Gönderen Konu: Polenli Çerçeveler ve Mum Güvesi  (Okunma sayısı 25348 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı ismail akyüz

• Ana Arı
  • Yer: hatay-defne-harbiye-<zirve>
  • Arıcılık Şekli: Amatör
  • Arıcılık Tecrübesi: 1-5 yıl
  • Kovan Sayısı: 57
  • Rakım: 240
Ynt: Polenli Çerçeveler ve Mum Güvesi
« Yanıtla #90 : Mart 15, 2017, 10:34:19 »
bazen bal sağımında balı süzerken bazı gözlerden polen kaldığını gözrürüz,balını aldığımız petekleri arıya 2 günlüğüne yalattıktan sonra temiz bir şekilde alır ve muhafaze edecğimiz yere götürürüz,tabiki arılar balı iyice yalamıştır,çizik petekleride şekillendirmiştir az çok..ama en önemliş unsur bazı petek gözlerinde kalmıi polenlerdir,siz ne kadar kapalı tutsanızda o polenin içinden güve türeyebiliyor,ama dondurucuda kalmışsa öyle bir şansı yok..sıfır kayıp,yüzdeyüz garantili koruma..

Çevrimdışı adnantrk

• İşçi Arı
  • Yer: Manisa
  • Arıcılık Tecrübesi: 5-10 yıl
  • Kovan Sayısı: 55
  • Rakım: 70 m 39.enlem
« Yanıtla #91 : Mart 16, 2017, 19:35:59 »
Derin dondurucuya koyulabilecek petek sayısı sınırlı,
hem derin dondurucuda sebze , et , polen saklamak varken neden kara peteklerle doldurayım.

Kabarmış petekler için en riskli dönem sonbaharın sıcak günleri.

Sıcak günlerde ,güve kurtçukları aktifken, peteklere kükürt gazı veriyorum sonra da serin ve hava akımı olan bir yerde saklıyorum kış boyunca. bu sene 1 tane petek kaybettim sadece.

Sarı toz kükürtü alkolle karıştırıp çamur haline getiriyorum, alkol uçmadan aliminyum folyo üzerinde yakıyorum. Alkolle beraber kükürt de yanıyor ve çok zehirli  bir gaz çıkartıyor , yakıldığı yerde her türlü haşeratı yok eder.

yaktıktan sonra hemen uzaklaşmak gerek ve duman -koku geçene kadar birsüre uzak durmak gerek , çok tehlikelidir.

Arı gibi eri olanın , cennet gibi yeri olur.

Arıcılık insanı haberi olmadan zengin eder.

Çevrimdışı Ramazan Çetintaş

• Pupa
  • Yer: Kocaeli
  • Arıcılık Tecrübesi: 10-15 yıl
  • Kovan Sayısı: 15
  • Rakım: 220
« Yanıtla #92 : Mart 16, 2017, 20:48:44 »
Derin dondurucuya koyulabilecek petek sayısı sınırlı,
hem derin dondurucuda sebze , et , polen saklamak varken neden kara peteklerle doldurayım.

Kabarmış petekler için en riskli dönem sonbaharın sıcak günleri.

Sıcak günlerde ,güve kurtçukları aktifken, peteklere kükürt gazı veriyorum sonra da serin ve hava akımı olan bir yerde saklıyorum kış boyunca. bu sene 1 tane petek kaybettim sadece.

Sarı toz kükürtü alkolle karıştırıp çamur haline getiriyorum, alkol uçmadan aliminyum folyo üzerinde yakıyorum. Alkolle beraber kükürt de yanıyor ve çok zehirli  bir gaz çıkartıyor , yakıldığı yerde her türlü haşeratı yok eder.

yaktıktan sonra hemen uzaklaşmak gerek ve duman -koku geçene kadar birsüre uzak durmak gerek , çok tehlikelidir.

Peteklerde kalıntı?
İnsanın kazandığı paradan değil, paranın kazandığı insandan kork. N.F.K.

Çevrimdışı Onur Özer

• Larva
  • **
  • Yer: Kayseri
  • Kovan Sayısı: 5
  • Rakım: 1150
« Yanıtla #93 : Ağustos 21, 2017, 22:22:25 »
kükürt vuran arkadaşlar ...
çerçeveleri odaya almaya gerek yok..
Alta kovan üstüne ballıklar 5-6  olabilir
alt delikten körük dumanı (kükürtlü)
üsten çıkanca duman kapan kapatın
sezon da 2 defa duman sıfır zaiat...

Abi merhaba

Şu işi sana zahmet bı daha yazıversen? Azıcık daha ayrıntılı..

İyi çalışmalar

Çevrimdışı Onur Özer

• Larva
  • **
« Yanıtla #94 : Ağustos 21, 2017, 22:26:23 »
Dışarısı -16 derece ise, bir gece dışarıda beklet daha sonra poşet içersinde içeride sakla.

Bir daha güve oluşmaz.

Doğal derin dondurucu.:D

Mehmet Bey

Ben de yeniyim.

Soğutucum yok.

Bu petekleri kaldırdım toz toprak olmasın diye, ama kışı bekleyip -30'da dışarı çıkartmayı düşünüyorum.

Hadi 2 gün 2 gece de dışarıda şoklandı. Sonrası?

İyi çalışmalar

Çevrimdışı Onur Özer

• Larva
  • **
« Yanıtla #95 : Ağustos 21, 2017, 22:28:55 »
Bizim burada yani Almanyada petekli cerceveleri  kapali dolabin icinde istif ediyorum ondan sonra körügün icinde kükürt yakiyoruz.bunu 2-3 kere tekrarladiginiz taktirde petekler rahatlikla kisa sorunsuz sokulabilir yalniz dikkat edilmesi gereken 2 nokta var kükürtün kokusu biraz rahatsiz edici ikincisi körük dolabin icinde tüterken bir yangin faciasina mahal verilmemesi lazim. Egerki öyle bir dolabiniz yoksa petekler ari kasalarina dizilir en alt kasa bos birakilir enüst kasada  bir naylon örtü ve kapakla sikica örtülür, körük en alt kasada tüttürülür. böylelikle kasa miktarina göre 60-70 cerceve kurtarilmis olur. ;)

Hocam,

4 boş kasa koyduk en alttaki boş, üsttekiler de de 30 çerçeve var.

En altta, körük içinde ne kadar kükürt yakmalı?

İyi çalışmalar

Çevrimdışı Ruhi EREN

• Pupa
  • Yer: konya-Ereğli
  • Kovan Sayısı: 16 bölmelerle 29 oldu
  • Rakım: 1600
« Yanıtla #96 : Ağustos 22, 2017, 00:49:37 »
Dondurucuya atıp 24 saat beklettikten sonra büyük naylon torbalara koyup ağzını bağlayıp yüksek bir yere asıyorum sıkıntı yok.

Çevrimdışı cnidre

• Boş Petek
  • Yer: Sakarya & Ankara
  • Erdinç KIRATLI
  • Kovan Sayısı: 10
  • Rakım: 25 & 850
« Yanıtla #97 : Ağustos 22, 2017, 21:58:09 »
Merhaba,

Halil Bey sanırım bir gönderisinde bahsetmişti ama, affına sığınarak ben yine de size rahmetli dedemin ve şu anda babamın da uyguladığı basit saklama yöntemini anlatmak istiyorum.

Bilindiği üzere mum güvesi havadar ortamı sevmemektedir, aslında petekleri poşetleyerek, kat aralarına naylon, gazete vb. hava akımını engelleyiciler ile kapatarak kendisine rahatça üreyecek bir alan yaratılmaktadır.

Sağım sonrası petekler arılara emdirilir/kurutulur, ve devamında katlara alınarak dış ortamda korunaklı ve havadar bir yere yerleştirilir, katlar arasına ise taze koparılmış yapraklı ceviz dalları serilir. Yapraklı ceviz dallarının dal kalınlıkları kat arası arı boşluğna sığacak kalınlıkta olmasına dikkat edilir. En altta zararlıların giremeyeceği şekilde tel sineklik, en üstte de havalnırmayı kesmeyecek kapatma şekli. Katlar ise yerden 30-40cm yüksek sehpalara yerleştirilip havadar ortamda muhafaza ediliyor. Bildiğimiz basit baca sistemi. En son 3yıl önce benzer yöntemle arkadaşının arılığında muhafazaya aldığı ve unuttuğu çerçevelerini geçen gün kontrol ettiğinde tek bir problemli çerçevesi olmamıştır, yer Sakarya nehrine yakın bir yerde, Adapazarı.

Ola ki tesadüfen güve dadandı bir peteğe, çok keskin bir bıçakla ilgili alanı temizleyip, tüm 2 yüzeye ballı su püskürterek/ yaraya bal sürerek) peteği kuluçkanın ortasına bir kaç günlüğüne yerleştirip arıların temizlik yapmasını ve peteği düzeltmesini sağlamaktadır. Ayda bir genelde peteklerini de muhakkak kontrol eder.

şematik olarak anlatım

Kısaca böyle.

Saygılarımla,
Arı iyi olursa, balı Bağdat'tan bile getirir.

Çevrimdışı Ruhi EREN

• Pupa
« Yanıtla #98 : Ağustos 23, 2017, 12:41:11 »
Poşete koymaktan kastım dondurucuda beklettikten ve tüm yumurtalar öldükten sonra güve girişi olmaması içindir. Yoksa dondurucuya koymadan poşete atarsanız güveye davetiye çıkarırsınız.

Çevrimdışı ismail koca

• Ana Arı
  • Yer: Eskişehir
  • Arıcılık Şekli: Meraklı
  • Arıcılık Tecrübesi: 10-15 yıl
  • Kovan Sayısı: 50+
  • Rakım: 800
« Yanıtla #99 : Ağustos 23, 2017, 22:46:54 »
İyi günler

Körükte kükürt yakıp dumanına temas etmektense tamamı kurtlansın.Hiç bir şey daha değerli değil

lütfen..........Egede sıcak bölgelerde değilseniz.....pek sorununuz  olmuyor.2002 den beri büyük bir hasar görmedim.ceviz yaprağı,formik asit  çok da birşey yaptığım yok
Ömür,umut dan önce bitmeli

Çevrimdışı İsmail Gümüş

• Ana Arı
  • Yer: Ankara
  • Kovan Sayısı: 19 + 3 çiftleştirme kutusu
  • Rakım: 1200
« Yanıtla #100 : Ağustos 25, 2017, 12:03:29 »
Poşete koymaktan kastım dondurucuda beklettikten ve tüm yumurtalar öldükten sonra güve girişi olmaması içindir. Yoksa dondurucuya koymadan poşete atarsanız güveye davetiye çıkarırsınız.

Poşete önce koyulmasında risk nedir?

Çevrimdışı Ruhi EREN

• Pupa
« Yanıtla #101 : Ağustos 25, 2017, 12:22:28 »
Poşete önce koyulmasında risk nedir?
Dondurucuya koymadan poşetler depoya atarsanız güvelenir. Ama dondurucuya koyarsanız güve yumurtaları ölür. Yoksa poşete koyma işini dondurucuya koymadan yapmanın bi sıkıntısı yok.

Çevrimdışı İsmail Gümüş

• Ana Arı
« Yanıtla #102 : Ağustos 25, 2017, 15:09:15 »
Tamam abi, ben önce poşete sonra dondurucuya koyuyorum da bir an tereddüt ettim.

Çevrimdışı Görkem Çakır

• İşçi Arı
  • Yer: Eskişehir
  • Kovan Sayısı: 22
  • Rakım: 750-850
« Yanıtla #103 : Eylül 15, 2017, 06:48:32 »
Herşeyi hallettik. Son olarak nem ile küflenme sorunu kaldı. Buzdolabından çıkardığımız petekleri poşete koyarsak küfleniyor. Paylaşılanlara göre de özellikle polenli peteklerde risk daha yüksek. Bu konuda ne yapılabilir ?
Ne sevimli böcekler şu arılar.

Çevrimdışı İsmail Gümüş

• Ana Arı
« Yanıtla #104 : Eylül 15, 2017, 10:32:36 »
Poşetleyip ağzını hava almayacak şekilde kapatmadan dolaba koyarsanız dolapta soğurken nemi üzerine çeker, çıkartınca oda sıcaklığında bu nem suya dönüşür ve petek ıslanır. Önce poşetleyip koyarsanız bu nem poşet içerisinde değil üzerinde suya dönüşüyor gözlemlerime göre.