Gönderen Konu: HAKİKİ BAL NASIL ANLAŞILIR  (Okunma sayısı 161649 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı Ömer Gülbeyaz

• İşçi Arı
  • Yer: giresun/duroğlu
  • (canikov)
  • Arıcılık Şekli: Profesyonel
  • Arıcılık Tecrübesi: 20 yıl üstü
  • Kovan Sayısı: 50+
  • Rakım: 400
Ynt: HAKİKİ BAL NASIL ANLAŞILIR
« Yanıtla #30 : Kasım 20, 2009, 00:11:36 »
çok uçuk bir fikir gibi gelebilir ama sahte balı, özellikle de arıların işlediği cinsten olanlarını büyük oranda (%97,39-%99,63  ??? ) anlamak için yapılacak şey şudur:

1- devlet bu işe el atacak.
2- iklim, yükselti, flora, mevsimler, arı ırkı ve bunlar gibi birkaç tane daha ölçüleri esas alarak örnek arılıklar kuracak. veya gönüllüler seçecek.

misal 10 farklı iklimde, 4 farklı yükseltide, 30 farklı florada, 3 iklimde, 5 ırkla bu iş yürütülecek.
10 iklim x 4 yükselti x 30 flora = 1200 arılık ediyor ancak daha az sayıda arılıkla da bu iş hallolur.
3- bu örnek arılıklardan topladığı balların özelliklerini kriter olarak kabul edecek. ve bu kriterlerin toleraslarının dışındaki ballara sahte raporu verecek.
4- adı sahteciliğe karışmış kişilerin arıcılığı ve ticaretini yapmasını yasaklayacak ve bu yasakları titizlikle uygulayacak.

örneğin diyecek ki; bitlis'te, 1500 rakımdaki geven balı bu sene en çok %5 sakkaroz içerebilir. en az yüzde bilmemkaç  şundan olacak, filan yerin balı 3 ayda kristalize olur vs.  
anlamayanı kendi haline bırak! zaman ona uygulamalı olarak anlatsın.

Çevrimdışı yasar

• Pupa
  • Yer: Bilecik
« Yanıtla #31 : Kasım 20, 2009, 01:01:25 »
hakikaten ÇOK UÇUK BİR FİKİRİ
Bilmediklerimi ayağımın altına alsaydım, başım göğe ererdi. (İmam-ı Azam)

Çevrimdışı boykentli

• Boş Petek
« Yanıtla #32 : Kasım 23, 2009, 21:10:01 »
Arkadaşlar,çam balı donmaz,çiçek balları ise zamanla kristalleşebilir.Trakya yöresin de ise ayçiçekten arıların yaptığı bal ise yazın bile kristalleşebilir.Kattan aldığım  çerçeveden, bir gram şeker bile vermediğim bal havalar soğudukça kristalleşti,dondu.Herkese selamlar.

Çevrimdışı Halil BİLEN

• Administrator
  • Ana Arı
  • Yer: Mustafakemalpaşa
    • http://www.halilbilen.com/
  • Kovan Sayısı: 250 / 2016 Destekleme
  • Rakım: Rakım Kirmasti Çayı ile bir.
« Yanıtla #33 : Kasım 23, 2009, 21:31:50 »
Bir gram şeker konusunda bu forumda ne fırtınalar kopmuştu zamanında...

Arama kutusuna "gram" yazarsanız bulabilirsiniz.
http://www.halilbilen.com/

http://halilbilen.blogspot.com/

http://www.facebook.com/halilbilen

halilbilen2@hotmail.com

Yola Çıktıklarını, Yolda Bulduklarına Değişirsen; Yolunu Kaybedersin.

Yanlış trene bindiysen, koridorda ters yöne koşmanın bir faydası yoktur.

Çevrimdışı HÜSEYİN AVNİ ÖZCAN

• Ana Arı
  • Yer: ZONGULDAK
  • 2014 Benim arılık
    • HÜSEYİN AVNİ ÖZCAN
  • Arıcılık Şekli: Meraklı
  • Arıcılık Tecrübesi: 10-15 yıl
  • Kovan Sayısı: 40
  • Rakım: 0-........ arası değişiyor.
« Yanıtla #34 : Kasım 24, 2009, 12:04:20 »
Hala hakiki bal nasıl anlaşılır problemine karşı bir çözüm bulunamadı :-\
ARICILIK BİR HASTALIKTIR BİZDE BU HASTALIĞA YAKALANDIK ALLAH BİZE ŞİFA VERMESİN

ANTALYA LI  0 532 6886576
http://huseyinavniozcan.blogspot.com/

Çevrimdışı zeusfaber

• ÇOK İŞ VAR ÇOOOKKK...
  • Ana Arı
  • Yer: İstanbul-Silivri
  • Hakan TURAN - Ziraat Yüksek Mühendisi
    • Kolay Arıcılık
  • Arıcılık Tecrübesi: 15-20 yıl
  • Kovan Sayısı: 225
  • Rakım: 102
« Yanıtla #35 : Kasım 24, 2009, 16:37:18 »
Hala hakiki bal nasıl anlaşılır problemine karşı bir çözüm bulunamadı :-\

Ben daha çok nasıl anlaşılırdan ziyade hakiki bal nedir? sorusunun peşindeyim. Nedir hakiki bal?

Çam balı hakiki midir?
Çiçek balı mı hakiki yoksa?
Veya ilkbahar ya da sonbahar beslemesinde yerine göre 1-10 kg arasında şeker verdiğim ama bal dönemide arının bal çektiği ballık kısmındaki balları hasat ettiğim benim arılarımın yaptığı bal hakiki midir?
Ben şeker verince balın hakikiliği mi kaçıyor?
Acaba İran'dan ülkemize gelen ballar mı hakikidir?
Acaba bilinçsizce vitamin+mineral premiksi katkılı antibiyotiğin kullanıldığı kovandan alınan bal mı hakikidir?
Arılarına varroa mücadelesinde kenaz kullanan, veya yetmeyip mavrik atan arıcılarımızın balları mı hakikidir?
Markette ısıl işlem ve filitrasyon işleminden geçtiği için 1-2 yıl donmadan kalan bal mı gerçektir.
Organik ürün standı bulunan marketlerde kavanozda satılan donmuış organik ballar mı gerçektir?
.......

Daha çok uzatacağım ama akşam oldu sanırım...
Kişisel Arıcılık Bloğum
http://kolayaricilik.blogspot.com/

Çevrimdışı Ömer Gülbeyaz

• İşçi Arı
  • (canikov)
« Yanıtla #36 : Aralık 06, 2009, 23:14:44 »
sadece kaynağını merak ediyorum ve soruyorum, birisi çıkıp hiç olmayacak iddialarla ortaya çıkıyor.

burada her yazılan yazıya cevap yazmak mecbur mu arkadaşlar. kestane balı boğazı yakar dedim. diğer ballar için belki kriter olabilir ama bu yanma mevzusu kestane balı için tersine olan bir ölçüttür.

yeterince açık yazamıyor muyum anlamıyorum.

ben herkesi anlamaya çalıştığımı zannediyorum. yanlış anlaşılması muhtemel ancak yanlış yazılmayan yazıları bile çok dikkatlice silip tekrar yazıyorum. bir yazıyı okurken gazetecilerin yaptığı gibi kelime ve cümlelerin içinden seçerseniz değişik manalar ortaya çıkar. mesajın tamamına bakılması gerekir.
çok özür dileyerek ve üzülerek belirteyim ki yazılanları okumak ve anlamak konusunda ciddi sorunları olan arkadaşlarımız var. pes diyorum. bir yazıdan en tersine nasıl mana çıkarılır üstümüze yok. halil abi de olmasa birbirimizi yiyeceğiz nerdeyse.

Çevrimdışı zeusfaber

• ÇOK İŞ VAR ÇOOOKKK...
  • Ana Arı
  • Yer: İstanbul-Silivri
  • Hakan TURAN - Ziraat Yüksek Mühendisi
    • Kolay Arıcılık
  • Arıcılık Tecrübesi: 15-20 yıl
  • Kovan Sayısı: 225
  • Rakım: 102
« Yanıtla #37 : Aralık 06, 2009, 23:21:16 »
sadece kaynağını merak ediyorum ve soruyorum, birisi çıkıp hiç olmayacak iddialarla ortaya çıkıyor.

burada her yazılan yazıya cevap yazmak mecbur mu arkadaşlar. kestane balı boğazı yakar dedim. diğer ballar için belki kriter olabilir ama bu yanma mevzusu kestane balı için tersine olan bir ölçüttür.

yeterince açık yazamıyor muyum anlamıyorum.

ben herkesi anlamaya çalıştığımı zannediyorum. yanlış anlaşılması muhtemel ancak yanlış yazılmayan yazıları bile çok dikkatlice silip tekrar yazıyorum. bir yazıyı okurken gazetecilerin yaptığı gibi kelime ve cümlelerin içinden seçerseniz değişik manalar ortaya çıkar. mesajın tamamına bakılması gerekir.
çok özür dileyerek ve üzülerek belirteyim ki yazılanları okumak ve anlamak konusunda ciddi sorunları olan arkadaşlarımız var. pes diyorum. bir yazıdan en tersine nasıl mana çıkarılır üstümüze yok. halil abi de olmasa birbirimizi yiyeceğiz nerdeyse.

Arkadaşım yazdığım mesajın seninle bir gram dahi alakası yok. Alıntının sahibine dikkat edersen sevinirim.

Her yazılan mesaja cevap yazmak zorunda tabiki değiliz. Ama yanlış olduğuna inandığım veya bildiğimiz bir konu hakkında da yazmak zorundayız. Aksi taktirde nasıl paylaşım yapmış olacağız.

Bu arada yukardaki mesajın bana değilse öncelikle ben özür dilerim.
Kişisel Arıcılık Bloğum
http://kolayaricilik.blogspot.com/

Çevrimdışı Ömer Gülbeyaz

• İşçi Arı
  • (canikov)
« Yanıtla #38 : Aralık 06, 2009, 23:30:19 »
mesajımı yazarken 4 tane daha mesaj geldiği için sizin peşinizden benimki yayınlandı.

orkan 53 ü alıntı yaparak yazdığım bir mesaj araya kaynadı bulamıyorum. halil abi açıklamış saolsun.

istemeyerek de olsa tatsızlığa sebep olduğum için hepinizden özür diliyorum.

Çevrimdışı Halil BİLEN

• Administrator
  • Ana Arı
  • Yer: Mustafakemalpaşa
    • http://www.halilbilen.com/
  • Kovan Sayısı: 250 / 2016 Destekleme
  • Rakım: Rakım Kirmasti Çayı ile bir.
« Yanıtla #39 : Aralık 07, 2009, 19:03:34 »
Hayret durulmuş burası...

Ben dumanı vermeye çalıştıkça daha çok kızılıyordu ki sanırım duman sıcaktı.

Ömer bey o kadar dikkatli ki araya kaynayan mesajlarını takip ediyor.

Hazır sakinleşmişken...

Tartışmanın içine girdikçe sağduyuyu zaman zaman hepimiz kaybedebiliyoruz. Bazı açılan konularda tam gel de bana kızıver denecek tarzda ama soğukkanlı olmak gerekiyor nasıl olacaksa...

Bu arada yazılan kırıcı/kişiye yönelik ifadeleri silip yok etmek mi gerekir yoksa elleme nasılsa düzelir mi demek arasında gidip geliyoruz.

Dün akşam araya kaynayanı ben sildim aramanıza gerek yok.

Şimdi görüyorum ki iyi yapmışım.

http://www.halilbilen.com/

http://halilbilen.blogspot.com/

http://www.facebook.com/halilbilen

halilbilen2@hotmail.com

Yola Çıktıklarını, Yolda Bulduklarına Değişirsen; Yolunu Kaybedersin.

Yanlış trene bindiysen, koridorda ters yöne koşmanın bir faydası yoktur.

Çevrimdışı ahmet51

• İşçi Arı
  • Yer: Nigde
  • Arıcılık Şekli: Amatör
  • Kovan Sayısı: 50
  • Rakım: 1250
« Yanıtla #40 : Aralık 07, 2009, 19:10:53 »
 bal satmaya çıktığımız zaman kimi gelip bala bakıyor.boğazı yakarsa gerçektir kimi boğazı yakmazsa gerçektir diyor.bilip bilmeden herkes söylüyor.bunu anlatmaktada artık zorlanır hale geldik.yakar diyene yakar, yakmaz diyene yakmaz demekten başka çare kalmıyor.halbuki balına göre değişiklik gösterir.bunu anlatmak birhayli zor bir hal almış durumda.herkes ben biliyorum diyor.bizim yörenin balı bazı mevkilerinki çok ağır, bıktırıcı ve yakıcı  bazı mevkilerinki orta halli.doğudan aldığımız bazı yöre balları hafif bıktırmayan ve yakıcı özelliği hissedilmeyecek kadar az olan ballar var.yani yakmıyor.yakıcı olup olmaması tek başına ölçü olmuyor.
   balın donmasıda bala göre değişiklilik arz ediyor.geven balı hafif pütürleşerek donar.kayseride bir arıcı arkadaş ayçiçeği ağırlıklı bal getirdi.donmuş halini bilmeyenler şekerden başka birşey değil derler.oda kütür kütür.gerçi ayçiçeği balı üreten arkadaşlar onun donma halini daha iyi bilirler.bizim yörede olmadığı için tam olarak bilmiyorum.ama yonca balları mesela üçgül kaymak gibi oluyor.bu gibi farklılıktan dolayı anlamak zor oluyor.iş labarutuar tahliline bakıyor.glikoz katılan bal biraz anlaşılıyor.ağız tadından.
arıya bulaşma kurtulamazsın.bulaştıysan hiç çabalama, ayrılamazsın.aşk mıdır hastalık mıdır;ben anlamadım.eğer sen anlarsan bizede anlatırsın.

Çevrimdışı murat_e

• İşçi Arı
  • Ertuğrul Murat
  • Kovan Sayısı: 30-50
  • Rakım: 175
« Yanıtla #41 : Aralık 07, 2009, 20:16:18 »
Arkadaşlar bana sorar bal varmı diye, ve hemen ekler "ama hakikisi".

Bende sorarım seni memnun edecek bal nasıl diye. Anlatmaya başlar; "yediğimde boğazımı yakacak", simsiyah olacak", "acı olacak", idrarında bile değişik koku çıkarmış -dikkatli bir tüketici- :) ,birde "şekerlenmeyecek".

Bende anlatırım bıkmadan usanmadan.

Fazla körük kullanmam duman kokusu sinmesin diye, (hiç kullanmam nerdeyse) belki kokusu bala karışır bundan acı olmayabilir derim.

Çeşitli ırk arı kullandım ve herbirinin farklı tat ve aromada bal ürettiğini gördüm artık elimdeki arı nasıl bir bal derlemiştir bilemem peşinen  söylerim.

Şeker varmı konusu da var; ben arıya şeker vermem ,ama arım güçlüdür çevre arılıktan yağma yapıp taşımışsa ona da garanti veremem.(bu şeker takviye anlamındadır)

Ve artık damak tadımmı bozulduysa bana tatlı gelmeye başlayan bal başkasına acı geliyor, tatmayla anlayamıyorum şahsen.

Son olarak idrar konusu var o konuda ikna yeteneği kazanamadım hala. :)

Yaptığını bilen. Bildiğini yapan.

Çevrimdışı Murat Çakır

• Murat Çakır
  • Administrator
  • Ana Arı
  • Yer: İstanbul
    • www.beyazkovan.com
  • Kovan Sayısı: 20
  • Rakım: 63
« Yanıtla #42 : Aralık 07, 2009, 20:28:08 »
Hadi bir iki laf da ben edeyim.

Ben bu konudaki yapılan tartışmalara ve söylenenlere başka bir pencereden dikkat çekmek istiyorum.

HAKİKİ BAL NASIL ANLAŞILIR konusuna yapılan tıklama sayısına bir bakın derim. Tamı tamına 14180 kişi bu mesajı tıklamış okumuş.

Bir de arıcıları doğrudan ilgilendiren başka konuların okunma sayılarına bakın ve aradaki sayı uçurumunu görün.

Bu şu anlama geliyor, HAKİKİ BAL NASIL ANLAŞILIR konusu tüketicinin en çok kafaya taktığı şeylerden.

Google da aratıyor ve bu mesajı bulup okuyor. Arıcıları doğrudan ilgilendiren mevzularla bunun arasındaki okunma sayısı farkı bundan kaynaklanıyor.

Peki tüketici olarak bağlanıp bu konuyu okuyanlara, biz arıcılar olarak mesajımızı nasıl verdik?

Bi de bunu düşünelim.

Çevrimdışı Uğur KIRAN

• Günlük Yumurta
  • *
  • Yer: ZONGULDAK
    • Bir yalnýz arýcý...
« Yanıtla #43 : Aralık 07, 2009, 22:56:38 »
Murat abi,
konuya ilgi duyan ve arıcı olmayan sade vatandaşların bilgilendirilmesi konusunda eksik kaldığımız ortada.Haklısınız, ben dün akşam bildiğimce bu konu hakkında bildiklerimiz yazayım dedim ama ömer kardeşimiz benden belge istemiş.
Kendince haklıdır,bişey diyemem.Mesleği doktor olan bir arkadaşımızla yaptıgımız sohbet ortamında edindiğim bu bilgi( kesin doğru olmamış olabilir) hakkında kendisinden belge isteyecek durumum yok haliyle.
Son olarak yazdığım birşey daha vardı.Halk arasında hakiki bal nasıl anlaşılabileceği üzerinde kesin olmayan saçma sapan yöntemlere itibar edilmemesi gerektiği idi.Bu söylemimde belge aranacak taraf nedir onuda anlayamadım.
Sözü fazla uzatmadan geçtiğimiz günlerde yaşadığım komik bir anımı anlatmak isterim.
Sözde bu yıl kendimizce iyi bal ürettik ya; işyerindeki çalışma arkadaşlarımızada ikramda bulunalım dedik.
Balın tüketilmesi esnasında anladımki söz konusu arkadaşlar benden fazla arıcılık bilgisine sahipmişlerde benim haberim yokmuş meğerse!
Gerçek balla sahtesi arasındaki fark bala dolma kalemle yazı yazmakla anlaşılabiliyormuş aslında!
Hadi buyur böylesine bilgi kirliliğine sahip olan bir toplumda sen ürettiğin balın nasıl bir bal olduğuna insanları ikna et! Ama belge göstermeden.... :)
Arıcılık mı? Bence yapılabilecek şeylerin en güzeli...

Çevrimdışı albatros

• Günlük Yumurta
  • *
  • Yer: Çorum
  • Arıcılık Tecrübesi: 5-10 yıl
  • Kovan Sayısı: 74
  • Rakım: 1080
« Yanıtla #44 : Aralık 08, 2009, 16:34:17 »
Tüketicinin Hakiki Arıcıyı* anlayacak kadar kafası bastığında hakiki balı da tahlil yaptırmadan anlayabilir. Aksi taktirde gerisi fantaziden ibarettir.

* Hakiki Arıcılık için gerek ve yeter tek şart (tüketici açısından) "DÜRÜSTLÜK" tür.