Gönderen Konu: Anası yumurtlayan yeni bölmelerim tekrar anamemesi dikmiş ?  (Okunma sayısı 372 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı cemal ersin

• Larva
  • **
  • Yer: Ankara
  • Arıcılık Şekli: Amatör
  • Arıcılık Tecrübesi: 1-5 yıl
  • Kovan Sayısı: 23
  • Rakım: 1000
Herkese merhaba,

Bu sene bala yönlendirmeye çalıştığım kolonilerden birinde bir sürü ana memesi gördüm, çok da güçlenememişti ve anaarı ve yumurta da yoktu. Heralde dedim anası ölmüş. Bunu 3'e bölmeye karar verdim. Zaten 9 çerçeve idi. 3 çerçeve olarak 3'e böldüm ve memelerini de en büyük güzel görünümlü 2 adet bırakarak yaptım. Sonra anaları 10 gün içinde falan çiftleşti ve yumurtlamaya başladı. Bu bölmelerin birinde şerbeti çekmemişti bir baktım tek bir tane ana memesi yapmışlar.

Değerli ustalarım, deneyimli arıcı dostlarım bu konuda bilgi ve fikirlerinizi paylaşırsanız çok sevinirim. Şimdi böyle bir durumda ne yapsan anaarısını  değiştirmesini mi beklesem yoksa dışarıdan anaarı satın alıp memeleri temizleyip tanıtsam mı? Başka farklı yöntemde bölme yaptığım bir kovanda daha gördüm. Bunun sebebi 4-5.gün larvalarından kapanmış anamemeleri olabilir mi?
Yeni ana yapmalarını beklesem bu beğenmedikleri anadan sağlıklı bir ana elde edebilirler mi? Bir de koloni nüfusu azalacak acaba sezonu kaçırır mıyım?
Şimdiden teşekkür ederim değerli fikirleriniz için...

Çevrimiçi Murat AKIN

• Genel Moderator
  • Ana Arı
  • Yer: Tekirdağ
  • Arıcılık Tecrübesi: 20 yıl üstü
  • Kovan Sayısı: --- adet kayıtlı
  • Rakım: 74 metre
Ynt: Anası yumurtlayan yeni bölmelerim tekrar anamemesi dikmiş ?
« Yanıtla #1 : Haziran 09, 2018, 15:37:56 »
Hazır ana arı alıp verirseniz bile bulunduğunuz yer için çok az bal alabilirsiniz.

Bu tarihten sonra yapacağınız kovan bölmelerinden üreyen ana arıları sonbaharda ana arı kaybı olan kovanlarda kullanırsınız artarsa da önümüzdeki yıl için hazır kovan olur.

Çevrimdışı cemal ersin

• Larva
  • **
« Yanıtla #2 : Haziran 09, 2018, 15:46:25 »
Yorumunuz için teşekküler Murat Bey, zaten bu bölmeleri bu sene bala yönlendirmeyeceğim ancak kendini geliştirmesi açısından geç kalır mıyım diye endişe ediyorum. Yani zaten arılar yeni yavru gelmediği için nüfusları azalıyor, stokları var ancak ana arı yeni yumurtlamaya başlamıştı. Şimdi eğer beklersem , bildiğim kadarıyla yeni ana çiftleşinceye kadar eski anayı öldürmeyecekler ( yanlışım varsa lütfen düzeltin) ancak bu sırada mevcut ana da verimli yumurta atamayactır heralde, öyle değil mi? Yoksa neden meme diksinler, performansından memnun değil heralde koloni, bir de acaba bu yeni yapılan memeden çıkan ana sağlıklı olur mu?

Çevrimdışı ismail akyüz

• Ana Arı
  • Yer: hatay-defne-harbiye-<zirve>
  • ismail akyüz
    • https://www.facebook.com/ismail.akyuz.984
  • Arıcılık Tecrübesi: 5-10 yıl
  • Kovan Sayısı: 80
  • Rakım: 240
« Yanıtla #3 : Haziran 09, 2018, 15:59:41 »
Yorumunuz için teşekküler Murat Bey, zaten bu bölmeleri bu sene bala yönlendirmeyeceğim ancak kendini geliştirmesi açısından geç kalır mıyım diye endişe ediyorum. Yani zaten arılar yeni yavru gelmediği için nüfusları azalıyor, stokları var ancak ana arı yeni yumurtlamaya başlamıştı. Şimdi eğer beklersem , bildiğim kadarıyla yeni ana çiftleşinceye kadar eski anayı öldürmeyecekler ( yanlışım varsa lütfen düzeltin) ancak bu sırada mevcut ana da verimli yumurta atamayactır heralde, öyle değil mi? Yoksa neden meme diksinler, performansından memnun değil heralde koloni, bir de acaba bu yeni yapılan memeden çıkan ana sağlıklı olur mu?
bölgenizde erkek nufusu iyi ise yeni cıkan iyi çiftleşirse verimli olur, süpersedur meme dikmeleri ananın performansını begenmedikleri içkindir,bu yeni memeden çıkacak anayı bekleyin 15-20 gün içinde durumlar düzelmezse hazır ana verirsiniz..

Çevrimdışı cemal ersin

• Larva
  • **
« Yanıtla #4 : Haziran 09, 2018, 16:49:03 »
Teşekkür ederim İsmail Bey ben de dışarıdan ne olduğu belirsiz ana almaktanda kendi kolonilerimin anaları ile devam etmeyi daha mantıklı bulmuştum. Ancak yeni çıkacak ananın sağlıklı olacağına dair endişelerim vardı. En iyisi beklemek. Elmadağ civarındayım burada bal zaten yeni başlıyor, bundan önce havalar serindi bazı günler hiç arı çalışamamıştı. Belki daha güzel bir ana da yapabilirler, dediğiniz gibi.

Çevrimdışı ÇILGINDAĞLI

• Pupa
  • Yer: İSTANBUL-BÜYÜKÇEKMECE
  • Arıcılık Tecrübesi: 20 yıl üstü
  • Kovan Sayısı: 18
  • Rakım: 110
« Yanıtla #5 : Haziran 09, 2018, 17:58:21 »
merhaba cemal fazla karıştırma bırak arılar kendileri karar versinler bizim göremediklerimizi onlar görüyor.
Rıdvan (çılgındağlı)

Çevrimdışı ismail akyüz

• Ana Arı
  • ismail akyüz
« Yanıtla #6 : Haziran 09, 2018, 20:35:55 »
merhaba cemal fazla karıştırma bırak arılar kendileri karar versinler bizim göremediklerimizi onlar görüyor.

sayın çılgındağlı teknik arıcılık yapacaksanız ki verimli arıcılık şekli budur,arıyı siz yönlendireceksiniz, arı bilir deyip kendi haline bırakırsanız,bal ya alırsınız yada almazsınız,bu sene alsanız seneye meçhul olur,bende şuan yalancılayan 2 tane kolonim var,onu kendi haline bırakıyım o zaten bilir dersem o koloniler söner,ki arı kendi bilseydi yalancılamazdı,bu bir örnekti tabiki..

Çevrimdışı ismail akyüz

• Ana Arı
  • ismail akyüz
« Yanıtla #7 : Haziran 09, 2018, 20:46:16 »
Teşekkür ederim İsmail Bey ben de dışarıdan ne olduğu belirsiz ana almaktanda kendi kolonilerimin anaları ile devam etmeyi daha mantıklı bulmuştum. Ancak yeni çıkacak ananın sağlıklı olacağına dair endişelerim vardı. En iyisi beklemek. Elmadağ civarındayım burada bal zaten yeni başlıyor, bundan önce havalar serindi bazı günler hiç arı çalışamamıştı. Belki daha güzel bir ana da yapabilirler, dediğiniz gibi.

Rica ederim efendim,biz bu foruma üstad arıcı büyüklerimizden yardım gördük,bizde bunu kendimizden başkalarına vicdanen mecburu görev olarak kabul ettik,biz sana yardımcı olduk sende başkalarına burda yardımcı ol misali..
Eğer çıkacak ana arının yeteri kadar erkek nufusla döllenme ortamı yoksa o arı kalitesiz olur ve anayı bir daha öldürürler,size kaliteli ana lazım ve elinizde o imkan  yoksa satın alın dedim,baharda çiftleşmiş kaliteli bir anaya bir sefere mahsus vereceğiniz 40-50tl o koloni 5 çıta ve üstü ise çok para değil..biraz daha bekleyin karar sizindir..

Çevrimdışı cemal ersin

• Larva
  • **
« Yanıtla #8 : Haziran 10, 2018, 09:36:29 »
Tekrar teşekkür ederim İsmail Bey. İnsanın sıkıştığı ikilemde kaldığı durumlarda böyle fikir danışabileceği bir ortam olması gerçekten çok güzel ve faydalı, emeğinize sağlık. Yani zannediyorum ki yeni ananın çıkması ve çiftleşme 2 haftayı bulur. (Şimdi memenin kapanmasına 1-2 kaldı. Eğer bu ana da tutmaz ise temmuzda dışarıdan anaarı satın almayı düşünebilirim. Mantıklı olan bu.

Sayın Çılgındağlı size de teşekkür ederim ancak arıları  kendi haline bırakınca ölüyorlar.  Keşke dediğiniz gibi olsa bu kadar emek-zaman harcamadan kolayca arılarımızı yaşatır ve bal alırdık