Gönderen Konu: Toprak (Bereket) TV de ana arı üretimi eğitim programları yayını  (Okunma sayısı 42888 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı Murat AKIN

• Genel Moderator
  • Ana Arı
  • Yer: Tekirdağ
  • Arıcılık Şekli: Amatör
  • Arıcılık Tecrübesi: 20 yıl üstü
  • Kovan Sayısı: --- adet kayıtlı
  • Rakım: 74 metre
Sayın machel arıcılık:

Bu yorumları yapan arkadaşların bazı çekinceleri var onları belirtmişlerki siz daha iyi çalışasınız diye.

Sanki ürettiğniz ana arılar ülkemizin her yerine tıpa tıp uyuyormuş gibi bir durum var.

İklim farklığını göz önünde bulundurup bazı olumsuz durum olacağını belirtseniz daha doyurucu olur.

25 - 30 yıl önceki alınan kafkas analarla bu günküler arasında epeyce farklar oluştu, bunları gözönünde bulunduruyormusunuz.

Arılarınız bölgesel olarak çok iyidir bunda herkes hem fikir ama bölge dışı sorun oluyor.

Bütün yapılan bu tenkitler sizin daha iyiyi yapmanız içindir.

Ayrıca biz bir birimize hitap ederken ağabey, kardeş gibi anlatım içindeyiz hatta benim size yazdığım gibi sayın deriz, oğlum yaşında olsa bile.
Siz site yöneticisine "adam" derseniz yanlış yaparsınız.

Siz yüksek öğrenim görmüş birisi olarak daha olgun davranabilirdiniz.

Çevrimdışı balık

• Ana Arı
  • Yer: Balıkesir - Merkez
  • Arıcılık Tecrübesi: 10-15 yıl
  • Rakım: 190
    Sayın machael arıcılık,

Balıkesir merkezde sadece 2 yıldır arıcılıkla uğraşan biriyim. Şu an başka işim gücüm yok. Vaktim bol olduğundan ve gezmeyi sevdiğimden bölgemde ister amatör, ister profosyonel olsun arıcılıkla ilgisi olan herkesle tanışmaya ve konuşmaya çalışmaktayım.

Herhangi bir ırkın iyi yada kötü olduğunu söyleyecek bilgi birikimine ve tecrübeye henüz sahip değilim. foruma uzun zamandır üyeyim ve neredeyse üye olduğum süreden beri tüm yazılanları okudum diyebilirim. Bence bu forum internette bulabildiğim en iyi türkçe paylaşım sitesi. Bu sayede bilgi birikimimi epey arttırdım ve bazı şeyler arılarda başıma gelmeden tedbir almaya başladım.  

Çok uzun yıllar büyük şirketlerde çalıştım. Gördüğüm odur ki şirket adına açıklama yapan ve imza atan biri şirket isminin altına ismini ve şirketteki görevini yazar. Halil bey'in kim olduğunuz sorusu benim anladığım şekilde machael arıcılıkta kim olduğunuzdu. Machael arıcılık olup olmadığınız değil. ( Acaba benmi yanlış anladım? )

Kafkas arıları öyle bir arımı ki hem karadenizde, hem iç anadoluda, hemde akdenizde mükemmel sonuç verir? Herkez ürününün en iyi yanlarını sadece öne çıkarıp bunun için ne gibi şartlar gertektiğine hiç değinmiyor. Bunun için olsa  gerek ki konuştuğum kişilerin büyük çoğunluğu  kafkas arısı deyince artık iyi şeyler düşünmüyor. Bu işten para kazanmaya çalıştığınız çok  açık. Zaten bu durum normaldirde.  

Burası bir bilgi paylaşım forumu olduğuna göre buradaki her yazıya faydalanabileceğimiz bilgi varmı gözüyle bakmamız çok normaldir. Bunun dışındaki ler reklamdır.

Selamlar

Zeki insanları severim. Uyanıkları ise asla...

Çevrimdışı HÜSEYİN AVNİ ÖZCAN

• Ana Arı
  • Yer: ZONGULDAK
  • 2014 Benim arılık
    • HÜSEYİN AVNİ ÖZCAN
  • Arıcılık Şekli: Meraklı
  • Kovan Sayısı: 40
  • Rakım: 0-........ arası değişiyor.
Ne bu forum camiası olarak, nede arıcılar olarak hiç bir ırka düşman değiliz.

Sadece verimli arıcılık yapmak, hangi ırkı yada melezlerini hangi bölgelerde kullanacağımızı bilmek, dolandırıcıların elinde yolunacak kaz durumuna düşmemek istiyoruz.

Birileri çıkıp verdiğimiz vergilerdende desteğini alarak tesisi, çitleştirme kutularını elindeki saf damızlık kolonileri, suni tohumlama imkanları ile gövde gösterisi yaparken

Üretilen analardan verim alamayan üretici;

İzinsiz, belgesiz ve kontrolsuz üretilen cinsi belli olmadığı halde anası yurt dışından geldi diyerek, sakin diyerek, en iyi arı diye satılan ve devletine kuruş vergi  ödemeyenlerin ürettiği arılara yönelmek zorunda kalıyorsa, o zaman bir tavır almak gerekmiyormu sizcede....
.
Bu noktada Hüseyin kardeşime katılıyorum.

Firma veya neyse tamam tukaka...

Kafkas veya melezi de mi öyle?

Anadolu arısı dediğimizde sahipleniyorsak kusura bakmayın ama kafkas ve melezleri de sahiplenilmeli çünkü sonuçta bizim arımız. Bilim adamları ne güzel ortaya koymuş Ankara'nın doğusunda kafkasın en az bölgesel (yerel değil dikkat edelim) 2-3 ekotipi var diye. Bu yetmemiş yerel araştırmalarda da pek çok farklı alt ekotipe rastlanmış. Benim farkına varılmasını istediğim şey Kafkas ırkının da bizim ırkımız olduğu gerçeğidir. Birlileri bundan para kazanmak için yapmaması gerekeni yapıyorsa da bunun yanlışlığını anlatmak tabi ki bize/bizlere düşer.
 Hakan beyede katılıyorum.

ARICILIK BİR HASTALIKTIR BİZDE BU HASTALIĞA YAKALANDIK ALLAH BİZE ŞİFA VERMESİN

ANTALYA LI  0 532 6886576
http://huseyinavniozcan.blogspot.com/

• Ana Arı
  • 2014 Benim arılık
    • HÜSEYİN AVNİ ÖZCAN
"Tema-Macahel Ekibi Ziyareti

TEMA- MACAHEL Pazarlamadan Sorumlu Yetkilisi Sn. Davut Avcı ve Teknik İşlerden Sorumlu Müdür Yardımcısı Sn. Mehmet Ceylan çıktıkları ülke turunda 26 Ocak 2009 Pazartesi tarihinde Eskişehir'e ziyarette bulundular.
Eskişehirli arıcıların katılımıyla çok güzel bir sohbet ortamı oluştu.
TEMA'nın arıcılıkla ilgili projelerinin ve eğitim programları faaliyetlerinin de konuşulduğu sohbette karşılıklı bilgilendirmeler gerçekleştirildi."

Kim olduğumuzu aslında herkes biliyor. Yukarıdaki alıntı Halil Beyin web sitesinden.

Blog yöneticisi aranızdaki en bilgili adam gibi görünüyor. Kaleme aldığı yazısında bizi tanımayıp bilmediğini yazmış. Yukarıdaki alıntıda öyle değil ama.

Türkiye Cumhuriyeti Misak-l Millisi içinde benzeri çalışma içinde olan bir ikinci firma daha yok. Benzeri kadro yapısına sahip olan bir firma da hala yok. 13 yıldır çalışıp çabalıyoruz. Önümüzde bir örnek olmadan malesef. İşbirliği yapılan ulusal ve uluslararası kurumlarla birlikte ülkemizde Kafkas Irkı üzerinde yaptığımız çalışmalarla gelinen nokta ortada. Çalışmalarımızla ülkemizin önde gelen birçok akademik kurumuna ciddi alt yapı oluşturduk. Hatta geldiğimiz noktada Anadolu ve Muğla arıları için de benzeri çalışma içine girebileceğimizi Tarım ve Köyişleri Bakanlığı'na bildirdik. Kaynak bulabileceğimizi de.

Değerli blog paylaşımcıları,
Tamamınızın yaklaşımlarını gördükten sonra artık ne bakanlık ne üniversiteler ne enstitüler ne de istasyonları şunu şunu yapmadılar yapmıyorlar diye eleştirmekten vaz geçmek lazım. Sitenizi ilk gördüğümüzde katkı yapabileceğimizi düşünmüştük. Duymak, görmek, bilmek istemediğiniz hususları getirip hemen ticari kaygı hücresine hapserdeseniz sadece tatmini yaşarsınız. Ne kendinize ne de başkalarına bir fayda sağlayamazsınız. Bu sabah ofisimizi Konya'dan arayan Beytullah ERDOĞAN'ı 0 542 775 3289 dan arayın. 75 adet saf kafkas ana arı talebini nasıl yanıtladığımızı öğrenin. Ticari kaygı mı taşıyoruz gerçekten yoksa arıcılarımıza teknik destek de mi veriyoruz? Birçok ana arı üreticisi gibi şapkayı tavana mı fırlatmışız? Yoksa 5N1K testi mi uygulamışız? Sizin hakkımızda bildiğinizi sandığınız şeylerin büyük çoğunluğu biz ortaya çıktıktan sonra yanlış iş alışkanlıkları olup sahayı terk etmek istemeyenlerin uydurduğu rivayetlerdir.

Beyler, yapılan tüm işlerin bir emeği bir de maliyeti var. Vergileri de. Bunca çalışmanın neticesinde ortaya çıkan ürünü kimse babasının oğluna bağışlamaz. Kimse de taşın altına elini koymadan hiç kimsenin çalışmalarını karalayamaz.

Pazarlama denince hepiniz sigorta poliçesi satıcılarına ülkemiz insanının bakış açısı tribiyle verdiği tepkiyi veriyorsunuz. Son 3-5 yılda ülkemizde onlarca bal dolum ve paketleme tesisleri yapıldı. Kimi beleş kimi yarısı devletten vs. ile. Hangisi tam kapasite çalışıyor? Çalışanı var mı? Çalışmıyor, çalışmayacak. Neden biliyor musunuz? Arkasında pazarlamayla ilgili hiçbir çalışma yok da ondan.

Nişasta bazlı şekerleri konuşmayalım, çalışmalarımızı paylaşmayalım, bunca paylaşılması gereken sorun ve çözüm girişimleri varken bizler birbirimizi tatminde yeterliyiz diyorsanız girmeyiveririz sitenize olur biter. Atmanıza gerek yok.

MACAHEL Arıcılık A.Ş.

Ancak machael arıcılığa da katılıyorum.

Çevrimdışı erdal yatkın

• İşçi Arı
  • Yer: İZMİR - Bornova
  • Arıcılık Tecrübesi: 1-5 yıl
  • Kovan Sayısı: 15

İnsan kendi bindiği dalı kesermi ? ana  arı  üretip satıcılığını yapan firmadan '' ana arı üretim teknikleri'' hakkında bilgi bekliyoruz.. ???
İyilik yapar gibi görünmeyin.
İyilik yapın,  görünmeyin.

Çevrimdışı hatkobi

• Ana Arı
  • Yer: Ankara
  • Mehmet Bİ.Eskişehir
 "" Sn. macahel arıcılık;

Sizin kim olduğunuzu öğrenmek isteriz.

Mehmet Ceylan doğru tespit mi?

Aslında neden gerçek isminizle yazmadığınızı da merak ederiz.""

Değerli kardeşim sayın Halil BİLEN temsilci olarak isminizi merak etmişti. Profilde yaş 42 görünürse, 42 yıllık şirket olmuş olmazmı. Sanalda olsa hepimiz birbirimizi seviyoruz. Bilgi ve deneyimleri paylaşıyoruz. Burada ilk okul mezunundan, iki üniversiteden mezun, sanatının erbabı, halen görevde ve emekli olmuş kardeşleriz. Sevgi ve saygı ortamında bütünleştik. Önderlerimizin engin tecrübelerine müteşekkiriz. Buyurun Halil İbrahim sofrasına.

""  En mutlu insanlar; en güzel şeylere sahip değiller.
     Onlar, sahip oldukları her şeyi en güzel şekle sokanlardır. ""

Çevrimdışı Hüseyin.DİNER

• Ana Arı
  • Yer: ESKİŞEHİR
  • SÜNDİKENARICILIK http://huseyindiner.blogspot.com
    • H.DÝNER
  • Kovan Sayısı: 80+...
  • Rakım: 230-1300
Sayın Macahel arıcılık,

Değerli Forum arkadaşları,

Benim kimsenin emeğine saygısızlığım yok.

Verdikleri mücadele belki bir gün bize de ışık tutacak,belki bende sizden ana arı alacağım,

Ben üstüne basa basa söylediğimi yine söylüyorum;

6 adet mesajla ne katkı yapmışlar bu foruma da burda rekalm yapılıyor.

Anlamadığım bu benim ,

Belki çok yanlı yaklaşmış olabilirim,

O zaman marka bir firma erdemliliği gösterip bize eksik kalan ana arı yetiştirme tekniğini anlatınız.
Dostluk;illa yan yana ,diz dize olmak değildir

Asıl can cana ,kalp kalbe olmaktır.(Hz.Mevlana)

SÜNDİKEN ARICILIK

http://huseyindiner.blogspot.com

505 843 28 48

Çevrimdışı mustafa tayyar

• mustafa tayyar
  • İşçi Arı
  • Yer: BİLECİK
  • herkez yoğun herkez yorgun!
  • Kovan Sayısı: 70
  • Rakım: 500
Bir tv  de yayınlanan program üzerinden olduk ça fazla fırtına koparılıyor  gibi geliyor bana.sanki taraflar oluştu saflar oluştu  gibi. ancak sonuçta hepimizin safı belli arıcıyız. arı  sevdalısıyız ticari yada hobi iyi yada kötü doğru yada yanlış.
bu forum  sitesinde olduk ça değerli bilgilere sahip arıcılık konusunda baya bi yol kat etmiş kişiler var eksikleri varmıdır vardır hatalarıda  olabilir çünki bizler insanız .netice de bir  işletme  firma kurulmuş belliki baya bi çalışma yapmış yapılmış taktir etmek lazım içinde ticaret varmıdır  vardır olması da gayet normal bence .
sonuç olarak  herkez bi tarafa çekmek tense  gelin birlik olalım beraber olalım zaten basbas bağırıp durulmuyormu hükümetler  tarım bakanlığı arıcılığı  hep üvey evlat gibi  görüyor diye
BİRLİKTEN KUVVET DOĞAR GÜÇ DOĞAR.
Her ne olursa olsun     machael  arıcılığı  kutluyorum.neden mi elini taşın altına koymuş en azından . kendi görüşüm
herkez yoğun herkez yorgun!

• Ana Arı
  • 2014 Benim arılık
    • HÜSEYİN AVNİ ÖZCAN
Arkadaşlar ana arı üretme konusu zaten bu forumda, diğer sitelerde ve yayınlarda bulunamayacak ölçüde güzelce anlatıldı ve anlatılmayada devam ediliyor.Ne diye başka yerlede ana arı üretimi ile ilgili kaynak arıyorsunuz ki,başkaca firmaların kendilerine has misyonları vardır,Macahel in misyonuda Kafkas ana arısı üretimi ve pazarlaması macahelin yaptığı gayet normal çünkü misyonları ve projeleri bu yönde buda gayet basit şekilde anlaşılıyor,dolayısıyla bu sitedeki yazılarıda bence normal.

Çevrimdışı Fethi H

• İşçi Arı
  • Yer: Marmaris
  • Kovan Sayısı: 5-
  • Rakım: 40
Bu tartışmaya katılan tüm arkadaşlara teşekkür ederek, bu tartışmayı kapatmak istiyorum.
Lütfen sonrasında kimse bir şey yazmasın...

Dostlukla kalın, sağlığınıza dikkat edin...
F e t h i   H

Çevrimdışı Savaş AKTAŞ

• Ana Arı
  • Yer: ÇANAKKALE-ÇAN
  • Kovan Sayısı: AKS: 200
  • Rakım: 73 m
Aslına bakarsanız bu formda da farkına varmadan bazı ticari firmalara bedava reklam yapıyoruz. Örnek mi: saf bilmem ne ırkı arı alacakmış.Bilmemne ırkının melezi......

Adamın önüne sarıca arıyı koysan italyan sarısı diye yutacak aradığı ırka bak fotoğrafını görmemiş, birileri methetti diye peşine düşmüş.

Bu yazıları, bazı üretip satan arkadaşlar mı yazıyor diye şüphelenmiyor da değilim.

Arıları sınıflandırma işini bırakın da o işin uzmanları yapsın.Bizler balını yiyelim.
Ağzımızın tadı bozulmasın.

Hazır ana kullanan bir akrabama sordum hangi ırk ana alırsın diye.Elcevap; Cebime en uygun olandan dedi.Ortalama yılda 400 civarı ana alır, arı sayısının %40 yani.

Satılık ... melezi ana .O kadar basit, nufus kaydı varmıki melezliği olsun.

Demek ki ben reklam yaptım. Sağolun.

Pes...
Ne alaka şimdi, emeklilik yaklaştıkça alıngan  olmaya başladın galiba. Taş gelirken başını arada eğiver, o gideceği yeri biliyor.

Çevrimdışı Kenan GİŞAN

• Ana Arı
  • Yer: Bursa - Yalova
    • http://kenangisan.blogspot.com/
  • Arıcılık Tecrübesi: 5-10 yıl
  • Rakım: 400
Arkadaşlar herkes mi tepkili?  Kakası kendi bölgesinde değerledirelim derken biraz abartı mı oluyor ne? Şimdi diyeceksiniz ki bu işi yapanlar bölge ayrımı gözetmyor. Haklısınız tcaretin ahlakı olmuyor bazen malesef. Ama bu programı (seyretmedim ama) doğuda veya doğu karadenizde seyredenler fayda görmüş müdür acaba? Ne bileyim, Halil Bey gayet güzel sorular sormuş. Yazan Mehmet Bey ise onun bu şekilde yaz kaç yapacağını da sanmıyorum.

Bilemiyorum olayı nasıl irdelesek. Bu durum bizi kafkas düşmanı forum yapmasın da başka endişem yok.

Hakan bey,

Bu konu içinde, sizin yazınızdan önceki yazıların hangisinde Kafkas arısına tepki gördünüz?

Ben programı seyrettim.

Program tanıtımında yazılan "Arıcıların kendi ana arılarını üretme teknikleri" ile ilgili bir şey göremedim, İkinci program da belki verirler.

İnternet sitelerindeki kadar bilgi vereceklerse, arıcıların faydalanacağını düşünmüyorum.

Ben kafkas arısına karşı değilim, kafkasın uyum sağladığı bölgelerde çok faydalı olduğunu düşünüyorum  ama ilk programda kafkas arısının methiyesinden başka bir şey de yoktu. 

Çevrimdışı Halil BİLEN

• Administrator
  • Ana Arı
  • Yer: Mustafakemalpaşa
    • http://www.halilbilen.com/
  • Arıcılık Şekli: Profesyonel
  • Kovan Sayısı: 350
  • Rakım: Rakım Kirmasti Çayı ile bir.
"Tema-Macahel Ekibi Ziyareti"

TEMA- MACAHEL Pazarlamadan Sorumlu Yetkilisi Sn. Davut Avcı ve Teknik İşlerden Sorumlu Müdür Yardımcısı Sn. Mehmet Ceylan çıktıkları ülke turunda 26 Ocak 2009 Pazartesi tarihinde Eskişehir'e ziyarette bulundular.
Eskişehirli arıcıların katılımıyla çok güzel bir sohbet ortamı oluştu.
TEMA'nın arıcılıkla ilgili projelerinin ve eğitim programları faaliyetlerinin de konuşulduğu sohbette karşılıklı bilgilendirmeler gerçekleştirildi."

Kim olduğumuzu aslında herkes biliyor. Yukarıdaki alıntı Halil Beyin web sitesinden.

Blog yöneticisi aranızdaki en bilgili adam gibi görünüyor. Kaleme aldığı yazısında bizi tanımayıp bilmediğini yazmış. Yukarıdaki alıntıda öyle değil ama.

MACAHEL Arıcılık A.Ş.

Öncelikle karşımdaki kişinin kim olduğunu bilmeden neyi soracaksam...

MACAHEL Arıcılık A.Ş. diye yazan kişi kimdir? Blogta yazarken tanıyorsun da forumda nasıl tanımıyorsunuz?

Blogumda yazdığımız konuda isimlerinizi yazdım, çünkü sizinle aynı masa etrafında oturduk. Bugün için aynı yazının altınaa imzamı atarım...

Ama forumda yazan kişi kim? Forum yöneticisi de olsak göremiyoruz yazı yazanları...

"En bilgili adam gibi görünüyor."

Bu ifade de ne denilmek istendiğini anlamadım...

Benim blogtan kopyalanan ifadelerim ile kurulmaya çalışılan bağlantıyı bir anlayabilsem...

Bu arada haksız mı çıktık...

Bakın birisi saf kafkas istemiş... Hem de 75 tane...

Ülkemize hayırlı olsun.
http://www.halilbilen.com/

http://halilbilen.blogspot.com/

http://www.facebook.com/halilbilen

halilbilen2@hotmail.com

Yola Çıktıklarını, Yolda Bulduklarına Değişirsen; Yolunu Kaybedersin.

Yanlış trene bindiysen, koridorda ters yöne koşmanın bir faydası yoktur.

Çevrimdışı Halil BİLEN

• Administrator
  • Ana Arı
  • Yer: Mustafakemalpaşa
    • http://www.halilbilen.com/
  • Arıcılık Şekli: Profesyonel
  • Kovan Sayısı: 350
  • Rakım: Rakım Kirmasti Çayı ile bir.
Aslına bakarsanız bu formda da farkına varmadan bazı ticari firmalara bedava reklam yapıyoruz. Örnek mi: saf bilmem ne ırkı arı alacakmış.Bilmemne ırkının melezi......

Adamın önüne sarıca arıyı koysan italyan sarısı diye yutacak aradığı ırka bak fotoğrafını görmemiş, birileri methetti diye peşine düşmüş.

Bu yazıları, bazı üretip satan arkadaşlar mı yazıyor diye şüphelenmiyor da değilim.

Arıları sınıflandırma işini bırakın da o işin uzmanları yapsın.Bizler balını yiyelim.
Ağzımızın tadı bozulmasın.

Hazır ana kullanan bir akrabama sordum hangi ırk ana alırsın diye.Elcevap; Cebime en uygun olandan dedi.Ortalama yılda 400 civarı ana alır, arı sayısının %40 yani.

Satılık ... melezi ana .O kadar basit, nufus kaydı varmıki melezliği olsun.

Demek ki ben reklam yaptım. Sağolun.

Pes...
Ne alaka şimdi, emeklilik yaklaştıkça alıngan  olmaya başladın galiba. Taş gelirken başını arada eğiver, o gideceği yeri biliyor.

Taş atan çocuklar yasasına fazla güvenmeden atarken dikkat edin biraz yahu... :D
http://www.halilbilen.com/

http://halilbilen.blogspot.com/

http://www.facebook.com/halilbilen

halilbilen2@hotmail.com

Yola Çıktıklarını, Yolda Bulduklarına Değişirsen; Yolunu Kaybedersin.

Yanlış trene bindiysen, koridorda ters yöne koşmanın bir faydası yoktur.

Çevrimdışı Kenan GİŞAN

• Ana Arı
  • Yer: Bursa - Yalova
    • http://kenangisan.blogspot.com/
  • Arıcılık Tecrübesi: 5-10 yıl
  • Rakım: 400

Değerli blog paylaşımcıları,
Tamamınızın yaklaşımlarını gördükten sonra artık ne bakanlık ne üniversiteler ne enstitüler ne de istasyonları şunu şunu yapmadılar yapmıyorlar diye eleştirmekten vaz geçmek lazım. Sitenizi ilk gördüğümüzde katkı yapabileceğimizi düşünmüştük. Duymak, görmek, bilmek istemediğiniz hususları getirip hemen ticari kaygı hücresine hapserdeseniz sadece tatmini yaşarsınız. Ne kendinize ne de başkalarına bir fayda sağlayamazsınız.

Beyler, yapılan tüm işlerin bir emeği bir de maliyeti var. Vergileri de. Bunca çalışmanın neticesinde ortaya çıkan ürünü kimse babasının oğluna bağışlamaz. Kimse de taşın altına elini koymadan hiç kimsenin çalışmalarını karalayamaz.

Nişasta bazlı şekerleri konuşmayalım, çalışmalarımızı paylaşmayalım, bunca paylaşılması gereken sorun ve çözüm girişimleri varken bizler birbirimizi tatminde yeterliyiz diyorsanız girmeyiveririz sitenize olur biter. Atmanıza gerek yok.

MACAHEL Arıcılık A.Ş.

Forumun iki sayfasına bakınca tamamımızın yaklaşımını görmüş oldunuz değil mi?

Nerden gördüyseniz?

Keşki forumumuzu ilk gördüğünüzde katkı yapabileceğinizi düşünmekten ileri gidebilseydiniz.

Bizlerin duymak, görmek, bilmek istemediğimiz hususları daha önceden bizlerle paylaşsaydınız ve yanlış gördüklerinizi yazsaydınız.

Bunca paylaşılması gereken sorun varken, sorunların çözüm yollarını siz de bizimle paylaşsaydınız.

Başkalarına karşılıksız faydanız olurdu belki.

Foruma girip girmemek size kalmış bir şey, forumu zaten etkinlik bildirmek için kullanıyorsumuz, bilgi paylaşmak için değil.