Gönderen Konu: Arılarım çok sinirli, arı sokması konusunda tavsiyelerinizi bekliyorum.  (Okunma sayısı 50650 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı Mehmet Gençünal

• Ana Arı
  • Yer: Orhangazi / Bursa
    • Oksalik Asit Buharlaştırma Aparatı
  • Arıcılık Şekli: Profesyonel
  • Arıcılık Tecrübesi: 10-15 yıl
  • Kovan Sayısı: 40
  • Rakım: 290
Bu günlerde sokan arıların zehir şiddeti oldukça yüksek, insanın gözünden yaş getiriyor.

Kenan bey bu günlerde epey deneyim kazandı. :D
http://www.oxalicacidvaporizer.com
http://mgencunal-mgencunal.blogspot.com/
http://www.gurlearicilik.com
Olgun bir adamı dost edinmek isterseniz, eleştirin; basit bir adamı dost edinmek isterseniz methedin.

Çevrimdışı Bekir ARSAN

• BEKİR ARSAN
  • Ana Arı
  • Yer: BANDIRMA
  • Arıcılık Şekli: Meraklı
allah yardım etsin kenan beye  :) :)
BEKİR ARSAN  BANDIRMA BEZİRCİ KÖYÜ
DT 03.07.1965   
0Rh +
 beklenen    gün gelicekse cekilenler kutsaldır

Çevrimdışı delidumrul

• KADİR ERGÜN
  • Ana Arı
  • Yer: Ankara
  • Ankara-Akyurt-Teberik köyü
  • Arıcılık Şekli: Amatör
  • Arıcılık Tecrübesi: 5-10 yıl
  • Rakım: 1200
Abi sokulan bölgeye sirke yada amonyak sürmenin iyi geldiğini duydum sirkeyi denedim iyi geliyo gibi ;D
''ALLAH ARAMAKLA BULUNMAZ LAKİN BULANLAR ARAYARAK BULMUŞLARDIR''

Çevrimdışı Mehmet Gençünal

• Ana Arı
  • Yer: Orhangazi / Bursa
    • Oksalik Asit Buharlaştırma Aparatı
  • Arıcılık Şekli: Profesyonel
  • Rakım: 290
Abi sokulan bölgeye sirke yada amonyak sürmenin iyi geldiğini duydum sirkeyi denedim iyi geliyo gibi ;D
Sirkeyi bende kullanıyorum, ama sokulan bölgedeki zehir kokusunu yok etsin, tekrar arıyı hırçınlaştırmasın diye.

Amonyak bildiğim kadarıyla artık eczanelerde satılmıyor, uzun zamandır almadım, sadece duydum.

Vücut eskisi gibi değil, sokulan bölgede şişme olmuyor, artık zehire alıştık herhalde. :D

Benim bahsettiğim, bu günlerdeki sokan arıların verdiği acının, etkisinin fazlalığı idi.
http://www.oxalicacidvaporizer.com
http://mgencunal-mgencunal.blogspot.com/
http://www.gurlearicilik.com
Olgun bir adamı dost edinmek isterseniz, eleştirin; basit bir adamı dost edinmek isterseniz methedin.

Çevrimdışı Hüseyin.DİNER

• Ana Arı
  • Yer: ESKİŞEHİR
  • SÜNDİKENARICILIK http://huseyindiner.blogspot.com
    • H.DÝNER
  • Arıcılık Şekli: Meraklı
  • Arıcılık Tecrübesi: 1-5 yıl
  • Kovan Sayısı: 80+...
  • Rakım: 230-1300
Çok yakması;Arıların bu mevsimde daha zengin kaynaktan beslendikleri için olabilirmi diyorum.

Ben ,parmak aralarım gibi hassas yerlerimden sokunca "yandım anamı" basıyorum.
Dostluk;illa yan yana ,diz dize olmak değildir

Asıl can cana ,kalp kalbe olmaktır.(Hz.Mevlana)

SÜNDİKEN ARICILIK

http://huseyindiner.blogspot.com

505 843 28 48

mhceylan

• Ziyaretçi
Kesinlikle haklısınız abi.
Arı saldırdığında hareketsiz kalmak; kaçmaktan daha etkili oluyor bence.
Çünkü arı telaşlı hareketleri sevmiyor. direk saldırıyor.
Sakin ve esnek davranmak her zaman için daha iyidir.

Çevrimdışı delidumrul

• KADİR ERGÜN
  • Ana Arı
Bi kolonide bende var numunelik kapak açılınca ne kadar körük verirsem veriyim körüğü yedikçe sanki daha çok hırçınlaşıyor pantolandan geçiriyor mübarek okudum halil abi yavru bakımı görevi vermiş bende biras bekleyim hele mayıs 15 olsun ben yapacağımı biliyom tüm kolonilere takviye kullanacam yavru baksınlar :D

Çevrimdışı Mehmet Erdal

• MeErCi
  • Ana Arı
  • Yer: Zonguldak
  • Kovan Sayısı: 100
  • Rakım: 450
     Bizim bazı kolonilerde de saldırganlık göze çarpıyor.

Diğer kolonilere gereken her müdaheleyi rahatlıkla yapabildiğimiz halde bir kaç kolonimiz çok sinirli.

Balları var mevcutları var ana da var. Ama kovana 5 metre yaklaşınca hemen saldırıya geçiyorlar.

Bende onları çocuklara benzetiyorum artık :)

Hiperaktif arıcıklar :)
• Dağlarda, ağaçlarda ve onların kurdukları çardaklarda kendine evler edin. (Nahl suresi-68 )

Çevrimdışı Hüseyin Basri ÇALIŞKAN

• Hüseyin Basri ÇALIŞKAN
  • Ana Arı
  • Yer: AYDIN ÇİNE
    • Arıcılık bilgi paylaşımı bloğum
  • Kovan Sayısı: 90
  • Rakım: 90
Bekçi arıların zehir kesesi tam anlamıyla gelişmiş vede sokmaya hazır oluyor. İki analı denemelerde ve koloni destek yönteminde bekçi sayısı fazla iken çok sokmaları normal geliyor bana.. Pek çoğumuzun yaşadığı temel problem arıya yaklaşmayı bilmeyişimiz ve arıdan korkuyor olmamız. Maske eldiven gibi malzemlerinde temiz ve kokusuz olması gerekiyor.  Özellikle siyah çorapların açıkta olması, arının önünde fazlaca durulması, standart çerceve ve kovanla çalışılmaması, zamansız arı açılması, sokulmayı arttırıyor. Sakin çalışmayı, körüğü iyi kullanmayı, körükte çok kokulu naylon kaplamalı kartonlar yakmamayı koloniyi uçuş olmadığı zamanlarda çok gerekmedikçe açmamayı öneriyorum. Ama arı ırkından kaynaklı hırçınlıkları öne sürenler içinde şunu söyleyebiliriz. Ben gerekli her şeyi yapıyorum arım hala hırçın diyorsanız O ana arıları değiştirmek yaklaşık olarak  bir buçuk ayda koloniyi değiştirir. Ama dikkat edilmeli çok kaliteli ve gerekli gen kaynakları olabilecek arıları sırf biraz hırcınlar diyerek harcamak bana göre ters.

Şu meşhur  Sokmayan arıları çama getirirken bu sene bir deneyelim tutarsa bunlardan ana üreteceğim diyenlerin boş kovanlarını yüklerkenki görüntüsünü, yüz ifadesini ben biliyorum.. Muğla arılar dedikleri sert arıları şikayet edenlerde sürekli muğla arıların içinde bu günlerde.. İki senedir arı açan, yirmi yirmi beş koloniye bakan arıcıların ırk konularını kıyasıya eleştirmelerine her yerde sakin arı aramalarına bir anlam vermiyorum. Helki bazen 4 kolonim var ikisi çok sert diyerek ırk karşılaştırmalarına girenler yüzünden bilgisayarı kapatıp kendimi bahceye zor atıyorum.. Ancak yalanda yok bu başlık altındaki yorumları okudukça ilerleme kaydettiğimizi görüp seviniyorum.
Adnan Menderes Üniversitesi Çine Meslek Yüksek Okulu Arıcılık Proğramı 2010 mezunu .. Arıcılık Teknikeri.

Çevrimdışı Mehmet Erdal

• MeErCi
  • Ana Arı
  • Yer: Zonguldak
  • Kovan Sayısı: 100
  • Rakım: 450
     Geçen sene daha sakin olan arılar bu sene saldırganlık gösteriyor.

Bazı kolonileri rahatlıkla inceleyebilirken bazıları yaklaştırmıyor bile.

Neyin ne zaman ne oalcağı belli olmuyor.

Çocuklara değil kadınlara mı benzetmek lazım acep :) Ne kadar anlamaya çalışsan yine anlayamadığın şeyler oluyor :)
• Dağlarda, ağaçlarda ve onların kurdukları çardaklarda kendine evler edin. (Nahl suresi-68 )

Çevrimdışı Murat AKIN

• Genel Moderator
  • Ana Arı
  • Yer: Tekirdağ
  • Arıcılık Tecrübesi: 20 yıl üstü
  • Kovan Sayısı: --- adet kayıtlı
  • Rakım: 74 metre
Biraz uç cevap olacak ama:

Arı neden sokar önce onu oturup düşünelim, sonra da davrnışlarımızı ona göre yapalım.

Gerekirse banyo yapıp arıya gidelim.

Kokulu sabun şampuan kullanmayalım.

Esans türünden hiç bir koku sürmeyelim.

Arıcılık elbiselerimiz ve takımlarımız sık sık temizlensin, üzerinde zehir kokusu olmasın.

Bakım yaparken ellerimizi eski üzüm sirkesiyle yıkayalım.

Aynı yeri bir iki arı sokunca işi bırakıp orasını iyice yıkayalım.

Koyu renk giymeyelim.

Sıradan arı bakım yaparken hırçınlaşan kovanı kapatalım, uzak bir kovandan bakımı sürdürelim.

Kovanı elden geldiğğince birden çok açıp bakmayalım.

Rüzgarlı zamanda bakım yapmayalım.

Rüzgarlı yerde bakım yapacağımız kovanlarda, yaz aylarında üzerine boş yarım kat bir ballık koyalım.

Körükte soğuk duman bulunsun, arı sıcak dumanı sevmez.

Körüğü kullanırken yatak duman çıkacak şekilde kullanalım.

Körüğü kullanırken sessizce çok yavaş duman verelim.

Kovanı açmadan önce ve açtıktan sonra kovana darbeli bir durumda çarpmayalım.

Bakım yapılırken ve sağımda çerçeve üzerindeki arıları kovan içine değilde kovan önüne silkeleyelim.
Kovan içine silkelenen arı yandaki çerç.eveye çıkıyor, sonra onu bir daha silkeliyorsun.
Bu işlem birden çok olunca arı hırçınlaşıyor.

Sonuç olarak kokusuz, temiz ve özenerek bu işi yapamak gerekiyor.

Çevrimdışı delidumrul

• KADİR ERGÜN
  • Ana Arı
Hocam elinize sağlık güzel bir çalışma önermişsiniz bu durumlarda saldırırsa kesin benle bi alıp veremediği vardır  :D

Çevrimdışı malade5

• Günlük Yumurta
  • *
  • Yer: kocaeli
güzel tavsiyeler teşekkürler, elimden geldiğince uygulamaya çalışacağım elleri sirke ile yıkama kısmı hariç  ;)
daha o kadar cesaretlenemedim  :o   eldivene devam selamlar.

Çevrimdışı tabanca

• Pupa
Sayın Gençünal doğru söylüyor, eczanelerde artık amonyak yokmuş...

Bugün arılığa gittiğimde çakmağımın benzini bitmiş körüğü yakamadım. Olsun dedim iki çerçeve bakıp ineceğim, hemen hallederim. Kattan bir çerçeveye baktım ve katı yana aldım. Kuluçkadan çerçeveyi çekmeye başladığım anda arıların kabardığını hissettim ve hemen geri, yerine tepmeye çalıştım.

Ama ayaklarıma çok fena sarmışlardı. Katı yerine koymadan biraz uzaklaştım ama fazla patıranınca iyice sardılar. Ayak bileklerimdeki iğneleri sayamadım. Kot pantolondan sokanlar -sanırım kotun hareket edince iğneyi hemen çektiği için- fazla yakmadı. Gölge bir yerde bekleyince hızla dağıldılar. Usulca sokulup katı yerine koydum ve doğru eczaneye.

Dedim "amonyak". Eczacı dedi amonyak tarih oldu sana iğne yapalım. Sonra düşündü sen en iyisi doktora git. "Yapma" dedim ama yetişemedim doktoru aradı. Git dedi bekliyo ayıp olur.

Gittik, bir sağdan bir soldan iki tane iğne. Arılar yetmemişti...

Çevrimdışı malade5

• Günlük Yumurta
  • *
  • Yer: kocaeli
 :) geçmiş olsun allah şifa versin inş.