Gönderen Konu: ARILI PETEKLERDE BULUNAN POLENLİ GÖZLERDE KÜFLENME  (Okunma sayısı 4341 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı bodad

• Pupa
  • Yer: BODRUM
SEVGİLİ ARKADAŞLAR,
BUGÜN ARILARA ŞERBET VERİRKEN PETEKLERE DE BİR GÖZ ATTIM.PETEKLERDEKİ POLEN GÖZLERİNDE KÜFLENME GÖRDÜM.BUNUN NEDENİ NE OLABİLİR?   KOVANLARDA DİP TAHTASI TEMİZLİĞİ YAPMIŞTIM.PÜRMÜZLEDE ÜTÜLEME YAPTIM. KOVAN İÇİNDE RUTUBETLE İLGİLİ BİR BELİRTİDE GÖRMEDİM.
DAHA ÖNCEDEN BÖYLE BİR ŞEY YAŞAYAN VARMI ?  YAPILACAK HERHANGİ BİR ŞEY ÖNERİRMİSİNİZ.
SEVGİLİ ARKADAŞLAR BU GÜN 23 NİSAN ULUSAL EGEMENLİK VE ÇOCUK BAYRAMIMIZ MİLLETİMİZE  KUTLU OLSUN.............  8)
(DİP NOT: BUGÜN AYRICA SEVGİLİ EŞİMİN VE SEVGİLİ BÜYÜĞÜMÜZ ARİBEYİ'NİN DE DOĞUM GÜNÜ.YENİ YAŞINIZ HAYIRLI OLSUN.SEVDİKLERİNİZLE BERABER NİCE UZUN YAŞLARA...SEVGİLERİMLE.

Egehan

• Ziyaretçi
Ynt: ARILI PETEKLERDE BULUNAN POLENLİ GÖZLERDE KÜFLENME
« Yanıtla #1 : Nisan 23, 2008, 22:03:49 »
Arılar güçlendiğinde geçecektir merak etmeyiniz.
Canlı organizma olan polenlerin nemli ortamda arıların basmadığı peteklerde oluşu küflenmesine sebep oluyor.

Çevrimdışı bodad

• Pupa
« Yanıtla #2 : Nisan 24, 2008, 00:21:45 »
SEVGİLİ ARKADAŞIM,
BENİ RAHATLATMAK İÇİN VERDİĞİN CEVABA TEŞEKKÜR EDERİM. BU KOVAN 8 VEYA 9 ÇITA . MAŞALLAH YAVRU ÇOK GÜZEL (HEM KAPALI,HEM GÜNLÜK SİRKE VAR). GÜNLÜK BAL VAR AMA , BELKİ DE ARI FAZLA BAL BULAMIYOR.SIRLI PETEK YOK ONDAN DA OLABİLR , BELKİ . BEN YİNE ŞERBETE (SADE OLARAK) DEVAM EDİYORUM.SELAMLAR. 8)

Egehan

• Ziyaretçi
« Yanıtla #3 : Nisan 24, 2008, 19:53:15 »
Sirke ifadesini kullanmayınız artık lütfen...
Bölgesel terim farklılıklarını düzeltmeliyiz ve ortak dili yakalamalıyız. Sirke yerine günlük yumurta derseniz çok daha iyi anlaşılır düşüncesindeyim.
Diğer bir konu günlük balda olmaz. Günlük nektar olur. Daha sonra suyu uçurulurak %17-18 oranına düştüğünde bal olur ve gözler sırlanır. İşte o zaman bal olur...

Sade şerbete devam için ne diyeyim ki? :D

Çevrimdışı bodad

• Pupa
« Yanıtla #4 : Nisan 24, 2008, 21:23:22 »
İKAZLARIN İÇİN SAĞOL.TEK DİL TEK ANLAYIŞ ÖNEMLİ.
SADE ŞERBET İŞİN ESPİRİSİ İDİ(VİTAMİX İÇİN).SİZDEN ŞERBET  İÇİN ZATEN FİKİR İSTEMEDİM.BURADA Kİ YAZIŞMALARIMIZI MSN DE 2 Lİ OLARAK YAPMIYORUZ.İNSANLAR (ÖZELLİKLE ARICILIĞA YENİ BAŞLAYAN BİLGİ VE TECRÜBE İÇİNYAZILANLARI İLGİYLE OKUYAN BİZLER)SÜREKLİ TAKİP EDİYOR.DOĞRUYU VE YANLIŞI BULMAYA UĞRAŞIYORUZ.

Çevrimdışı ismail akyüz

• Ana Arı
  • Yer: hatay-defne-harbiye-<zirve>
  • ismail akyüz
    • https://www.facebook.com/ismail.akyuz.984
  • Arıcılık Şekli: Amatör
  • Arıcılık Tecrübesi: 5-10 yıl
  • Kovan Sayısı: 80
  • Rakım: 240
« Yanıtla #5 : Şubat 15, 2018, 21:56:13 »
aslında güzel bir konu üç beş satırdan ibaret kalmaması lazımdı, özellikle sonbaharda sürekli karşılaşılan bir durum,küflenmiş kabarık petekler,ben eritiyordum,bir arıcı arkadaş güneşte bekletip tekrar verdiğini söylesede aklıma yatmadı,5-10 petek için kovanları riske atmanın mantıklı olmayacağını düşünüyorum,ama nem var,ve bugünb alt ızgaraları hafif açtım nem omasını önlemek içiniama içimde bir kuşku var......ya üşürde yavru çürüklüğü olursaaaa... ::)

Çevrimdışı özer selçuk

• Ana Arı
  • Yer: Ankara-Bala
  • arı yoksa doğada yok
  • Arıcılık Tecrübesi: 1-5 yıl
  • Kovan Sayısı: 10 kovan
  • Rakım: 757 metre
« Yanıtla #6 : Şubat 16, 2018, 00:58:24 »
aslında güzel bir konu üç beş satırdan ibaret kalmaması lazımdı, özellikle sonbaharda sürekli karşılaşılan bir durum,küflenmiş kabarık petekler,ben eritiyordum,bir arıcı arkadaş güneşte bekletip tekrar verdiğini söylesede aklıma yatmadı,5-10 petek için kovanları riske atmanın mantıklı olmayacağını düşünüyorum,ama nem var,ve bugünb alt ızgaraları hafif açtım nem omasını önlemek içiniama içimde bir kuşku var......ya üşürde yavru çürüklüğü olursaaaa... ::)

Gecem izlediğim bir video da .
Kovan üst örtü bezi naylon du ve kovan 8 çerçeve de.
Örtü naylonunun ortasına 50 kuruş boyutunda delik acıyor dü.
Sonra üstüne çocuk bezi koyuyor dü.
Üstüne tekrar çuval ve kapatıyor du  kapağını .
Nemi içine çeken çocuk bezi baharda çocuk altını değiştirir gibi değiştirip atıyordu .
Maliyet ucuz  ama altı açık kovanimiz ve üstü naylon olan arımız olmadığı için deneyemedim
ÖZ-SEL ARICILIK
Özer Selçuk

Çevrimdışı gultekin18

• Günlük Yumurta
  • *
  • Yer: ÇANKIRI/ELDİVAN
  • Kovan Sayısı: 3 dolu 10 boş
  • Rakım: 1170
« Yanıtla #7 : Şubat 16, 2018, 07:37:00 »
Plastik altlı tabanlarda üst örtü bezi yerine naylon iyi oluyor ancak nem ve sonucunda küf görülüyor. Kışın altı açıkken çekmeceyi alarak sorunu çözdük ama bu aylarda çekmece açık olduğunda sizin de söylediğiniz gibi yavru çürüklüğü ihtimali oluyor. Çoğunlukla sonbaharın sonu ve ilkbaharın başında bu problem yaşanıyor. Çocuk bezi olayı da nemi alması bakımından mantıklı geldi. Ancak üstte düz strafor olması bebek bezi kullanımına engel. Onu denemek için strafor yalıtımdan vazgeçip cam yünü gibi esnek yalıtım yapmak gerek. önümüzdeki yıl denemek lazım.

Çevrimdışı Muammer ŞAHİN

• Ana Arı
  • Yer: Yalova-Termal
  • Kovan içinde ölmek, herkese nasip olmaz.
  • Kovan Sayısı: 3 Kafkas F1
  • Rakım: 84
« Yanıtla #8 : Şubat 16, 2018, 09:07:15 »
Çocuk bezi yerine kontraplak, kalın odun talaşı, kağıt kıyma makinasında kıyılmış kağıtlar, 1 top pamuk, eski atletler, yani atletbezi olarak kullanılan parça penyeler, evde kullanılmaktan yıpranmış pamuklu havlular, içine pamuk doldurulmuş yastık kılıfı geçirilmiş minyatür yastıklar (nem çekme özelliği olanlar) kullanılabilir sanırım
Bereketli olsun.

Çevrimdışı Adem ALTINOK

• Ana Arı
  • Yer: Ankara Ayaş
  • Kan Grubu BRh+
  • Arıcılık Şekli: Profesyonel
  • Arıcılık Tecrübesi: 10-15 yıl
  • Kovan Sayısı: 70
  • Rakım: Kızılcahamam-Sazak 1220 m;Ayaş- 1000 m
« Yanıtla #9 : Şubat 18, 2018, 12:16:56 »
Bu konunun net cevabı var forumda ama karşılaşan olmadı anlaşılan.

Isınan hava nemi taşır. Hava ısısı düşünce nem taşıma yüzdesi düşer. Bu sefer soğuk havalarda nem yüzeylere yapışır (üzerinde arı olmayan petekler ve kovanın boşluk tarafındaki yüzeyine yapışır. Boşluk tarafındaki yan yüzey içten buzlanır bile).

Üst örtünün bez olması rutubeti emmesine ve ıslanmasına sebep olur, küflenir. Bez yerine naylon kullanılınca, naylonda oluşan damlaları arılar kullanabilir.

Naylon üzerine izolasyon için katkı sağlanabilir. Üst izolasyon ısı kaçışını azaltır. Isınan hava yükselir, üstten kaçar.

Hava sirkülasyonu üstten yanlara doğru olur. Kirli hava ve rutubetin atılma yeri alttan olur, üstten olmaz.

Örtü naylonuna delik ve bebek bezi düşünülmemeli. Bizim işimiz: sade ve ucuzuyla en iyisini halletmek olmalı.

O zaman;

1. Çatı izolasyonu güzel olmalı,
2. Alttan havalandırma deliği olmalı,
3. Koloni güzel sıkıştırılmalı, fazla çerçeveler alınmalı,
4. Bölme tahtası kullanılmalı. (Bölme tahtası başka sebeplerle de şarttır.)

Fazla çerçeveler nasıl muhafaza edilir konusuna gelelim. Forumda cevabı var.
aa
Problemi anlamak çözümün yarısıdır.

Çevrimdışı Görkem Çakır

• İşçi Arı
  • Yer: Eskişehir
  • Kovan Sayısı: 22
  • Rakım: 750-850
« Yanıtla #10 : Mart 17, 2018, 00:38:28 »
Bu konunun net cevabı var forumda ama karşılaşan olmadı anlaşılan.

Isınan hava nemi taşır. Hava ısısı düşünce nem taşıma yüzdesi düşer. Bu sefer soğuk havalarda nem yüzeylere yapışır (üzerinde arı olmayan petekler ve kovanın boşluk tarafındaki yüzeyine yapışır. Boşluk tarafındaki yan yüzey içten buzlanır bile).

Üst örtünün bez olması rutubeti emmesine ve ıslanmasına sebep olur, küflenir. Bez yerine naylon kullanılınca, naylonda oluşan damlaları arılar kullanabilir.

Naylon üzerine izolasyon için katkı sağlanabilir. Üst izolasyon ısı kaçışını azaltır. Isınan hava yükselir, üstten kaçar.

Hava sirkülasyonu üstten yanlara doğru olur. Kirli hava ve rutubetin atılma yeri alttan olur, üstten olmaz.

Örtü naylonuna delik ve bebek bezi düşünülmemeli. Bizim işimiz: sade ve ucuzuyla en iyisini halletmek olmalı.

O zaman;

1. Çatı izolasyonu güzel olmalı,
2. Alttan havalandırma deliği olmalı,
3. Koloni güzel sıkıştırılmalı, fazla çerçeveler alınmalı,
4. Bölme tahtası kullanılmalı. (Bölme tahtası başka sebeplerle de şarttır.)

Fazla çerçeveler nasıl muhafaza edilir konusuna gelelim. Forumda cevabı var.

Adem Hocam konuyu güzel bağlamışsınız. Teşekkür ederiz. Kafama takılan iki nokta var.

1.Çatı izolasyonu güzel olmalı. demişsiniz. Çatının altında kapakların tutamaçlarının olduğu yerlerde genelde delikler var. Sıcak hava buradan zaten çıkıyor. Çatıyı izole etmenin anlamı nedir ?

2. Kapak örtüsü için bez yerine naylon demişsiniz. Şeker çuvalı sanırsam naylondan. Şeker çuvalı olur mu ?
Ne sevimli böcekler şu arılar.

Çevrimdışı Muammer ŞAHİN

• Ana Arı
  • Yer: Yalova-Termal
  • Kovan içinde ölmek, herkese nasip olmaz.
  • Kovan Sayısı: 3 Kafkas F1
  • Rakım: 84
« Yanıtla #11 : Mart 17, 2018, 10:21:09 »
Polen küflenmesinin tek sebebi yeterli alttan havalandirma olmamasidir. Gerekirse alt tepsi alti komple çikarilmali. Alti ağaç kovan ise arka alt dipe havalandirma deliği açilmali
Bereketli olsun.