Gönderen Konu: Arılarım çok sinirli, arı sokması konusunda tavsiyelerinizi bekliyorum.  (Okunma sayısı 50652 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı Türkoğlu

• İşçi Arı
Üstat haklısın yalnız aşırı saldırganları nasıl temizleyeceğiz ki binlerce arı var?

Çevrimdışı Mehmet Erdal

• MeErCi
  • Ana Arı
  • Yer: Zonguldak
  • Arıcılık Şekli: Amatör
  • Arıcılık Tecrübesi: 1-5 yıl
  • Kovan Sayısı: 100
  • Rakım: 450
 Ben cevap vermek isterim :)

Ana arıyı öldürerek temizleyebilirsin. Başka bir koloniye ana yaptırıp yada günlük yumurtalı çıta alarak.
• Dağlarda, ağaçlarda ve onların kurdukları çardaklarda kendine evler edin. (Nahl suresi-68 )

Çevrimdışı Hüseyin Basri ÇALIŞKAN

• Hüseyin Basri ÇALIŞKAN
  • Ana Arı
  • Yer: AYDIN ÇİNE
    • Arıcılık bilgi paylaşımı bloğum
  • Arıcılık Tecrübesi: 10-15 yıl
  • Kovan Sayısı: 90
  • Rakım: 90
Doğadan nektar geldiği bir dönemde iseniz bu koloniyi yerinden alıp arılığın az uzağına sakin bri yere koyarsanız,
Tarlacılarını başka kovanlara yönlendirirsiniz. Ana arıyı bulmak biraz daha kolay olur o zaman.  Anayı imha ettiğinizde huyunu beğendiğiniz bir koloniden yumurtalı ve larvalı bir çeceveyi işaretler bu kovana verirsiniz. Fazla yavrusu varsa diğer kovanlara alırsınız. sadece verdiğimiz çervedeki  yüksüklerden ana arı yaptırırsınız. Dikkat edilecek konu kıtlık var ise arı birbirini kırar.

O zamanda bu kovanın yerine kaldıdığınız an bir yavrulu peteğe sahip boş bir kovan koyarsınız. tüm tarlacıları buna toplanır ve uygun bri koloni ile usulune uygun birleştirirsiniz.

Adnan Menderes Üniversitesi Çine Meslek Yüksek Okulu Arıcılık Proğramı 2010 mezunu .. Arıcılık Teknikeri.

Çevrimdışı Mücahid Tiryaki

• Ana Arı
  • Yer: Giresun
    • http://www.reklamvira.com/
  • Arıcılık Şekli: Meraklı
  • Arıcılık Tecrübesi: 5-10 yıl
  • Kovan Sayısı: inişli çıkışlı tek tabanca 32 ..
Bu hafta arılığa gittiğimde babamın arılarını mevcudunu çoğaltmak için ayrı bir cins arı almış 20 çerçeve yavrulu bir şekilde neyse onların uyumunu bakmak için ve bi kaç tanede ayrı koloni oluşturmak için bakımyapıorduk hava da sisliydi ama o arılar acayip saldırgan çıktı eldivensiz girdim arılara arılar beni hep ellerimden soktu ellerimin üstü davul gibi oldu akşam üzeride şurup verirken oturdum düşünüyorum arılığın önündeki dalda bir karartı sonra bir yaklaştım arı hemen kovana yukseğe tuttuk dalı sirkeledim kovanın içine aldım arıyı bir kolonim daha oldu ama yerli arı deil o dışardan gelme arı atmış oğulu hemen anasını deiştirmem gerek o oğulun ...

Hava sisli iken nerede arı açsanız saldırgan olmaz mı? Heleki 20 çerceve bir arı ve yavrucuysa aç kalmış olması muhtemel.

Evet çok haklısınız hava şartları çok önemli arıda biliyorum ama haftada bir gün izin ve arılarda 100 km ötede olunca mecburen açmak zorunda kalıyorsun.o sarımsı cins arı saldırıyor ısırıyor ama fazla acıtmıyor,bizim kafkaz melezleri soktumu öttürüyor valla ama zevkide var soksunki balların fiyatını düşürmiim...
İlerlediginiz yolda hic bir zorlukla karsilasmiyorsaniz,bilinki o yol asla sizi dogruya ulastirmaz...

Çevrimdışı Mehmet Erdal

• MeErCi
  • Ana Arı
Sayın Tiryaki ;

Balın fiyatı arının saldırganlığıyla ölçülüyorsa 9. koloninin (yaparsa ) balına paha biçilemez. Kaşıkçı elması gibi olur :)
• Dağlarda, ağaçlarda ve onların kurdukları çardaklarda kendine evler edin. (Nahl suresi-68 )

Çevrimdışı Mücahid Tiryaki

• Ana Arı
  • Yer: Giresun
    • http://www.reklamvira.com/
  • Kovan Sayısı: inişli çıkışlı tek tabanca 32 ..
Yaptığım espiri anlaşılmamış sanırım,normalde eş, dost ucuzdan istiyor ya balı yediğim iğnenin acısı aklıma gelsin ki emeğimin karşılığını rahatça isteyebileyim.anlamında söylendi  :D ;)
İlerlediginiz yolda hic bir zorlukla karsilasmiyorsaniz,bilinki o yol asla sizi dogruya ulastirmaz...

Çevrimdışı Mehmet Erdal

• MeErCi
  • Ana Arı

Gayet iyi anlaşıldı :)

Siz eşe dosta hediyelik vermiyor musunuz ?

Hediye edin pazarlık kalmaz o zaman :D

Çevrimdışı babaefeoran

• Larva
  • **
Arkadaşlar neredeyse hergün arı sokuyor beni. 10 gün önce burnumu maskeye çok yaklaştırdığım bir anda burnumun ucundan soktu. İmpetigo diye bir cilt hastalığına neden oldu. Tedavi devam ediyor. Bugün de arabaya binerken gözümün üstünden soktu. Arının fıtratında var ama merak ediyorum. Arıyı kendimizden uzak tutmak mümkünmü ? Sinkov tarzı ürünler varmı acaba.

Çevrimdışı hamravat

• Ana Arı
  • Yer: Yapraklı--Ergani
  • Kovan Sayısı: 9
  • Rakım: 950
Bir talihsizlik olmuş.

Arılık ta arı tarafından sokulmayan arıcı mı var sanki.
 Örneğin her gidişimde ellerimde sokulmadığım gün sayısı çok az.

Tedbirden ziyade sizin ki alerjik bir durum.

Çevrimdışı babaefeoran

• Larva
  • **
Bence sinkov tarzı bişey olmalı. Kokusundan arının yaklaşamadığı bir krem veya sprey gibi bişey

Çevrimdışı Göksel PEKYUREK

• Ana Arı
  • Yer: Ankara
  • .
  • Kovan Sayısı: 60
  • Rakım: 1000
Arı sokmasının şakası yoktur.
Özellikle alerji gelişiyorsa hatta alerji riski yüksekse
arıcılıkla uğraşmak  tehlikelidir.

Çevrimdışı mustafa kemal alkoç

• Ana Arı
  • Yer: istanbul
  • Kovan Sayısı: Bir adet teknik kütük kovan, 82 adet dolu 50 adet boş
  • Rakım: 61
Arkadaşlar neredeyse hergün arı sokuyor beni. 10 gün önce burnumu maskeye çok yaklaştırdığım bir anda burnumun ucundan soktu. İmpetigo diye bir cilt hastalığına neden oldu. Tedavi devam ediyor. Bugün de arabaya binerken gözümün üstünden soktu. Arının fıtratında var ama merak ediyorum. Arıyı kendimizden uzak tutmak mümkünmü ? Sinkov tarzı ürünler varmı acaba.
Çok sakin olmalısınız arılığa gidince gürültü hışıltı çıkarmayın,ağır koku sürmeyin,maskenizi erkenden giyin.

Anasız kolonilere erken müdahale edin.Ana verin meme verin meme yaptırın vs.

Kovan içlerinde anormal işler yapmayın,kağıt strafor vs gibi Arının rahatsız olacağı dışarı atmak zorunda kaldığı şeyler bunlar.

Kovanlarının yerde olmasın kirpi vs hayvanlar gece rahatsız ediyorsa gündüze yansır bu stres.

Bu günler arılarınız çok sıkışık olmasın vede aç olmasın.

SADECE VAZGEÇENLER KAYBEDER.

İNSAN ÖZLEMEMELİ.

HAYAT BANA ARICILIK, ARICILIK BANA HAYAT VERDİ.

Arı diye bir derdim var bin dermana değişmem

Çevrimdışı babaefeoran

• Larva
  • **
Çok sakin olmalısınız arılığa gidince gürültü hışıltı çıkarmayın,ağır koku sürmeyin,maskenizi erkenden giyin.

Anasız kolonilere erken müdahale edin.Ana verin meme verin meme yaptırın vs.

Kovan içlerinde anormal işler yapmayın,kağıt strafor vs gibi Arının rahatsız olacağı dışarı atmak zorunda kaldığı şeyler bunlar.

Kovanlarının yerde olmasın kirpi vs hayvanlar gece rahatsız ediyorsa gündüze yansır bu stres.

Bu günler arılarınız çok sıkışık olmasın vede aç olmasın.
Değerli tavsiyeleriniz için teşekkürler Mustafa bey