Gönderen Konu: Ülkemizdeki Ballı bitkiler, çiçeklenme tarihleri ve bölgeleri.  (Okunma sayısı 32313 defa)

0 Üye ve 2 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı AbdulCELİL

• İşçi Arı
  • Yer: Kahta \ Adıyaman
  • Memleket: Ürgüp - Çaykara
  • Arıcılık Şekli: Amatör
  • Arıcılık Tecrübesi: 1-5 yıl
  • Kovan Sayısı: 8
  • Rakım: 675
Ynt: Ülkemizdeki Ballı bitkiler, çiçeklenme tarihleri ve bölgeleri.
« Yanıtla #30 : Haziran 02, 2012, 14:33:23 »
Bu gün nar bahçesini tekrar ziyaret ettim. Arıların nar çiçeğinde gayet güzel çalıştığını gördüm ş demek ki çiçeklerin iyice açılması gerekiyormuş.

Bilmez misin ki, göklerde ve yerde ne varsa hepsinin mülkiyeti Allah'a aittir; (Maide 40)

Çevrimdışı kağan

• İşçi Arı
  • Yer: kıbrıs
  • Kovan Sayısı: 15
« Yanıtla #31 : Haziran 02, 2012, 16:57:19 »
arkadaşlar bazı kaynaklara göre yabani harup ( keçi boynuzu) nektar bakımından zengin olduğu söyleniyor malum kıbrısın iklimi sıcak ve bol miktarda harup var orman arazilerinede orman dairesi harup ekiyor bilgisi olan varsa yazarsa sevinirim ...

Çevrimdışı ismail_öz

• Pupa
  • Yer: Kırşehir
  • Kırşehir - Boztepe - Öğretmen
    • Domain - Hosting - Web Tasarým
  • Kovan Sayısı: 4 (şimdilik)
  • Rakım: 1000
« Yanıtla #32 : Haziran 11, 2012, 23:07:42 »
Botanikçi olmaya hiç gerek yok!
Bunlar bilgi kirliliği.
Anlatımdaki kavramlar karmakarışık. Bir de bu karmakarışık kavramlar üzerinden hesaplamalar yapılmış…

Örneğin;
Bir çiçeğin balözü verdiği süre on gün olsa…
Bu çiçekten hergün on arı balözü alsa…
Bu durumda ya çiçeği bir değil yüz adet olarak ya da arıyı (aynı on arı olsa bile) on değil yüz adet olarak hesaplamamız gerekir.

Doğal olarak bazözü ve bal da aynı şey değildir.

Çok doğru abi. Botanikçi yada Matematikçi olmaya gerek yok. Arı nereden bulur. Kaç arı kaç kere uçarak kaç çiçeğe konar ve kaç kg. balözü getirir. tabi birde kovandaki bal tüketimini işin içine katarsak havuz problemlerine döner bu iş. Önemli olan Balözünin kovana girmesi bence :)
Kovanlarda hastalık belirlenmedikçe antibiyotik ve diğer ilaçlar verilmemelidir. Gereksiz ilaç kullanılması arılara fayda yerine zarar verir.

Çevrimdışı Hakan TURNA

• Ana Arı
  • Yer: Arılık>>BURSA-Nilüfer-Tahtalı Köyü(mahallesi)
  • Öğretmen
  • Arıcılık Şekli: Profesyonel
  • Arıcılık Tecrübesi: 5-10 yıl
  • Kovan Sayısı: 35
« Yanıtla #33 : Haziran 18, 2012, 18:37:57 »

Bu çiçek arılığın hemen karşısındaki derenin kenarında , arılar çok rabet ediyor.Adı nedir acaba?

Bu da bahçemizin içerisinde açmış, bu çiçeğede rağbet fazla, bunun da adını merak ediyorum.

Çevrimdışı Yıldırım Ay

• Larva
  • **
  • Yer: Burdur/Bucak
  • Arıcılık Şekli: Meraklı
  • Kovan Sayısı: 2
  • Rakım: 850
« Yanıtla #34 : Haziran 18, 2012, 19:06:23 »
Üst resimdeki deve dikeni

Alt resimdeki de soğan çiçeği.
Bende 1 kovan var, sende bir kovan var. Ben sana 1 kovan versem, sen bana 1 kovan versen, bende 1 kovan olur, sende de 1 kovan olur. Bende 1 bilgi var, sende 1 bilgi var. Ben sana 1 bilgi versem, sen bana 1 bilgi versen, sende 2 bilgi, bende de 2 bilgi olur.:) Bilgi paylaştıkça çoğalır.

Çevrimdışı Hakan TURNA

• Ana Arı
  • Yer: Arılık>>BURSA-Nilüfer-Tahtalı Köyü(mahallesi)
  • Öğretmen
  • Arıcılık Şekli: Profesyonel
  • Arıcılık Tecrübesi: 5-10 yıl
  • Kovan Sayısı: 35
« Yanıtla #35 : Haziran 18, 2012, 22:47:23 »
Üst resimdeki deve dikeni

Alt resimdeki de soğan çiçeği.
Çok teşekkür ederim Yıldırım Bey.

Çevrimdışı hüseyin diz

• Pupa
  • Yer: büyükçekmece-silivri-bahçeşehir
  • Kovan Sayısı: 9
« Yanıtla #36 : Ağustos 28, 2012, 12:40:28 »
çeşme'de bir yakınımın evinde dikkatimi çekti; bildiğimiz yalancı servi, çit bitkisi olarak sık kullanılır; üzerinde bir sürü sarıca arı; bir bakayım dedim; yeşil kozalaklarına konuyorlarmış; gerçekten de kozalakların üzerinde salgı var! yalancı servideki bu salgı kendiliğinden mi yoksa sarıcaların sokması ile mi oluşuyor?

Çevrimdışı fatih baki

• Boş Petek
  • Yer: KOCAELİ-EREĞLİ
  • Kovan Sayısı: 5
  • Rakım: 50
« Yanıtla #37 : Aralık 19, 2012, 23:30:12 »
Bu gün nar bahçesini tekrar ziyaret ettim. Arıların nar çiçeğinde gayet güzel çalıştığını gördüm  demek ki çiçeklerin iyice açılması gerekiyormuş.

Abdulcelil bey bizim bahçede de birkaç nar ağacı var arılar oldukça güzel çalışıyorlar çiçek açtıklarında bence 200 dönüm nardan arılarınız oldukça faydalanacaktır.tabiki bunun oluşmasında hava şartlarının da etkili olacağını unutmamak gerekiyor.Çünkü her havada polen yada bal yoğunluğu aynı olmuyor.sadece gözlemlerim bu yönde size aktarmak istedim.Bol hasatlı günler olsun.

Çevrimdışı ismail akyüz

• Ana Arı
  • Yer: hatay-defne-harbiye-<zirve>
  • Kovan Sayısı: 27
  • Rakım: 240
Yöremizde (Antalya - Manavgat) açan ballı ve polenli bitkiler:

Daha yazının üzerinde çalışılması gerek ama madem böyle bir başlık açıldı; bu yazıyı burada paylaşmak uygun olur.

Bitkiler her sene aynı tarihlerde çiçek açmayabiliyor. Hava sıcaklığının ve yağışların bunda etkisi olduğunu düşünüyorum. Bazı bitkiler eski açtığı tarihten 15 gün önce ya da sonra da çiçek açabiliyor. Başka bir konu da aynı bitki sahilde çiçek açtığı tarihten 15 gün sonra 500 m yukarıda 30 gün sonra 1000 m. yukarıda çiçek açabiliyor. Bu bakımdan tarih vermek zordur ve verilecek tarihler arasında tutarsızlıklar olması doğaldır. Tarihlerin bazılarını yeniden gözlem yapıp düzeltmemiz gerekebilir.

Sahilde açan çiçekler:

Baklaçiçeği, yabani hardal - Şubat... - Çiçektozu

Çiğdem, gelincik - Şubat, Mart... - Çiçektozu

Sandal (Koca ağaç: 15 Mart – 10 Nisan - Kırmızı kabuklu bir ağaçtır. Bal verir, balı acıdır. Yukarılara çıktıkça geç açar. Sahilde bitince Akseki civarında (1000 m. civarı) çiçek açar. Nisan sonuna kadar devam eder. Sandal çiçeğinde arılar ilk olarak bol balözü bulur ve gelişme hızlanır.
Çayır çiçekleri -15 Mart… - (Yonca, zilfir (üçgül), karağan, çiriş, fiğ, korunga, lale, gelincik vs.): Bal ve çiçektozu

Karağan

Narinciye çiçekleri: 10 Nisan – 10 Mayıs - Bal ve çiçektozu. Portakal, mandalina, greyfurt, bazı limon çeşitleri aynı zamanda çiçek açarlar. Narinciye çiçeğinde arılar hızla gelişir. Genellikle ballıklar bu dönemde konur.

Portakal çiçeği

Çaltı: 1 Mayıs- 20 Mayıs – Bal, çiçektozu

Tesbih çiçeği: 1 Mayıs: - ‘0 Mayıs - Bal

Tesbih çiçeği

Susam: 15 Haziran… - Bal ve çiçektozu. Susam çiçeğinde arılar hızla gelişir.

Hayıt, nane, mısır: Yaz boyunca

Yaylada  (1200 – 1700 m. yükseklikte) açan çiçekler:

Çağşır- 1 Mayıs – 20 Mayıs - Bal, çiçektozu

Karamuk – 1 Mayıs - 20 Mayıs - Çiçektozu

Yer çiçekleri  (Üçgül, ballıbaba,  yonca vs.) - !5 Mayıs… Bal,

Şalba  - ! Haziran – 1 Temmuz – Bal  (Şalba, şalba, koca şalba…  Adaçayı gibi boğum boğum çiçek açar. Birkaç boğum birden de çiçek açar. Aşağıdaki çiçekler geçerken yukarıdan yeni basamaklar fışkırır. Eğer yağmur yağıp balözünü yıkamazsa 1 ay güzel bal verir.)

(Şalba)

Adaçayı, nane – 1 Haziran - Bal

Sütleğen (sütlük) , yonca – 15 Haziran… - Bal (Sütleğen hem çiçeğinde balözü salgılar hem de yapraklarında basara dediğimiz böcekler ve tatlı bir madde oluşur. Sütleğende basara olursa ve yağmur yağıp yıkamazsa o yıl yaylada bal iyi olur. Sütleğen balı süzülse de kışın donmaz.)

Sütleğen (sütlük)

Geven, keven - ! Temmuz… - Bal

Topalak: 1 Temmuz… - Bal

Kekik: 1 Haziran – Bal

Taş kekiği: 15 Ağustos… Bal

Eşek dikeni: 1 Temmuz… - Bal

Çakırdiken: 15 Temmuz… – Bal, çiçektozu

Sığırkuyruğu – 15 Haziran… - Bal, çiçektozu (Sığırkuyruğunun çiçektozu acıdır.)

Güz çiçekleri

Keçiboynuzu (harnup): İlk güz yağmurundan sonra - Bal, çiçektozu

Püren: İlk güz yağmurundan sonra. – Bal, çiçektozu

Sünemit: Pürenle aynı zamanda açar – Bal, çiçektozu. Sünemit ve püren olan yerlerde arılar hem yavruya gidip kışa genç nüfusla girerler hem de kışlık yiyeceklerini tamamlarlar.
Malta eriği: Kasım Aralık – Bal, çiçektozu

Hayıt, Nane, Yarpuz (Sahilde yaz boyunca çiçek açar ve yağmurlar yağınca verim biter)

Kış Çiçekleri:

Malta eriği

Bakla: Şubat - Çiçektozu

Yabani hardal (yabani turp): Şubat - Çiçektozu

ellerinize sağlık,aydınlatıcı bilgiler vermişsiniz..