Gönderen Konu: Arıcılık konusunda herkes farklı bir kısa tecrübesini anlatsa ne güzel olur?  (Okunma sayısı 15372 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı Necmettin TEK

• Pupa
      geçen sene beykoz'a dört kovanımı kestane balı için götürdüm. haftada bir iki gidip kontrol ediyordum.
fakat arı bal yapmamıştı en son pazartesi günü baktığmda gene aynı durum kattaki petekler boştu. "hay allah bu senede bal alamayacağız galiba" diye hayıflanıyordum.
aynı hafta perşembe günü yanı iki gün sonra ne var neyoksa toparlamaya sağıma gittik.
diğer kovanlar çalışıyor benim bir kovanımda çok az hareket vardı.
ne arılarmı gitti deyip ballığn kapağını açınca gözlerime inanamadım.
ballık silme balla doluydu. yani arı iki günde kovanı balla doldurmuş istirahate çekilmişti.
yeterli mevcutla arı, eğer nektar varsa  iki üç günde kovanı balla doldurabileceğini öğrenmiş oldum.
Bu çok ilginç ve ümit verici
bu saatten (30 haziran )sonra hiç balı olmayan 7-8  çıtalık(ful yavru) bir arı kalonisinden bir çerçevede olsa bal alma durumumuz olabilrimi yani  Aboo
Bırakın bal almayı, ben sonbahar beslemesi ve kışlama için bal satın almayı bile düşünüyorum.

Çevrimdışı Dedemkorkut

• Günlük Yumurta
  • *
  • Yer: izmir
  • Arıcılık Şekli: Amatör
  • Arıcılık Tecrübesi: 1-5 yıl
  • Kovan Sayısı: 30
  • Rakım: 30 m.
      Bu bir tecrübe degil ama yabancı bir arıcılık sitesinde yaptığım araştırmada rastladım...Arıcılığın üstadı bilinen Longstroth kendi arılıgında 1800lü yıllarda, ogulların yüksek dallara konmasını önlemek amacıyla ;Siyah çorabın içini bezlerle pamukla  doldurarak oval bir oğul şekli vermiş ve arılıktaki alçak dallara asmış.Oğul zamanı sistemin baya faydası olmuş.bana ilginç geldi ve forumda paylaşarak dostların katkılarını almak istedim herkese katkıları için şimdiden teşekkürler..
Son Irmak Kuruduğunda ,Son ağaç Yok Olduğunda, son Arı öldüğünde,BEYAZ ADAM paranın yenmeyen birşey Olduğunu Anlayacak.

Çevrimdışı Önder BOSTANCI

• Genel Moderator
  • Ana Arı
  • Yer: Ankara - Ortabereket
  • Arıcılık Şekli: Meraklı
  • Kovan Sayısı: 16
  • Rakım: 1105
Keşke bu sitenin linkini de paylaşsaydınız...

Mandibular feremonlu çorap nerede bulunur acaba?   :)
Hayvan yularından, adam sözünden tutulur.

Çevrimdışı Dedemkorkut

• Günlük Yumurta
  • *
  • Yer: izmir
  • Kovan Sayısı: 30
  • Rakım: 30 m.
Keşke bu sitenin linkini de paylaşsaydınız..

Mandibular feremonlu çorap nerede bulunur acaba?   :)

Link adresi ,aşagıda oldugu gibidir. bloğ içinde sizin bulup arkadaşlarla paylaşabileceginiz çok ilginç bilgiler var bakalım dikkatinizi çekecekmi.
http://basicbeekeeping.blogspot.com/2007/11/lesson-fourteen-swarm-capture.html

bu bölümde konunun geçtigi yer;
    In closing, I've got to tell you about my swarm capture stocking cap! I got the idea from reading what Langstroth did in his bee yards. He would hang dark woolly items from trees, so that a swarm would light where he had placed the item, instead of high up in the tree. I use a black stocking cap, fill it full of cloth, and hand them around my bee yards. It may not work every time, but when it does, it sure makes the capture much easier. To the bee, the dark, swarm shaped stocking cap looks like the place where other bees have landed
Son Irmak Kuruduğunda ,Son ağaç Yok Olduğunda, son Arı öldüğünde,BEYAZ ADAM paranın yenmeyen birşey Olduğunu Anlayacak.

Çevrimdışı Önder BOSTANCI

• Genel Moderator
  • Ana Arı
  • Yer: Ankara - Ortabereket
  • Kovan Sayısı: 16
  • Rakım: 1105
Sayın Dedemkorkut,

Link için teşekkürler.

Çıkabilecek oğullar için alçak dallara oğul şeklini anıştıracak kumaş nesneler asmak, her zaman sonuç vermese de işe yarıyormuş; öğrenmiş olduk.

Aslına bakarsanız, forumun genel eğilimi, alıntıladığınız paragrafı izleyen cümleden yana: "Gelecek dersimizde, oğul çıkışını engellemek için bir kovanın nasıl bölünebileceğini ya da bölme yapılabileceğini açıklayacağım." cümlesi.

Ağaçlara uygun hacimde (kartondan bile olur) eski petekli kovancıklar asmak bence daha işlevsel olabilir.
Hayvan yularından, adam sözünden tutulur.

Çevrimdışı Bekir ARSAN

• BEKİR ARSAN
  • Ana Arı
  • Yer: BANDIRMA
benim arım azaldımı hemen karton kutu taktiğini uygularım
BEKİR ARSAN  BANDIRMA BEZİRCİ KÖYÜ
DT 03.07.1965   
0Rh +
 beklenen    gün gelicekse cekilenler kutsaldır

Çevrimdışı Mustafa AK

• Ana Arı
  • Yer: Zonguldak
  • Mustafa Ç
  • Arıcılık Tecrübesi: 5-10 yıl
  • Kovan Sayısı: 98
  • Rakım: 650

Kralsin sen :)  ( nostalji )
Hercai arılara meyhanedir çiçekler ;
Kim bilir şerefinden kaç kadeh içecekler..

Çevrimdışı Erol Kızılaslan

• İşçi Arı
  • Yer: Balıkesir-Sındırgı
  • Kovan Sayısı: 2
  • Rakım: 216
nasıl bir taktik bu
Olmuyorsa zorlama, Ya hayallerin kırılır ya kalbin.. Unutmuş gibi yap.. Çünkü güzel şeyler, hiç beklemediğinde gerçekleşir.. // Mevlana"

Çevrimdışı istemi pektaş

• Ana Arı
  • Yer: Ankara
  • Ankara - Ayaş - Başayaş Köyü 01.01.1965
  • Arıcılık Tecrübesi: 5-10 yıl
  • Kovan Sayısı: 100 + ( 1 Ortak )
  • Rakım: 1200
nasıl bir taktik bu

O taktik şahsa özel bir taktiktir.

Bekir beyden başkası kartonu dolduran açıklayabilir  :)

Dünyayı sarmalayan hastalığın ilacı sevgidir. Bu reçete oldukça sık verilir ama, çok ender kullanılır.