Gönderen Konu: İNVERT ŞURUP NEDİR?  (Okunma sayısı 141664 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı Murat Çakır

• Murat Çakır
  • Administrator
  • Ana Arı
  • Yer: İstanbul
    • www.beyazkovan.com
  • Arıcılık Şekli: Amatör
  • Arıcılık Tecrübesi: 10-15 yıl
  • Kovan Sayısı: 20
  • Rakım: 63
Ynt: İNVERT ŞURUP NEDİR?
« Yanıtla #15 : Şubat 11, 2009, 20:42:56 »
İnvert şeker olayını daha iyi kavrayabilmek için basit bir anlatımla birazcık teorik bilgi paylaşımı yapalım.

Sakkaroz yani bildiğimiz çay şekeri Glikoz ve Fruktozun birleşiminden oluşuyor.

Canlı organizmalar Sakkarozu doğrudan değerlendiremiyor, bu şekerin vücutta enerjiye dönüşebilmesi için parçalanması gerekiyor.

Sakkarozun parçalanarak Glikoz ve Fruktoza ayrılması işlemine İNVERT etme deniliyor.

Bu şekilde elde edilen Glikoz ve Fruktoza da İNVERT ŞEKER deniliyor.

Arılar doğadan topladıkları nektarı ya da bizim onlara verdiğimiz Sakkaroz şurubunu, kendi bünyelerinden salgıladıkları İnvertaz enzimi ile birleştirerek, glikoz ve fruktoza parçalıyor.

Yani topladığı nektarı ve sakkaroz şurubunu İNVERT ediyor. Peteklere konulan bal, biz sakkaroz bile vermiş olsak, invert şekerlerden oluşuyor.

Ayrıca glikoz ve fruktoz nişastadan da invert edilebiliyor.

Tartışılan konu şu:

Bal invert şekerlerden oluştuğuna göre, biz sakkaroz yerine doğrudan invert şeker verirsek arının işini kolaylaştırır mıyız?

Çünkü arı invertaz enzimi salgılayarak, sakkarozu invert şeker haline getirmeye uğraşıyor, bunun için biyolojik kaynaklarını kullanıyor.

Arıları invert edilmiş şekerle beslemenin doğru olduğunu savunan görüşler olduğu gibi, yanlışlığını savunan görüşler de var. Yukardaki ilgili makalede bu tartışmayı görebilirsiniz.

Gelelim asıl tartışma konusuna.

Arıların invert şekerle beslenmesinin doğru olduğunu kabul edecek olursak, verilecek şurubun üretimi nasıl olmalı?

Sakkarozu invert etmenin bir çok yöntemi var. Makalede bu yöntemleri görebilirsiniz.

Yüksek ısıda asit katarak parçalamak da bu yöntemlerden birisi.

Şekerin ev şartlarında yüksek ısıda asitle parçalanması sonucu oluşma ihtimali olan HMF'nin (hidroksimetilfurfural) arılara zararlı olma riski var mı yok mu? Arı beslemesinde yüksek ısıya tabi tutulmuş şeker şurubunu kullanmak doğru mu yanlış mı?

Kıran kırana tartışılan şey bu iki cümle.

Umarım invert şekerin ne olduğunu anlatabilmişimdir.

Çevrimdışı Murat AKIN

• Genel Moderator
  • Ana Arı
  • Yer: Tekirdağ
  • Arıcılık Tecrübesi: 20 yıl üstü
  • Kovan Sayısı: --- adet kayıtlı
  • Rakım: 74 metre
« Yanıtla #16 : Şubat 11, 2009, 21:22:13 »
   Sayın Murat Çakır:
  Tartışmalara yol açan invert konusunu anlatmak için yaptığınız gayretleri, araştırmaları, yazdığınız yazıları dikkatle izliyorum.
  Uğraşlarınız ve emeğiniz için çok teşekkür ederim.
  Saygılar.

Çevrimdışı balsatar

• Boş Petek
« Yanıtla #17 : Şubat 11, 2009, 23:03:42 »
orduluyum 32 yılık vede bu işi çok büyük yapan ayni zamanda ana arı üretiçisiyim invert şurup nedir tam anlamadım akide şekerine benzer bişemi acaba son 2  3 yıldır bizde kulanmaya başladık henüz yararlımı zararalımı pekte anlayamadım kekin pek faydalı olmadığını artık biliyorum ama eğer bu invert öyle bişeyse öyle evde yapılamaz bence ama tarifler sanki ona uyor ama akideye %4 kgılıkoz katılıyor.bence 35 dere  ısıtarak arınıza bire bir şeker şurubu verin hepisinden iyi.

Çevrimdışı albatros

• Günlük Yumurta
  • *
  • Yer: Çorum
  • Arıcılık Tecrübesi: 5-10 yıl
  • Kovan Sayısı: 74
  • Rakım: 1080
« Yanıtla #18 : Şubat 12, 2009, 17:55:55 »
slm. balsatar kardeşim bu "kekin pek faydalı olmadığını artık biliyorum" sözünüzü bniraz açarsanız sevinirim. bende şuan kek verip vermeme konusunda tereddütlüyüm.  faydasından çok zararı olduğunu söyleyenler var. şimdiden teşekkür ederim

Çevrimdışı smegal

• Boş Petek
  • Yer: zonguldak
« Yanıtla #19 : Şubat 13, 2009, 09:29:23 »
Yeterli balı olmayan kovanlara kek vermiycez şurupta veremeyiz ee invertte vermiycez açlıktan öldürelim o zaman.Bu  zamana kadar veriyorduk bişey olmuyodu bundan sonrada bişey olmaz.bazı arkadaşlar o kadar abartıyorki nerdeyse bal arıya zararlı vermeyelim balsız yaşasın diyecek.Eskiye bağlı kalmak ii değil her zaman kendimizi yenilemeliyiz ama yeniliğinde bir araştırma safhası olması lazım her yeni şeyede sorgusuz sualsiz atlamakta olmaz.bu invert şurubu 19 mayıs üniversitesinde doçent olan hocama sordum cevap bekliyorum.sonuç gelince sizinle paylaşacağım.

Çevrimdışı albatros

• Günlük Yumurta
  • *
  • Yer: Çorum
  • Arıcılık Tecrübesi: 5-10 yıl
  • Kovan Sayısı: 74
  • Rakım: 1080
« Yanıtla #20 : Şubat 13, 2009, 10:50:36 »
benim sorum yeterli balı olmayana değil, arıların tamamına, yani yeterli balı olsun olmasın  hepsine kek verilmesi. kışın ortasında bile. balı olmayana elbetteki ya petek bal yada kek vericez.

Çevrimdışı hayyam

• Günlük Yumurta
  • *
« Yanıtla #21 : Şubat 15, 2009, 10:15:32 »
Sayın Murat Çakır,
  Arıcılığa sevdalı olarak her konuda enine boyuna araştırma içinde olduğunu izliyor çalışmalarını taktirle karşılıyorum.Saygılar

Çevrimdışı Murat Çakır

• Murat Çakır
  • Administrator
  • Ana Arı
    • www.beyazkovan.com
« Yanıtla #22 : Şubat 15, 2009, 11:39:40 »
Hayyam Abi,

Güzel temennilerin için teşekkür ediyorum. Fakat bazı konular hakikaten elini sürmeye gelmiyor, dün akşam epey canım sıkıldı. Görüşlerimizi beyan ettik diye tükürük yağmurundan nasibini alanlar kervanına hem şahsım hem de aricilik.gen.tr  katılmış oldu.

Zeusfaber arkadaşımızın bu konuda fazla konuşmak istemiyorum çekincesinin nedenini de böylece daha iyi anlamış olduk.

Ben olayların teknik olarak tartışılmasını severim, kendi görüşüme karşı başka görüşler olmasından da hiç gocunmam, hatta tercih ederim.

Akıl akıldan her zaman daha üstündür, gerçekler fikirlerin çatışmasından doğar.

Ben ak derim, karşıdaki kara der. Ak mı kara mı bu tartışılır.

Forumların ve benzeri ortamların amacı da budur.

Yaklaşımım böyle olmasa forum kurmazdım, kurduğum site ile tek taraflı olarak kendi görüşlerimi dikte ederdim, karşıt görüş sunanlara da hakaret ederdim.

Bu tür serbest tartışma ortamlarında herkes eteğindeki taşı ortaya döker, bu taşın kıymetini taşın sahibi bilemez.

Neyin ne olduğuna izleyenler karar verir ve kıymet biçer.

Neyse sağlık olsun.

Çevrimdışı zeusfaber

• ÇOK İŞ VAR ÇOOOKKK...
  • Ana Arı
  • Yer: İstanbul-Silivri
  • Hakan TURAN - Ziraat Yüksek Mühendisi
    • Kolay Arıcılık
  • Arıcılık Şekli: Meraklı
  • Arıcılık Tecrübesi: 15-20 yıl
  • Kovan Sayısı: 225
  • Rakım: 102
« Yanıtla #23 : Şubat 16, 2009, 00:24:09 »
Yaklaşımını dikkatle izliyor hatta katılıyordum, hala da katılıyorum. Fakat sonuçta söylediklerimiz veya yazdıklarımız bir şekilde birilerinin onuruna veya cebine dokununca insanın yazdıkları ters anlaşılıyor. Keşke tartışabilsek, keşke....

Burada iyi bir anektod iyi gider sanırım. Başka yerlerde de yazıldığını biliyorum ama Avrupa ülkelerini iyi bilen bir abimin sözü geliyor aklıma.

Üç İngiliz bir araya gelince bu gün nereyi sömürgeleştirsek diye konuşurlarmış,
Üç Fransız bir araya geldiğinde bu gece hangi bayanlarla nerede eğlensek diye konuşurlarmış,
Üç Alman bir araya geldiğinde bu gün nereye savaş açsak diye konuşurlarmış,
Üç Rus bir araya geldiğinde bu gece nerede içelim diye konuşurlarmış,
Üç Türk bir araya geldiğinde de kavga ederlermiş........
Kişisel Arıcılık Bloğum
http://kolayaricilik.blogspot.com/

butquci

• Ziyaretçi
« Yanıtla #24 : Şubat 16, 2009, 00:36:51 »
ballı babadan
Alıntı
Arı beslemede kullandığımız şurup, kek, ve tüm malzeme ayağımıza kadar gelir, biz de bu basit işlerle uğraşmayız... Sağlıklı ve verimli bir sezon dilerim.

biz kimsenin reklamını yapmadığımız için o dediğiniz kek şurup ve diğer arıcılık malzemeleri ayağımıza kadar beleş gelmiyor mecburen böyle basit işlerle uğraşıyoruz 8)(

Çevrimdışı Murat Çakır

• Murat Çakır
  • Administrator
  • Ana Arı
    • www.beyazkovan.com
« Yanıtla #25 : Şubat 16, 2009, 17:06:43 »
Ya arkadaşlar nerden sordunuz şu soruyu bir görüş beyan edelim dedik, bazı bloglarda hakkımızda söylenmeyen kalmadı.

Forumda bir daha böyle kritik konuları gündeme getirmeyin, arada ben güme gidiyorum.  :)

Çevrimdışı Halil BİLEN

• Administrator
  • Ana Arı
  • Yer: Mustafakemalpaşa
    • http://www.halilbilen.com/
  • Arıcılık Şekli: Profesyonel
  • Arıcılık Tecrübesi: 20 yıl üstü
  • Kovan Sayısı: 350
  • Rakım: Rakım Kirmasti Çayı ile bir.
İNVERT ŞURUP NEDİR?
« Yanıtla #26 : Şubat 18, 2009, 15:57:20 »
Çernobil sonrası, ekranlarda çay içen yetkilileri hatırlıyoruz değil mi?

Bakalım ilk kim invert şurubu kaşıklayacak?
http://www.halilbilen.com/

http://halilbilen.blogspot.com/

http://www.facebook.com/halilbilen

halilbilen2@hotmail.com

Yola Çıktıklarını, Yolda Bulduklarına Değişirsen; Yolunu Kaybedersin.

Yanlış trene bindiysen, koridorda ters yöne koşmanın bir faydası yoktur.

Çevrimdışı zeusfaber

• ÇOK İŞ VAR ÇOOOKKK...
  • Ana Arı
  • Yer: İstanbul-Silivri
  • Hakan TURAN - Ziraat Yüksek Mühendisi
    • Kolay Arıcılık
  • Arıcılık Şekli: Meraklı
  • Arıcılık Tecrübesi: 15-20 yıl
  • Kovan Sayısı: 225
  • Rakım: 102
« Yanıtla #27 : Şubat 19, 2009, 18:55:28 »
Çernobil sonrası, ekranlarda çay içen yetkilileri hatırlıyoruz değil mi?

Bakalım ilk kim invert şurubu kaşıklayacak?

:-)

Hakikaten olaylara yaklaşım tarzın çok hoş...
Kişisel Arıcılık Bloğum
http://kolayaricilik.blogspot.com/

Çevrimdışı Murat Çakır

• Murat Çakır
  • Administrator
  • Ana Arı
    • www.beyazkovan.com
« Yanıtla #28 : Şubat 22, 2009, 00:15:19 »
Sevgili arkadaşlar, invert şurup nedir, gerekli midir, gereksiz midir, yüksek ısılarda asit ile şerbeti kaynatmak doğru mudur yanlış mıdır konularında, bloglara yansıyan tartışmalar oldu. İnsanların kafaları oldukça karıştı.

Konu ile ilgili İsmail Taşer arkadaşımızın Almanca'dan çevirdiği ve kendi blogunda yayınladığı bir makaleyi size önermek istiyorum.

Almanya'daki bu arıcılık enstitüsü, hepimizin izlediği ve hayran kaldığı iwf.de sitesindeki videolardaki enstitü.

Makalenin yazarları, Dr. Werner Ohe, Prof Dr H. Jost Dustmann.

http://kenbiloglu.blogspot.com/2009/02/ar-beslemesine-uygun-seker-kek-ve.html

Buraya sadece bir paragrafı kopyalamak istiyorum.

Arıcılık literatürlerinde asit ile ısıtılarak oluşturulan şeker-su karışımı şuruplar tavsiye edilmektedir buradaki amaç sakarozun arılar tarafından sindirimi daha kolay olan glikoz ve fruktoza invert etmektir.Isıtmak vede asit katma ile şeker-su şurubundaki HMF oranı yükseltilmektedir bu ise arılar için zehirlidir.Burada asitten tamamen kaçınılmalıdır su ise el değecek kadar ısıtılmalıdır.

titanium

• Ziyaretçi
« Yanıtla #29 : Nisan 08, 2009, 16:10:02 »
değerli arı dostları... normal yaptığımız şerbetlke verdiğimiz vitamini invert şurupla kullanabilirmiyiz..
yani invert şuruba vitamin konulurmu..... saygılar