Gönderen Konu: 2 gözlü Ana arı çiftleştirme kutusu  (Okunma sayısı 39464 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı Scuba

• Pupa
  • Yer: İstanbul
    • Arıcılık sitesi
  • Arıcılık Şekli: Amatör
  • Arıcılık Tecrübesi: 1-5 yıl
  • Kovan Sayısı: 5
  • Rakım: 100
Ynt: 2 gözlü Ana arı çiftleştirme kutusu
« Yanıtla #15 : Kasım 24, 2010, 21:54:09 »
Sitesinden inceledim.Önde havalandırma deliği ile üst kapak altında ahşap örtü tahtası var.Ahşap tahtayı 1cm lik yuva içine yerleştirmişler.Böylelikle arı geçişini engel olmuşlar. Sizin yaptığınız gibi tahta yerine pleksiglas da olabilir.Besleme bölümü hemen hemen benim ölçülerle aynı. Havalandırma için daha pratik yol bulmam gerek.Straforu o şekilde kesmek zor.

Deve yavaş gider, ama hep gider!

Çevrimdışı Halil BİLEN

• Administrator
  • Ana Arı
  • Yer: Mustafakemalpaşa
    • http://www.halilbilen.com/
  • Arıcılık Şekli: Profesyonel
  • Arıcılık Tecrübesi: 20 yıl üstü
  • Kovan Sayısı: 350
  • Rakım: Rakım Kirmasti Çayı ile bir.
« Yanıtla #16 : Kasım 24, 2010, 22:08:26 »
Sn. Scuba, güzel bir proje çalışması olmuş deyip, katlasanız ve kenara kaldırsanız bu projeyi...

Faydalı ürün patentli bir ürün olduğunu da unutmayalım bu kutunun.

Neden bu kadar net konuşuyorum.

Denendi merak etmeyin. Hem de bu işler konusunda çok iyi bir abimiz tarafından.

Orjinalinin en büyük farkı strafor dansitesi... Herşeyini yapsanız da iş gelip dayanıyor strafor dansitesine..

Ayrıca sizin elinizde 4 gözlü ana arı kutusu da var. Onu yönetirken eksiklikleriniz de yok değil, sonra konuşuruz bunu... O küçük kolonilere neler yaptığınızdan çok, sonuçları paylaştığınız için sadece sonuçlara göre yorumlamalar getirebiliyoruz. Örneğin koyu sıvı besleme yapmalıydınız çoktan o koloniciklere...

Mehmet bey,

Hangi koloniden bu gözlere arı koyacaksanız ya da hangi arıdan ana arı üretecekseniz, ilk önce kabarmış çerçeveleri bu koloninin yavru alanına koyacaksınız ve ana arıyı yumurtlatacaksınız.

Ve güçlendiğinde koloni iyice sadece 1 gözü dolduracak küçük çerçeveleri arılarıyla biraz da fazladan arı silkeleyerek doldurun.

Tüm gözleri aynı anda doldurmaya çalışmayın... Yavaş yavaş.

Göz doldurmadan 1 hafta ya da 10 gün önce çerçeveleri yine güçlü kolonilere verin.

Önce 1 sonra 3 sonra 5 numaralı gözü doldurun.

Sonra 2 ve 4...

Besleme konusu ise tasarım kurbanı olmuş.

Bende var metal küçük besleme kaplarından. Uyar üstlerine... Ama metal beslemelerde orta bölmeler çıkmadığından kek işi sakat.

Eklenti yaparak nasıl yapacağınıza siz karar verin artık...

http://www.halilbilen.com/

http://halilbilen.blogspot.com/

http://www.facebook.com/halilbilen

halilbilen2@hotmail.com

Yola Çıktıklarını, Yolda Bulduklarına Değişirsen; Yolunu Kaybedersin.

Yanlış trene bindiysen, koridorda ters yöne koşmanın bir faydası yoktur.

Çevrimdışı Hüseyin Basri ÇALIŞKAN

• Hüseyin Basri ÇALIŞKAN
  • Ana Arı
  • Yer: AYDIN ÇİNE
    • Arıcılık bilgi paylaşımı bloğum
  • Arıcılık Tecrübesi: 10-15 yıl
  • Kovan Sayısı: 90
  • Rakım: 90
« Yanıtla #17 : Kasım 24, 2010, 22:16:55 »
Bir ayrı başlık gerekir mi bilmiyorum ama
Ben aklımdakileri  yazayım Mehmet KENAR bey inde yanıtına göre tartışırız konuyu.
Belki yazacaklarım eksik olabilir düzeltebiliriz hep beraber
1.   Bu kovanı arılandırmak zor

2.    5 adet anayı aynı anda yaşatmak için feromon ( koku ) geçişi olmamalı bölmeler arasında. ama o bölmede çıkabilmeli ki alınan ana arının bölmesi yan tarafla birleştirilsin kolayca.

3.   Besleme sorunu sonuçta farklı miktarda besin ihtiyacı olabilecek 5 farklı koloni var aynı yerde
Her biriyle uğraşmak sıkıntılı olabilir.

4.   Kışlatmada eğer tek analı kışlatılacaksa baharda bölünürken tarlacıların tek uçuş deliğini benimsemesi problemi

5.   Ana arının kovan bakımı esnasında diğer bölmelere geçebilmesi riski vardır.

6.   Bir bölmeye bakarken diğerlerini üşütmeyecek önlemler alınmalıdır.

Çözümler fikirler
1.   
a)Bu tip kovanların çerçeveleri yarım çerçeve ölçüsünde ise 2 çerçeve bir normal çerçeve olarak birleşebilecek şekilde olabilirse bu şekilde baharın güçlü kolonide kabartılan çerçeveler kullanılabilir.

b)tüm bir güçlü koloni bu kovana aktarılırsa uygun besleme ile çerçeveleri kabartabilir fakat sadece 5 adet ana üretmek için bir koloninin harcanması ( ana yetiştirme dönemi kısa olan yerlerde ) ekonomik değildir bence.

c) bu koloni belirli miktarda arı ile kışlatılarak baharda bölünebilir. Ana arı üretmek için damızlık koloni bu kovanda saklanır. Ve baharın bölünür.
Yinede Küçük çiftleştirme kutuları kullanmak daha ucuzdur bence ( kutu maliyetine bakmak gerekir. 5 adet kutu bu kovandan ucuza mal edilebilir mi onu bakmalı )

d) bu kovanı daha küçük ölçüde çerçevesiz yapmalı tkv  ana rı kutuları gibi bir çıta üzerine petek yapan arılar hem daha az mum kullanacak ve kabartmakta zorlanmayacak. Ve çevrece malzemesi de işçiliğinde olmayacak. Dezavantajları dikkatsiz petek takılırsa kovana yapıştırması, içe eğik V şeklinde eğimli kovanla çalışma zorluğu…

2.
araya konulacak bölme tahtasının iyi malzemeden olmasının şişme kabarma yapmamasının sağlanması ve mutlaka bir kanala oturmasının sağlanması

3.   
iç kapaklar üzerine kek için alçak bir yemlik yapılabilir .. bildiğimiz plastik turbo tabir edilen  yemlikler kullanılabilir bunlar aynı zamanda iç kapak olarak kullanılabilir. Tüm bölmeleri kapsayan sıvı besleme yemliği düşünmüştüm ama hocalarım feromonların karışacağını söyleyerek beni vazgeçirdiler..

4.
a)Tarlacı arılar tek uçuş deliğine alıştığı için sıkıntılar olabilir. Ta her zaman tüm delikler açık olacak ki bunu sağlamak zor sonuçta kışın tam olarak arı dolu olmayabilir bu kovan.

b) her bölmedeki arılar farklı koloniden alınacak. Böylece tabut kovana sıkıntı yapmayacaklar.

c) memeler takılınca arılar kapalı ortama alınacak en az 3 gün bekletilecek…. besin ve havalandırma sorunları çözülmeli. Ortam karanlık olmalı ki arılar ışığa yönelip boğulmasın .

5.
iç kısımda bir kapak daha olmalı her bölme kendi kapağına sahip olmalı özellikle yeni doğmuş çiftleşmemiş ana arılar oldukça hızlı olarak diğer taraflara geçer sonuç ölüm olabilir.
6.   
Her bölme kapağı üşümeyi engelleyici şekilde olmalı bu küçük koloniler yavru gelişiminde çok daha hassastır. İlk esnada ana çiftleşene kadar yaşlı arılar yıpranır. ilk yumurtalar ergin olana kadar ise epey kayıp olabilir ergin bireylerde. Bunun için gerekirse ana arı yumurtladıktan sonra az miktarda genç arı takviyesi yapılabilir. En güzle yöntem İzmirli bir abim den öğrendiğim şekilde genç arıları ihtiyaca göre azar ara kolonilerden toplayıp üzerine şurup püskürterek bir gece  boş bir kovan içinde elek telinden bir torba içinde bekletip ertesi gün bu çekirdek ailelere azar azar vermek..)
Adnan Menderes Üniversitesi Çine Meslek Yüksek Okulu Arıcılık Proğramı 2010 mezunu .. Arıcılık Teknikeri.

• Hüseyin Basri ÇALIŞKAN
  • Ana Arı
« Yanıtla #18 : Kasım 24, 2010, 22:22:06 »
yazıyı yazarken sizlerde yazmışsınız yinede ekledim ben yazımı. besleme için turbo dediğimiz platik yemlikler ideal küçük boyutta olanları var onların. ancak kapak altına gelecekleri için mevcut kovana uyarmı bakmak gerek.. ek olarak dışarıya çıkacak besleme ünitesi yapımı ise bu kovanda arı bakmayı işlenceye cevirir kanımca her bir parca ayrı dağınık olur toplamasıda bakmasıda zor..
Adnan Menderes Üniversitesi Çine Meslek Yüksek Okulu Arıcılık Proğramı 2010 mezunu .. Arıcılık Teknikeri.

Çevrimdışı Mehmet KENAR

• Ana Arı
  • Yer: çanakkale/
  • Ç.KALE/BİGA. Etlik civciv bakımı
    • http://mekenar.blogspot.com/
  • Arıcılık Tecrübesi: 5-10 yıl
  • Kovan Sayısı: 80
  • Rakım: 70
« Yanıtla #19 : Kasım 24, 2010, 22:23:48 »
Vermiş olduğunuz ayrıntılı bilgiler için teşekkürler

tasarım kurbanı olduğuda zaten kabul edildi, bu şeklin en kullanışlı yollarını bulma çabasındayım

bahsettiğin metal yemleme kaplarına benzer yemlik yaptım, bu yemlikte kekleme işide tamam, buda düşünülebilir  

sayın hbcaliskan, ın sorduğu bölme tahtalarının kanal içine oturup oturmadığı,,

evet bölme tahtaları kanal içerisinde
(ama) diye söze başlamak, bir şeyler den kaçmaktır, siper almaktır

http://mekenar.blogspot.com/

Çevrimdışı Halil BİLEN

• Administrator
  • Ana Arı
  • Yer: Mustafakemalpaşa
    • http://www.halilbilen.com/
  • Arıcılık Şekli: Profesyonel
  • Kovan Sayısı: 350
  • Rakım: Rakım Kirmasti Çayı ile bir.
« Yanıtla #20 : Kasım 24, 2010, 22:30:39 »
TKV çiftleştirme kutuları konusunda uygun zamanda amatörce ana arı üretimine de yazarım ama bu kutularda kışlatma mümkün değil.

Kışlatabilen varsa eli öpülesi iş yapıyor demektir...

Hem İnci kutularında hem de kendi yaptığımız 4 çerçeveliklerde sıkıntı yok iken, o kutularda deneme amaçlı kışlatmaya yönlendirdiğimiz ana arıları almak zorunda kaldık...

Yavru alanı çok düşük olduğundan ve bal stoğu da yapamadıklarından eğer yapılması düşünülüyorsa hiç tavsiye etmiyorum. Ancak üretimde eyvallah güzel iş yaptılar.

Selahattin Başkanımın gönderdikleri tamamı arılandırıldı ama kışlatamadıktan sonra enerji kaybı....
http://www.halilbilen.com/

http://halilbilen.blogspot.com/

http://www.facebook.com/halilbilen

halilbilen2@hotmail.com

Yola Çıktıklarını, Yolda Bulduklarına Değişirsen; Yolunu Kaybedersin.

Yanlış trene bindiysen, koridorda ters yöne koşmanın bir faydası yoktur.

• Hüseyin Basri ÇALIŞKAN
  • Ana Arı
« Yanıtla #21 : Kasım 24, 2010, 22:40:33 »
bölgelerin farkı burada ortaya çıkıyor bir daha bizim bölgemizde sorunsuz kışlıyorlar.. ama bizde önlemimizi alıyoruz. her kutuyu kovan içine alıyoruz ve üzerini bir çuvalla örtüyoruz. elimizde fazla olanlara  baharda yanına bir ballı çerceve atıp kutu kapagını aralıyoruz :) alsana yeni bi koloni..haa bunu yapacak arı ırkıda önemli elbet .. muğla arısında sorun yaşamadık bazen soguk giderse hava geç çıkıyor o çerceveye ama çıkıyor illa .. o kutularda dikkat edilecek bir konuda petekleri yenileyebilmek yavru sahası dar olunca çok yavru yapan ırklar gözleri çabuk küçültüyor..

Çevrimdışı Scuba

• Pupa
    • Arıcılık sitesi
  • Kovan Sayısı: 5
  • Rakım: 100
« Yanıtla #22 : Kasım 24, 2010, 22:41:40 »
Elimde kalan tek koloninin durumu kışın net belli olacak.Bu sene ana arı üretmede ilk yılımdı.Tecrübeleriniz bizler için oldukça önemli Halil bey. Benim de amacım kışlatmaktan ziyade anayı üretip geçici stoklatmaktı.
Deve yavaş gider, ama hep gider!

Çevrimdışı Ali Varol

• Ana Arı
  • Yer: Antalya- Manavgat - Ahmetler
    • Manavgatlý Arýcý
  • Rakım: 40 m. ile 1700 m. arası
« Yanıtla #23 : Kasım 25, 2010, 10:35:34 »

Konuyu izliyorum ve izledikçe aklıma yeni düşünceler geliyor. Bu arada bazı arkadaşlar ana kovana konup kabartıldıktan sonra ana çiftleştirme kovanlarına konabilecek yarım çıtalardan söz ettiler. Yukarıdaki resimde görülen yarım çıtaları ben 10 yıldır hem ana kovanda hem de ana çiftleştirme kutusunda kullanıyorum.

Bazı sitelerde resmini gördüğüm yarım çıtalardan farkı ve iyi yanı ana kovana koymak için birleştirilince arada boşluk kalmayışı. İlgilenen arkadaşlarla paylaşmak istedim. Kolay gelsin.
Arıcı arkadaşlarımıza sağlık, bol ürün ve işlerinde kolaylıklar diliyorum.
http://bombusarilari1.blogspot.com/
http://manavgatliarici.blogspot.com/

Çevrimdışı Mehmet KENAR

• Ana Arı
« Yanıtla #24 : Kasım 25, 2010, 11:31:23 »
Ali bey, kullanacağım çerçeveler bu şekillerden esinlenme, sizinde belirttiğiniz gibi en dikkatimi çeken aralarının sıfır boşluk olması

şu an yapacağım yemlikler, in üzerine kafa yoruyorum,

• Hüseyin Basri ÇALIŞKAN
  • Ana Arı
« Yanıtla #25 : Kasım 25, 2010, 11:39:22 »
Ali bey teşekkür ederim .. bu cercevenin bir değişik modelini bizde kullandık sorun yaşatmadı hiç.. iyi yanıda damızlık kolonilerden  genç yumurtalı birer çerceve alıp ana yetiştirebilmek kolay oluyor.
Mehmet bey kovan üst kapagı ile iç kapaklar arasında iç kısımda boşluk var mı ? varsa ne kadar.. diğer mesajdada yazmıştım plastik yemliklerin farklı boyları mevcut onlar kullanılamaz mı. yada tahtadan yapılabilir ama boşluk olup olmadığını bilmiyorum. bölmelerin arkasına yaparsanız baharda küçük koloniler bu besini soguk havalarda almakta zorlanır güçlü olmalılar.. belkide bir çerceveden feragat edip çanta yemlik yapmalısınız bölmeye .. secenek çok fazla..

Çevrimdışı Mehmet KENAR

• Ana Arı
« Yanıtla #26 : Kasım 25, 2010, 12:01:28 »
Sayın hbcaliskan, verdiğiniz uzun ayrıntalar için teşekkür ederim, yazdığınız önerileri de dikkate alacağımı, vede aldığımı  bilmeni isterim

kapak derinlikleri,ni genelde 10 cm olarak yapıyorum, tabiki buda öyle

2,5cm kovana oturma derinliği
1 cm örtü tahtası kalınlığı
2 cm kapak altında strafor,,,isteğe bağlı

toplamda 5,5 cm  geri kalan 4,5 cm    bende bu kalan boşluğa göre  yemlikler yapıyorum    

Çevrimdışı Murat Çakır

• Murat Çakır
  • Administrator
  • Ana Arı
    • www.beyazkovan.com
  • Kovan Sayısı: 20
  • Rakım: 63
« Yanıtla #27 : Kasım 25, 2010, 12:25:51 »
Çok gözlü ana üretim kutularıyla ilgili Rusya'da yapılan bir araştırma sonuçlarını okumuştum.

16'ya kadar gözü olan kutularla çalışılmış.

İstatistiki sonuçlar, arkadaşlarımızın anlattıkları tecrübeleri ile aynı.

Göz sayısı arttıkça, başarı oranı düşüyor.

TKV modeli denilen kutu Alman Kırchain (adını yanlış yazmış olabilirim) modelinin birebir kopyası.

Toplumumuzda, Avrupanın yaptığı her iş bizim yaptığımızdan daha mantıklı ve doğrudur şeklinde bir algı var.

Ama bu kutunun tasarım mantığı, hiç de öyle olmadığının kanıtı.

Çevrimdışı erdal yatkın

• İşçi Arı
  • Yer: İZMİR - Bornova
  • Arıcılık Şekli: Meraklı
  • Kovan Sayısı: 15
« Yanıtla #28 : Kasım 25, 2010, 13:14:44 »

SN . MEHMET KENAR  ÖNCELİKLE O KOVANDA TADİLAT TAPMANIZ GEREK
İyilik yapar gibi görünmeyin.
İyilik yapın,  görünmeyin.

Çevrimdışı erdal yatkın