Gönderen Konu: Bu iş karlı bir işmi? Bu işten profesyonel olarak para kazanılabilir mi?  (Okunma sayısı 13406 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı bee

• Boş Petek
Selam,
Sivaslıyım ve Istanbul da yasamaktayım ve ancak her yıl Zara ya giderim. Her gittigimde bir cok kişinin balcılık yaptıgını görür ve bu işin gercekten karlı bir iş olup olmadıgını merak ederdim. Bu sene bir tanidigimla 50 kovan alarak baslamaya karar verdik ancak ben biraz tereddutteyim. Siz ne dersiniz? Bu işten profesyonel olarak para kazanılabiliyor mu?

Saygılarımla

Çevrimdışı bee

• Boş Petek
rakım yükseldikçe balın kalitesi artar  sivasın rakımı iyi ama ağaç varsa balın kalitesi düşer.

Çevrimdışı kuloğlu

• Boş Petek
Selam arıcı kardeşim. bak ben arıcılıktan para kazananları biliyorum. eğer işi iyi yapar ve orofosyenel olmaya bakarsan ne yapacaksın başka işi. pazarlama yöntemlerini öğren. arıcılık hem zahmeti az hem zevkli bir iş. daha yenisin durmadan tecrübelilere sor. ve öğren. kitaplardan çok uygulama önemli. yan. tecrübe. sana başarılar dilerim. ha bir noktaya dikkatini çekeyim başlangıç için 50 kovan çok. ben ce iki kişiyseniz ilk olarak 10 kovan yeter. sonra sıkılırsınız. çünkü bilmiyorsunuz.

Çevrimdışı kozlu

• Günlük Yumurta
  • *
Sizi tebrik ederim Ahmet51 bey, hiç bilgi ve tecrübeniz olmamasına rağmen 105 KOVAN ile arıcılığa başlamışssınız ve yeterli miktarda bal almışssınız, bu arada  profil bilgilerinizde 50 koloni arınız olduğunu belirtmişssiniz, sanırım 55 koloniyi sattınız yada 55 kovanınız boş dilerim busene boş kovNLrınızda dolar ve daha fazla bal alırsınız.
Başarılarınızın devamını dilerim.

Çevrimdışı ahmet51

• İşçi Arı
  • Yer: Aksaray/ortaköy/salarıgödeler köyü
  • Arıcılık Şekli: Amatör
  • Arıcılık Tecrübesi: 10-15 yıl
  • Kovan Sayısı: 50
  • Rakım: 1250
Sizi tebrik ederim Ahmet51 bey, hiç bilgi ve tecrübeniz olmamasına rağmen 105 KOVAN ile arıcılığa başlamışssınız ve yeterli miktarda bal almışssınız, bu arada  profil bilgilerinizde 50 koloni arınız olduğunu belirtmişssiniz, sanırım 55 koloniyi sattınız yada 55 kovanınız boş dilerim busene boş kovNLrınızda dolar ve daha fazla bal alırsınız.
Başarılarınızın devamını dilerim.

sayın kozlu kardeşim.ben 105 kovanla başladım ama daha öncesinde 6 yıllık bir tecrübem vardı.bu arıyı 2005 yılında aldım.bal hasat sonrası acaip garaip durumlardan dolayı arılarımdan 3 yıl uzak kalmak zorunda kaldım.ve yokluğumda arılar her geçen yıl yeteri bakım olmadığından zaiyat verdi.ve bu yıl bu arıyı 100 e tamamlayacam Allah'ın izni ile.bölme ve erken oğul alımı ile.arıcılık tecrübemi yıllık 1500-2000 koloni arıya bakım yaparak sağladım.bu eğitimi kars ığdır yöresinde yaptım.bu verim alışımız ve 105 kovanla başlamamızın nedeni bilgi ağarcığımızın olmasıdır.saygılar.
arıya bulaşma kurtulamazsın.bulaştıysan hiç çabalama, ayrılamazsın.aşk mıdır hastalık mıdır;ben anlamadım.eğer sen anlarsan bizede anlatırsın.

Çevrimdışı Murat AKIN

• Genel Moderator
  • Ana Arı
  • Yer: Tekirdağ
  • Arıcılık Tecrübesi: 20 yıl üstü
  • Kovan Sayısı: 75
  • Rakım: 74 metre
  1500 - 2000 koloni ?

Çevrimdışı mehmet55

• Pupa
  • Yer: samsun çarşamba
    • http://mehmet55.blogspot.com/
2000 çita olmasın

Çevrimdışı mematii

• Boş Petek
  • Yer: Nevsehir merkez
slm ben nevsehirde yasıyorum ve 10 tane rarı almayı düsünüyorum bana yardımcı olacak biriler var dır umarım

Çevrimdışı kozlu

• Günlük Yumurta
  • *

şu an duyabilirsin.ben arıcılığa 105 kovanla başladım.demekki ilki ben yapmışım.hemde elimde yeterli kabarmış petek olmamasına rağmen 60 teneke bal aldım.yeterli petek olsaydı kovan başına en az 1 teneke alabilirdim.hemde katkısız.

Yani 6 yıllık tecrübeden sonra 105 kovanla arıcılığa başladınız, yine 50 kovan ve üzerinde arıcılığa başlayanı duyamadım, buna üzüldüm,
Tecrübe ve emeğe saygımız(şahsım adına) vardır. Bilgi ve tecrübelerinizden yararlanmaktan mutluluk duyarız Ahmet bey kardeşim.

Çevrimdışı zeusfaber

• ÇOK İŞ VAR ÇOOOKKK...
  • Ana Arı
  • Yer: İstanbul-Silivri
  • Hakan TURAN - Ziraat Yüksek Mühendisi
    • Kolay Arıcılık
  • Arıcılık Şekli: Meraklı
  • Arıcılık Tecrübesi: 15-20 yıl
  • Kovan Sayısı: 225
  • Rakım: 102
1. Şimdiye kadar kendi başınıza arı kovanı açmadıysanız en ideal başlamarakkamı kendi fikrime göre 5 kolonidir. 1 koloni ile işe başlanmaz, 5 geçince de yetişemezseniz bocalama ihtimaliniz vardır.

2. Daha önce kovan açmış kontrol etmiş ve yılık bakımlarını yapmışsanız benim tavsiyem 50 kovn arılı ve 50 kovan da arısız satın almak ve çalışmaya başlamaktır. Burda kendinize güven ile beraber iş yapabilme zamanınız da önemlidir.

3. Daha önce bu işi yapmış para kazanmış veya batırmışsanız ekonomik gücünüz ne ise bu sefer onunla başllayın derim.

NOT: Arıcılık çok güzel meslek ve uğraşı. Fakat kesinlikle unutulmaması gereken arıcılık da diğer tarım alanları gibi üstü açık bir fabrikadır. Siz her şeyin eniyisini yapsanız dahi para kazanamama durumu olabilir.

NOT-2: 2005 yılında 55 arı ile ormanlık bir alanda 3 veya 4 çuval şeker verdiğim halde ve nerdeyse 10 farklı orman ağaç veya otu çiçek açtığı halde nektar bağlamamasından dolayı 10 kadar arıyı ilk baharın en güzel zamanında açlık durumunda bıraktığımı hatırlarım. Veya doğru düzgün biki olmadığı halde mesela sadece ayçiçeği zamnında rutubetin uygun gitmesi sonucu her kovandan bölme yaptığımız halde tek sağımda 1 teneke bal aldığımızı da hatırlarım. (O yıl ne bereketli idi, iki kere sağmıştık arıyı)

Sonuç itibari ile yapacağınız faaliyet bir canlıya bakmak. Her türlü olumlu veya olumsuz durumlakarşılaşmanız mümkün. Ama olumsuzluk olabilir diye de bu işten uzak durmamak lazım.

Saygılar.

NOT-3: Para kazanıp kazanmamak daha doğrusu para kazanıp kazanamamak durumu da yine sizi, florayı, arınızı, ana yaşını vesaire vesaire bir çok durumu ilgilendirdiğinden bence hiç masa başında hesap yapmayın. Araziye çıkın deneyin ve görün.

NOT-4: Bu da başka bir zamana...
Kişisel Arıcılık Bloğum
http://kolayaricilik.blogspot.com/

Çevrimdışı zeusfaber

• ÇOK İŞ VAR ÇOOOKKK...
  • Ana Arı
  • Yer: İstanbul-Silivri
  • Hakan TURAN - Ziraat Yüksek Mühendisi
    • Kolay Arıcılık
  • Arıcılık Şekli: Meraklı
  • Arıcılık Tecrübesi: 15-20 yıl
  • Kovan Sayısı: 225
  • Rakım: 102
Not 4 kısmı aklımaşimdi geldi.

Hangi arı ırkını almalıyım sorusunun cevabı çok basit arkadaşlar. İlk başlayan arıcıların bence hiç şu ırk mı, bu ırk mı diye sağa sola dönmelerine gerek yok.

Sorunu cevabı çok basit arılığınızı kuracağınız yere en yakın arı satan işletmeden arı satın alın. Nasıl mı? Erzurum'da arı bakacaksanız Erzurum bölgesinde arı satan birini bulun. Trakya'dan arı alıp Erzurum'da bakmaya kalkarsanız sonunda pişman olabilirsiniz. Siz arıcılığa başladıktan sonra ırk olaylarına yavaş yavaş girin.

Neyse bu ırk olayı epey karışık ve uzun bir konu... Uzun lafın kısası arılık kuracağınız yere en yakın yerden arı almaya çalışın.... (Hem nakliye masrafı da az olur)
Kişisel Arıcılık Bloğum
http://kolayaricilik.blogspot.com/

Çevrimdışı ahmet51

• İşçi Arı
slm ben nevsehirde yasıyorum ve 10 tane rarı almayı düsünüyorum bana yardımcı olacak biriler var dır umarım
ben niğdede yaşıyorum.yakınız. nevşehir 60 km.arı satan şu an burada henüz belli değil.arıcılar bu zamanda hep tarsus mersin civarında.ancak 1 ay sonra burda satanlar bulunur.şu an mersinde arı üretip satan var internettten buldum.hep kaliteli ırk diyor.kafakas melezi,karniyul,italyan ve rus kafkası diyor.tabii dedikleri doğruysa çok iyi.rus kafkası gri renkli bir arı türü.hem çok sakin uslu hemde çok verimli bir arı.saldırgan değil.düşünürsen google den ozdoğan arıcılık yaz çıkar.benim arıların içinde bir tane cins var hele hele bal hasatın da adamı en az 500 m kovalıyor.ama verimide güzel.cinsi muğla cinsimi yoksa afrika katil arılar cinsindenmi keşfedemedim.sarıya yakın renk.çok saldırgan.bol tütsüyle ancak sakinliyor.bol tütsüde bala zarar. balı kokutur.satışı zor olur.bu arada bir noktadan girdik ve bilgisi olmayan arkadaşlar için küçük çaplı bir bilgi sunmuş olduk.
arıya bulaşma kurtulamazsın.bulaştıysan hiç çabalama, ayrılamazsın.aşk mıdır hastalık mıdır;ben anlamadım.eğer sen anlarsan bizede anlatırsın.

Çevrimdışı ahmet51

• İşçi Arı
2000 çita olmasın

hayır arkadaşım yanlış duymadın.1500-2000 koloni dedim.eh bu kadar koloni arasında bazı konularda tecrübe edinmek mümkün olsa gerektir..her kovanda farklı bir özellik.sizin şaşıracağınız bir durum daha söyleyeyim.bazı seneler bazı kovanlara o yerede yaygın kullanan yarım katlardan 8 tane koyduğumu biliyorum.hemde tepesine kadar ful çalışma var.büyük üslüklerden 5 tane.tabi bu o yörede ot çiçek miktarının ve yağmurun bol olmasından kaynaklanıyor.tabi birde genellikle kafkas ve kafkas melezi cinsinden arılar olduğu içindir.e bu arada bakıcıların rolüde esirgenemez.zaten kafkasın en büyük özelliğinden biri az mevcutla çok iş yapmasıdır.30 çerçeve ful dolu arının(kafkas ve melezi)50-60 çerçeve arası çalıştığını göz önüne alırsak bunun normal olduğunu kabul etmek gerekir.ustam Allah rahmet eylesin.1.5 ay önce dünyadan ayrıldı.öğrettiğiyle durmak yok yola devam.saygılar.

Çevrimdışı ahmet51

• İşçi Arı
  1500 - 2000 koloni ?
evet 1500-2000 koloni.arıcılık bir heves,bir meslek,bir ticaret,bir düşünce,bir zeka gelişimi,bir proje üretme,bir sevda,bir sıtrest atma,bir şifa dağıtımı,bir huzur bulma, bir aşk işidir.ben ilk başladığımda öyle hevesliydimki arının o gün oğul vereceğini rüyamda görür olmuştum.rüyamda çıkıyordu. (pek inandırıcı gelmesede dediğimde herhangi bir hilaf yoktur.tamamen doğru.)şimdi hala var.geçmez.bu iş veba hastalığı gibi bir şey.tuttumu bırakmaz.sen bıraksan o bırakmaz.o bıraksa sen bırakmazsın.bu iş böyle birşey.zarar etsen bile gene yaparsın.insana umut veriyor.bu kadar arıya sahip olmak için evvela yeteri kadar (yani bu arıya bakacak )adamın olması lazım.1 kişinin enfazla 150 arıyla ilgileneceğini hesaplarsak en az 12-13 adam lazım.hasat zamanı bu sayının 20 ye çıkması lazım.ben 50 arının bakımını bitirdimmi az geliyor. 1 saatte bitince diyorum şu 250-300 olsa akşama kadar uğraşsam.alışmışımya 1500 e.saygılar.

Çevrimdışı Halil BİLEN

• Administrator
  • Ana Arı
  • Yer: Mustafakemalpaşa
    • http://www.halilbilen.com/
  • Arıcılık Şekli: Profesyonel
  • Arıcılık Tecrübesi: 20 yıl üstü
  • Kovan Sayısı: 236 / 2014 Destekleme
  • Rakım: Rakım Kirmasti Çayı ile bir.
Yüksek sayıda arı kolonisi yönetmek bizim ülkemizde nedense yüksek arıcılık bilgisi ile olduğu sanılır.

Rüyasında oğul çıkacağını görüp, ertesi gün oğulun çıkmasını da pozitif bir durum gibi anlatmak olayını da anlamadım.

Bende oğul çıkmayacağı rüyasını görüyorum ve ertesi gün çıkmıyor. Çünkü arıcılıkta oğul verdirmek marifet değil, verdirmemek marifettir.

Genellikle az sayıda kolonisi olan ve hatta hiç kolonisi olmayan arkadaşların takip ettiği bir forumda yüksek koloni yönetiminden bahsetmek, ego kontrolünü yapamamak sıkıntılar yaratabilir. Üstelik 50 arının bakımını 1 saatte bitirince oğulu değil rüyanızda, uyanık iken bile görürsünüz.

Senin kaç kolonin var diye mi sordunuz?

Hiç saymadım.
http://www.halilbilen.com/

http://halilbilen.blogspot.com/

http://www.facebook.com/halilbilen

halilbilen2@hotmail.com

Yola Çıktıklarını, Yolda Bulduklarına Değişirsen; Yolunu Kaybedersin.

Yanlış trene bindiysen, koridorda ters yöne koşmanın bir faydası yoktur.