Gönderen Konu: Kışlatma için Nasıl bir iklim  (Okunma sayısı 199 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı mustafa86

• Günlük Yumurta
  • *
  • Arıcılık Şekli: Amatör
  • Arıcılık Tecrübesi: 5-10 yıl
  • Kovan Sayısı: 10
  • Rakım: Afşin/ Kahramanmaraş
Kışlatma için Nasıl bir iklim
« : Temmuz 27, 2018, 21:45:54 »
Herkese merhaba
Arılarımı bir kaç yıldır Osmaniye de kışlatıyorum fakat geçen gün bi kanalın eski bi yayınını izlerken bi profesör ılıman olan bölgelerde arının sürekli uçmasından dolayı kışın fazla zayıflamasından ve bazı hastalıkların soğukta zayıfladığı için bu hastalıklardan da kurtulamadığını  söyledi. Kışın kovanların  sarıp sarmalanmasının yanlış olduğunu önemli olan kovanın nem alıp almaması olduğunu falan söyledi.Ben de bu yüzden kışın daha soğuk geçtiği sıcaklığın -15 20 leri gördüğü bir yerde mi kışlatsam nasıl olur acaba diye düşündüm. Sadece erken bahar için şubat gibi götürsem.

Çevrimdışı Murat YILDIRIM

• Günlük Yumurta
  • *
  • Yer: Nevşehir
  • Arıcılık Şekli: Amatör
  • Arıcılık Tecrübesi: 5-10 yıl
  • Kovan Sayısı: 14
Ynt: Kışlatma için Nasıl bir iklim
« Yanıtla #1 : Temmuz 28, 2018, 13:49:09 »
Herkese merhaba
Arılarımı bir kaç yıldır Osmaniye de kışlatıyorum fakat geçen gün bi kanalın eski bi yayınını izlerken bi profesör ılıman olan bölgelerde arının sürekli uçmasından dolayı kışın fazla zayıflamasından ve bazı hastalıkların soğukta zayıfladığı için bu hastalıklardan da kurtulamadığını  söyledi. Kışın kovanların  sarıp sarmalanmasının yanlış olduğunu önemli olan kovanın nem alıp almaması olduğunu falan söyledi.Ben de bu yüzden kışın daha soğuk geçtiği sıcaklığın -15 20 leri gördüğü bir yerde mi kışlatsam nasıl olur acaba diye düşündüm. Sadece erken bahar için şubat gibi götürsem.
Bizim burda kışın -15 20 leri görüyoruz, besin stoğu yeterliyse sorun olmuyor. Bu sene 11 arım vardı, hiç kaybım olmadı, iki çerçeve arım bile bahara çıktı.