Gönderen Konu: Bakire Ana Arı Verme  (Okunma sayısı 8516 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı Göksel PEKYUREK

• Ana Arı
  • Yer: Ankara
  • .
  • Arıcılık Şekli: Amatör
  • Arıcılık Tecrübesi: 5-10 yıl
  • Kovan Sayısı: 60
  • Rakım: 1000
Ynt: Bakire Ana Arı Verme
« Yanıtla #30 : Mayıs 06, 2017, 21:21:59 »
Mümün bey bölmeyi dün akşama doğru yaptım bugun yağışlı olduğu için kontrol edemedim ama meme yapacak açık yavru vermedim hiç.

Normalde güçlü koloni çiftleşmemiş anayı keserler diye 2 çerçeve arıyı çuvala silkeledim dumanla tarlacıları uçurdum çuvalda kalanları bölmeye verdim.

Döllenmemiş ana arı koloniye verilir mi
Tabiki verilebilir ancak bazı uygulamalar yapıldıktan sonra.
Bakire ana arı verilen kovanlarda açık larva olmaması daha iyidir.Varsa ne yapılacak
Ana arı kafeste verilir
larvaların durumuna göre bir kaç gün kontrol devam eder.
Bu arada meme asılırsa memeler imha edilir.
Zaten bu tür bölmelerde bir kez meme yapılabilir.
kapalı çerçevelerle yapılan bölmelerde aynı işlem yapılmalıdır.
Her durumda ana arıyı kafeste vermek gerekir.
Meme riski olmayan kovanlarda bir gün ana kafeste kalmalı ikinci gün kek bölümünü açarız koloninin gücüne göre ortalama bir günde ana arı kafesten çıkarılır.
Bu esnada bakıcısı bile olmayan ana arılar beslenirler mi ? evet beslenirler kovanda bulunan genç arılar ana arıyı hemen beslemeye başlarlar.
Kafeste verilen bakire anayı,kovanda meme bile olsa genç arılar beslemeye devam eder.

Çevrimdışı mithat_k

• Ana Arı
  • Yer: Bursa-Karacabey
  • Arıcılık Şekli: Meraklı
  • Arıcılık Tecrübesi: 1-5 yıl
  • Kovan Sayısı: 5+1 çiftleştirme kutusu
« Yanıtla #31 : Mayıs 06, 2017, 21:45:17 »
Döllenmemiş ana arı koloniye verilir mi
Tabiki verilebilir ancak bazı uygulamalar yapıldıktan sonra.
Bakire ana arı verilen kovanlarda açık larva olmaması daha iyidir.Varsa ne yapılacak
Ana arı kafeste verilir
larvaların durumuna göre bir kaç gün kontrol devam eder.
Bu arada meme asılırsa memeler imha edilir.
Zaten bu tür bölmelerde bir kez meme yapılabilir.
kapalı çerçevelerle yapılan bölmelerde aynı işlem yapılmalıdır.
Her durumda ana arıyı kafeste vermek gerekir.
Meme riski olmayan kovanlarda bir gün ana kafeste kalmalı ikinci gün kek bölümünü açarız koloninin gücüne göre ortalama bir günde ana arı kafesten çıkarılır.
Bu esnada bakıcısı bile olmayan ana arılar beslenirler mi ? evet beslenirler kovanda bulunan genç arılar ana arıyı hemen beslemeye başlarlar.
Kafeste verilen bakire anayı,kovanda meme bile olsa genç arılar beslemeye devam eder.

Göksel bey malesef ben kafeste veremedim elimde kafes yoktu ana arılar teker teker doğmaya başlayınca boş kovanlara önce yeni doğan 2 şer ana arıları bıraktım.

Normalde çiftleşmeden feromon salgılamaz ama ben yine de kovanları arılandırmadan önce verdim ana arıları. Bu yaptığım doğru mu yanlış mı görecem!

Sonra sırasıyla ballı-kapalı çıkanlı-ham petek olmak üzere 3 çerçeve verdim ana arılar bu çerçeve üzerinde gezinmeye başladı.

En son güçlü bir kovandan 2  şer yavrulu çerçeve üzerindeki genç arıları yere serdiğim boş çuvala silkeledim. Emin olmak için yerdeki arılara duman verip tarlacıları uçurdum. Kalan genç arıları içlerinde 2 şer bakire ana bulunan kovanlara silkeledim.

Yarım kilo kekleri koyup kovanları kapadım. Sonucu çok merak ediyorum. Ne kadar süre sonra açıp anaları kontrol etmeliyim yaşıyorlar mı diye? 3 gün sonra erken mi olur?

Çevrimdışı adnantrk

• Pupa
  • Yer: Manisa
  • Kovan Sayısı: 55
  • Rakım: 70 m 39.enlem
« Yanıtla #32 : Mayıs 06, 2017, 22:16:46 »
 kovana  bakire bir ana verildiğinde ,

Bakire  ana peteklerin üzerinde hızlı ve korkak bir şekilde yürümeye başlar bu da diğer arıları sinirlendirir ve anayı kovalayıp sarıp öldürmeye çalışırlar.

Bakire anaları Brother Adamsın yöntemiyle Bölmelere ve güçlü olmayan kovanlara kolaylıkla kabul ettirebiliyorum.

Ana vereceğimiz kovanı bir gün önce şurupla besliyoruz.

Ertesi gün kovana vereceğimiz bakire anayı bir kafese koyup yarım saat kadar acıktırıyoruz.

Bu sırada ana vereceğimiz kovandan yavrulu bir petek çıkarıyoruz 5-10 dakika dışarda bekletiyoruz .

5-10 dakikada petek üzerinde sadece genç arılar kalıyor , tarlacılar kovana dönüyor ,

Genç arılar da gün ışığından dolayı sersemliyor.

Daha sonra acıktırdığımız anayı peteğe salıyoruz ve izlemeye başlıyoruz.

Acıkan ana petekte telaşla koşturmak yerine ballı bir göz bulup bal yemeye başlıyor veya genç arılardan besleme dileniyor.

Arılar ana arıyı çekiştirmeye başlarsa üzerine biraz duman sıkıp dağıtıyoruz.

Genç arılar ağızlarıyla anayı beslemeye başlarsa ana arı bu petek tarafından kabul edilmiş demektir.

Yavaşça kovana geri veriyoruz ve ana döllenene kadar kovanı rahatsız etmiyoruz.

Arı gibi eri olanın , cennet gibi yeri olur.

Arıcılık insanı haberi olmadan zengin eder.

Çevrimdışı Göksel PEKYUREK

• Ana Arı
  • Yer: Ankara
  • .
  • Kovan Sayısı: 60
  • Rakım: 1000
« Yanıtla #33 : Mayıs 06, 2017, 22:31:12 »
Zayıf koloninin başka alternatifi yoksa kabul oranı yükselir.

Çevrimdışı mithat_k

• Ana Arı
  • Yer: Bursa-Karacabey
  • Arıcılık Tecrübesi: 1-5 yıl
  • Kovan Sayısı: 5+1 çiftleştirme kutusu
« Yanıtla #34 : Mayıs 08, 2017, 21:20:12 »
Dün oğula hazırlanan güçlü bir koloniden birçok meme kestim bölme yapmak için ve bu memelerden yeni 6 adet ana arı doğdu.

3 boş kovan ayarladım ve herbirine  yeni doğan 2 bakire ana arıları verdim garanti olsun diye.

Sonra bu kovanlara tarlacıları uzaklaştırılmış 2 çerçeve genç arı silkeledim.

Her kovana bir çerçeve kapalı çıkanlı bir çerçeve ballı ve bir çerçeve ham petek yerleştirdim ve kovanları kapadım.

Bu 2 şer bakire ana arılardan illaki birer tanesi yaşar ve kabul edilir diye düşünüyorum

Burda sormak istediğim soru boş kovana  ilk bakire ana arıları vererek hata mı yaptım önce genc arı silkeleyip ondan sonra mı anaları atmalıydım?

Belki merak eden olabilir diye yazıyorum Cuma günü 3 er çerçeve olarak böldüğüm kovanlara 2 şer çiftleşmemiş ana arı vermiştim garanti kabul etsinler diye.

Dün kontrole gittiğimde 2 kovanda birer ana arı savaşı kazanmış ve koloni kabul etmişken bir kovanda ana arının biri işçiler tarafından kesilmiş diğeri de işçiler tarafından kovalanırken gördüm ve hemen kafese aldım kek koyarak tekrar aynı koloniye verdim.

Bugünkü kontrolde onu da kabul ettiklerini gördüm. Böylece 3 kovana çiftleşmemiş ana arı kabullendirdim.

Şimdi 10-15 gün kovanı açmayıp çiftleşmelerini bekleyecem. Ta ki ilk yumurtalarını atar ve yavrularını kapatırlar o zaman emin olacağım

Çevrimdışı osman şen

• Günlük Yumurta
  • *
  • Yer: bursa osmangaazi
  • Kovan Sayısı: 100
« Yanıtla #35 : Mayıs 27, 2017, 20:23:35 »
arkadaslar bakire ana arıyı en  fazla kac gun başlatıcda tutabiliriz , ciftlsşme özelliğini  yitirmeden

Çevrimdışı Murat AKIN

• Genel Moderator
  • Ana Arı
  • Yer: Tekirdağ
  • Arıcılık Tecrübesi: 20 yıl üstü
  • Kovan Sayısı: 100 adet kayıtlı
  • Rakım: 74 metre
« Yanıtla #36 : Mayıs 28, 2017, 04:24:37 »
arkadaslar bakire ana arıyı en  fazla kac gun başlatıcda tutabiliriz , ciftlsşme özelliğini  yitirmeden

2 haftayı pek geçmemeli.

Her geçen gün ana arının hesabına eksi yazar.