Gönderen Konu: Arılığın Yerini Değiştirmek  (Okunma sayısı 31504 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı tarık

• Larva
  • **
Ynt: Arılığın Yerini Değiştirmek
« Yanıtla #30 : Nisan 16, 2010, 22:24:00 »
imdatt yok bu arıları alacak birileriii satacammm:))

Çevrimdışı Murat AKIN

• Genel Moderator
  • Ana Arı
  • Yer: Tekirdağ
  • Arıcılık Şekli: Amatör
  • Arıcılık Tecrübesi: 20 yıl üstü
  • Kovan Sayısı: --- adet kayıtlı
  • Rakım: 74 metre
« Yanıtla #31 : Nisan 16, 2010, 22:39:24 »
Sayın tarık:

Öyle kaçmak yok
Azıcık sıkıntıya girecekseniz.

Arkanızdan yapamadı da kaçtı diye bağırırlar.

Daha yolun başındasınız.

Yarın tatil sabah kalkıp doğru arıların başına gideceksiniz sakin kafayla düşünüp kovanı açıp işe başlayacaksınız.

Arıyla çalışma zevkini hiç bir yerde bulamazsınız.

Çevrimdışı Savaş AKTAŞ

• Ana Arı
  • Yer: ÇANAKKALE-ÇAN
  • Kovan Sayısı: AKS: 200
  • Rakım: 73 m
« Yanıtla #32 : Nisan 16, 2010, 23:09:48 »
Arının uçuş mesafesi hakkında gerçek bir olay aktarmak istiyorum.
Köyde kahvede beş arcı bir masada muhabbet ederken komşu köyden iyi tanıdığım bir amca geliyor ve arıcıların birtanesini hararetli bir şekilde uyarıyor.Mesele arıların bağdaki üzümleri tahrip etmesi.
Adamın 80 kovan civarında arısı var ve bağ sahibi arılarını zehirlemekle dehdit ediyor.Arıcıda arıların kendisine ait olamayacağını savunuyor.Aradaki mesafe arabayla karayolundan 17100 metre.Normal düz bir yol.
Ertesi gün sabah onlar arılığa gitti ben üzüm bağlarına.(Kovandan çıkan arıların üzerine ten çorapla un sepelediler.)Sonuç.
 Arılar üzüm bağlarına aynı güzargah üzerinden geliyordu.Tahribatı yapan eşekarılarıydı fakar üzümün suyunu bal arıları çekiyordu.
 Sayın Erdal ODABAŞ' ın hoşuna gitmesede koloni sayısı nekadar çoksa arı okadar uzağa gidiyor ve gece yatıyada kalıyor.Dikkatimi çeken sanki uçak gibi belli bir rotoyu takip ediyorlar.

Çevrimdışı tarık

• Larva
  • **
« Yanıtla #33 : Nisan 18, 2010, 01:00:39 »
5 km olayına kafayı taktım götürebileceğim (bir arkadaşın arılığı) kuş uçuşu vs ölçmek mümkünmü? baktım olmayacak google earth açtım mesafeyi kuş uçusu ölçtüm 4.8 km.. kadere kısmet dedik taşıdım arıları..
ben üniversiteye bile bu kadar çalışmadım..ve daha hiç bir şey öğrenmedim denebilir..

abadile

• Ziyaretçi
« Yanıtla #34 : Nisan 18, 2010, 10:16:11 »
Sayın Erdal ODABAŞ' ın hoşuna gitmesede koloni sayısı nekadar çoksa arı okadar uzağa gidiyor ve gece yatıyada kalıyor.Dikkatimi çeken sanki uçak gibi belli bir rotoyu takip ediyorlar.
Sayın anzavur,şu ana kadar okuduğum bilimsel nitelikli kaynakların hiç birinde arının  yatıya kaldığını okumadım.
Benim bilmemem olmadığı anlamına gelmez.
Varsa gösterin  ve öğrenelim.
selam ve saygılarımla...

Çevrimdışı Murat AKIN

• Genel Moderator
  • Ana Arı
« Yanıtla #35 : Nisan 18, 2010, 16:14:11 »
Sayın Erdal Odabaş:

Evet kaynaklarda arının kırda gece kalmadığını yazıyor.
Son yıllarda dikkatim çeken bir şey:

Ayçiçeklerinin  açtığı zamanlarda sabah erken tarlada gezerken, bazı ayçiçeği tablalarında yapışık ve uyuşuk halde arılar olabiliyor, güneş ısıtmaya başlayınca uçuyorlar.

Bunlar günlük çalışmaktan yorulmuş arılar mı? yoksa akşam geç vakitte işe çıkıp geriye dönüş için zaman bulamamış arılar mı bilemiyorum.

abadile

• Ziyaretçi
« Yanıtla #36 : Nisan 18, 2010, 19:24:06 »
Sayın Hocam,
Ay çiçeklerinin üzerinde gördüğünüz arılardan başka yerlerde de görmek mümkün.
Bunların sabah erken mesai yapmak için geceyi nektar kaynağında geçirdiğni düşünmek için kimsenin elinde bir veri olduğunu sanmıyorum. Ancak kovana dönme fırsatını kaçırıp karanlıktan dolayı bulunduğu yerde geceyi geçirmeye mahkum olmuş arılar olarak düşünmek mümkün.
Yoksa yaygın inanışta olduğu gibi arılar potansiyel olarak  geceyi dışarıda geçirmek  gibi bir eğilim göstermemekteler.
Dışarıda görülenler ancak bir istisna olabilir ki bu da zaten genel bir eğilimmiş gibi algılanamaz.
Ben bu şekilde düşünüyorum.Yanılabilirimde tabi.

Çevrimdışı bulutlu

• Günlük Yumurta
  • *
  • Yer: Samsun
« Yanıtla #37 : Nisan 18, 2010, 20:25:09 »
Ben size başımdan geçen bir olayı anlatayım.Tek kovanım vardı.İlaçlama zamanı diye arımı komşunun arılaıyla birlikte yaylaya gönderdim.Giriş deliğini gece saat 10 gibi kapattık.Yine gece yola çıkıldı.Ertesi gün arı peteğimin olduğu yere gittiğimde en az 8-10 tane arının kovanın olduğu yerde uçuştuklarını ve oralara konduğunu gördüm.Bu olay gözlemlediğim kadarıyla bir hafta gibi sürdü.Şunu söylemek istiyorum.Demek ki tarlacı arıların bir kısmı akşam olduğu için geceyi dışarıda geçiriyorlar.Yani kovana dönmeden önce karanlık bastığı için tarlada kalıyorlar.Kovana gelebilecek zamanı bulamıyorlar.Aksi olsaydı o arıların hepsinin kovanla birlikte yaylada olması lazımdı.

abadile

• Ziyaretçi
« Yanıtla #38 : Nisan 18, 2010, 20:33:34 »
Sayın Bulutlu,
Bahsettiğiniz durumu defalarca bende gözlemledim.
Sekiz on tane arıdan söz ediyorsunuz ki bizim gördüklerimizde sayılacak kadardı.
Milyonlarca arının yaşadığı yerden nakil yaptığınızda geriye kalan bir kaç arı görmeniz arıların  genel olarak geceyi dışarda geçirdiği  sonucuna götürmez bizi.

Çevrimdışı Murat AKIN

• Genel Moderator
  • Ana Arı
« Yanıtla #39 : Nisan 18, 2010, 22:47:25 »
Arılı kovanları taşırken Mevsimin ve meteorojik olayların yanında Taşındığı yönünde önemi vardır.

Arılar genelde güney yönünde uçarlar.Arılı kovanları bu yönde daha kısa mesafelerde  taşınılabilir.

Çevrimdışı Hüseyin.DİNER

• Ana Arı
  • Yer: ESKİŞEHİR
  • SÜNDİKENARICILIK http://huseyindiner.blogspot.com
    • H.DÝNER
  • Arıcılık Şekli: Meraklı
  • Arıcılık Tecrübesi: 1-5 yıl
  • Kovan Sayısı: 80+...
  • Rakım: 230-1300
« Yanıtla #40 : Nisan 19, 2010, 10:49:56 »
Arkadaşlar bende bu hafta sonu aılığın yerini 60 m civarında değiştirecektim.Arıllığında durduğum amca 2 arkadaşı ikna etmiş onlarla beraber banimde yan tarafta arılık oluşturmamı istiyordu.5 KM KURALINIkimse uygulamak istemiyordu ve önemsemiyordu.Cumartesi bu işlem gerçekleşmedi.Pazar akşamına akitleşip ayrıldık ama içimde bir sıkıntı vardı.İSMAİL KOCA abiyle tanışıp birer bardk çay içelim diye yanına gittim.(Bu ara çay için ve bana gösterdiği yakınlık için ismail abiye sizlerin huzurunda teşekkürler.Hiç tanımadığınız biriyle hemen dost olabiliyorsunuz ,arıcılığın hikmetine bak.)İsmail abi bu konuda MURAT BEYin uyguladığı zayıf arıyı yerinde bırakıp diğerlerini taşıma yönteminden bahsetti.Mantığımada yattı çözüm bulamazsam böyle yapacaktım.Nekadar doğrudur bilmem 2 arkadaş kendi yöntemlerini uygulayarak,arıları hemen yan tarafa pazar akşamı taşıdı.Arılar bugün 10 kadar kapalı kalacak.ANA ARININ kokusunu bildiklerinden çok azı kovana dönmezmiş.Bubaştan aşağı tüm bilimselliği ve uygulamaları boşa çıkarmıyormu,mesai saatim olmasa bu gün bu olayı gözlemleyecektim.Bu ara ben arılarımı bu yöntemle taşıyamam deyip yerimde kaldım.
Dostluk;illa yan yana ,diz dize olmak değildir

Asıl can cana ,kalp kalbe olmaktır.(Hz.Mevlana)

SÜNDİKEN ARICILIK

http://huseyindiner.blogspot.com

505 843 28 48

Çevrimdışı Halil BİLEN

• Administrator
  • Ana Arı
  • Yer: Mustafakemalpaşa
    • http://www.halilbilen.com/
  • Arıcılık Şekli: Profesyonel
  • Kovan Sayısı: 250 / 2016 Destekleme
  • Rakım: Rakım Kirmasti Çayı ile bir.
« Yanıtla #41 : Nisan 19, 2010, 20:47:02 »
Ana arı kokusunu bildiklerinden ayrılmazlarmış demek...

Nasıl bir ana arı ise?

Kesinlikle tarlacılar geri dönerler...
http://www.halilbilen.com/

http://halilbilen.blogspot.com/

http://www.facebook.com/halilbilen

halilbilen2@hotmail.com

Yola Çıktıklarını, Yolda Bulduklarına Değişirsen; Yolunu Kaybedersin.

Yanlış trene bindiysen, koridorda ters yöne koşmanın bir faydası yoktur.

Çevrimdışı ünsal

• Pupa
  • Yer: giresun
  • Arıcılık Tecrübesi: 1-5 yıl
  • Kovan Sayısı: 15
  • Rakım: 150
« Yanıtla #42 : Nisan 20, 2010, 09:04:07 »
selam arkadaşlar. ben de arımı 5m kadar güney yönünde geri almak istedim. ama eski arıcı arkadaşlar bana müsade etmediler.sizce bu normalmi. oysa ben 4-5 arılık sehpa gibi yer yaptım ama alamazsın,arılar aşağıda birikme yapar, yukarıya gelmez dediler.ya kar yağdığı zaman, yada başka yere gidip geldiği zaman koyabilirsin dediler. sizlerin görüşlerinizi bekliyorum.iyi günler.
iyi ve güzel olan herşey eleştirilir.

Çevrimdışı Murat AKIN

• Genel Moderator
  • Ana Arı
« Yanıtla #43 : Nisan 20, 2010, 09:20:44 »
Sayın Ünsal:

Az da olsa bal özü geliyor, arılar bal özünü bulmak için çok fazla uzaklara gitmediğinden 5 km uzağa taşımanız pek sorun çıkaracağını sanmam.

Çevrimdışı ismail koca

• Ana Arı
  • Yer: Eskişehir
  • Arıcılık Şekli: Meraklı
  • Arıcılık Tecrübesi: 10-15 yıl
  • Kovan Sayısı: 50+
  • Rakım: 800
« Yanıtla #44 : Nisan 20, 2010, 10:39:34 »
Sayın Ünsal

5 m öne veya arkaya ise 40-50cm günlük kaydırırsın.kovan yerinde bir şey olmazsa arılar aynı renkteki kovanına giriyor.
  Ben tek kovanı 1 m geri çektim.kendi kovanına girdiler.
Ömür,umut dan önce bitmeli