Gönderen Konu: kovanda komple elek telli altlık.  (Okunma sayısı 15304 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı Ayhan Azak

• Ayhan Azak
  • Pupa
  • Yer: İzmir
  • Arıcılık Şekli: Amatör
  • Arıcılık Tecrübesi: 1-5 yıl
  • Kovan Sayısı: 6
  • Rakım: 45
kovanda komple elek telli altlık.
« : Şubat 11, 2010, 13:20:24 »
Selam dostlar.
Üzeri komple elek teli ile yapılan, anti-varroa kovan tabanı. Kovanların yaz kış bu tabanla kullanılması konusunda bazı görüşler ve çalışmalar var. Bunu yapan, kullanan yada deneyen varmı. Bu konuda bilgisi olanlardan bilgi ve görüş rica ediyorum..

kolay gelsin

Çevrimdışı derman dede

• Pupa
  • Yer: sarayonu
Ynt: kovanda komple elek telli altlık.
« Yanıtla #1 : Şubat 11, 2010, 13:39:13 »
ayahan agabey,

ben kullaniyorum,bunu daha oncede yazmistim bizim buradaki inspectorler arilarimizi kontrola geldiklerinde mecbur ediyorlar,varrova ile mucadelede ilaclamadan sonra,asagi dokulen varrova miktarini bilmek icin

buradaki ustadlarimiz daha iyi aciklayabilirler,benim acizana bilgim,bu tur alti telli kovanlar(elektelli degil yalniz) bunlarin bu is icin yapilani var tellerin arasi kucuk olursa varova bitleri asagi dusmeye bilir. bu tur kovanlar icerdeki hava surkilasyonunu daha iyi yapiyor. havanin kuru olmasini sagliyor(mehmetyuksel1.blogspot.com),buradan daha genis bilgi bulabilirsin
ve benim bir kac tene kovanim hem agactan hem strafordan,arilarda herhangi bir sorun yok,
hatta strafor kovanlari gecen cuma 5/02/2010 kontrol ettim inanin arilarim uzerine ballik konacak haldeydiler hem cok sasirdim hemde sevindim

buralarda satiyorlar,£30 siterlin ama ben kendim yapiyorum,cok basit birsey ve maliyetide bana £ 5 sterlini gecmiyor.
fotograflarini koymak istiyorum ama simdilik beceremiyorum,ilerde insallah
DD

Çevrimdışı HÜSEYİN AVNİ ÖZCAN

• Ana Arı
  • Yer: ZONGULDAK
  • 2014 Benim arılık
    • HÜSEYİN AVNİ ÖZCAN
  • Arıcılık Şekli: Meraklı
  • Arıcılık Tecrübesi: 10-15 yıl
  • Kovan Sayısı: 40
  • Rakım: 0-........ arası değişiyor.
« Yanıtla #2 : Şubat 11, 2010, 15:33:48 »
Ayhan bey ben polen tuzaklı kovanlar kullanıyorum kovanların altı tamammen açık olmasa da 1/3 açık tabiki kış aylarında buradan hem varoa kontrolü hemde kış aylarında kovan içi havalandırmada faydalı oluyor tavsiye ederim ancak elek teli nasıl olduğu önemli kum eleği ise bence olmaz ama un eleği teli ise olur derim.
ARICILIK BİR HASTALIKTIR BİZDE BU HASTALIĞA YAKALANDIK ALLAH BİZE ŞİFA VERMESİN

ANTALYA LI  0 532 6886576
http://huseyinavniozcan.blogspot.com/

Çevrimdışı Ayhan Azak

• Ayhan Azak
  • Pupa
« Yanıtla #3 : Şubat 11, 2010, 16:34:16 »
dostlar ilginiz için teşekkürler..
Mehmet Yükselin bloğundan gördüm. Bir kovanımı bu sene deneme için bu şekilde uygulamak istiyorum. Ancak henüz tam kesinleştiremediğim, hem ölçüleri, hemde mehmet bey bu telin üzerine bir ağaç ızgara kullanmış. Kendisine ölçülerini sordum, henüz cevap yazmadı. Aksi durumda aradaki boşluk fazla olduğundan arılar petek örebiliyor diyor.
Dermen bey sizde durum nedir.Sizde bu tür bir ızgara kullanıyormusunuz, çünkü çerçeve alt tarafı ile tel arasında 60 mm mesafe var.
Kullandığınız telin bir standartı, bir numarası vb varsa ben de benzerini bulmaya çalışayım.

herşey gönlünüzce olsun..

Çevrimdışı derman dede

• Pupa
« Yanıtla #4 : Şubat 11, 2010, 18:37:11 »
AyhanX agabey

telin uzerine agac izgara yok, teli agacin icine veya ustune cakiyorsun ,ondan sonra tekrar telin uzerine sadece kovanin dis duvar tahtalarinin altina gelecek sekilde tekrar bir cita ile iki yanini ve arkasini kapatiyorsun bu citanin genisligi kovanin yan tahtalari genisliginde,
Bu citalarin yuksekligi senin kovanlarini kontrol et icerden cerceveler ne kadar yuksekse ona gore ayarla ben oyle buluyorum,veya on tarafindan yani kovanin agiz kismindan arilarin gececegi kadar bir yukseklik birakiyorum,hem kisin fareye karsi daraltmak veya yazin esek arisina karsi daraltmak kolay oluyor

telin altinda da bir cesit plastik veya beyaza boyanmis 4-5 mm lik bir kontraplak koyarsan ilerde varova ilaclamasindan sonra hem temizler hem bitleri sayarsin,
yalniz tel ile bu varova tahtasinin arasi 2,5 cm olacak sekilde olmasi gerekir,ben bu tahtalarin arkaya gelen kismina  da bir sekilde bir cita cakiyorum ilaclamada hava almasin ilac bosa gitmesin diye,bu tahtayida kisin ters ceviriyorum bol hava sirkilasyonu icin

insallah anlatabilmisimdir agabey
DD

Çevrimdışı Ayhan Azak

• Ayhan Azak
  • Pupa
« Yanıtla #5 : Şubat 12, 2010, 00:58:39 »
derman dostum saol.
Söylediklerini anladım. Sanırım M.Yükselin ölçüleri farklı. Orda anlatılanlar, kovan altı komple tel olanlarda çerçeve alt çıtası ile taban arasındaki mesafe az olunca, arılar teli propolisle kapatıyorlarmış. Bu nedenle aradaki mesafe 60 mm olmalıymış. Böyle olunca arada böyle bir ızgara kullandığını yazmış.
Sanırım sen tel ile çerçeve nin altı arasında, normal boşluk olan 25 mm bırakıyorsun. Bu durumda tel üzerini propolisle kapatma gibi bişey olmuyormu..

herşey gönlünce olsun..

Çevrimdışı derman dede

• Pupa
« Yanıtla #6 : Şubat 12, 2010, 01:03:30 »
ayhanx agabey

bu telli kovanlardan iki yildir kullaniyorum henuz herhangi bir problemle karsilasmadim
DD

Çevrimdışı Murat Çakır

• Murat Çakır
  • Administrator
  • Ana Arı
  • Yer: İstanbul
    • www.beyazkovan.com
  • Kovan Sayısı: 20
  • Rakım: 63
« Yanıtla #7 : Şubat 12, 2010, 10:44:53 »
Kovan altı komple elek teli yapıldığı zaman ya da uçma deliği tarafından kovana önden havalandırma deliği açıldığı zaman, üst örtümüzün hava kaçırmayacak şekilde çok sağlam olması gerekiyor.

O yüzden bu tür kovanlarda üst örtü naylon ve üzeri strafor yapılıyor.

Arılar genelde salkım içinden hava akımı oluşması durumunda, hava gelen yerleri propolisle kapama eğilimindeler.

Kovan içinde oluşan hava akımı doğrudan salkımın içinden geçmiyorsa, genelde arılar alt ızgarayı ya da diğer havalandırma deliklerini kapama eğilimine gitmiyorlar.

Çevrimdışı Ayhan Azak

• Ayhan Azak
  • Pupa
« Yanıtla #8 : Şubat 12, 2010, 17:05:09 »
soğolun dostlar.
Bir kovan deneyeceğim. Ege bölgesi için, oldukca uygun olur gibi  geliyor. Umarım deneme gözlemlerimi paylaşırım..

herşey gönlünüzce olsun..

Çevrimdışı Murat Çakır

• Murat Çakır
  • Administrator
  • Ana Arı
  • Yer: İstanbul
    • www.beyazkovan.com
  • Kovan Sayısı: 20
  • Rakım: 63
« Yanıtla #9 : Şubat 12, 2010, 17:35:13 »
Bu yöntem özellikle Yugoslavya'da çok uzun yıllardır kullanılıyor. Kullananlar memnun. 2006 yılında kovan yaparken birlikte arıcılık yaptığımız arkadaşımızla hedefimiz dip tahtalarını bu şekilde yapmaktı. Fakat yanlış malzeme seçimi ve atölye imkanlarının yetersizliği yüzünden yaptığımız bir kaç prototip başarılı olmadı ve normal dip tahtasına dönmek durumunda kaldık.

Fakat yine de bir kaç örnek yapıp, en az bir sezon deneyip eksilerini artılarını görmekte fayda var.

Çevrimdışı derman dede

• Pupa
« Yanıtla #10 : Şubat 12, 2010, 18:05:04 »
Murat bey,

ben kendim yapiyorum,langtforth kovanlarim icin,isterseniz,size bir tane postalaya bilirim, forumdaki arkadaslarla inceleme imlaniniz olabilir sadece alta konacak elegi  bulabilirseniz,yapmasi cok basit,
DD

Çevrimdışı ballı baba

• Ana Arı
  • Yer: Kdz - EREĞLİ
  • Bilgi paylaşıldıkca çoğalır...
    • http://selahattinguney.blogspot.com/
  • Arıcılık Şekli: Profesyonel
  • Arıcılık Tecrübesi: 20 yıl üstü
  • Kovan Sayısı: 95 şimdilik :) 1980 başlama yılı
  • Rakım: Sahilde...
« Yanıtla #11 : Şubat 13, 2010, 00:05:52 »
Altı kople elek telli kovanı olan arıcılarımız var, yıllardır benim kovanlarımdaki polen kapanları yaz kış açık durur. Son olarat 45 kovanımın tamamının altında kople ızgarayla kışlatıyorum, Hem varroa mücadelesi için iyi  hemde hiç rutubet olmuyor.
Asil azmaz BAL kokmaz, kokarsa yağ kokar aslı ayrandan gelir

Çevrimdışı Ayhan Azak

• Ayhan Azak
  • Pupa
« Yanıtla #12 : Şubat 13, 2010, 00:25:00 »
arkadaşlar.
kullanılan elek teli yada kafes teli, ne kullanıyorsunuz, bu elek telin, göz ölçüleri yada bu telin bir standartı varmı ?

butquci

• Ziyaretçi
« Yanıtla #13 : Şubat 15, 2010, 02:21:34 »
arkadaşlar.
kullanılan elek teli yada kafes teli, ne kullanıyorsunuz, bu elek telin, göz ölçüleri yada bu telin bir standartı varmı ?

güzel bir soru  :-\bende cevap bekleyenler arasındayım

Çevrimdışı Murat AKIN

• Genel Moderator
  • Ana Arı
  • Yer: Tekirdağ
  • Arıcılık Tecrübesi: 20 yıl üstü
  • Kovan Sayısı: --- adet kayıtlı
  • Rakım: 74 metre
« Yanıtla #14 : Şubat 15, 2010, 09:52:38 »
Tel delik ölçüleri düşünülürken arıların geçemeyeceği göz önünde bulundurmalı.
Eğer sinek teli gibi küçük olursa ilaçlama yapılınca ölü varraoların geçemeyeceği de düşünülmeli.

Bence En uygunu 1 cm boyda 3 adet göz olması iyidir.
Tel kalınlığı düşünülürse tel gözü boşluğu yaklaşık 2.5 mm üzerinde bir ölçüdedir.

Dış ortamda olduğundan elek telinin yüzeyi paslanmayacak şekilde olanlardan seçılmeli.