murat Çakır

• Murat Çakır
  • Administrator
  • Ana Arı
    • www.beyazkovan.com
« Yanıtla #3 : Ocak 17, 2010, 22:54:45 »
Forumu sürekli takip edemediğimiz için bu tür olaylar bazen gecikmeli olarak müdahale görebiliyor.

Arıcılık sektörüne bir katkımız olması için arıcıların ilan ve tanıtımlarına izin veriyoruz. Oldukça suistimale açık bu izini nasıl bir yöntemle yoluna koyacağımız konusunda da tereddütler yaşıyoruz.

Çevrimdışı tabanca

• Pupa
« Yanıtla #4 : Ocak 18, 2010, 01:59:14 »
Selamlar

O arkadaş ballarının miktarınıda yanlış hesaplamıştı sanırım, inşallah az paraya vermedi balları... :D

Bence anasayfada alalım-satalım baslıgının yanına bir "reklamlar" bölümü açın.
Satıcılar da kendi markaları adına reklamlar bölümündetek bir konu başlığı açsınlar.
Kendi başlıkları altında istedikleri gibi reklamlarını/pazarlamalarını yapsınlar.
Forum içerisinde gereksiz yerlerde reklam yapmaya çalışanların bu haklarını da ellerinden almakla tehdit edersiniz.

Saygılar...

Çevrimdışı bekir albaş

• İşçi Arı
  • Yer: seferihisar -izmir
  • Arıcılık Tecrübesi: 1-5 yıl
  • Kovan Sayısı: kış sonrası 4 de düşmüştü şimdi8 oldu haziran 12 yeter
« Yanıtla #5 : Ocak 18, 2010, 07:11:02 »

Bence anasayfada alalım-satalım baslıgının yanına bir "reklamlar" bölümü açın.
Satıcılar da kendi markaları adına reklamlar bölümündetek bir konu başlığı açsınlar.
Kendi başlıkları altında istedikleri gibi reklamlarını/pazarlamalarını yapsınlar.

bencede güzel bir fikir

Çevrimdışı zeusfaber

• ÇOK İŞ VAR ÇOOOKKK...
  • Ana Arı
  • Yer: İstanbul-Silivri
  • Hakan TURAN - Ziraat Yüksek Mühendisi
    • Kolay Arıcılık
  • Arıcılık Şekli: Meraklı
  • Arıcılık Tecrübesi: 15-20 yıl
  • Kovan Sayısı: 225
  • Rakım: 102
« Yanıtla #6 : Mart 22, 2010, 09:19:43 »
Bu reklam mesajları iyice abartılı hale gelmeye başladı. Artık özel mesajla bile reklam atıyorlar. Hemen hemen her konunun içinde kovan satıyorum şu fiyat, çıta satıyorum şu fiyat. Yahu arkadaşlar ihtiyacı olan zaten buluyor sizin adreslerinizi. Olayı bu hale getirmeniz geçekten çok itici oluyor. Tamam reklamın iyisi kötüsü olmaz diye düşünebilirsiniz ama inan ki bu arıcı milleti çok seçicidir. Kendimden bilirim kılı kırk yarmadan bir şey almazlar. O nedenle vaz geçin şu reklam trafiğinden.
Kişisel Arıcılık Bloğum
http://kolayaricilik.blogspot.com/

Çevrimdışı Murat Çakır

• Murat Çakır
  • Administrator
  • Ana Arı
    • www.beyazkovan.com
« Yanıtla #7 : Mart 22, 2010, 10:05:54 »
Artık özel mesajla bile reklam atılacak noktaya gelinmişse, olay çığırından çıkmış demektir.

Yönetici olduğumuz için bize bu tür mesajlar gelmiyor. Özel mesajları da kişiye özel olduğu için, doğal olarak takip etmiyoruz.

Özel mesajlarından bu tür reklama yönelik ileti alan arkadaşlarımız bize bildirirse, gereken operasyonu yaparız.

Reklamlar konusunda ne tür bir yaklaşım sergileyeceğimizi belirlemekte zorlanıyoruz.

Ya komple yasaklamak lazım, ya da kontrol altına almak lazım.

Yasaklamak kolay, gördüğün zaman DELETE tuşuna basıyorsun iş bitiyor. Fakat kontrol altına almak bize ek bir zaman maliyeti getiriyor.

Çünkü kontrol altına almak demek reklam mesajlarının içinden seçmek, kurallara uymayanları silmek demek. Sonra da onunkini niye silmedin benimkini niye sildin diyenlere dert anlatmak.

Bir ara komple reklamı yasaklayalım dedik, fakat bir çok arkadaşımız, sektörün tedarikçilerine ulaşmak adına bu tür paylaşımların faydalı olduğunu söylediği için, bu tür bir uygulamaya gitmedik.

Çevrimdışı zeusfaber

• ÇOK İŞ VAR ÇOOOKKK...
  • Ana Arı
    • Kolay Arıcılık
« Yanıtla #8 : Mart 22, 2010, 11:22:07 »
SELAMLAR SAMSUN TERME  DE ARI KOVANI İMALATI YAPIYORUZ 1, SINIF KAVAK AĞACINDAN ARI KOVANI İMAL EDİYORUZ  FİYATLARIMIZ TOPTAN OLUP 40 TL DİR KARGO MÜŞTERİYE AİT TİR  SELAMLAR..     CEP TEL: 05448338977 KOVANLARIMIZ ALTLI ÜSTLÜ  DÜR.  SELAMLARRR
NOT: KOVANLARIMIZ PARÇA EKLEN MEMİŞTİR. TEK PARÇA HALİNDE İMAL EDİLMİŞTİR..

Bana gelen mesaj. Söylediğim havada kalmasın diye yapıştırayım dedim. Amacım bu arkadaşların üyeliği silinsin, atılsın gibi bir yaklaşım değil. Sadece yaptıklarının yanlış olduğunun bilincine varmalarını sağlamak.
Kişisel Arıcılık Bloğum

Çevrimdışı Murat Çakır

• Murat Çakır
  • Administrator
  • Ana Arı
    • www.beyazkovan.com
« Yanıtla #9 : Mart 22, 2010, 11:30:16 »
Hakan bey,

Elbette kimsenin üyeliği silinmesin, kapımız herkese açık olsun, hep birlikte bir sinerji oluşturalım istiyoruz.

Fakat forumu da sadece hazır reklam alanı ya da hazır bir pazar olarak görme yanlışına kapılmamak lazım.

Tedarikçilerle ilişki kurmak, sektördeki hareketleri izleyebilmek arıcılık açısından da önemli.

2006 yılında İstanbul'da 1000 tane çerçeveye ihtiyacımız oldu, sektörü bilmediğimiz için tedarikte zorlandık.

Şimdi elimizin altında ihtiyacımız olduğunda arayabileceğimiz bir sürü yer oldu.

Fakat bu paylaşımın suistimal ediliş sınırını belirlemekte zorlanıyoruz.

O zaman şöyle yapalım isterseniz.

İlgili bölüm altında tedarikçi arkadaşlarımız kendi konularını açsınlar.

Açtıkları konularda ürettikleri ekipman, iletişim bilgileri vs bulunsun.

Konuları kilitleyelim, üyelerin ya da konu sahibinin burayı uzatma şansı olmasın.

Fiyat pazarlığı, ürün tartışması vs gibi mesajlara izin vermeyelim.

Pazarlık etmek istiyen doğrudan ulaşıp pazarlığını  yapsın.

Sadece bu tedarikçi arkadaşların üretimlerinden bir şikayet olursa, satın alımcılara şikayet hakkı verelim. Böylece bir otokontrol imkanı sağlanmış olsun.

Sektöre katkısı olacak, forum sinerjisine destek olacak arkadaşlarla yolumuza devam edelim. Derdi sadece reklam olan, burayı sadece satış sitesi gibi görenlerle de yolumuzu ayıralım.

Çevrimdışı zeusfaber

• ÇOK İŞ VAR ÇOOOKKK...
  • Ana Arı
    • Kolay Arıcılık
« Yanıtla #10 : Mart 22, 2010, 14:17:48 »
Fikir fikiri, fikir doğruyu doğurur diye düşünüyorum. Arkadaşlara özel bir bölüm yapılacaksa orada hem ürünlerin hem de kişilerin reklamı tabiki olacaktır. Hatta o kısımda eleştirmek isteyen arkadaşların ürünleri de eleştirmesi doğruyu bulma amacı taşıdıktan sonra daha doğru olacaktır. Ama klasik bir konunun içerisinde (örneği ana arı yetiştiriciliği ile ilgili konuda kovan satıyorum 20 çıta hep beraber 60 TL diye) mesaj geçtiğinde insanın hakikaten canı sıkılıyor. Amaç her zaman üzüm yemek. Kovan yapan, çerçeve yapan arkadaşlar da sistemin olmazsa olmaz parçaları. Onlar olmadan makinede bir dişli eksik kalacaktır. Ama makinenin dişlilerini arada yağlamak ve temizlemek gerekiyorsa o da yapılmalıdır.
Kişisel Arıcılık Bloğum

Çevrimdışı Murat Çakır

• Murat Çakır
  • Administrator
  • Ana Arı
    • www.beyazkovan.com
« Yanıtla #11 : Mart 22, 2010, 14:33:00 »
ALALIM SATALIM diye özel bölümümüz var zaten. Ama çoğunlukla doğru kategoride yazmaya dikkat edilmiyor.

Ben operasyonu yaptım, bütün eski tanıtımları kaldırdım. Tanıtım yapmak istiyen arkadaşlar ilgili kategoride, belirlenen şartlar dahilinde tanıtımlarını yaparlarsa, ihtiyaç duyan arkadaşların kendilerine ulaşması da kolay olur.

Bir de tanıtım mesajının altına tartışma ya da soru mesajları yazılması, konuları gereksiz yere uzatıyor. Yeni düzende bu durumu da engelliyoruz. İhtiyaç duyan arkadaşlar bunu forumda sormak yerine doğrudan tedarikçiyi ararlarsa, hem mesaj kalabalığı azalır hem de forumun yükü hafifler.

Burada tanıtım yapılan ürünlerden alıp da şikayetçi olan arkadaşlar olursa, oto denetim olması açısından ŞİKAYETİM VAR bölümünde yazılabilir.

Çevrimdışı Halil BİLEN

• Administrator
  • Ana Arı
  • Yer: Mustafakemalpaşa
    • http://www.halilbilen.com/
  • Arıcılık Şekli: Profesyonel
  • Arıcılık Tecrübesi: 20 yıl üstü
  • Kovan Sayısı: 350
  • Rakım: Rakım Kirmasti Çayı ile bir.
« Yanıtla #12 : Mart 22, 2010, 18:16:13 »
Bir de şöyle bir durum var.  :P

Ben hiç kimseye telefon numaramı bile vermedim, vermem de.

Devamında...

Telefon numaram. ... ... .......... şeklinde mesajlarda görülüyor.  :-\
http://www.halilbilen.com/

http://halilbilen.blogspot.com/

http://www.facebook.com/halilbilen

halilbilen2@hotmail.com

Yola Çıktıklarını, Yolda Bulduklarına Değişirsen; Yolunu Kaybedersin.

Yanlış trene bindiysen, koridorda ters yöne koşmanın bir faydası yoktur.

butquci

• Ziyaretçi
« Yanıtla #13 : Mart 22, 2010, 19:59:53 »
işin komik tarafı özel mesaj yollayan kişi mesajı kime yolladığına bakmadan rasgele yolluyor
mesela bana gelen özel mesajda kavak ağacından ucuz kovan yaptığını söyleyen şahıs benimde marangoz olduğumu bilse bana o mesajı atarmıydı :)

musa acar

• Ziyaretçi
Ynt: Forum ve Tanitim Reklamlari
« Yanıtla #14 : Mart 22, 2010, 20:27:37 »
Al bendende o kadar bana da geldi ayni mesaj bende kendisine geri dondum imalatci oldugumu soyledim aslinda arkadasa bir yere kadar hak veriyorum umut dunyasi belki bir cikis yolu ve kesinlikle insanlarin rahatsiz olabileceklerini dusunmemistir