Gönderen Konu: Arıcı olarak ilk kez arı nakli gerçekleştirmek  (Okunma sayısı 290 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı saYRam

• Boş Petek
  • Yer: izmir
  • Kovan Sayısı: 40
Arıcı olarak ilk kez arı nakli gerçekleştirmek
« : Mayıs 29, 2018, 14:46:01 »
Merhaba herkese. Ben İzmir'de yaşıyorum. Menderes Ahmetbeyli'de bulunuyor arılığım. 2017 yılı ortalarında arıcılığa başladım. Bu gün itibarıyla 20 fenni 20 de kara kovan arım mevcut. Başlangıçta hevesle çok arı aldım. Şimdi de ceremesini çekiyorum tabii. Ticari olarak arıcılık yapmak niyetindeyim.

Bu aralar kestane çiçeği açıyormuş. Ben de tecrübe olması açısından kestaneye götürmek istiyorum arılarımı. Ancak nereye gidilir nasıl gidilir. Yer bilmem yurt blmem. Güvenemiyorum da. İnsanlar arılarını nereye götürüyor nasıl güvenip de götürüyor merak ediyorum. Çok yerde arıların çalındıklarını duydum. Gezgin arıcılık yapmak istiyorum ancak hırsızlık olaylrını duyunca çok çekindim açıkçası.

Ancak arıları böyle boş boş bekletmek de hiç içime sinmiyor. Yeni başlayan bir kişi olarak nerelere gidlir. Yer seçimi neye göre yapılır?

Çevrimdışı ismail akyüz

• Ana Arı
  • Yer: hatay-defne-harbiye-<zirve>
  • ismail akyüz
    • https://www.facebook.com/ismail.akyuz.984
  • Arıcılık Şekli: Amatör
  • Arıcılık Tecrübesi: 5-10 yıl
  • Kovan Sayısı: 80
  • Rakım: 240
Ynt: Arıcı olarak ilk kez arı nakli gerçekleştirmek
« Yanıtla #1 : Mayıs 29, 2018, 15:43:48 »
bölgenizdeki arıcıları takip edin,bol bol bilgi toplayın,yüzme bilmeden denize atlanmaz..

Çevrimdışı Sebahattin Demirci

• Pupa
  • Yer: Samsun
  • Arıcılık Tecrübesi: 1-5 yıl
  • Kovan Sayısı: 9
  • Rakım: 350
« Yanıtla #2 : Mayıs 29, 2018, 17:01:03 »
Merhaba herkese. Ben İzmir'de yaşıyorum. Menderes Ahmetbeyli'de bulunuyor arılığım. 2017 yılı ortalarında arıcılığa başladım. Bu gün itibarıyla 20 fenni 20 de kara kovan arım mevcut. Başlangıçta hevesle çok arı aldım. Şimdi de ceremesini çekiyorum tabii. Ticari olarak arıcılık yapmak niyetindeyim.

Bu aralar kestane çiçeği açıyormuş. Ben de tecrübe olması açısından kestaneye götürmek istiyorum arılarımı. Ancak nereye gidilir nasıl gidilir. Yer bilmem yurt blmem. Güvenemiyorum da. İnsanlar arılarını nereye götürüyor nasıl güvenip de götürüyor merak ediyorum. Çok yerde arıların çalındıklarını duydum. Gezgin arıcılık yapmak istiyorum ancak hırsızlık olaylrını duyunca çok çekindim açıkçası.

Ancak arıları böyle boş boş bekletmek de hiç içime sinmiyor. Yeni başlayan bir kişi olarak nerelere gidlir. Yer seçimi neye göre yapılır?
Merhaba, öncelikle yeni arıcılığa başlayan biri için 20 kovan fazla gibi, önceden az da olsa bir arıcılık tecrübeniz vardır herhalde. 20 kovanı yönetmek, hele yeni başlayan biri için zor iş.
Ama başarılmayacak bir iş de değil, çok araştırıp doğru bilgileri uygulamanız lazım. Allah kolaylıklar versin.
Evet, bir gözsüz akrep ve ayaksız bir yılan gibi haşerata mağlûp olan insana bir küçük kurttan ipeği giydiren ve zehirli bir böcekten balı yediren, onun iktidarı değil, belki onun zaafının semeresi olan teshir-i Rabbânî ve ikram-ı Rahmânîdir. (Sözler)

Çevrimdışı Murat AKIN

• Genel Moderator
  • Ana Arı
  • Yer: Tekirdağ
  • Arıcılık Tecrübesi: 20 yıl üstü
  • Kovan Sayısı: --- adet kayıtlı
  • Rakım: 74 metre
« Yanıtla #3 : Mayıs 29, 2018, 21:46:13 »
Sanırım Ahmetbeylide gezginci arıcılık yapanlar var onlardan bilgi alabilirsin.

Bir tanesini internetten aleminden tanıyoruz.

Çevrimdışı ladiklimetinşahin

• Larva
  • **
  • Yer: Ladik-Samsun
  • Arıcılık Şekli: Meraklı
  • Arıcılık Tecrübesi: 20 yıl üstü
  • Kovan Sayısı: 60(altmış)
  • Rakım: Kış veilkbahar otuz,yaz ve sonbahar binbeşyüz
« Yanıtla #4 : Mayıs 30, 2018, 00:27:09 »
Arıların çalınmaz.. Bir baraka veya çadır temin edip yanlarında kalırsın.

Çevrimdışı Muammer ŞAHİN

• Ana Arı
  • Yer: Yalova-Termal
  • Kovan içinde ölmek, herkese nasip olmaz.
  • Arıcılık Tecrübesi: 1-5 yıl
  • Kovan Sayısı: 3 Kafkas F1
  • Rakım: 84
« Yanıtla #5 : Mayıs 30, 2018, 09:29:27 »

etrafınızdaki arıcılar nereye gidiyorsa onları izleyin ve onları takip edin. mümkünse arılarınızı yanlarına vermeyi teklif edebilirsiniz, yer yurt camia öğrenene kadar.

Karadenizde bir söz var çok severim.

"Ekmek yemek istiyorsan, sabah erken kalkıp insanların eline ne alıp hangi yöne gittiğine bak ve onları takip et"
Bereketli olsun.