Gönderen Konu: Toprak (Bereket) TV de ana arı üretimi eğitim programları yayını  (Okunma sayısı 42889 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı Murat AKIN

• Genel Moderator
  • Ana Arı
  • Yer: Tekirdağ
  • Arıcılık Şekli: Amatör
  • Arıcılık Tecrübesi: 20 yıl üstü
  • Kovan Sayısı: --- adet kayıtlı
  • Rakım: 74 metre

İşte bilmek önemli değil anlatabilmek önemli.

Ellerinde bulunan alet, takım ve kovanlarla çok daha güzel yapabilirlerdi.

Ağır çalışan bir düzenleme var gibi gözüküyor.

Çevrimdışı Hayati Çağdaş

• Ana Arı
  • Yer: ankara - şereflikoçhisar
  • Arıcılık Tecrübesi: 5-10 yıl
  • Kovan Sayısı: 65
  • Rakım: 1007
Seyretmeyenler bir şey kaybetmediler bence.
kesinlikle haklısınız hiçbirşey kaybetmediler...
Hakkınızdan vazgeçmeyin, Zira hakkınızla beraber şerefinizi de kaybedersiniz ...! Hz. Ali

Gözleri kör olan birisine doğanın ne kadar güzel olduğunu anlatamazsınız..! Hz. Ali

Çevrimdışı zeusfaber

• ÇOK İŞ VAR ÇOOOKKK...
  • Ana Arı
  • Yer: İstanbul-Silivri
  • Hakan TURAN - Ziraat Yüksek Mühendisi
    • Kolay Arıcılık
  • Arıcılık Şekli: Meraklı
  • Arıcılık Tecrübesi: 15-20 yıl
  • Kovan Sayısı: 225
  • Rakım: 102
Arkadaşlar herkes mi tepkili?  Kakası kendi bölgesinde değerledirelim derken biraz abartı mı oluyor ne? Şimdi diyeceksiniz ki bu işi yapanlar bölge ayrımı gözetmyor. Haklısınız tcaretin ahlakı olmuyor bazen malesef. Ama bu programı (seyretmedim ama) doğuda veya doğu karadenizde seyredenler fayda görmüş müdür acaba? Ne bileyim, Halil Bey gayet güzel sorular sormuş. Yazan Mehmet Bey ise onun bu şekilde yaz kaç yapacağını da sanmıyorum.

Bilemiyorum olayı nasıl irdelesek. Bu durum bizi kafkas düşmanı forum yapmasın da başka endişem yok.
Kişisel Arıcılık Bloğum
http://kolayaricilik.blogspot.com/

Çevrimdışı Hüseyin Basri ÇALIŞKAN

• Hüseyin Basri ÇALIŞKAN
  • Ana Arı
  • Yer: AYDIN ÇİNE
    • Arıcılık bilgi paylaşımı bloğum
  • Arıcılık Tecrübesi: 10-15 yıl
  • Kovan Sayısı: 90
  • Rakım: 90
Konu anlatılan ırk değil. Olmamalı bence.

Programı izleyen arıcıya ve dışarıdan bakan müşteriye yada arı ürünleri kullanıcısına pozitif  ne

katkısı var bizim için önemli olan bu.

Bir ikinci konu yapılanları anlatırken, bir küçük ufuk açabiliyormu önümzüde yoksa bildik videolarda olduğu gibi kirli paslı maskelerin içerisinde uzun gagalı arı ırkının yaptığı balın çok üstün özelliklerinden mi bahsediyor sürekli ?

Kimseye karşı olmamak gerek ama sormadan, sorgulamadan yanında olmamızda beklenmemeli.

Sayın Halil BİLEN sormuş gerekli olanları.

Benimde aklıma çok şey takılır bu konuda. Mesala yapılan seleksiyon çalışmalarını neden ıslah olarak tanımlar, ve büyük mesafeler kat edilmesi gereken süreler geçmişken neden hala bir tek tanımlı hibrit arımız olmadan yola devam ederiz.

Yada bölgesel anlamda başarılı olabilecek melezlemeler üzerinde çalışmalar neden yapılmaz. Yapılıyorsa biz neden bu arıları görmüyor kullanamıyoruz.

Yani açıkçası ırk işini arıcıya düşündürmeden sürekli olarak ihtiyacı olan kaliteli, bölgesine uygun ana arıyı sağlayacak sistemi kurabilecek kadar uzun zamandır, biz bu çalışmaları izliyoruz. Elimize her gecen broşürde verilen tarihler pek çok senedir çalışıldığını gösteriyor.

O zaman doğal olarak şu soru doğuyor.

Bahçe nerede ? Ekilen fidan nerede ? Verdiği ürün nerede?

Genel konuşağım ama, görüp bildiğim odur ki

Ne bu forum camiası olarak, nede arıcılar olarak hiç bir ırka düşman değiliz.

Sadece verimli arıcılık yapmak, hangi ırkı yada melezlerini hangi bölgelerde kullanacağımızı bilmek, dolandırıcıların elinde yolunacak kaz durumuna düşmemek istiyoruz.

Birileri çıkıp verdiğimiz vergilerdende desteğini alarak tesisi, çitleştirme kutularını elindeki saf damızlık kolonileri, suni tohumlama imkanları ile gövde gösterisi yaparken

Üretilen analardan verim alamayan üretici;

İzinsiz, belgesiz ve kontrolsuz üretilen cinsi belli olmadığı halde anası yurt dışından geldi diyerek, sakin diyerek, en iyi arı diye satılan ve devletine kuruş vergi  ödemeyenlerin ürettiği arılara yönelmek zorunda kalıyorsa, o zaman bir tavır almak gerekmiyormu sizcede.....
Adnan Menderes Üniversitesi Çine Meslek Yüksek Okulu Arıcılık Proğramı 2010 mezunu .. Arıcılık Teknikeri.

Çevrimdışı Savaş AKTAŞ

• Ana Arı
  • Yer: ÇANAKKALE-ÇAN
  • Kovan Sayısı: AKS: 200
  • Rakım: 73 m
Aslına bakarsanız bu formda da farkına varmadan bazı ticari firmalara bedava reklam yapıyoruz. Örnek mi: saf bilmem ne ırkı arı alacakmış.Bilmemne ırkının melezi......

Adamın önüne sarıca arıyı koysan italyan sarısı diye yutacak aradığı ırka bak fotoğrafını görmemiş, birileri methetti diye peşine düşmüş.

Bu yazıları, bazı üretip satan arkadaşlar mı yazıyor diye şüphelenmiyor da değilim.

Arıları sınıflandırma işini bırakın da o işin uzmanları yapsın.Bizler balını yiyelim.
Ağzımızın tadı bozulmasın.

Hazır ana kullanan bir akrabama sordum hangi ırk ana alırsın diye.Elcevap; Cebime en uygun olandan dedi.Ortalama yılda 400 civarı ana alır, arı sayısının %40 yani.

Satılık ... melezi ana .O kadar basit, nufus kaydı varmıki melezliği olsun.

Çevrimdışı ÇAYLI

• Larva
  • **
  • Yer: afyon
  • çaylı
  • Kovan Sayısı: 1oo
  • Rakım: 1045
slm ssavaş aktaş bende düşünmüyor degilim dediklerinizi inan.
 ben hiç görmedim benim yogurdum ekşi diyeni  hep talı derler
 ben bilmem arkadaş yogurdu kendin mayalaycaksın  bence arkadaşlar gelin bunlara itibar etmeyin h.basri arkadaşımız negüzel yorumlamış

Çevrimdışı ÇAYLI

• Larva
  • **
  • Yer: afyon
  • çaylı
  • Kovan Sayısı: 1oo
  • Rakım: 1045
 emekli 30 yıllık arıcımız ustam h.minver.ede 20 tane verdiler . tek 4 ana kaldı çamdada  balını almadık sayılır ana kovan yapmak icin arılar alanyada  masrafınız benden görün üç  cıta kalmış  götürüp göstereyim ne kapalı yavruvar nede  bir hazırlık  yanında benim kiler uzak degil cok fark var inanın  bu işler  para hevesinden başka birşey düşünmeyenlerin işi 

Çevrimdışı zeusfaber

• ÇOK İŞ VAR ÇOOOKKK...
  • Ana Arı
  • Yer: İstanbul-Silivri
  • Hakan TURAN - Ziraat Yüksek Mühendisi
    • Kolay Arıcılık
  • Arıcılık Tecrübesi: 15-20 yıl
  • Kovan Sayısı: 225
  • Rakım: 102
Firma veya neyse tamam tukaka...

Kafkas veya melezi de mi öyle?

Anadolu arısı dediğimizde sahipleniyorsak kusura bakmayın ama kafkas ve melezleri de sahiplenilmeli çünkü sonuçta bizim arımız. Bilim adamları ne güzel ortaya koymuş Ankara'nın doğusunda kafkasın en az bölgesel (yerel değil dikkat edelim) 2-3 ekotipi var diye. Bu yetmemiş yerel araştırmalarda da pek çok farklı alt ekotipe rastlanmış. Benim farkına varılmasını istediğim şey Kafkas ırkının da bizim ırkımız olduğu gerçeğidir. Birlileri bundan para kazanmak için yapmaması gerekeni yapıyorsa da bunun yanlışlığını anlatmak tabi ki bize/bizlere düşer.
Kişisel Arıcılık Bloğum
http://kolayaricilik.blogspot.com/

Çevrimdışı Halil BİLEN

• Administrator
  • Ana Arı
  • Yer: Mustafakemalpaşa
    • http://www.halilbilen.com/
  • Arıcılık Şekli: Profesyonel
  • Kovan Sayısı: 350
  • Rakım: Rakım Kirmasti Çayı ile bir.
Aslına bakarsanız bu formda da farkına varmadan bazı ticari firmalara bedava reklam yapıyoruz. Örnek mi: saf bilmem ne ırkı arı alacakmış.Bilmemne ırkının melezi......

Adamın önüne sarıca arıyı koysan italyan sarısı diye yutacak aradığı ırka bak fotoğrafını görmemiş, birileri methetti diye peşine düşmüş.

Bu yazıları, bazı üretip satan arkadaşlar mı yazıyor diye şüphelenmiyor da değilim.

Arıları sınıflandırma işini bırakın da o işin uzmanları yapsın.Bizler balını yiyelim.
Ağzımızın tadı bozulmasın.

Hazır ana kullanan bir akrabama sordum hangi ırk ana alırsın diye.Elcevap; Cebime en uygun olandan dedi.Ortalama yılda 400 civarı ana alır, arı sayısının %40 yani.

Satılık ... melezi ana .O kadar basit, nufus kaydı varmıki melezliği olsun.

Demek ki ben reklam yaptım. Sağolun.

Pes...
http://www.halilbilen.com/

http://halilbilen.blogspot.com/

http://www.facebook.com/halilbilen

halilbilen2@hotmail.com

Yola Çıktıklarını, Yolda Bulduklarına Değişirsen; Yolunu Kaybedersin.

Yanlış trene bindiysen, koridorda ters yöne koşmanın bir faydası yoktur.

Çevrimdışı erdal yatkın

• İşçi Arı
  • Yer: İZMİR - Bornova
  • Arıcılık Tecrübesi: 1-5 yıl
  • Kovan Sayısı: 15

''' damızlık kafkas ana arı nedir? Nasıl kullanılır?" ve "Arıcıların kendi ana arılarını üretme teknikleri" konulu iki adet eğitim filmimiz yayınlanacaktır. '''   evet yayınlandı resmen kafkas arısının reklamı yapıldı hiç bir üretim tekniği anlatılmadı, herhalde bu sene satışlar düşüktü ?  bakalım daha arkasından neler çıkacak.
İyilik yapar gibi görünmeyin.
İyilik yapın,  görünmeyin.

Çevrimdışı Hüseyin.DİNER

• Ana Arı
  • Yer: ESKİŞEHİR
  • SÜNDİKENARICILIK http://huseyindiner.blogspot.com
    • H.DÝNER
  • Kovan Sayısı: 80+...
  • Rakım: 230-1300
Bir arıcılığa meraklı arkadaşım,arıcılılık eğitim seti almıştı.

Orjinalleri halen bende 3 kez izledim.

Sonuç elde var sıfır.

Ama reklamı ,herkes kendi balını kendi yetiştirecek.

Bu da firmanın reklamından başka bir şey içermiyordu.

Şunu samimiyetimle söyleyeyim;

Bu sitedeki aatörce ana arı yetiştirme konusunu inceleyen kişi inanın daha doyurucu bilgiye sahip olur.

Yazık insanlardan bilgi saklamak ne kadar yakışıksız birşey.

Bir yıllık amatörüm ben bu konuda öğrendiklerimi sade bir dille aktarsam  ülke arıcılılığı için daha faydalı olurum.

Çok sinirliyim,söze geldimi vatan millet ,icraat ise para kazanmak.

Şimdi herkes birer kafkas alır artı da 80 kilo bal elde eder pehhh

İşte bu kadar basitmiş.

HALİL bey ,YUSUF bey ve diğer bizleri aydınlatan değerli bilgi sahipleri;

Sizleri karşılıksız verdiğiniz bilgiler için çok TEŞEKKÜRLER .

Acizane fikrim FORUMA hiç bir katkısı olmayan ,ve de gelip burda reklamını yapanları siteden yol vermeniz.

Dostluk;illa yan yana ,diz dize olmak değildir

Asıl can cana ,kalp kalbe olmaktır.(Hz.Mevlana)

SÜNDİKEN ARICILIK

http://huseyindiner.blogspot.com

505 843 28 48

Çevrimdışı Murat Çakır

• Murat Çakır
  • Administrator
  • Ana Arı
  • Yer: İstanbul
    • www.beyazkovan.com
  • Kovan Sayısı: 20
  • Rakım: 63
Arkadaşlar,

Verdiğiniz tepkilerin çoğunda haklısınız. Fakat bir konuyu eleştirirken tek taraflı salvo atışlarla bir yere varamayız.

Eleştirdiğimiz insanlara da söz hakkı, kendini savunma hakkı tanımak zorundayız.

Çünkü, bir problem varsa bunun çözümü, tarafların karşılıklı bir araya gelip konuşabilmesiyle mümkün olur.

Zeusfaber arkadaşımızın söylediklerini yabana atmayın.

Bizim için bütün ırklar değerlidir. Bu topraklar üzerindeki ya da dünyanın başka kıtalarındaki arı ırklarının hepsinin değeri ayrıdır.

Arıcılar arasında, A ırkına düşmanlık B ırkına hayranlık gibi enteresan yaklaşımlar var.

Şu bilgiyi hiç unutmayın: Arı ırklarının geneli, diğer evcil hayvanlarda olduğu gibi, insanın müdahalesiyle oluşmamış.

Yüzyıllar içinde coğrafi ve iklim farklarından dolayı oluşmuş.

Ülkemizde 8 ayrı iklim kuşağı var.

Bu demektir ki, yüzyıllar içinde oluşmuş en az 8 ayrı farklı iklime adapte olmuş arı var.

Ülkemizdeki ana problem, yüzyıllar içinde kendi iklim kuşaklarına adapte olmuş arıları, farklı coğrafya ve iklim kuşaklarında çalışmaya zorlamak.

Yoksa kendi bölgesine adapte olmuş Kafkas ya da diğer ırklar son derece değerlidir.

Gerek yurtiçi kaynaklardan, gerekse yurtdışı kaynaklardan önce ismine hayran olunup elde edilen, başarısız olunca da beş para etmezmiş denilen arı ırklarının kabahati yok.

Bu yüzden ırklara yönelik düşmanlık ya da hayranlık mantıksal temellere dayanmaz.

Bugün ülkemize baktığımızda malesef, Macahalde yapılan çalışmanın benzeri, diğer bölgelerimizdeki arılar için yapılmıyor.

Eksik, gedik, belki yanlış eleştirilebilir tarafları çok.

Bütün bunlar karşılıklı tartışılabilir olmalı.

Zeusfaber arkadaşımızın yaklaşımlarını yabana atmayın dememin sebebi de, kendisinin Trakya bölgesinde bir çok ırkla deneme yapıyor ve çalışıyor olması.

Çevrimdışı Hüseyin.DİNER

• Ana Arı
  • Yer: ESKİŞEHİR
  • SÜNDİKENARICILIK http://huseyindiner.blogspot.com
    • H.DÝNER
  • Kovan Sayısı: 80+...
  • Rakım: 230-1300
Murat bey benim ırklarla sorunum yok.

Bildiğim kadarıyla benim arım kafkas melezi.

Bende anadolu ırkı hayranıyım.

Benim sitemim ,eğitici birşeyler verilecekmiş gibi lanse edilip,hiç denemiyecek kadar az bilgi paylaşımı.

Benim sitemim bu yayının reklam filmi olarak çekilipte ,bize farklı lanse edilmesi olayı.

Şunu belirteyim ki biz arıcılık konusunda ,atalarımızdan gördüğümüz gibi değil,bilim ve tekniğin getirdiği yenilikler doğrultusunda, bu işle başta hobi ,sonrada tatlı bir tutku,ötesindede  profosiyonel şekilde ,bir işletme kurarak bu
mesleği icra etmek.

Şimdi biz soruyoruz sizler cevaplıyorsunuz.

İleride bizde cevaplar verelim istiyoruz.

Saygılar.
Dostluk;illa yan yana ,diz dize olmak değildir

Asıl can cana ,kalp kalbe olmaktır.(Hz.Mevlana)

SÜNDİKEN ARICILIK

http://huseyindiner.blogspot.com

505 843 28 48

Çevrimdışı macahel arıcılık

• Boş Petek
"Tema-Macahel Ekibi Ziyareti

TEMA- MACAHEL Pazarlamadan Sorumlu Yetkilisi Sn. Davut Avcı ve Teknik İşlerden Sorumlu Müdür Yardımcısı Sn. Mehmet Ceylan çıktıkları ülke turunda 26 Ocak 2009 Pazartesi tarihinde Eskişehir'e ziyarette bulundular.
Eskişehirli arıcıların katılımıyla çok güzel bir sohbet ortamı oluştu.
TEMA'nın arıcılıkla ilgili projelerinin ve eğitim programları faaliyetlerinin de konuşulduğu sohbette karşılıklı bilgilendirmeler gerçekleştirildi."

Kim olduğumuzu aslında herkes biliyor. Yukarıdaki alıntı Halil Beyin web sitesinden.

Blog yöneticisi aranızdaki en bilgili adam gibi görünüyor. Kaleme aldığı yazısında bizi tanımayıp bilmediğini yazmış. Yukarıdaki alıntıda öyle değil ama.

Türkiye Cumhuriyeti Misak-l Millisi içinde benzeri çalışma içinde olan bir ikinci firma daha yok. Benzeri kadro yapısına sahip olan bir firma da hala yok. 13 yıldır çalışıp çabalıyoruz. Önümüzde bir örnek olmadan malesef. İşbirliği yapılan ulusal ve uluslararası kurumlarla birlikte ülkemizde Kafkas Irkı üzerinde yaptığımız çalışmalarla gelinen nokta ortada. Çalışmalarımızla ülkemizin önde gelen birçok akademik kurumuna ciddi alt yapı oluşturduk. Hatta geldiğimiz noktada Anadolu ve Muğla arıları için de benzeri çalışma içine girebileceğimizi Tarım ve Köyişleri Bakanlığı'na bildirdik. Kaynak bulabileceğimizi de.

Değerli blog paylaşımcıları,
Tamamınızın yaklaşımlarını gördükten sonra artık ne bakanlık ne üniversiteler ne enstitüler ne de istasyonları şunu şunu yapmadılar yapmıyorlar diye eleştirmekten vaz geçmek lazım. Sitenizi ilk gördüğümüzde katkı yapabileceğimizi düşünmüştük. Duymak, görmek, bilmek istemediğiniz hususları getirip hemen ticari kaygı hücresine hapserdeseniz sadece tatmini yaşarsınız. Ne kendinize ne de başkalarına bir fayda sağlayamazsınız. Bu sabah ofisimizi Konya'dan arayan Beytullah ERDOĞAN'ı 0 542 775 3289 dan arayın. 75 adet saf kafkas ana arı talebini nasıl yanıtladığımızı öğrenin. Ticari kaygı mı taşıyoruz gerçekten yoksa arıcılarımıza teknik destek de mi veriyoruz? Birçok ana arı üreticisi gibi şapkayı tavana mı fırlatmışız? Yoksa 5N1K testi mi uygulamışız? Sizin hakkımızda bildiğinizi sandığınız şeylerin büyük çoğunluğu biz ortaya çıktıktan sonra yanlış iş alışkanlıkları olup sahayı terk etmek istemeyenlerin uydurduğu rivayetlerdir.

Beyler, yapılan tüm işlerin bir emeği bir de maliyeti var. Vergileri de. Bunca çalışmanın neticesinde ortaya çıkan ürünü kimse babasının oğluna bağışlamaz. Kimse de taşın altına elini koymadan hiç kimsenin çalışmalarını karalayamaz.

Pazarlama denince hepiniz sigorta poliçesi satıcılarına ülkemiz insanının bakış açısı tribiyle verdiği tepkiyi veriyorsunuz. Son 3-5 yılda ülkemizde onlarca bal dolum ve paketleme tesisleri yapıldı. Kimi beleş kimi yarısı devletten vs. ile. Hangisi tam kapasite çalışıyor? Çalışanı var mı? Çalışmıyor, çalışmayacak. Neden biliyor musunuz? Arkasında pazarlamayla ilgili hiçbir çalışma yok da ondan.

Nişasta bazlı şekerleri konuşmayalım, çalışmalarımızı paylaşmayalım, bunca paylaşılması gereken sorun ve çözüm girişimleri varken bizler birbirimizi tatminde yeterliyiz diyorsanız girmeyiveririz sitenize olur biter. Atmanıza gerek yok.

MACAHEL Arıcılık A.Ş.

Çevrimdışı murat_e

• İşçi Arı
  • Ertuğrul Murat
  • Arıcılık Şekli: Profesyonel
  • Kovan Sayısı: 30-50
  • Rakım: 175
Sayın macahel arıcılık eleştirilerden çekinmemek gerek. Eleştirilince bir şeyin değeri azalmadığına göre  sorun yoktur.

Arılarımın tamamı saf kafkas ve melezi olduğu halde yerilmesinden hiç rahatsızlık duymam.Çünkü değeri azalmaz. GEnel olarak kimseye tavsiye de etmem manipüle etmemek için.

Hele ki kurumların  alınganlık yapma gibi  lüksü de olamaz. Bence siz siteye uzak kalmayın.
Yaptığını bilen. Bildiğini yapan.